phenoman
01.08.11,14:51
Dobry den,
bol by som Vam velmi vdacny keby ste mi vedeli pomoct zodpovedat nasledujuci problem.

Mam zaujem odkupit priestor v bytovom dome (byvala susiaren a praciaren), ktora, ale nie je v katastri registrovana ako nebytovy priestor, ale je v podielovom spoluvlastnictve vsetkych vlastnikov bytov ako spolocne casti a zariadenia domu. Neviem si rady ako by som to mal zrealizovat. Ci najskor sa pokusit o nove kolaudacne rozhodnutie?ale ako sa znizia tie vymere a pod. resp. najskor podpisat kupnu zmluvu?neviem vazne, prosim poradte.

Dakujem moc
Mária27
01.08.11,13:49
Ak to chceš mať ako vlastníctvo na LV, kataster ti to zapíše len potom, ako to stavebný úrad prekvalifikuje na nebytové priestory.
timkoprvy
01.08.11,14:05
Dobry den,
bol by som Vam velmi vdacny keby ste mi vedeli pomoct zodpovedat nasledujuci problem.

Mam zaujem odkupit priestor v bytovom dome (byvala susiaren a praciaren), ktora, ale nie je v katastri registrovana ako nebytovy priestor, ale je v podielovom spoluvlastnictve vsetkych vlastnikov bytov ako spolocne casti a zariadenia domu. Neviem si rady ako by som to mal zrealizovat. Ci najskor sa pokusit o nove kolaudacne rozhodnutie?ale ako sa znizia tie vymere a pod. resp. najskor podpisat kupnu zmluvu?neviem vazne, prosim poradte.

Dakujem moc

182/1993
§ 4
Nadobúdanie vlastníctva

(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,


§ 16
Osobitné ustanovenia o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dom


(3) Nájomca nebytového priestoru, vlastníci a nájomcovia bytov v dome majú právo na prednostný prevod nebytového priestoru do vlastníctva v tomto poradí; iným ako nájomcom nebytových priestorov, vlastníkom bytov a nájomcom bytov v dome možno nebytový priestor previesť do vlastníctva len so súhlasom spoločenstva; ak spoločenstvo nevznikne, vyžaduje sa predchádzajúci súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov a nájomcov bytov v dome. Pri hlasovaní má za každý byt v dome vlastník a nájomca bytu jeden hlas a za každý nebytový priestor v dome vlastník nebytového priestoru jeden hlas.

(4) Prevod vlastníctva nebytového priestoru podľa § 27 ods. 4 z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva právnickej osoby alebo fyzickej osoby je možný len po predchádzajúcom súhlase spoločenstva, a ak spoločenstvo nevznikne, vyžaduje sa predchádzajúci súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov a nájomcov bytov v dome. Zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome, na ktorú nebol daný predchádzajúci súhlas, je neplatná.

Na odkúpenie musí súhlasiť viac ako 1/2 všetkých vlastníkov.

§ 5
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome

(1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byť písomná a okrem všeobecných náležitostí 9) musí obsahovať

a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,

b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome

4) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome, spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach domu, na spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve a spoluvlastnícky podiel na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku sa nadobúdajú vkladom do katastra nehnuteľností. 10)

(5) S návrhom na zápis vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností sa predloží dokumentácia, z ktorej je zrejmá poloha a plocha bytu a nebytového priestoru v dome, spoločných častí domu a príslušenstva.

Uzavrieš s nimi jednu zmluvu, kde bude aký podiel z domu kupuješ a o aké časti sa znížia ich spoluvlastnícke podiely.
Chobot
01.08.11,14:10
Dobry den,
bol by som Vam velmi vdacny keby ste mi vedeli pomoct zodpovedat nasledujuci problem.

Mam zaujem odkupit priestor v bytovom dome (byvala susiaren a praciaren), ktora, ale nie je v katastri registrovana ako nebytovy priestor, ale je v podielovom spoluvlastnictve vsetkych vlastnikov bytov ako spolocne casti a zariadenia domu. Neviem si rady ako by som to mal zrealizovat. Ci najskor sa pokusit o nove kolaudacne rozhodnutie?ale ako sa znizia tie vymere a pod. resp. najskor podpisat kupnu zmluvu?neviem vazne, prosim poradte.

Dakujem moc

Odkúpenie spoločných priestorov domu predpokladá 100% súhlas všetkých spoluvlastníkov v dome. Ak sa nájde aspoň jeden, čo nebude súhlasiť, nepodarí sa ti to odkúpiť. Viac som o tom písal v tomto príspevku:

http://www.porada.sk/162380-post26.html

a tu v téme:

http://www.porada.sk/t13501-odkupenie-nebytovych-priestorov.html
verkaz
02.08.11,06:34
Môžeš to odkúpiť ako spoločné priestory (ak bude súhlas spoluvlastníkov). Potom, keď tam budeš chcieť zriadiť v týchto priestoroch prevádzku, daj to preklasifikovať na NP.
Nedoporučila by som ti to urobiť vopred, lebo iné dane sa platia na bytové priestory (aj spoločne priestory) a iné na nebytové priestory.
phenoman
02.08.11,07:39
Takze ak to spravne chapem..tak ma napada nasledovny postup...podpisanie zmluvy o buducej kupnej zmluve so vsetkymi vlastnikmi bytov s rozvazovacou podmienkou, ze kupna zmluva sa uzatvori az pravoplatnostou rozhondutia prislusneho stavebneho uradu o povoleni zmeny ucelu vyuzitia priestoru - ci uz na bytovy alebo nebytovy priestor. A nasledne so zmluvou a s rozhodnotim obratenie sa na kataster nehnutelnosti...spravne?