len'a
09.08.11,07:24
Pisem s prosbou o radu hlavne ludi znalych vo svete financii. v sucasnosti dokoncujem stavbu RD s planom predat povodny byt (s viziou znizit 30rocnu hypoteku). po vsetkych ciernych spravach z oblasti financii, burz a pod. ma napadlo, ci je to vobec spravne riesenie a nebolo by lepsie si byt ponechat. sice mi zostane na krku 30rocna hypoteka, zostane aj nehnutelnost, alebo .... ako ma moze ovplyvnit pripadna euro kriza?
Mária27
09.08.11,07:16
Možno by bolo lepšie nechať si byt, mať pravidelný príjem z nájmu a z toho pravidelne splácať. Pretože aj keby si znížila celkový dlh, môže sa stať, že stratíš zamestnanie a nebudeš mať na splátky, pôjdu po tebe a po dome ...
katkup
09.08.11,07:26
no je to na zvazenie. Ak ide naspat opat kriza, tak nehnutelnosti je teraz najlepsie sa zbavit, kym ma hodnotu, tym si ponizis hypoteku a o to menej na krku, bo pocas krizy moze hypo stupnut ak ju nemas dobre zafixovanu.
na druhej strane ak byvas vo vacsom meste a byt by si prenajimala, tak mas presne tak, prijmy z bytu, ale zas na druhej strane aj dalsie vydavky na prevadzku toho bytu a mozno aj velke starosti s najomnikmi, bo nikdy nevies na akych ludi natrafis.
Obe strany riesenia maju svoje za a proti.....
kira
08.09.11,14:55
Manželia kúpili byt do OV. Rozviedli sa a zo spolumajiteľa sa stal majiteľ, ktorý byt predáva. Započítava sa doba aj keď bol spolumajiteľom do oslobodenia?
kira
08.09.11,16:22
Manželia kúpili byt do OV. Rozviedli sa a zo spolumajiteľa sa stal majiteľ, ktorý byt predáva. Započítava sa doba aj keď bol spolumajiteľom do oslobodenia?

Skúsim teda sama. Predpokladám, že ak je jeho meno na liste vlastníctva ešte spoločne s manželkou, pokladá sa za vlastníka od 1. zápisu do LV a splnením tejto podmienky, ak je to viac ako 5 r. pri predaji nehnuteľnosti je príjem oslobodený.
negotiant
09.09.11,16:32
Osobne by som hypotéku predčasne nevyplácal, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Je dosť pravdepodobné, že by mohlo dojsť k znehodnoteniu eura (vysokej inflácii) a najlepšie z týchto udalostí vyjdú zadĺžení ľudia, lebo im úver zostáva v nominálnej hodnote v rovnakej výške, i keď euro stratí na hodnote.
Ivenka
09.09.11,16:41
Áno, pokiaľ banka v ktorej je úver nepadne. Potom príde niekto chytrí kôpi pohľadávky a už nikto nezaručí úrokovú mieru. PS: Tiež mám ten istý problém a dilému.
danushka
09.09.11,16:51
Skúsim teda sama. Predpokladám, že ak je jeho meno na liste vlastníctva ešte spoločne s manželkou, pokladá sa za vlastníka od 1. zápisu do LV a splnením tejto podmienky, ak je to viac ako 5 r. pri predaji nehnuteľnosti je príjem oslobodený.

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa mení na podielové vlastníctvo a dátum nadobudnutia sa nemení, ten ostáva podľa povolenia vkladu a nie ďalšej zmeny vlastníckych podielov.

Po 5 rokoch je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti.