type
13.09.11,11:57
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem
rudopp
13.09.11,10:05
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem

Kedže si s ním nežil v spoločnej domácnosti, do ktorej zo 4 skupín dedičov sa rátaš ?????? :)
Mária27
13.09.11,10:08
Dedičstvo sa nadobúda smrťou. Vysvetli, ak nemal v časi úmrtia dediča, ako to, že teraz ich má dokonca veľa.
rudopp
13.09.11,10:22
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem

Si v právnej rovine = nesmieš si mýliť pojmy a dojmy :
- prastrýko NIE JE tvoj predok
- súrodenci sú v 3. skupine
§ 475
(1) ..dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a ...

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
(max synovci a netere žijúce v čase jeho smrti)


Dedičstvo sa nadobúda smrťou. Vysvetli, ak nemal v časi úmrtia dediča, ako to, že teraz ich má dokonca veľa.

Nijako
( 4. skupina
§ 475a
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
(maximálne prastrýkovi starí rodičia, alebo prastrýkovi strýkovia a tety, žijúce v čase jeho smrti)

PS
Prastrýko mal "právne bezvedomie" - - inak by nechal závet.
marjankaj
13.09.11,10:31
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem

Predpokladám, že "prastrýko" je dedov brat. V tom prípade ty nededíš, dediť mohol tvoj otec, ak žil (v 3.skupine).
Ak nededí nikto podľa zákona, tak dedičstvo pripadá štátu.



§ 462

Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
doktor23
13.09.11,10:46
btw., synovci a neter pribudli do tretej dedičskej skupiny až niekedy okolo roku 1982, ak sa nemýlim, dovtedy tam boli len súrodenci ....
marjankaj
13.09.11,11:35
btw., synovci a neter pribudli do tretej dedičskej skupiny až niekedy okolo roku 1982, ak sa nemýlim, dovtedy tam boli len súrodenci ....

Samozrejme treba vychádzať zo znenia zákona platného v deň konania dedičského konania.
type
13.09.11,13:59
Prastryko mal 2 surodencov,on bol najmladsi a v 16 tych odisiel do Ameriky a odtial sa nevratil tam zomrel v roku 1953.V roku 1965 bolo konanie skoncene tak ako som to napisal,predvolanie na dedicstvo dostali jeho 2 surodenci (ale ty uz v tom roku 1965 nezili)ich manzelky(a deti) ano ale neboli na pojednavani lebo sa bali ze ak by mal nahodou prastryko nejake deti tak im zoberu polia a oni nebudu moct hospodarit.Oni totiz na tych pozemkoch ktore vlastnil pestovali obilie.
Ak sa to da tak chcem to dat na pravu mieru
type
13.09.11,14:08
Si v právnej rovine = nesmieš si mýliť pojmy a dojmy :
- prastrýko NIE JE tvoj predok
- súrodenci sú v 3. skupine
§ 475
(1) ..dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a ...

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
(max synovci a netere žijúce v čase jeho smrti)



Nijako
( 4. skupina
§ 475a
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
(maximálne prastrýkovi starí rodičia, alebo prastrýkovi strýkovia a tety, žijúce v čase jeho smrti)

PS
Prastrýko mal "právne bezvedomie" - - inak by nechal závet.

Suhlasim s tym ze mali dedit deti jeho surodencov ale asi to nebolo vtedy zakotvene v zakone z roku 1950 z ktoreho sa vtedy vychadzalo.Odvovodnenie z tej kopie je take ze prastrykovi surodenci neziju a ani nikto iny,ale deti tych 2 surodencov co mal tak tie zili a nebolo ich malo.Tak nechapem ako to mohol zdedit stat.
marjankaj
13.09.11,14:16
Suhlasim s tym ze mali dedit deti jeho surodencov ale asi to nebolo vtedy zakotvene v zakone z roku 1950 z ktoreho sa vtedy vychadzalo.Odvovodnenie z tej kopie je take ze prastrykovi surodenci neziju a ani nikto iny,ale deti tych 2 surodencov co mal tak tie zili a nebolo ich malo.Tak nechapem ako to mohol zdedit stat.
Čítaj príspevok č.6. Netere a synovci mohli dediť až po roku 1982.
type
13.09.11,14:17
Kedže si s ním nežil v spoločnej domácnosti, do ktorej zo 4 skupín dedičov sa rátaš ?????? :)

Do 3 skupiny sa rataju surodenci a ked uz nezili(rok 1965)tak mali dedit deti tych surodencov a nie stat alebo sa mylim?
type
13.09.11,14:23
Čítaj príspevok č.6. Netere a synovci mohli dediť až po roku 1982.

Dobre tym padom moj otec a jeho brat a ich bratranci su dedici a ked otec uz nezije tak som dedic ja a moji surodenci a moji bratranci nie?
Zaujima ma ci sa da daco s tym robit alebo je to uzavrete dedicstvo toho majetku nie je malo a na katastri vzdy po tie roky figuruje prastrykove meno.
marjankaj
13.09.11,14:26
Dobre tym padom moj otec a jeho brat a ich bratranci su dedici a ked otec uz nezije tak som dedic ja a moji surodenci a moji bratranci nie?
Zaujima ma ci sa da daco s tym robit alebo je to uzavrete dedicstvo toho majetku nie je malo a na katastri vzdy po tie roky figuruje prastrykove meno.

Keďže dedičské konanie bolo v roku 1965 tak sa úpostupovalo podľa vtedy platného zákona. Ak by prastrýko zomrel po roku 1982, tak by to bolo tak ako hovoríš.

Ty si dedič po tvojom otcovi, teda ak mal nejaký majetok, alebo ho stihol zdediť. To sa však asi nestalo.
type
13.09.11,14:33
Keďže dedičské konanie bolo v roku 1965 tak sa úpostupovalo podľa vtedy platného zákona. Ak by prastrýko zomrel po roku 1982, tak by to bolo tak ako hovoríš.

Ty si dedič po tvojom otcovi, teda ak mal nejaký majetok, alebo ho stihol zdediť. To sa však asi nestalo.

Ano ja som dedic po mojom otcovi a po otcovi som zdedil majetok ten ktory mal na sebe napisany.
mam to chapat tak ze uz s prastrykovim majetkom nemozem nic urobit a na katastri bude vzdy jeho meno?
rudopp
13.09.11,14:48
Dobre tym padom moj otec a jeho brat a ich bratranci su dedici a ked otec uz nezije tak som dedic ja a moji surodenci a moji bratranci nie?
Zaujima ma ci sa da daco s tym robit alebo je to uzavrete dedicstvo toho majetku nie je malo a na katastri vzdy po tie roky figuruje prastrykove meno.


Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem

Zdedil štát a figuruje jeho meno ?
(alebo figurovalo jeho meno)

Pri právnych veciach pozor na formulácie !

Dal som ti citáciu zákona a niekto dátum odkedy to platí

Btw
Ak zákon vraví, že :
on a ak nededí, tak jeho deti,
tak nevraví, že :
on a ak nededí, tak jeho vnuci:)
rudopp
13.09.11,14:49
Ano ja som dedic po mojom otcovi a po otcovi som zdedil majetok ten ktory mal na sebe napisany.
mam to chapat tak ze uz s prastrykovim majetkom nemozem nic urobit a na katastri bude vzdy jeho meno?

Do dátumu dokedy bol on vlastníkom.
type
13.09.11,15:20
Zdedil štát a figuruje jeho meno ?
(alebo figurovalo jeho meno)

Pri právnych veciach pozor na formulácie !

Dal som ti citáciu zákona a niekto dátum odkedy to platí

Btw
Ak zákon vraví, že :
on a ak nededí, tak jeho deti,
tak nevraví, že :
on a ak nededí, tak jeho vnuci:)

Nie ze figurovalo ale este stale figuruje jeho meno aj napriek tomu ze cely jeho majetok nadobudol štat je to cca 9 ha.
Pravo som nestudoval tak sa vyjadrujem laicky -
type
13.09.11,15:22
Do dátumu dokedy bol on vlastníkom.

Tak potom preco na katastri na prastrykovych pozemkoch nie je vlastnik alebo spoluvlastnik napisany Slovensky pozemkovy fond kedze cely jeho majetok nadobudol štat?
marjankaj
13.09.11,15:29
Len tak mimochodom. Tvoj strýko ani tvoj prastrýko nie je tvoj predok.
To by bol potom každý tvojím predkom. Dokonca aj šimpanz.:rolleyes::---
marjankaj
13.09.11,15:30
Tak potom preco na katastri na prastrykovych pozemkoch nie je vlastnik alebo spoluvlastnik napisany Slovensky pozemkovy fond kedze cely jeho majetok nadobudol štat?

Opýtaj sa na katastri.
Mária27
13.09.11,15:30
Dňa 13.9.1965 platil občiansky zákonník 40/1964 o dedení zo zákona v tomto znení:

Druhá hlava
DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475
Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
type
13.09.11,15:49
Dňa 13.9.1965 platil občiansky zákonník 40/1964 o dedení zo zákona v tomto znení:

Druhá hlava
DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475
Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Dakujem Maria,to mi je jasne .Synovcovia a netere az po roku 1982(3 skupina).Ako som napisal dalej preco je na pozemkoch stale prastrykove meno a nie slovensky pozemkovy fond.9 ha je dost vela a hodnota cca 5000 eur.Mimochodom som tiez spoluvlastnik niektorych pozemkov po otcovi na ktorych je stale prastrykove meno.
type
13.09.11,15:52
Len tak mimochodom. Tvoj strýko ani tvoj prastrýko nie je tvoj predok.
To by bol potom každý tvojím predkom. Dokonca aj šimpanz.:rolleyes::---
A co potom podla teba je ked nie predok.Mas nejaky iny vyraz?
marjankaj
13.09.11,15:52
A co potom podla teba je ked nie predok.Mas nejaky iny vyraz?
Príbuzný.
type
13.09.11,15:55
Opýtaj sa na katastri.

Opytal som sa a odpoved znela mam podat ziadost o novoobjaveny majetok.Inak by som nezacinal tuto temu na porade a nevyziadal by som si kopiu predosleho dedicskeho konania na prislusnom sude.
type
13.09.11,15:56
Príbuzný.

ok,pribuzny

Vazne potrebujem s tym pomoct.Neviem ci mam podat ziadost o novoobjaveny majetok kedze prebehlo dedicske konanie s takym verdiktom alebo podat nejaky iny navrhnapr.dodatocne dedicske konanie?
Mária27
13.09.11,18:22
Najprv by si mal zistiť, či nebola odúmrť štátu zaznačená v nejakých pozemkových knihách, ktoré neboli prevedené do katastra (to by zistili). Potom treba dokazovať, že to nebolo zapísané preto, lebo sa riešilo dedičstvo skutočných oprávnených dedičov - to sa premlčuje za 3 roky, preto tvrdiť, že dokazovanie začalo do 3 rokov po skončení dedičského konania. Ako to skončilo už neviete presne, nejakí svedkovia tvrdia, že to otec /dedičia získali, užívali ako vlastné. Až teraz ste zistili, že to nemajú zapísané. Potom treba asi riešiť prerokované dedičstvo cestou vydržania.

Novoobjavený majetok treba žiadať zahrnúť do dedičstva vašich predkov - to je nové dedičské konanie podľa § 175x obč. súd. poriadku.

§ 175x

(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.
(2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu.
rudopp
13.09.11,20:49
Najprv by si mal zistiť, či nebola odúmrť štátu zaznačená v nejakých pozemkových knihách, ktoré neboli prevedené do katastra (to by zistili). Potom treba dokazovať, že to nebolo zapísané preto, lebo sa riešilo dedičstvo skutočných oprávnených dedičov - to sa premlčuje za 3 roky, preto tvrdiť, že dokazovanie začalo do 3 rokov po skončení dedičského konania. Ako to skončilo už neviete presne, nejakí svedkovia tvrdia, že to otec /dedičia získali, užívali ako vlastné. Až teraz ste zistili, že to nemajú zapísané. Potom treba asi riešiť prerokované dedičstvo cestou vydržania.

Novoobjavený majetok treba žiadať zahrnúť do dedičstva vašich predkov - to je nové dedičské konanie podľa § 175x obč. súd. poriadku.

§ 175x

(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.
(2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu.

Keby si z nás nerobil srandu, tak to skopčí a sem vycapí.

Podľa info JPP sa nedá radiť.
type
15.09.11,17:39
Keby si z nás nerobil srandu, tak to skopčí a sem vycapí.

Podľa info JPP sa nedá radiť.

Rozhodnutie :
Vdedicskej veci po P.M.....zomrelom dna......v Chicagu -USA štatne notarstvo potvrdzuje,ze dedičstvo po poručitelovi nadobudol podla § 513 O.z.z r.1950 ako odumrt:Československy štat-zastupeny Finančnym odborom ONV v Z.....
Dedicstvo po zomrelom pozostava z nehnutelnosti v pozemkovej knihe kat.uz.obce ......(pokračuje vypis parcel) - všetko na mene P. M......,ktory je totozny s ml.P.M......9ha pody v zemiakarskej oblasti v cene 9000 Kčs.
Na zaklade toho rozhodnutia moze ČS štat moze ziadat o vklad vlastnickeho práva v evidencii nehnutelnosti vo svoj prospech.
Štatne notarstvo vyhlasuje prejednanie dedicstva za skoncene.
Odvovednenie : Poručitel zomrel bez zanechania zavetu v cudzine nasleduje preto dedenie zo zakona.
poručitel zomrel bezdetny,ako slobodny jeho rodičia,ako aj surodenci uz neziju takze nezanechal ziadnych zakonnych dedicov.
Pretoze po poručitelovi niet ziadnych zavetnych a ani zakonnych dedicov,pripadne cele dedicstvo podla §513 O.z.z r.1950 ako odumrt statu

Takto je to napisane na tej kopii zo sudu.Tie pozemky su stale vedene na jeho meno,čo s tym dalej? Z toho vyplyva ze štat si to nedal napisat na seba.Ako mam postupovat dalej?????
rudopp
15.09.11,19:29
Rozhodnutie :
Vdedicskej veci po P.M.....zomrelom dna......v Chicagu -USA štatne notarstvo potvrdzuje,ze dedičstvo po poručitelovi nadobudol podla § 513 O.z.z r.1950 ako odumrt:Československy štat-zastupeny Finančnym odborom ONV v Z.....
Dedicstvo po zomrelom pozostava z nehnutelnosti v pozemkovej knihe kat.uz.obce ......(pokračuje vypis parcel) - všetko na mene P. M......,ktory je totozny s ml.P.M......9ha pody v zemiakarskej oblasti v cene 9000 Kčs.
Na zaklade toho rozhodnutia moze ČS štat moze ziadat o vklad vlastnickeho práva v evidencii nehnutelnosti vo svoj prospech.
Štatne notarstvo vyhlasuje prejednanie dedicstva za skoncene.
Odvovednenie : Poručitel zomrel bez zanechania zavetu v cudzine nasleduje preto dedenie zo zakona.
poručitel zomrel bezdetny,ako slobodny jeho rodičia,ako aj surodenci uz neziju takze nezanechal ziadnych zakonnych dedicov.
Pretoze po poručitelovi niet ziadnych zavetnych a ani zakonnych dedicov,pripadne cele dedicstvo podla §513 O.z.z r.1950 ako odumrt statu

Takto je to napisane na tej kopii zo sudu.Tie pozemky su stale vedene na jeho meno,čo s tym dalej? Z toho vyplyva ze štat si to nedal napisat na seba.Ako mam postupovat dalej?????

Nijako.
type
15.09.11,19:43
tak to bolo rychla a jednoducha odpoved mohol si mi to povedat hned,ale aj tak dakujem
Mária27
15.09.11,21:29
Rozhodnutie :
Vdedicskej veci po P.M.....zomrelom dna......v Chicagu -USA štatne notarstvo potvrdzuje,ze dedičstvo po poručitelovi nadobudol podla § 513 O.z.z r.1950 ako odumrt:Československy štat-zastupeny Finančnym odborom ONV v Z.....
Dedicstvo po zomrelom pozostava z nehnutelnosti v pozemkovej knihe kat.uz.obce ......(pokračuje vypis parcel) - všetko na mene P. M......,ktory je totozny s ml.P.M......9ha pody v zemiakarskej oblasti v cene 9000 Kčs.
Na zaklade toho rozhodnutia moze ČS štat moze ziadat o vklad vlastnickeho práva v evidencii nehnutelnosti vo svoj prospech.
Štatne notarstvo vyhlasuje prejednanie dedicstva za skoncene.
Odvovednenie : Poručitel zomrel bez zanechania zavetu v cudzine nasleduje preto dedenie zo zakona.
poručitel zomrel bezdetny,ako slobodny jeho rodičia,ako aj surodenci uz neziju takze nezanechal ziadnych zakonnych dedicov.
Pretoze po poručitelovi niet ziadnych zavetnych a ani zakonnych dedicov,pripadne cele dedicstvo podla §513 O.z.z r.1950 ako odumrt statu

Takto je to napisane na tej kopii zo sudu.Tie pozemky su stale vedene na jeho meno,čo s tym dalej? Z toho vyplyva ze štat si to nedal napisat na seba.Ako mam postupovat dalej?????

Myslím, že by sa oplatilo urobiť aspoň jednu konzultáciu s tými spismi u právnika. Vidím, že sa snažíš dávať informácie, ale ja už neviem koľký krát prebieham po tých príspevkoch ... napr. aj v tomto mi nestačil § z obč. zákonníka z roku 1950, keď na jeho vyhľadanie potrebujem číslo zákona.

Takže tí jeho súrodenci boli mrtví už v deň jeho smrti? Alebo až v roku 1965? Okrem švagrín nežili žiadne ich deti?
Smerujem k tomu, aby sa našiel niekto, o kom by sa dalo tvrdiť, že mal byť oprávneným dedičom, že sa o to nakoniec (po potvrdení dedičstva) uchádzal on alebo potomkovia, aby sa to dalo vydržať. Možno tú listinu stratili a mohli by ste ju stratiť aj vy...:rolleyes:
Pozri sa aj na paragrafy, či niekto z možných dedičov v čase úmrtia žil. Takéto bolo dedenie zo zákona v roku 1950 podľa obč. z. 141/1950:
Nadobudnutie dedičstva

509

Dedičstvo sa nadobúda poručiteľovou smrťou.


§ 513
Ak dedič nenadobudne dedičstvo zo závetu, sú miesto neho povolaní zákonní dedičia, a čo nenadobudne žiaden dedič, pripadne ako odúmrť štátu.

Zákonní dedičia

§ 526
V prvej skupine dedia rovnakým dielom poručiteľove deti a pozostalý manžel.

§ 527
Ak sa dieťa nedožije poručiteľovej smrti, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti; ak sa nedožily poručiteľovej smrti ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnako ich potomci.

§ 528
Ak niet poručiteľových potomkov, dedí pozostalý manžel v druhej skupine a spolu s ním poručiteľovi rodičia, ako aj osoby, ktoré žily s poručiteľom najmenej po čas jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti ako členovia rodiny a ktoré sa z tohto dôvodu staraly o spoločnú domácnosť alebo boly odkázané výživou na poručiteľa.

§ 529
Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom; manžel však vždy najmenej polovicu poručiteľovho majetku.

§ 530
Ak sa nedožil poručiteľovej smrti niektorý z rodičov, nadobúdajú dedičský podiel tohto zomrelého rodiča rovnakým dielom jeho deti, a ak ich niet, jeho rodičia.

§ 531
Pozostalý manžel, ktorý žil s poručiteľom v čase jeho smrti v spoločnej domácnosti, dedí popri svojom podiele nedoplatky poručiteľovej odmeny za prácu a opakujúcich sa dôchodkov až do výšky jednomesačného príjmu, ako aj obvyklé domáce zariadenie poručiteľa.

§ 532
(1) Osvojenec a jeho potomci a osvojiteľ a jeho príbuzní dedia navzájom podľa dedičských skupín ako príbuzní.
(2) Osvojenec nededí v pôvodnej rodine a pôvodná rodina osvojeného nededí po ňom. Ale ak sa osvojenecký pomer zruší, obnoví sa dedenie v pôvodnej rodine.
type
15.09.11,22:48
jeden zo surodencov zomrel v roku 1951(bol to moj dedo),ten druhy zomrel do roku 1965,a on zomrel v roku 1953.Samozrejme ze mali ty jeho obidvaja bratia deti a manzelky.Vysvetlujem si to tak ze ta 3 skupina (dedia jeho surodenci,kedze uz v tom case nezili tak dedil stat).Do tej 3 skupiny az po roku 1982 mohli dedit deti jeho surodencov,bolo to tu pisane tusim prispevok č.6.Asi to aj ja vidim na tu konzultaciu lebo mi nie je jasne ak to zdedil stat v tom roku 1965 tak preco si to nedal napisat na seba(zeby chyba povereneho notara?).
rudopp
16.09.11,04:05
jeden zo surodencov zomrel v roku 1951(bol to moj dedo),ten druhy zomrel do roku 1965,a on zomrel v roku 1953.Samozrejme ze mali ty jeho obidvaja bratia deti a manzelky.Vysvetlujem si to tak ze ta 3 skupina (dedia jeho surodenci,kedze uz v tom case nezili tak dedil stat).Do tej 3 skupiny az po roku 1982 mohli dedit deti jeho surodencov,bolo to tu pisane tusim prispevok č.6.Asi to aj ja vidim na tu konzultaciu lebo mi nie je jasne ak to zdedil stat v tom roku 1965 tak preco si to nedal napisat na seba(zeby chyba povereneho notara?).

Stane sa.
Aj u nás to bolo podobné.
Keď zomrela mama, tak som zistil, že v dedičskom po otcovi síce boli role napísané na ňu, ale v LV to nebolo zapísané (a po 32 rokoch je zbytočné pátrať prečo :D ).
rudopp
16.09.11,04:11
tak to bolo rychla a jednoducha odpoved mohol si mi to povedat hned,ale aj tak dakujem

Nie vždy sa dá na jednoduchú otázku dať jednoduchá odpoveď (najmä keď nemáš súvisiace informácie) - - preto až teraz :
Podľa mňa s tým NIČ nespravíš.
(lebo :
- nie je isté, či je viac ako 1% nádej, že sa s tým dá niečo plusové urobiť
- neovládaš problematiku (a hantýrku) = ak budeš po súdoch/archívoch pátrať, ľahko ťa odbijú - - nevieš do 10 sekúnd argumentovať
- ťažko nájdeš právnika, čo to dostatočne ovláda)
Mária27
16.09.11,06:22
jeden zo surodencov zomrel v roku 1951(bol to moj dedo),ten druhy zomrel do roku 1965,a on zomrel v roku 1953.Samozrejme ze mali ty jeho obidvaja bratia deti a manzelky.Vysvetlujem si to tak ze ta 3 skupina (dedia jeho surodenci,kedze uz v tom case nezili tak dedil stat).Do tej 3 skupiny az po roku 1982 mohli dedit deti jeho surodencov,bolo to tu pisane tusim prispevok č.6.Asi to aj ja vidim na tu konzultaciu lebo mi nie je jasne ak to zdedil stat v tom roku 1965 tak preco si to nedal napisat na seba(zeby chyba povereneho notara?).
Vychádzaj z toho, že v čase smrti jeden brat žil, takže dedil, bol právoplatným dedičom. Dedičstvo sa nadobúda momentom smrti. Ak dedičstvo neodmietol, mohol on prísť len tak, že sa nedostavil na dedičské konanie. Ak na konaní už nežil, toto treba preberať:
- či sa vôbec nezúčastnil ani jedného konania - v súčasnosti by ho vyzvali vyhláškou a keby sa neozval, hladelo by sa na neho, ako keby nebol. Taký dedič sa však do troch rokov od rozhodnutia môže uchádzať o svoj podiel.
- podľa ktorého zákona sa malo rozhodovať a podľa ktorého sa rozhodovalo, či skutočne môžete žiadať, aby bol majetok zahrnutý do dedičstva po ňom a obnoviť konanie, či máte žiadať vydržanie ...
- to, že nie je zapísané rozhodnutie vidím pre vás skôr výhodu ako priťažujúcu okolnosť
- atď - môže sa vyskytnúť kopec iných súvislostí, lebo v každom príspevku prinášaš nejakú novinku.
doktor23
20.09.11,13:27
v prvom rade sa nebude postupovať podľa zákona č. 40/1964 Zb. (nášho terajšieho Občianskeho zákonníka), ale keďže poručiteľ zomrel už v roku 1953 (čo sme sa dozvedeli až teraz), tak podľa tzv. stredného Občianskeho zákonníka, ktorý sa stal účinným v roku 1951 a platil až do 01.04.1964.
v samotnom dedičskom konaní sa nepostupovalo správne, pretože nebohý mal dediča, svojho brata, ktorý zomrel až po smrti svojho brata v USA. Tvoj dedo nededil, pretože predumrel svojho brata z USA.
Otázkou je, ako by sa zachoval súd, resp. notár pri podaní návrhu na dodatočné dedičské konanie, keďže predmetné nehnuteľnosti už boli prejednané v pôvodnom dedičskom konaní ..... aj keď nesprávne.
Toto je parketa pre šikovného advokáta ..... pretože je jasné, že dediť mal brat, ktorý v čase smrti poručiteľa v USA žil a právom neho mali uvedené nehnuteľnosti nadobudnúť jeho potomkovia.
martin33AA
28.09.11,11:29
aNO JEDEN autor už tu použil radu, že ak niet v čase smrti poručiteľa dedičov, t.j. nemá kto dediť, lebo aj oni zomreli, majetok - dedičstvo prechádza na štát teraz na SR. Avšak stále bude jeho meno figurovať "do konca sveta" na elvéčkach z prostého dôvodu čo ak mal potomkov v USA - nejaké dieťa nemanželské, dokonca čo ak sa v USA pred smrťou oženil. Teda Tvojou jedinou úlohou je osloviť príslušnú matriku v USA o úmrtný list, resp. požiadať aj o záznam či na táto osoba figuruje niekde ako "otec" na nejakom rodnom liste. Ak sa ti podarí nájsť potomka hocde z 50 štátov, tak mu možeš pomocť predediť to na neho a on ti potom za služby darovacou zmluvou niečo pustí.