dante77
21.08.11,21:34
Prosím o radu, som vlastníkom polovice RD spolu so svojou bývalou priateľkou, deti nemáme, na dome je hypotéka, kde ja som dlžník a ona spoludlžníčka, ja sa chcem svojej polovice domu zbaviť, ale ona by ju chcela zadarmo, ja chcem nech si ho nechá a platí hypotéku 17.000,-€ a mne dá aspoň to čo som do neho už vrazil cca. 7.000,-€. Ona však chce všetko a aj nech platím hypotéku. Ako sa môžem zbaviť aspoň tej hypotéky??? dakujem za rady
Ice dive
21.08.11,19:44
ste manželia alebo nie? potom by sa to dalo riešiť pri vysporiadaní bsm...

najideálnejšie je dohodnúť sa, buď nech Vás priateľka vyplatí alebo ak ste podieľoví vlastníci a nechce sa dohodnúť, môžte podať návrh na súd na vysporiadanie vlastníctva... súd následne určí vlastníka a zaviaže ho na vyplatenie primeranej náhrady, v krajnom prípade môže rozhodnúť aj o predaji nehnuteľnosti...
draik
22.08.11,06:33
Zbaviť hypotéky sa môžte tak, že spolu so spoludlžníčkou a po súhlase banky podpíšete dohodu o postúpení práv a povinností z úverovej zmluvy buď na spoludlžníčku alebo inú osobu. Ten, kto zostane v úverovom vzťahu (prípadne nový dlžník namiesto Vás), musí mať dostatočnú finančnú bonitu, inak banka so zmenou súhlasiť nebude. Keďže s bývalou priateľkou ste obaja v rovnakom postavení (dlžníci), ste zo zmluvy zaviazaní spoločne a nerozdielne bez vzájomného regresu, ako to býva v prípade dlžník-ručiteľ. Inak povedané, ste v začarovanom kruhu, z ktorého sa len tak ľahko nedostanete, pretože potrebujete súhlas banky a spoludlžníčky; polovicu domu zaťaženú hypotékou nikto nekúpi. Jedno východisko tu je, ale má fatálne následky: Prestanete platiť hypotéku, banka vyvolá predčasnú splatnosť úveru, dom pôjde do dražby, dostanete sa do úverového registra s negatívnym záznamom. Z výnosu z dražby sa uhradia pohľadávky banky a nemalé trovy a iné súvisiace náklady, prípadný zvyšok si rozdelíte so spoludlžníčkou. Ak by majetok na úhradu pohľadávok banky a iných nákladov nepostačoval, banka pôjde po ďalšom Vašom majetku a majetku spoludlžníčky. Ak by ste túto operáciu chceli rozbehnúť, bolo by dobré o tom vopred informovať banku a dohodnúť sa na predaji nehnuteľnosti. Spoludlžníčka Vám samozrejme môže robiť problémy. Poučenie pre ostatných: Finančné vzťahy je potrebné si upraviť dopredu, najmä, ak partneri nemajú BSM.
dante77
22.08.11,14:58
takže asi len súd, ďakujem Vám za pomoc