ACCNT
04.09.11,19:52
dobry vecer,
myslite si, ze by pojazdny fastfood mohol byt ziskovy?
pod pojmom pojazdny myslim to, ze by som sa s nim ucastnil spolocenskych akcii, jarmokov, prip. na kupaliskach....

rozmyslal som nad vyuzitim karavanu prerobeneho na prevadzku fastfoodu, ale ten by asi mesto nepovolilo na jarmoku, nie? lebo ked tak rozmyslam, vacsinou vzdy su tam uniforme budky. nevie niekto ako to tam chodi a ake su cca poplatky za ucast? oplati sa to?

dakujem za reakcie.
mattto
05.09.11,06:10
áno, občerstvenie je stále ziskové, ľudia stále budú piť a jesť na akciách typu vinobranie, jarmoky, hody... Čo skôr ľudí odrádza od tohto typu podnikania sú papierovačky a čas. Pokiaľ si na nejakej akcii (napr. vinobranie) si v stánku do 1-2:00 v noci, potom trochu upratať, ráno utekať pre zásoby (žemle, mäso, sudy...) a ráno o 8-9:00 už stáť za grilom a obracať klobásky...

pojazdných stánkov občerstvenia je plno, sú všade na jarmokoch, vinobraniach, festivaloch... mestá s tým nemajú problém

Poplatky sú rôzne, záleží od mesta a akcie, platí sa väčšinou za meter šírky, do hĺbky môžeš ísť koľko chceš (resp. koľko ti priestor dovolí). Je pravda, že mestá každý rok zvyšujú poplatky, ale stále sa to oplatí. Ak si dobre pamätám, minulý rok Pezinok za vinobranie pýtal cca. 300-350 EUR za meter šírky + nejakých 20 EUR za prípojku na el. energiu. Rača za vinobranie pýta o niečo menej, ale oni sa vôbec nestarajú o el. energiu a ty sa musíš dohodnúť s domácimi z rodinných domov, aby ťa pripojili - na takéto veci prídeš časom :))
Indeed
05.09.11,06:26
je to určite dobrý nápad,

a aj vyplnenie určitej medzery na trhu s občerstvením, nielen na jarmoky by sa s tým dalo chodiť, ale aj na stavby, či do priemyselých zón

no myslím si,že na Slovensku by taký projekt neprešiel schválením z hĺadiska hygieny

kolega,čo bol kedysi v U.S.A hovoril,že tam pojazdné fastfoody boli úplne bežné...

Na stavbu prišiel karavan , vyklopil dohora bočné steny

z jednej strany ponukal teple jedlo a z druhej strany zmrzlinu a chladené nápoje.
mattto
05.09.11,06:46
je to určite dobrý nápad,

a aj vyplnenie určitej medzery na trhu s občerstvením, nielen na jarmoky by sa s tým dalo chodiť, ale aj na stavby, či do priemyselých zón

no myslím si,že na Slovensku by taký projekt neprešiel schválením z hĺadiska hygieny

kolega,čo bol kedysi v U.S.A hovoril,že tam pojazdné fastfoody boli úplne bežné...

Na stavbu prišiel karavan , vyklopil dohora bočné steny

z jednej strany ponukal teple jedlo a z druhej strany zmrzlinu a chladené nápoje.


prečo by to neprešlo hygienou? :) na Slovensku je plno pojazdných bufetov. Nie je rozdiel, či tam griluješ cigánsku, ryby, klobásky..., alebo fašírku na hamburger, hranolky...
Indeed
05.09.11,07:31
prečo by to neprešlo hygienou? :) na Slovensku je plno pojazdných bufetov. Nie je rozdiel, či tam griluješ cigánsku, ryby, klobásky..., alebo fašírku na hamburger, hranolky...

Lebo zákony, vyhlašky a smernice ktorými sa riadia úradníci

rozlišuje 2 sposoby prípravy jedál :

* ohrievanie hotových polotovarov /mäso na hamburger/ a tepelne upravených mäsových výrobkov /párky, klobása/

versus

* PRÍPRAVA teplých jedál

a v tom prípade platia INÉ hygienické predpisy

oddelené umyvanie a priprava zeleniny od mäsa, nerezové stoly, tečúca voda a pod.

Teda v prípade pojazdného fastfoodu by takto prísne nastavené predpisy

bolo len veĺmi obtiažné splniť , ak nie uplne nemožné.
mattto
05.09.11,08:36
Lebo zákony, vyhlašky a smernice ktorými sa riadia úradníci

rozlišuje 2 sposoby prípravy jedál :

* ohrievanie hotových polotovarov /mäso na hamburger/ a tepelne upravených mäsových výrobkov /párky, klobása/

versus

* PRÍPRAVA teplých jedál

a v tom prípade platia INÉ hygienické predpisy

oddelené umyvanie a priprava zeleniny od mäsa, nerezové stoly, tečúca voda a pod.

Teda v prípade pojazdného fastfoodu by takto prísne nastavené predpisy

bolo len veĺmi obtiažné splniť , ak nie uplne nemožné.

ja som si na 100% istý, že s tým nie je problém, pokiaľ človek vie, čo a ako robiť. Mám x prípadov z praxe, kedy takto pojazdný bufet funguje, má aj teplú tečúcu vodu. Dokonca jeden obdobný (trochu starší) pojazdný bufet predávam v inzercii.

cigánska nie je ohrievanie polotovarov a preto je jedno, či hodíš na gril pomleté mäso, alebo celé a urobíš z toho cigánsku alebo hamburger. Pokiaľ máš dosť priestoru a vybavenie, nie je problém ani mlieť to mäso v pojazdnom bufete.

Čo tvorí gro fastfoodu?
hamburgery - mleté mäso, ktoré nie je problém tepelne upravovať ako sa robí napr. cigánska.
hranolčeky - tie sa robia aj teraz.
prílohy: zelenina - to sa podáva aj teraz.
rôzne placky, buritos - dnes sa točia v bufetoch kadejaké lokše, robia sa dokonca zemiakové placky, kde strúhajú zemiaky priamo pred ľuďmi
nápoje - nie je problém

preto pojazdný fastfood je to isté, čo teraz, úprava a príprava jedál je prakticky totožná, ako teraz. Myslíš, že najznámejší fastfood pripravuje tie jedlá od surovín? Jemu príde kontajner pomletého, vytvarovaného, zmrznutého mäsa a predpečené rýchlo zamrazené žemle, ktoré na prevádzkach iba ohrieva
martina_uk
12.01.12,13:55
Prijemny den vsetkym, chcela by som sa informovat ohladom otvorenia Kebabu, mam strednu s maturitou-kuchar, neviem ci je to vyhodou alebo to nic neznamena. Mam niekolko otazok, je lepsie mat prenajom priestorov a zariadit si to tam, alebo si kupit pojazdny bufet a stat niekde kde je frekventovany pohyb ludi. Pojazdny bufet ma asi vyhodu v tom ze ak to na niektorom mieste nepojde tak mozem ist inam co sa s prenajmom moc neda a prenajom su peniaze do vzduchu, ale ako je to so schvalenim statia niekde pri autobusovej stanici alebo pri velkej fabrike, da sa to vybavit alebo je to problem? Kolko take statie stoji a musim nieco splnat aby som tam mohla stat? Oplati sa kupit pojazdny bufet starsi? Musi byt nejako specialne zariadeny? ako to je s wc pre kuchara, musi tam byt? Musi mat karavan umyvadlo na kazdy druh potravin tak ako restauracia? Zo zaciatku by som chcela iba kebab, hranolky a mozno nejaky sendvic. Ako to je s hygienov? Schvalia mi starsi karavan? Viem priblizne kolko stoji vybavenia a tak ale zaujimalo by ma kolko stoji cele to vybavovanie, zivnost, hygiena, HAACP, a kolko to asi trva? Co este treba vybavit? Prosim ak niekto mozete tak poradte. Dakujem vopred.
mattto
12.01.12,15:31
Prijemny den vsetkym, chcela by som sa informovat ohladom otvorenia Kebabu, mam strednu s maturitou-kuchar, neviem ci je to vyhodou alebo to nic neznamena. Mam niekolko otazok, je lepsie mat prenajom priestorov a zariadit si to tam, alebo si kupit pojazdny bufet a stat niekde kde je frekventovany pohyb ludi. Pojazdny bufet ma asi vyhodu v tom ze ak to na niektorom mieste nepojde tak mozem ist inam co sa s prenajmom moc neda a prenajom su peniaze do vzduchu, ale ako je to so schvalenim statia niekde pri autobusovej stanici alebo pri velkej fabrike, da sa to vybavit alebo je to problem? Kolko take statie stoji a musim nieco splnat aby som tam mohla stat? Oplati sa kupit pojazdny bufet starsi? Musi byt nejako specialne zariadeny? ako to je s wc pre kuchara, musi tam byt? Musi mat karavan umyvadlo na kazdy druh potravin tak ako restauracia? Zo zaciatku by som chcela iba kebab, hranolky a mozno nejaky sendvic. Ako to je s hygienov? Schvalia mi starsi karavan? Viem priblizne kolko stoji vybavenia a tak ale zaujimalo by ma kolko stoji cele to vybavovanie, zivnost, hygiena, HAACP, a kolko to asi trva? Co este treba vybavit? Prosim ak niekto mozete tak poradte. Dakujem vopred.

ako som už písal, zariaďovať karavan, ak si to nikdy nerobila, je veľmi zdĺhavé, RÚVZ ti bude stále niečo vytýkať, prídeš o nervy, čas a asi aj dosť peňazí. Najlepšie je kúpiť si karavan so všetkými povoleniami
martina_uk
12.01.12,15:41
a ake vsetky povolenia musi mat karavan aby som mohla v nom pripravovat kebab? mne sa zdaju tie zariadene karavany na internete ako vyradene kusy. nemaju vsade umyvatelne steny atd, nemoze sa stat ze clovek predava karavan ktory mu nechce niekto schvalit alebo nepodlieha najnovsejj vyhlaske? aby som nekupila macku vo vreci
mattto
12.01.12,15:45
a ake vsetky povolenia musi mat karavan aby som mohla v nom pripravovat kebab? mne sa zdaju tie zariadene karavany na internete ako vyradene kusy. nemaju vsade umyvatelne steny atd, nemoze sa stat ze clovek predava karavan ktory mu nechce niekto schvalit alebo nepodlieha najnovsejj vyhlaske? aby som nekupila macku vo vreci

všetko je možné, určite nájdeš aj vyradené kusy, preto si to zisti pri obhliadke a umyvateľné steny majú najskôr všetky - ide o laminát