Zavrieť

Porady

predaj polovice RD

Prosím o radu, som vlastníkom polovice RD spolu so svojou bývalou priateľkou, deti nemáme, na dome je hypotéka, kde ja som dlžník a ona spoludlžníčka, ja sa chcem svojej polovice domu zbaviť, ale ona by ju chcela zadarmo, ja chcem nech si ho nechá a platí hypotéku 17.000,-€ a mne dá aspoň to čo som do neho už vrazil cca. 7.000,-€. Ona však chce všetko a aj nech platím hypotéku. Ako sa môžem zbaviť aspoň tej hypotéky??? dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ste manželia alebo nie? potom by sa to dalo riešiť pri vysporiadaní bsm...

    najideálnejšie je dohodnúť sa, buď nech Vás priateľka vyplatí alebo ak ste podieľoví vlastníci a nechce sa dohodnúť, môžte podať návrh na súd na vysporiadanie vlastníctva... súd následne určí vlastníka a zaviaže ho na vyplatenie primeranej náhrady, v krajnom prípade môže rozhodnúť aj o predaji nehnuteľnosti...

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Zbaviť hypotéky sa môžte tak, že spolu so spoludlžníčkou a po súhlase banky podpíšete dohodu o postúpení práv a povinností z úverovej zmluvy buď na spoludlžníčku alebo inú osobu. Ten, kto zostane v úverovom vzťahu (prípadne nový dlžník namiesto Vás), musí mať dostatočnú finančnú bonitu, inak banka so zmenou súhlasiť nebude. Keďže s bývalou priateľkou ste obaja v rovnakom postavení (dlžníci), ste zo zmluvy zaviazaní spoločne a nerozdielne bez vzájomného regresu, ako to býva v prípade dlžník-ručiteľ. Inak povedané, ste v začarovanom kruhu, z ktorého sa len tak ľahko nedostanete, pretože potrebujete súhlas banky a spoludlžníčky; polovicu domu zaťaženú hypotékou nikto nekúpi. Jedno východisko tu je, ale má fatálne následky: Prestanete platiť hypotéku, banka vyvolá predčasnú splatnosť úveru, dom pôjde do dražby, dostanete sa do úverového registra s negatívnym záznamom. Z výnosu z dražby sa uhradia pohľadávky banky a nemalé trovy a iné súvisiace náklady, prípadný zvyšok si rozdelíte so spoludlžníčkou. Ak by majetok na úhradu pohľadávok banky a iných nákladov nepostačoval, banka pôjde po ďalšom Vašom majetku a majetku spoludlžníčky. Ak by ste túto operáciu chceli rozbehnúť, bolo by dobré o tom vopred informovať banku a dohodnúť sa na predaji nehnuteľnosti. Spoludlžníčka Vám samozrejme môže robiť problémy. Poučenie pre ostatných: Finančné vzťahy je potrebné si upraviť dopredu, najmä, ak partneri nemajú BSM.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.