janulkat13
16.08.11,20:26
Zdravim vas Poradaci

Viem ze je tu vela dobrych ludi, ktori su ochotny poradit tak preto by som sa na vas rada obratila aj ja.
So svojou sestrou som sa dohodla o odpredaji svojho bytu v ktorom uz niekolko rokov byva. Z urcitych dovodov nema sancu si zobrat solidny uver v banke alebo inej spolocnosti na to urcenej. Napriek tomu je schopna platit splatky na ktorych sme sa dohodli.
Preto som sa rozhodla predat jej svoj byt na splatky.
Presila som niekolko clankov a hladania po nete ale nic podobne som nikde nenasla. Chcem sa spytat ci mi vie niekto poradit ako by som mala spravne formulovat zmluvu o predaji, a co vsetko by takato zmluva mala obsahovat? Alebo je podla vas ina alternativa ako by som mohla svoj byt s kludnym svedomim odpredat do vlastnictva svojej sestre na splatky.
Vopred velmi pekne Dakujem za vsetky vase rady.
buchač
16.08.11,18:48
Zdravim vas Poradaci

Viem ze je tu vela dobrych ludi, ktori su ochotny poradit tak preto by som sa na vas rada obratila aj ja.
So svojou sestrou som sa dohodla o odpredaji svojho bytu v ktorom uz niekolko rokov byva. Z urcitych dovodov nema sancu si zobrat solidny uver v banke alebo inej spolocnosti na to urcenej. Napriek tomu je schopna platit splatky na ktorych sme sa dohodli.
Preto som sa rozhodla predat jej svoj byt na splatky.
Presila som niekolko clankov a hladania po nete ale nic podobne som nikde nenasla. Chcem sa spytat ci mi vie niekto poradit ako by som mala spravne formulovat zmluvu o predaji, a co vsetko by takato zmluva mala obsahovat? Alebo je podla vas ina alternativa ako by som mohla svoj byt s kludnym svedomim odpredat do vlastnictva svojej sestre na splatky.
Vopred velmi pekne Dakujem za vsetky vase rady.

...nie ani tak iná ,skôr normálna kúpno -predajná zmluva ,do ktorej zakomponuješ tie svoje podmienky ohľadom platby ...



KÚPNA ZMLUVA
uzatvorená v zmysle § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka medzi zmluvnými stranami:
VZOR
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/kupna-zmluva/
doktor23
16.08.11,19:50
predaj jej ho, ale zriaď si na byt záložné právo na svoju pohľadávku (taksito ako banka). Keď Ti ho splatí, dáš jej potvrdenie o splatení, záložné právo zanikne.

Ako zvyčajne, odporúčam navštíviť notára alebo advokáta na spísanie.
danushka
16.08.11,20:13
Záložné právo slúži záložnému veriteľovi na úhradu jeho pohľadávky v prípade, keď dlžník nesplnil svoj záväzok.
Pohľadávka veriteľa sa uspokojuje z predaja záložnej veci alebo inej majetkovej hodnoty, ktorá je a podľa zákona môže byť predmetom záložného práva.
Ak dlžník neplní svoj dlh (napr. mešká s platením splátok poskytnutého úveru na základe úverovej zmluvy), môže sa veriteľ, ktorý má platne zriadené záložné právo domáhať, aby jeho pohľadávka bola uspokojená z výťažku predaja založenej veci. Veriteľ sa môže domáhať svojich nárokov zo záložnej zmluvy len vtedy, keď je dlžník v omeškaní so splnením dlhu (napr. uplynula lehota na vrátenie úveru).
Záložné právo k nehnuteľnostiam vzniká zápisom vkladu do katastra nehnuteľností. Nedodržanie písomnej formy znamená absolútnu neplatnosť. V zmluve o zriadení záložného práva musí byť presne vymedzený predmet záložného práva, ktorým sa zabezpečuje pohľadávka. V zmluve o zriadení
záložného práva na nehnuteľnosť môže byť zakotvená povinnosť jej poistenia a vinkulácia plnenia z poistnej udalosti v prospech záložného veriteľa.
Záložné právo je možné vymazať z listu vlastníctva tak, že dlžník vyplatí svoj dlh u záložného veriteľa, ktorý mu na základe toho vystaví potvrdenie o vyplatení záložného veriteľa a žiadosť o výmaz záložného práva
z katastra nehnuteľností. Originál tejto listiny sa predkladá na katastrálny úrad.

Takže na Tvojom mieste by som postupovala nasledovne:
Urobila by som so sestrou zmluvu o pôžičke s určeným postupom splátok, ktorá by bola súčasťou záložnej zmluvy medzi Vami, ako dvomi fyzickými osobami.
Súčasťou KZ by bola aj zmluva o záložnom práve a v jenom z článkov KZ by bola zmienka o vytvorení záloženého práva v Tvoj prospech, ktoré bude vyznačené v ťarchách v časti ,,C,, na LV, s čím samozrejme kupujúca musí súhlasiť.

Ak podiel tejto nehnuteľnoti vlastníš viac ako 5 rokov, resp. ak Tvoj poručiteľ ju minimálne tak dlho vlastnil, takýto prevod je oslobodený od dane. V opačnom prípade POZOR na daň z príjmu a povinnosti z toho vyplývajúce :).
Mária27
17.08.11,10:40
V kúpnej zmluve môžete mať zakomponované vedľajšie dojednanie v zmysle § 610 občianskeho zákonníka. Pri kúpe nehnuteľnosti na splátky sa najčastejšie využíva dohoda, že v prípade nezaplatenia niektorej zo splátok zaniká právny vzťah založený kúpnou zmluvou (Rc 8/1997). Ak by potom došlo k sporu (nechcela by ti previesť vlastníctvo), budeš mať naliehavý právny záujem, aby súd určil, že je byt tvoj. Zaplatenú sumu jej potom vrátiš.
Ak budú splátky rozložené na dlhšie ako 1 rok, treba v zmluve uviesť, dokedy výhrada trvá.

§ 610
Iné vedľajšie dojednania

(1) Účastníci môžu písomnou zmluvou dohodnúť aj iné vedľajšie dojednania majúce povahu výhrad a podmienok pripúšťajúcich zánik právneho vzťahu založeného kúpnou zmluvou.

(2) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, zanikajú tieto výhrady a podmienky najneskôr uplynutím jedného roka od uzavretia kúpnej zmluvy, ak ich predávajúci v tejto lehote neuplatnil.
janulkat13
23.08.11,19:03
Dobry vecer Poradaci.

Chcem sa Vam MOC podakovat za Vase podnetne rady. :):):)
Dakujem za Vas cas a pomoc. Zmluvu si predpripravim a donesiem ju k notarovi na kontrolu. Dufam, ze vsetko dobre dopadne.
Prajem pekny vecer :)
doktor23
24.08.11,06:21
nemyslím si, že Ti ju notár alebo advokát skontrolujú.