Zavrieť

Porady

novoobjaveny majetok

type type

type je offline (nepripojený) type

Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem
Usporiadat
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

type Pozri príspevok
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem
Kedže si s ním nežil v spoločnej domácnosti, do ktorej zo 4 skupín dedičov sa rátaš ??????
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dedičstvo sa nadobúda smrťou. Vysvetli, ak nemal v časi úmrtia dediča, ako to, že teraz ich má dokonca veľa.
4 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

type Pozri príspevok
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem
Si v právnej rovine = nesmieš si mýliť pojmy a dojmy :
- prastrýko NIE JE tvoj predok
- súrodenci sú v 3. skupine
[hore]§ 475

(1) ..dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a ...

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
(max synovci a netere žijúce v čase jeho smrti)

Mária27 Pozri príspevok
Dedičstvo sa nadobúda smrťou. Vysvetli, ak nemal v časi úmrtia dediča, ako to, že teraz ich má dokonca veľa.
Nijako
( 4. skupina
[hore]§ 475a

Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
(maximálne prastrýkovi starí rodičia, alebo prastrýkovi strýkovia a tety, žijúce v čase jeho smrti)

PS
Prastrýko mal "právne bezvedomie" - - inak by nechal závet.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
type Pozri príspevok
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem
Predpokladám, že "prastrýko" je dedov brat. V tom prípade ty nededíš, dediť mohol tvoj otec, ak žil (v 3.skupine).
Ak nededí nikto podľa zákona, tak dedičstvo pripadá štátu.


§ 462

Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
Naposledy upravil marjankaj : 13.09.11 at 10:36
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
btw., synovci a neter pribudli do tretej dedičskej skupiny až niekedy okolo roku 1982, ak sa nemýlim, dovtedy tam boli len súrodenci ....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
doktor23 Pozri príspevok
btw., synovci a neter pribudli do tretej dedičskej skupiny až niekedy okolo roku 1982, ak sa nemýlim, dovtedy tam boli len súrodenci ....
Samozrejme treba vychádzať zo znenia zákona platného v deň konania dedičského konania.
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

Prastryko mal 2 surodencov,on bol najmladsi a v 16 tych odisiel do Ameriky a odtial sa nevratil tam zomrel v roku 1953.V roku 1965 bolo konanie skoncene tak ako som to napisal,predvolanie na dedicstvo dostali jeho 2 surodenci (ale ty uz v tom roku 1965 nezili)ich manzelky(a deti) ano ale neboli na pojednavani lebo sa bali ze ak by mal nahodou prastryko nejake deti tak im zoberu polia a oni nebudu moct hospodarit.Oni totiz na tych pozemkoch ktore vlastnil pestovali obilie.
Ak sa to da tak chcem to dat na pravu mieru
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

rudopp Pozri príspevok
Si v právnej rovine = nesmieš si mýliť pojmy a dojmy :
- prastrýko NIE JE tvoj predok
- súrodenci sú v 3. skupine
[hore]§ 475

(1) ..dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a ...

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
(max synovci a netere žijúce v čase jeho smrti)



Nijako
( 4. skupina
[hore]§ 475a

Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
(maximálne prastrýkovi starí rodičia, alebo prastrýkovi strýkovia a tety, žijúce v čase jeho smrti)

PS
Prastrýko mal "právne bezvedomie" - - inak by nechal závet.
Suhlasim s tym ze mali dedit deti jeho surodencov ale asi to nebolo vtedy zakotvene v zakone z roku 1950 z ktoreho sa vtedy vychadzalo.Odvovodnenie z tej kopie je take ze prastrykovi surodenci neziju a ani nikto iny,ale deti tych 2 surodencov co mal tak tie zili a nebolo ich malo.Tak nechapem ako to mohol zdedit stat.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
type Pozri príspevok
Suhlasim s tym ze mali dedit deti jeho surodencov ale asi to nebolo vtedy zakotvene v zakone z roku 1950 z ktoreho sa vtedy vychadzalo.Odvovodnenie z tej kopie je take ze prastrykovi surodenci neziju a ani nikto iny,ale deti tych 2 surodencov co mal tak tie zili a nebolo ich malo.Tak nechapem ako to mohol zdedit stat.
Čítaj príspevok č.6. Netere a synovci mohli dediť až po roku 1982.
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

rudopp Pozri príspevok
Kedže si s ním nežil v spoločnej domácnosti, do ktorej zo 4 skupín dedičov sa rátaš ??????
Do 3 skupiny sa rataju surodenci a ked uz nezili(rok 1965)tak mali dedit deti tych surodencov a nie stat alebo sa mylim?
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

marjankaj Pozri príspevok
Čítaj príspevok č.6. Netere a synovci mohli dediť až po roku 1982.
Dobre tym padom moj otec a jeho brat a ich bratranci su dedici a ked otec uz nezije tak som dedic ja a moji surodenci a moji bratranci nie?
Zaujima ma ci sa da daco s tym robit alebo je to uzavrete dedicstvo toho majetku nie je malo a na katastri vzdy po tie roky figuruje prastrykove meno.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
type Pozri príspevok
Dobre tym padom moj otec a jeho brat a ich bratranci su dedici a ked otec uz nezije tak som dedic ja a moji surodenci a moji bratranci nie?
Zaujima ma ci sa da daco s tym robit alebo je to uzavrete dedicstvo toho majetku nie je malo a na katastri vzdy po tie roky figuruje prastrykove meno.
Keďže dedičské konanie bolo v roku 1965 tak sa úpostupovalo podľa vtedy platného zákona. Ak by prastrýko zomrel po roku 1982, tak by to bolo tak ako hovoríš.

Ty si dedič po tvojom otcovi, teda ak mal nejaký majetok, alebo ho stihol zdediť. To sa však asi nestalo.
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

marjankaj Pozri príspevok
Keďže dedičské konanie bolo v roku 1965 tak sa úpostupovalo podľa vtedy platného zákona. Ak by prastrýko zomrel po roku 1982, tak by to bolo tak ako hovoríš.

Ty si dedič po tvojom otcovi, teda ak mal nejaký majetok, alebo ho stihol zdediť. To sa však asi nestalo.
Ano ja som dedic po mojom otcovi a po otcovi som zdedil majetok ten ktory mal na sebe napisany.
mam to chapat tak ze uz s prastrykovim majetkom nemozem nic urobit a na katastri bude vzdy jeho meno?
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

type Pozri príspevok
Dobre tym padom moj otec a jeho brat a ich bratranci su dedici a ked otec uz nezije tak som dedic ja a moji surodenci a moji bratranci nie?
Zaujima ma ci sa da daco s tym robit alebo je to uzavrete dedicstvo toho majetku nie je malo a na katastri vzdy po tie roky figuruje prastrykove meno.
type Pozri príspevok
Dobry den!Objavil som pozemky po mojom predkovi a zistil som ze prebehlo aj dedicske konanie v roku 1965 na prislušnom notarstve (mam kopiu konania)a s takym rozhodnutim ze vsetok majetok ktory je sucastou dedicstva dedil vtedy ČS štat lebo predok ktory zomrel v USA bol slobodny,bezdetny a jeho surodenci su mrtvy a nema ziadneho dedica.
Pýtam sa preto ako bude prebiehat nove konanie ak podam navrh na novoobjaveny majetok,musim uvadzat všetkych moznych dedičov(široky okruch ludi,niektorych nepoznam a niektory su davno mrtvy)a ci budem musiet nejak dokazovat ze sme pribuzny(moj prastryko)?
Dakujem
Zdedil štát a figuruje jeho meno ?
(alebo figurovalo jeho meno)

Pri právnych veciach pozor na formulácie !

Dal som ti citáciu zákona a niekto dátum odkedy to platí

Btw
Ak zákon vraví, že :
on a ak nededí, tak jeho deti,
tak nevraví, že :
on a ak nededí, tak jeho vnuci
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

type Pozri príspevok
Ano ja som dedic po mojom otcovi a po otcovi som zdedil majetok ten ktory mal na sebe napisany.
mam to chapat tak ze uz s prastrykovim majetkom nemozem nic urobit a na katastri bude vzdy jeho meno?
Do dátumu dokedy bol on vlastníkom.
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

rudopp Pozri príspevok
Zdedil štát a figuruje jeho meno ?
(alebo figurovalo jeho meno)

Pri právnych veciach pozor na formulácie !

Dal som ti citáciu zákona a niekto dátum odkedy to platí

Btw
Ak zákon vraví, že :
on a ak nededí, tak jeho deti,
tak nevraví, že :
on a ak nededí, tak jeho vnuci
Nie ze figurovalo ale este stale figuruje jeho meno aj napriek tomu ze cely jeho majetok nadobudol štat je to cca 9 ha.
Pravo som nestudoval tak sa vyjadrujem laicky -
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

rudopp Pozri príspevok
Do dátumu dokedy bol on vlastníkom.
Tak potom preco na katastri na prastrykovych pozemkoch nie je vlastnik alebo spoluvlastnik napisany Slovensky pozemkovy fond kedze cely jeho majetok nadobudol štat?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Len tak mimochodom. Tvoj strýko ani tvoj prastrýko nie je tvoj predok.
To by bol potom každý tvojím predkom. Dokonca aj šimpanz.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
type Pozri príspevok
Tak potom preco na katastri na prastrykovych pozemkoch nie je vlastnik alebo spoluvlastnik napisany Slovensky pozemkovy fond kedze cely jeho majetok nadobudol štat?
Opýtaj sa na katastri.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dňa 13.9.1965 platil občiansky zákonník 40/1964 o dedení zo zákona v tomto znení:

Druhá hlava
DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475
Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
9 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať