monnica
21.09.11,07:34
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Nevie náhodou niekto či bude nutné mať pokladňu od nového roka? Vraj ak príjímam peniaze v hotovosti už nebudem môcť vystaviť príjímový doklad? Sme výrobná činnosť a vystavujeme len faktúry s úhradou na účerňt alebo v hotovosti na príjmový doklad - samozrejme s dňom splatnosti vždy o deň neskôr ako je faktúra vystavená. Tak nevem teraz , že čo a ako.... treba pokladňu?
Ďakujem
Dáša_
21.09.11,19:43
ano, ak budete prijímať hotovosť ako úhradu faktúry, budete potrebovať pokladňu.
Economic
22.09.11,05:22
ano, ak budete prijímať hotovosť ako úhradu faktúry, budete potrebovať pokladňu.

Dovolím si sem dať znenie uverejnené na stránke drsr.sk :

Povinnosť používať elektronické registračné pokladnice, ktoré spĺňajú technické
požiadavky a parametre podľa zákona o ERP sa posúva o rok
(od 1. januára 2012)
Informácia o novele zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej
pokladnice v znení neskorších predpisov
Národná rada SR dňa 2. decembra 2010 schválila zákon, ktorým sa mení a dopĺňa
zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a
doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o
zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len
„zákon o ERP“), ktorý nadobúda účinnosť 30. decembra 2010.
Na základe prechodného ustanovenia zákona o ERP (§ 18) podnikateľ, ktorý má
povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu (ďalej len „ERP“) na
evidenciu tržieb, môže ju používať podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia
tržieb ERP v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o ERP“) najneskôr do
31. decembra 2011. Toto prechodné ustanovenie sa nevzťahuje na podnikateľa,
ktorému vznikne povinnosť používať ERP prvýkrát po 30. decembri 2010 (§ 18a
zákona o ERP). Takýto podnikateľ je povinný používať už len ERP, ktorá spĺňa
požiadavky ustanovené zákonom o ERP.
Ďalšie ustanovenia zákona o ERP sa zmenili a doplnili takto:
- povinnosť používania ERP sa vzťahuje aj na podnikateľov s trvalým pobytom
alebo so sídlom mimo územia SR, ak predávajú tovar, alebo poskytujú službu
(uvedenú v prílohe č. 1 zákona o ERP) na území SR,
- podnikateľ je povinný zabezpečiť vykonanie povinnej údržby ERP servisnou
organizáciou najneskôr do piatich rokov od uvedenia ERP do prevádzky a následne
najneskôr každých päť rokov od predchádzajúcej údržby,
- pri zmene miestnej príslušnosti daňového úradu sa daňový kód ERP nemení,
- pokladničný doklad, ak ide o úhradu faktúry alebo jej časti, nesmie obsahovať údaje
- označenie tovaru alebo označenie služby, množstvo tovaru alebo rozsah služby a
priradenie sadzby DPH; cenu tovaru alebo cenu služby; základ DPH, sadzbu DPH
alebo údaj o oslobodení od DPH, výšku DPH spolu,
- doklad označený slovami „NEPLATNÝ DOKLAD“ a doklad označený slovom
„VKLAD“ obsahuje najmenej údaje uvedené v § 8 ods. 2 novely zákona o ERP,
- podnikateľ je povinný vyhotoviť dennú uzávierku kedykoľvek raz za deň.
Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
sekcia metodiky daní,
Economic
22.09.11,05:24
Nešlo mi vyznačiť farebne podstatu z toho, ani tučné písmo zadať. Ale podľa mňa sa budú môcť používať PPD na úhradu FA. Nesmie na nich byť rozpísaná služba alebo označenie tovaru, a ani základ dane a výška DPH rozpísaná. Povinnosť ERP majú tí, ktorí spadajú do zoznamu. T.z. že ak mnou poskytovaná služba tam nespadá, nemám povinnosť mať ERP.
aktaK
22.09.11,05:30
daska, ale týka sa to plošne vsetkých podnikatelov, alebo zavisí od druhu podnikania?
pytajuca sa zaujimala konkretne na výrobnú činnost, mna by zaujímalo, ci aj za prenajom nebytových priestorov, pripadne aj bytových priestorov - sa vztahuje povinne zakupenie a pouzivanie registracnej pokladne. ja viem, ze je tu toho pisane kolo toho na porade vela, ale rada by som dostala strucnu jasnu odpoved, ako to je. vzhladom o prejavený zaujem o tuto temu je zjavne, ze vela podnikatelom, ktorí dosial registracku nemaju, nie je tato oblast uplne jasna...
ekopo
22.09.11,05:35
odpoveď je aj tu v rozsiahlej téme.
Načo zakladať vždy novú...

http://www.porada.sk/t94807-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html

ale v skratke:
ERP použiť za tovar vždy
ERP použiť za služby uvedené v prílohe.......
Economic
22.09.11,05:36
daska, ale týka sa to plošne vsetkých podnikatelov, alebo zavisí od druhu podnikania?
pytajuca sa zaujimala konkretne na výrobnú činnost, mna by zaujímalo, ci aj za prenajom nebytových priestorov, pripadne aj bytových priestorov - sa vztahuje povinne zakupenie a pouzivanie registracnej pokladne. ja viem, ze je tu toho pisane kolo toho na porade vela, ale rada by som dostala strucnu jasnu odpoved, ako to je. vzhladom o prejavený zaujem o tuto temu je zjavne, ze vela podnikatelom, ktorí dosial registracku nemaju, nie je tato oblast uplne jasna...

Tu je zoznam, kto všetko musí mať ERP .

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
Economic
22.09.11,05:52
Dobrý deň,
na základe Vašej žiadosti Vám oznamujeme, že činnosti Vami uvedené nie sú zaradené medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP.

Jana Gregorová
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica





Dobrý deň !

Poskytujeme služby, ktoré nespadajú do zoznamu uvedeného v prílohe č. 1.
Sú to :
vedenie účtovníctva
administratívne práce
vystavovanie kvalifikovaných certifikátov k ZEP-u

takže podľa tohto zrejme nie sme povinní používať ERP. Môžete sa mi prosím ešte k tomu vyjadriť ?
aktaK
22.09.11,05:55
economic, dakujem Ti za ten zoznam, najom priestorov tam nie je zahrnuty, aspon jedna dobra sprava pre mna, ...vzhladom na tie vsetky zmeny, o ktorých este bohuzial ani len netusim, ale budu sa ma (nás) týkat...
monnica
22.09.11,06:10
Ďakujem, že ste ešte raz trošku reagovali na túto tému. Zaujíma ma to pretože do teraz sme pokladňu nikdy nemali. Sme stolárska dielňa, vyrábame nábytok na mieru a rôzne veci... fakturujeme často aj v hotovosti na PPD. Berieme zálohy aj na to bude treba doklad z ERP ?.....
Ďakujem
Economic
22.09.11,06:21
Ani výroba nábytku a ani služby ako kompletovanie nábytku nie sú v zozname, takže podľa mňa nie. No mýli ma jedna vec. Keď sa predá finálny výrobok - nábytok toto je už ako keby predaj tovaru. Ja by som Vám doporučila podať na www.drsr.sk konkrétne na Vašu službu dopyt, určite Vám rýchlo odpovedia. Ja keď mám dilemu, riešim to takto. Mať v ruke stanovisko pracovníka drsr.sk je pre mňa veľmi dôležité a záväzné.
Dáša_
22.09.11,06:44
No dobre, ale v zozname nie je uvedená žiadna výroba. To by podľa teba znamenalo, že žiadna výrobná firma nemusí používať registračku????
Je výroba služba alebo je to proste výroba?
bea
22.09.11,07:07
Nie je rozhodujúce, či je to výrobná firma, alebo nie. Podstatné, je čo predáva. Ak napr. opravuje nábytok, tak nepotrebuje registračnú pokladnicu. Ale ak predáva nábytok, ako tovar, tak potrebuje registračnú pokladnicu už aj teraz v prípade, ak prijíma hotovosť.

Lebo v zákone je uvedené, že pre tento zákon je:

i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom,
j) službou služba uvedená v prílohe č. 1,
katalóg
22.09.11,07:14
Aký je rozdiel medzi dodávaním tovaru a predajom? Výrobná firma sa nemusí zaoberať predajom. Dodáva tovar do obchodov.
bea
22.09.11,07:17
Keď dodáva tovar do obchodov, tak predpokladám, že ho nedodáva zadarmo? :)
A keď ho dodáva - predáva do obchodov za hotovosť, tak musí používať ERP. Teda, tak to pre mňa zo zákona vyplýva.
tweedle
22.09.11,07:26
Náš prípad je nasledovný: sme obchodná spoločnosť, predávame tovar, do susednej prevádzky predávame tovar v hotovosti, je to cca 100 eur mesačne, všade inde ide tovar na faktúra a prevodom na účet. Kupovali by ste od januára pokladňu, alebo by ste prešli aj pri tejto firme na prevod na účet, riešim PRE a PROTI :)
Dáša_
22.09.11,07:35
Náš prípad je nasledovný: sme obchodná spoločnosť, predávame tovar, do susednej prevádzky predávame tovar v hotovosti, je to cca 100 eur mesačne, všade inde ide tovar na faktúra a prevodom na účet. Kupovali by ste od januára pokladňu, alebo by ste prešli aj pri tejto firme na prevod na účet, riešim PRE a PROTI :)

ja by som prešla na prevod na účet. okrem finančnej investície je treba robiť uzávierky, sú povinné servisné prehliadky. Aspoň zatiaľ, časom by sa uvidelo.
tweedle
22.09.11,07:47
pre nás sa to vôbec neoplatí, myslím, že naši zákonodarci mohli myslieť ja na takéto prípady,,bolo fajn dostávať tieto peniaze v hotovosti, nemuseli sa z účtu vyberať peniaze na repre, poštovné a iné drobné nákupy, ale čo už,,,
srska
22.09.11,07:52
Dobrý deň,
na základe Vašej žiadosti Vám oznamujeme, že činnosti Vami uvedené nie sú zaradené medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP.

Jana Gregorová
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica





Dobrý deň !

Poskytujeme služby, ktoré nespadajú do zoznamu uvedeného v prílohe č. 1.
Sú to :
vedenie účtovníctva
administratívne práce
vystavovanie kvalifikovaných certifikátov k ZEP-u

takže podľa tohto zrejme nie sme povinní používať ERP. Môžete sa mi prosím ešte k tomu vyjadriť ?

aspoň na niečo je určitá lobby dobrá - viete si predstaviť, že by daňoví poradcovia museli kupovať pokladnu?
KlaudiaKK
22.09.11,07:55
Možem ešte otázku ? Podnikateľ má predajňu vo vlastných priestoroch zahrnutých v majetku firmy , predajňa má ERP t.j. všetko OK a zhruba jasné, ale časť priestoru vydáva do prenájmu a ten nájomca mu za to platí každý mesiac v hotovosti - na tento príjem musí zaevidovať do ERP(aj keď nájom nespadá do povinnosti ERP) alebo vydá príjmový doklad a bude viesť v jednoduchom účtovníctve ešte jednu pokladňu kde bude evidovať tieto príjmy z nájmu ? Myslím že takto by to mohlo byť, či ? Ďakujem
marjankaj
22.09.11,08:12
Keď dodáva tovar do obchodov, tak predpokladám, že ho nedodáva zadarmo? :)
A keď ho dodáva - predáva do obchodov za hotovosť, tak musí používať ERP. Teda, tak to pre mňa zo zákona vyplýva.


Re: Bude nutná pokladňa od roku 2012 pre každého?
Ďakujem, že ste ešte raz trošku reagovali na túto tému. Zaujíma ma to pretože do teraz sme pokladňu nikdy nemali. Sme stolárska dielňa, vyrábame nábytok na mieru a rôzne veci... fakturujeme často aj v hotovosti na PPD. Berieme zálohy aj na to bude treba doklad z ERP ?.....
Ďakujem

Veď píše, že robí na mieru. Tak to asi do tých obchodov nedodáva.
Viď príspevok č.10
bea
22.09.11,10:29
Veď píše, že robí na mieru. Tak to asi do tých obchodov nedodáva.
Viď príspevok č.10

Moja odpoveď bola na príspevok č. 14

"katalóg

Aký je rozdiel medzi dodávaním tovaru a predajom? Výrobná firma sa nemusí zaoberať predajom. Dodáva tovar do obchodov. "

A v tom prípade je to snáď o.k. ?
AdaMtiM
22.09.11,11:20
Takže ak vyrábam výrobky : - keď ich predávam bez montáže - uhr.pohľadávky v hotovosti = ERP, - keď ich predávam s montážou - uhr. pohľadávky v hotovosti = je aj tu nutnosť mar ERP? Lebo montáž výrobkov sa nenachádza v službách /príloha/ pri ktorých musí byť ERP. Ale zasa na druhej strane aj v tomto druhom prípade tie výrobky = tovar predávam... takže zrejme aj tu musí byť ERP - predaj výrobkov s montážou..... Dík za reakcie.
Rozalka
22.09.11,16:48
Nový zoznam, ktorý je doplnený aj kódmi (NACE), podľa novely Zákona 563/2009 (Daňový poriadok), schválený v parlamente, čakána podpis prezidenta a vydanie v Zbierke:

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI


45.20 Oprava a údržba motorových vozidiel, a to len pri oprave a údržbe osobných motorových vozidiel okrem inštalovania dielov a príslušenstiev, ktoré nie sú súčasťou výrobného procesu
52.21 Vedľajšie činnosti v pozemnej doprave, a to len pri prevádzke parkovacích priestorov
56.10.1 Jedálne
56.10.9 Ostatné účelové stravovanie
56.21 Dodávka jedál
56.29 Ostatné jedálenské služby
56.30 Služby pohostinstiev
74.20 Fotografické činnosti
77.11 Prenájom a lízing automobilov a ľahkých motorových vozidiel okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.22 Prenájom videopások a diskov okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
93.11 Prevádzka športových zariadení, a to len pri prevádzke krytých a nekrytých kúpalísk
93.13 Fitnescentrá
93.21 Činnosti lunaparkov a zábavných parkov
96.01 Pranie a chemické čistenie textilných a kožušinových výrobkov okrem požičiavania bielizne, pracovných odevov, vecí súvisiacich s práčovňou, dodávky plienok a poskytovania pracích a čistiacich služieb u zákazníka
96.02 Kadernícke a kozmetické služby
96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody
96.09 Ostatné osobné služby, a to len pri strihaní psov.“.
lutka
23.09.11,05:59
ja by som sa chcela spýtať,sro-čka popri inej činnosti aj nakupuje a predáva vysávače, predáva na faktúru, ktorá je uhradená v hotovosti, od 1.1.2012 potrebuje ERP?
truch
23.09.11,06:16
ja by som sa chcela spýtať,sro-čka popri inej činnosti aj nakupuje a predáva vysávače, predáva na faktúru, ktorá je uhradená v hotovosti, od 1.1.2012 potrebuje ERP?
Myslím že pri predaji vysávačov, alebo akéhokoľvek tovaru, potrebujete vystaviť blok z RP. Ak je Fa uhradená v hotovosti , už nebude možné vystavenie pokladničného dokladu. Najlepšie je, ak kupujúci uhradí dlžnú sumu prevodom na váš účet, alebo ju vloží na váš účet.
jumo
23.09.11,07:19
Prevadzkujem internetovy obchod. Drviva vacsina predaja je formou dobierky, alebo na zalohovu fakturu. Samozrejme chodia aj zakaznici osobne, ktory platia v hotovosti, ale tych je malo. Vypocital som si, ze kupovat a prevadzkovat reg. pokladnu sa mi asi neoplati (a nechcem podporovat uradnicko-vladnu mafiu).
Preto sa chcem opytat ci som to pochopil spravne - zakaznik mi zavola, ze pride za 2 hod pre tovar. Logicky by mal peniaze najprv vlozit na nas ucet a potom by mu bol tovar vydany. Ale zakaznik to tak nechce urobit a preto sa pytam ci mozem vystavit zakaznikovy fakturu on mi da peniaze do ruky a dostane hned tovar. Ja si ich sam vlozim na moj ucet, aby sa s tym zakaznik nemusel otravovat. Viem ze to asi nie uplne koser, ale v konecnom dosledku to uctovne bude sediet. Mozem to takto urobit?
Economic
23.09.11,07:36
Je to podľa mňa predaj tovaru, myslím, že áno. Ak ju nechcete, praktizujte platbu výhradne na účet.
Economic
23.09.11,07:37
Pre lutku :
Je to podľa mňa predaj tovaru, myslím, že áno. Ak ju nechcete, praktizujte platbu výhradne na účet.
Economic
23.09.11,07:41
Prevadzkujem internetovy obchod. Drviva vacsina predaja je formou dobierky, alebo na zalohovu fakturu. Samozrejme chodia aj zakaznici osobne, ktory platia v hotovosti, ale tych je malo. Vypocital som si, ze kupovat a prevadzkovat reg. pokladnu sa mi asi neoplati (a nechcem podporovat uradnicko-vladnu mafiu).
Preto sa chcem opytat ci som to pochopil spravne - zakaznik mi zavola, ze pride za 2 hod pre tovar. Logicky by mal peniaze najprv vlozit na nas ucet a potom by mu bol tovar vydany. Ale zakaznik to tak nechce urobit a preto sa pytam ci mozem vystavit zakaznikovy fakturu on mi da peniaze do ruky a dostane hned tovar. Ja si ich sam vlozim na moj ucet, aby sa s tym zakaznik nemusel otravovat. Viem ze to asi nie uplne koser, ale v konecnom dosledku to uctovne bude sediet. Mozem to takto urobit?

Keď chodím vkladať do banky peniaze v hotovosti, vždy odo mňa pýtajú preukaz totožnosti. Hoci som tam dlhoročný klient, a poznajú aj po mene....To potom ako budeš mať zaúčtované, keď tam bude Tvoje meno pri vklade ? To by si musel ísť s každým zákazníkom do Tvojej banky, aby Ti to tam vložil on. To je ale iba môj osobný názor.
Dáša_
23.09.11,08:39
Prevadzkujem internetovy obchod. Drviva vacsina predaja je formou dobierky, alebo na zalohovu fakturu. Samozrejme chodia aj zakaznici osobne, ktory platia v hotovosti, ale tych je malo. Vypocital som si, ze kupovat a prevadzkovat reg. pokladnu sa mi asi neoplati (a nechcem podporovat uradnicko-vladnu mafiu).
Preto sa chcem opytat ci som to pochopil spravne - zakaznik mi zavola, ze pride za 2 hod pre tovar. Logicky by mal peniaze najprv vlozit na nas ucet a potom by mu bol tovar vydany. Ale zakaznik to tak nechce urobit a preto sa pytam ci mozem vystavit zakaznikovy fakturu on mi da peniaze do ruky a dostane hned tovar. Ja si ich sam vlozim na moj ucet, aby sa s tym zakaznik nemusel otravovat. Viem ze to asi nie uplne koser, ale v konecnom dosledku to uctovne bude sediet. Mozem to takto urobit?

Pošli si to poštovou poukažkou na účet, ako odosielateľa jeho meno. tam občiansky nezvyknú pýtať
Economic
23.09.11,08:53
Super nápad, len bude musieť platiť poštovné náklady za každú zloženku ! Ako sa dá všetko super vyriešiť aj bez registračky :-)
upchpp
25.09.11,12:26
ahojte a ak som živnostník a vykonávam základný plavecký výcvik pre deti a prijímam peniaze v hotovosti a vystavujem príjmový doklad aj mňa sa týka povinnosť mať pokladňu ??
je tam bod :Služby týkajúce sa telesnej pohody
Mila123
25.09.11,12:29
musíš mať ERP, zákon to v tvojom prípade vyžaduje......
jumo
25.09.11,13:58
Dakujem vsetkym za odpovede. Asi to budem robit cez tu postu. Ked si zratam naklady na postovne poukazky a naklady na kupu a prevadzku reg. pokladne, tak sa mi to mnohokrat oplati.
Ivuchak
26.09.11,07:01
Dakujem vsetkym za odpovede. Asi to budem robit cez tu postu. Ked si zratam naklady na postovne poukazky a naklady na kupu a prevadzku reg. pokladne, tak sa mi to mnohokrat oplati.

A aký doklad dáš zákaznikovi? Ak aj nebude podnikateľ, tak z dovôdu prípadnej reklamácie by som ja ako zákazník doklad chcela.
nika.sum
26.09.11,09:42
ahoj, plavanie pre deticky s mamickami patri medzi sluzby telesnej pohody? Je niekde definovane o ake sluzby presne ide?
Rozalka
26.09.11,16:42
TU: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924

96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody

Táto trieda zahŕňa:
- činnosti tureckých kúpeľov, sáun a parných kúpeľov, solárií, liečivých kúpeľov, redukčných a zoštíhľovacích salónov, masážnych salónov atď.

Táto trieda vylučuje:
- zdravotnú masáž a terapiu, pozri 86.09
- činnosti klubov zdravia, fitness centier a posilňovní, pozri 93.13
EMILY04
26.09.11,19:22
Firma vyrábajúca okna a zároveň aj jej montáž. Úhrady faktúr prebiehajú väčšinou cez účet, ale sem tam aj v hotovosti. Má povinnosť mať od 1.1.2012 reg.pokladňu?
Ďakujem.
Economic
27.09.11,04:18
Firma vyrábajúca okna a zároveň aj jej montáž. Úhrady faktúr prebiehajú väčšinou cez účet, ale sem tam aj v hotovosti. Má povinnosť mať od 1.1.2012 reg.pokladňu?
Ďakujem.

Podľa zoznamu uverejnených činností montáž okien do povinnosti mať ERP nespadá. No ak máš nejakú pochybnosť, podaj si e-mailom na drsr.sk dotaz, aby ti dali jednoznačnú odpoveď. Ja toto robievam pri akejkoľvek neistote a to čo mi napíšu, je pre mňa smerodajné.
AdaMtiM
27.09.11,04:54
V prípade, že okná dodáte s montážou - tak bez ERP . Ale ak predáte samotné okná /bez montáže/ - ide o predaj tovaru /výrobkov/ a úhrada v hotovosti musí byť cez ERP....
Economic
27.09.11,04:58
V prípade, že okná dodáte s montážou - tak bez ERP . Ale ak predáte samotné okná /bez montáže/ - ide o predaj tovaru /výrobkov/ a úhrada v hotovosti musí byť cez ERP....

Čiže na okná prijímať zálohy na účet od zákazníka a za montáž sa bude môcť prijímať v hotovosti. Takto by to veru šlo.
monnica
27.09.11,05:38
Dobrý deň, čiže ak vyrábame nábytok na mieru tak nám tú pokladňu asi bude treba. Ak vyrobíme nábytok a pôjdeme ho namontovať ku zákazníkovy tak pokladničný blok netreba. Ale na zálohu treba? A ak si zákazník u nás dá vyrobiť len dielce a doma si ich poskladá do konečného stavu / skrinka / tak tie dielce to je výrobok alebo polotovar alebo čo? Treba na nich blok? A ak si zákazník sám donesie nejaké veci k nám do dielne a my ich upravujeme to je služba tiež na blok? Som z toho jeleň. Keby tam hore mysleli na obyčajných ľudí tak by im to podnikanie tak nesťažovali - vživote nikto z nich nič nerobil a tak to aj vyzerá...
Dáša_
27.09.11,05:39
Teraz mám zaujímavý prípad - poslala som balík s dobierkou na účet (iné poukážky ako na účet ani nemám). Zo záhadného dôvodu ale miesto peňazí na účet mi prišla domov dobierka v hotovosti. Netuším, čo sa stalo, ale na budúci rok to bude trochu problém.
Economic
27.09.11,06:01
Dobrý deň, čiže ak vyrábame nábytok na mieru tak nám tú pokladňu asi bude treba. Ak vyrobíme nábytok a pôjdeme ho namontovať ku zákazníkovy tak pokladničný blok netreba. Ale na zálohu treba? A ak si zákazník u nás dá vyrobiť len dielce a doma si ich poskladá do konečného stavu / skrinka / tak tie dielce to je výrobok alebo polotovar alebo čo? Treba na nich blok? A ak si zákazník sám donesie nejaké veci k nám do dielne a my ich upravujeme to je služba tiež na blok? Som z toho jeleň. Keby tam hore mysleli na obyčajných ľudí tak by im to podnikanie tak nesťažovali - vživote nikto z nich nič nerobil a tak to aj vyzerá...

Úplne s Tebou súhlasím. Darmo my tu budeme ale nad tým polemizovať. Skúste napísať o stanovisko na drsr.sk na podávanie dopytov. Dajú Vám odpoveď v lehote maximálne do 30 dní, /niekedy sa mi stane že aj na druhý deň už ju mám/ ktorá bude pre Vás záväzná. Ja to vždy tak praktizujem, keď som na vážkach. Odpoveď si vytlačím, založím do patričného šanona, aby v prípade kontroly a odôvodnenia môjho zaúčtovania som ju mohla použiť. Občas niektoré sem prikladám a o výsledku s problémom, ktorý mám ja sa podelím so všetkými poraďákmi.
monnica
27.09.11,08:04
Dala som dopyt na daňový úrad. Tak som zvedavá čo napíšu. Dám hneď vedieť keď príde odpoveď.
jumo
27.09.11,08:59
A aký doklad dáš zákaznikovi? Ak aj nebude podnikateľ, tak z dovôdu prípadnej reklamácie by som ja ako zákazník doklad chcela.


Fakturu samozrejme dostane a bude na nej napisane:

Forma uhrady: prevodom (pripadne "vklad na ucet")

no a v najkratsom moznom case si to ja sam sebe vlozim na ucet a vsetko by malo byt uctovne v poriadku.
macula
27.09.11,09:12
A ako to bude s platbami v hotovosti zo zahranicia, predávame tovar do krajín EÚ a platia v hotovosti, len nikdy nevieme či zaplatia celu faktúru, alebo len časť, to musíme brať pokladňu spolu s tovarom?
Economic
27.09.11,11:37
Dala som dopyt na daňový úrad. Tak som zvedavá čo napíšu. Dám hneď vedieť keď príde odpoveď.

Verím, že sa potom s nami podelíš o výsledok.
jeso
27.09.11,18:55
Fakturu samozrejme dostane a bude na nej napisane:

Forma uhrady: prevodom (pripadne "vklad na ucet")

no a v najkratsom moznom case si to ja sam sebe vlozim na ucet a vsetko by malo byt uctovne v poriadku.

Ivuchak sa pýtal na doklad o úhrade , ktorý dostane zákazník ...
- ty sám si vložíš peniaze vkladom na účet -čiže úhradu pohľadávky budeš účtovať na výpise z BU , ale potom by si musel doklad - vkladový lístok / na ktorom ako vkladateľ budeš ale ty ! /dať zákazníkovi , aby mal aj on nejaký doklad, že za tovar zaplatil...lebo PPD mu dať nemôžeš...
KEJKA
27.09.11,20:04
k súhlasu dodám, že na vkladovom lístku nebude zákazník ale ty, teda pojde o interný prevod hotovosti ale nie o úhradu pohľadávky bezhotovostnou formou. Tadiaľto cesta nevedie.
Economic
27.09.11,20:08
To isté si myslím aj ja. A vystaví sa riziku, že ho nejaký zákazník môže bonznúť... V prípade predaja tovaru by som neriskovala. Buď iba účet, a ak nie, tak iná možnosť ako registračka nie je pri predaji tovaru.
marjankaj
27.09.11,20:16
Teraz mám zaujímavý prípad - poslala som balík s dobierkou na účet (iné poukážky ako na účet ani nemám). Zo záhadného dôvodu ale miesto peňazí na účet mi prišla domov dobierka v hotovosti. Netuším, čo sa stalo, ale na budúci rok to bude trochu problém.

Zo zákona 289/2008

§ 3

Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)
(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska,5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,
marjankaj
27.09.11,20:26
A ako to bude s platbami v hotovosti zo zahranicia, predávame tovar do krajín EÚ a platia v hotovosti, len nikdy nevieme či zaplatia celu faktúru, alebo len časť, to musíme brať pokladňu spolu s tovarom?
zákon 289/2008
§ 1
Základné ustanovenie
(1) Tento zákon upravuje
a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,
b) postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace s používaním elektronickej registračnej pokladnice.
(2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne.2)
truch
28.09.11,05:39
zákon 289/2008
§ 1
Základné ustanovenie
(1) Tento zákon upravuje
a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,
b) postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace s používaním elektronickej registračnej pokladnice.
(2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne.2)
Janko, znamená to, že ak mi faktúru zaplatí v hotovosti partner v Čechách, nemusím tento príjem v hotovosti prehnať cez registračku? Stačí ak si so sebou do Čiech zoberiem príjmový pokladničný doklad?
marjankaj
28.09.11,17:47
Janko, znamená to, že ak mi faktúru zaplatí v hotovosti partner v Čechách, nemusím tento príjem v hotovosti prehnať cez registračku? Stačí ak si so sebou do Čiech zoberiem príjmový pokladničný doklad?

Dáška, ja som to nedal ako návod na obchádzanie evidencie ERP.
Snáď si to nemyslela, že keď si niekto chce niečo kúpiť, tak skočíte za hranice a tam zrealizujete obchod.:---

Ja by som to riešil podľa toho, či ide o ojedinelú platbu alebo to bude sústavná činnosť. Najskôr bankovým prevodom(prípadne aj vopred). Poplatky budú asi menej ako keby som si mal pre pár euráčov ísť niekde do Prahy.


A ako to majú zavedené v Česku neviem. Treba sa zariadiť aj podľa českých zákonov.
Dáša_
28.09.11,18:04
A ako to majú zavedené v Česku neviem. Treba sa zariadiť aj podľa českých zákonov.

V Čechách vôbec nemajú povinné registračky. A napodiv, štát preto nekrachuje.
marjankaj
28.09.11,18:24
V Čechách vôbec nemajú povinné registračky. A napodiv, štát preto nekrachuje.

Tam asi slabo lobovali výrobcovia registračných pokladníc. To iba u nás sú nenažraní. Keď už všetci majú ERP, tak treba nový software. A keď aj ten majú všetci, tak zase fiškálny modul alebo čo. A samozrejme pravidelný servis. Zo zákona. Čistá ryža.
truch
28.09.11,18:40
Dáška, ja som to nedal ako návod na obchádzanie evidencie ERP.
.
Janko neboj:D,to by ma ani nenapadlo:D .Máme obch. partnera v ČR, ktorý roky zásadne platí faktúry len v hotovosti, doteraz u nás po zaplatení dostal PD. Špekulovala som čo s ním, prevodom platiť nechce, vraj sú "vysoké poplatky" za prevod. Už riešim RP,takže dostane namiesto PD doklad z registračky:)
truch
28.09.11,18:44
Tam asi slabo lobovali výrobcovia registračných pokladníc. To iba u nás sú nenažraní. Keď už všetci majú ERP, tak treba nový software. A keď aj ten majú všetci, tak zase fiškálny modul alebo čo. A samozrejme pravidelný servis. Zo zákona. Čistá ryža.
mimotemyMohli by do zákona presadiť aj povinné maľovanie domov, to by sa hodilo mne:D a navyše by sme mali peknú, maľovanú krajinu:D
marjankaj
28.09.11,19:27
Janko neboj:D,to by ma ani nenapadlo:D .Máme obch. partnera v ČR, ktorý roky zásadne platí faktúry len v hotovosti, doteraz u nás po zaplatení dostal PD. Špekulovala som čo s ním, prevodom platiť nechce, vraj sú "vysoké poplatky" za prevod. Už riešim RP,takže dostane namiesto PD doklad z registračky:)

Teraz sa opýtam takto. Nech neumriem sprostý.
Podľa akého § akého zákona treba úhradu pohľadávky evidovať v ERP? Neviem to nájsť.:confused:
truch
28.09.11,20:06
marjankaj
28.09.11,20:33
Našla som len tento článok
http://profit.etrend.sk/archiv-profitu/rok-/cislo-/paragonom-odzvana.html

No neviem. V novele zákona 494/2010 som na šiel iba toto:eek:


4. V § 8 odsek 2 znie:
„(2) Pokladničný doklad, ak ide o úhradu faktúry alebo jej časti, nesmie obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. g), h) a j) až l). Doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu označený slovami „NEPLATNÝ DOKLAD“ obsahuje najmenej údaje podľa odseku 1 písm. a) až c) a e) až o) a doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu označený slovom „VKLAD“ obsahuje najmenej údaje podľa odseku 1 písm. a) až c), e), f) a i) a sumu vkladu podľa § 3 ods. 3.“.


Ale v zákone 289/2008 v §3 je toto


(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Prečo by som musel vložiť hotovosť do elektronickej pokladnice? Veď to môžem vložiť priamo na účet. Predsa nebude vláčiť so sebou všade registračnú pokladňu.
marjankaj
28.09.11,20:49
§2Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

Teraz už viem odkiaľ sa inšpiroval Slota. Alebo to bolo naopak? Inšpirácia od Slotu?


"Pán Slota, odkial beriete tolko peňazí? - Z nočného stolíka. - A kto vám ich dáva na nočný stolík? - Moja žena. - A odkial ich má vaša žena? ...- Odo mňa - A vy ich máte odkiaľ ? - Veď vravím, že z nočného stolíka"
tictac7
28.09.11,21:43
Teraz už viem odkiaľ sa inšpiroval Slota. Alebo to bolo naopak? Inšpirácia od Slotu?


"Pán Slota, odkial beriete tolko peňazí? - Z nočného stolíka. - A kto vám ich dáva na nočný stolík? - Moja žena. - A odkial ich má vaša žena? ...- Odo mňa - A vy ich máte odkiaľ ? - Veď vravím, že z nočného stolíka"

...a nebol to tak náhodou Mečiar? Pokiaľ mi pamäť siahá tak to bolo na margo "Elektry". Slota v tej dobe tiahol tankami na Budapešť, či?
marjankaj
28.09.11,22:20
...a nebol to tak náhodou Mečiar? Pokiaľ mi pamäť siahá tak to bolo na margo "Elektry". Slota v tej dobe tiahol tankami na Budapešť, či?

No zrejme sú takí všetci.
Nie ako bežní ľudia, čo musia zarábať obaja manželia.
Zita5
29.09.11,04:13
Našla som len tento článok
http://profit.etrend.sk/archiv-profitu/rok-/cislo-/paragonom-odzvana.html

Citujem

Kto nemusí. Ministerstvo financií upozorňuje, že povinnosť používať registračnú pokladnicu sa nevzťahuje na remeselné práce, ktoré podnikatelia vykonávajú v bytoch, napríklad opravy vody, kúrenia, plynu, elektrospotrebičov, murárske práce, maliarske práce, elektrikárske práce. N. Lohnertová pripomína, že títo podnikatelia si nemusia obstarať pokladnicu, a to bez rozdielu na tom, či tržbu príjmu v hotovosti alebo vystavia faktúru. Sú však povinní vystaviť na prijatú tržbu zákazníkovi príjmový pokladničný doklad.

Tak tieto hrubo vyznačené remeslá do 31.12.2011 mali raj na zemi(čo sa týka čiernych peňazí) a od 1.1.2012 budú pokračovať .........
Katrina13
29.09.11,04:46
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, keď internetový obchod inkasuje peniaze na pošte prostredníctvom pošt.poukážky v hotovosti, môže to tak ostať alebo je nutné si posielať tieto peniaze keď sa posiela tovar na dobierku na účet?
Ďakujem
Dáša_
29.09.11,04:59
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, keď internetový obchod inkasuje peniaze na pošte prostredníctvom pošt.poukážky v hotovosti, môže to tak ostať alebo je nutné si posielať tieto peniaze keď sa posiela tovar na dobierku na účet?
Ďakujem

mimotemy ja som asi rok používala tiež tieto poukážky, že mi to vyplácali na pošte v hotovosti. A potom som zistila, že dobierka na účet je lacnejšia. Presné sumy si nepamatam, ale tuším to bolo celkom dosť
Katrina13
29.09.11,05:09
Pýtala som sa to na základe toho, či budeme potrebovať ERP, či bude nutné prijatú dobierku šekom nahadzovať do ERP alebo nie, pretože mi sme malinká obec, takže banku mám vo vedľajšom meste, preto je pre mňa výhodnejšie inkasovať dobierku v hotovosti nie na účet len neviem ako to bude s ERP, či je v takomto prípade potrebná?
Žabinka
29.09.11,05:13
marjankaj:
Ale v zákone 289/2008 v §3 je toto

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Prečo by som musel vložiť hotovosť do elektronickej pokladnice? Veď to môžem vložiť priamo na účet. Predsa nebude vláčiť so sebou všade registračnú pokladňu.

Hrubo vyznačené sa myslí podľa mňa prevod hotovosti z BU do pokladne. Toto má prebehnúť cez elektronickú pokladňu, kde sa to zaeviduje ako vklad.
Zita5
29.09.11,05:16
Odpoveď na tento príspevok http://www.porada.sk/t176878-p7-bude-nutna-pokladna-od-roku-2012-pre-kazdeho.html#post1858727
V zákone 289 o RP v § 3 odst.2 písma) 5 sa uvádza , že na predaj tovaru na dobierku sa RP nevzťahuje.



§ 3


(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
5. tovaru na dobierku,
Zita5
29.09.11,06:16
aa
Teraz sa opýtam takto. Nech neumriem sprostý.
Podľa akého § akého zákona treba úhradu pohľadávky evidovať v ERP? Neviem to nájsť.:confused:

Konkrétne v zákone 289 nie je difinovaná úhrada pohľadávky ...ale
§ 2
Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
§ 2

h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

Konkrétne to v zákone definované nie je , tak ako to Ty uvádzaš .Ja neviem, prečo im to robilo problém, to tak uviesť aj do zákona o RP .
nika.sum
29.09.11,06:19
TU: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924

96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody

Táto trieda zahŕňa:
- činnosti tureckých kúpeľov, sáun a parných kúpeľov, solárií, liečivých kúpeľov, redukčných a zoštíhľovacích salónov, masážnych salónov atď.

Táto trieda vylučuje:
- zdravotnú masáž a terapiu, pozri 86.09
- činnosti klubov zdravia, fitness centier a posilňovní, pozri 93.13

Dakujem velmi pekne, tak potom v prispevku 34 nebola spravna odpoved pre prispevok 33. Plavecky vycvik tiez nespada pod tieto sluzby
Mila123
29.09.11,06:27
Dakujem velmi pekne, tak potom v prispevku 34 nebola spravna odpoved pre prispevok 33. Plavecky vycvik tiez nespada pod tieto sluzby
a čo tak pozrieť si príspevok č. 24????
marjankaj
29.09.11,07:00
marjankaj:
Ale v zákone 289/2008 v §3 je toto

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.


Prečo by som musel vložiť hotovosť do elektronickej pokladnice? Veď to môžem vložiť priamo na účet. Predsa nebude vláčiť so sebou všade registračnú pokladňu.

Hrubo vyznačené sa myslí podľa mňa prevod hotovosti z BU do pokladne. Toto má prebehnúť cez elektronickú pokladňu, kde sa to zaeviduje ako vklad.

A ak si vyberiem z účtu hotovosť na osobnú spotrebu, neviem prečo by som ju musel najprv vložiť do ERP?
Veď je tam jasne napísané "Ak vloží hotovosť do ERP" a nie "musí vložiť"
Žabinka
29.09.11,07:12
A ak si vyberiem z účtu hotovosť na osobnú spotrebu, neviem prečo by som ju musel najprv vložiť do ERP?
Veď je tam jasne napísané "Ak vloží hotovosť do ERP" a nie "musí vložiť"
Myslím výber z účtu nie pre osobnú spotrebu, ale dotáciu pokladne. Ale stále rozmýšľam nad slovíčkom ak. Keď mám elektronickú pokladňu na evidenciu tržieb, a "druhú" akože pokladňu na bežné nákupy napr. materiálu do prevádzky, mohla by som hotovosť z účtu vložiť do "druhej" pokladne. Do elektronickej vložím hotovosť len vtedy, keď potrebujem doplniť stav hotovosti napr. na vydávanie zákazníkom.
KEJKA
29.09.11,07:19
presne tak - toto sme už viackrát preberali.
macula
29.09.11,10:23
Dáška, ja som to nedal ako návod na obchádzanie evidencie ERP.
Snáď si to nemyslela, že keď si niekto chce niečo kúpiť, tak skočíte za hranice a tam zrealizujete obchod.:---

Ja by som to riešil podľa toho, či ide o ojedinelú platbu alebo to bude sústavná činnosť. Najskôr bankovým prevodom(prípadne aj vopred). Poplatky budú asi menej ako keby som si mal pre pár euráčov ísť niekde do Prahy.


A ako to majú zavedené v Česku neviem. Treba sa zariadiť aj podľa českých zákonov.
Tak teraz neviem, ci som to dobre pochopila- ak si pride zahranicny odberatel pre tovar na Slovensko a zaroven zaplati v hotovosti, tak doklad z ERP ako uhrada faktury a ak mu ja zaveziem ten tovar do Polska a hned mi zaplati, tak vystavim PPD. Nejde o ojedinele platby, 2x do tyzdna mu vozime tovar my a len raz za cas si pride pre tovar on.
Rozalka
29.09.11,11:28
Ide o to, aby v priečinku ERP nebolo VIAC peňazí, než "vypľuje" intervalová uzávierka, menej môže byť. Ak teda prinesiem z banky drobné na vydávanie, musím ich tam aj vložiť a niekde v kase zaevidovať. Zaujímavosťou je to, že mi nedávno známy, ktorý kasy predáva povedal, že na to nie je žiaden "pupček", aby som zadala "VKLAD V HOTOVOSTI" - ako to predpisuje zákon. Aspoň v tých, ktoré predáva on.
KEJKA
29.09.11,14:44
tak ich nemôže mať certifikované. Je rad firiem, ktoré už správne ERP predávajú.
Rozalka
29.09.11,15:45
Ver mi, že ich certifikované má.
KEJKA
29.09.11,16:17
tak tam funkćia na vklad hotovosti určite bude.
SalveQ
29.09.11,19:15
Každá pokladnica umožňuje funkciu VKLAD. Dokonca aj tie necertifikované na nový zákon. Ako dlhoročný predajca pokladníc som sa zatiaľ nestretol s takou pokladnicou, ktorá by to neumožňovala. Ak teda ten predajca tvrdí, že to na konkrétnej pokladnici nejde (a dokonca certifikovanej podľa nového zákona), tak by som výrazne pochyboval o jeho odbornej znalosti. Inak keď mám pravdu povedať, naši zákonodarci pri tvorbe nového zákona asi ani nevedia, ako pokladnica vyzerá. Zákon totiž hovorí o tom, že obsluha má povinnosť zaevidovať hotovosť vloženú do "elektronickej registračnej pokladne". V rámci definície pojmov nie je v tomto zákone povedané, že súčasťou ERP je aj pokladničná zásuvka, t.j. ak vložím peniaze zo pokladničnej zásuvky, nevložil som ich do ERP, takže NEMÁM povinnosť zaevidovať žiaden vklad do zásuvky. Len pre vysvetlenie vklad do zásuvky sa nemyslí prijatá tržba od zákazníka za tovar, alebo služby, ale suma vložená do zásuvky na vydávanie. Ak sa ale medzi vami nachádza niekto, kto nemá chuť sa kvôli tejto chybe v zákone naťahovať s kontrolou, tak ten VKLAD doporučujem vykonávať. Ideálne je zaevidovať vždy väčšiu hotovosť, než tá, ktorá je v zásuvke. Vždy po dennej uzávierke sa tento údaj vynuluje, takže je potrebné to robiť na začiatku každého pracovného dňa. A nezabúdajte na to, že vytlačenú potvrdenku z pokladne o operácii "VKLAD" je zo zákona povinné archivovať!
Economic
30.09.11,13:55
Takže dňa 30. 9. 2011 vydalo drsr.sk nasledovné usmernenie k používaniu ERP :

www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Q_wyU9PT03xLy3RL0hXVAQAK2 31FQ!!
double
30.09.11,23:59
mna by zaujímalo, či aj hotovostný vklad do pokladne alebo aj výber musí byt evidovaný cez ERP

Naša firma vyskladnuje a účtuje tovar cez vyšle faktúry automaticky načo slúži software, čiže nieje možné vydávať tovar cez paragon.
Bude stačiť ak pri platený v hotovosti dám zákazníkovi faktúru a len bloček o zaplateni z ERP kde bude uvedené len úhrada faktúry?
KEJKA
01.10.11,05:34
áno, samozrejme. A doteraz ste aký doklad dávali?
Ak hotovosť vložíš do ERP, musíš ho zaevidovať.
Výber nie si povinný evidovať zo zákona, (len v účtovníctve budeš mať výbery samozrejme zaúčtované).
double
01.10.11,11:40
áno, samozrejme. A doteraz ste aký doklad dávali?
Ak hotovosť vložíš do ERP, musíš ho zaevidovať.
Výber nie si povinný evidovať zo zákona, (len v účtovníctve budeš mať výbery samozrejme zaúčtované). zatial nemáme ERP. Prijem do pokladne sme robili ako výber hotovosti z banky a do pokladne to slo cez PPD. PReto ma zaujíma ,že ak vyberiem peniaze z účtu a dám ich do pokladne ci bude treba tento krok evidovat tiez cez ERP alebo stací PP. Taktiež čo sa týka výberu.

Vo firme máme asi 40 faktúr ročne čo sa platia v hotovosti do pokladne , čiže neviem či sa mi tá ERP oplatí a ak ju budem musiet mat, či nestačí aby erp vydala len bloček o úhrade faktúry. U nás vo firme nieje softwerovo možne aby na bločku z ERP bol uvedený konkrétny tovar. Chcem to robit tak ,že ak príde zákazník vystaví sa mu zo systému faktúra a ako dôkaz o úhrade bude mat len bloček z ERP kde bude len stručne uvedené úhrada faktúry.
KEJKA
01.10.11,17:02
ved ERP podľa platného zákona musia mať možnosť vydať blok o úhrade faktúry /predpísané náležitosti sú uvedené v zákone/, alebo vydať blok o predaji tovaru z jeho špecifikáciou.
Podľa toho, čo píšeš, tak ti to ERP umožňuje, teda budeš mať príjem v hotovosti za faktúru evidovaný v ERP.
príjem hotovosti do pokladne - treba rozlišovať, či do bežnej-prevádzkovej pokladne, alebo či do zásuvky konkrétnej ERP -takýto vklad treba evidovať v ERP..
panslav
02.10.11,12:57
Dobry den. Potrebujem ERP ak moja zivnost je "Nepravidelna preprava osob" ? dakujem
calimero1
03.10.11,07:39
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť nejakú ERP, ktorá umožňuje online tlač z počítača? Teda aby som nemusel všetko vyťukávať na pokladnici, ale pomocou nejakého priloženého free programu údaje zadávať z PC. Nektoré Elcomy to vedia, ale takmer monopolnému Elcomu sa chcem vyhnúť, sú drahí, a povinná servisná prehliadka musí byť absolvovaná každý rok, čo je podľa mňa nehoráznosť voči podnikateľom, ktorí spravia 1 bloček denne (zákon povoľuje ďaleko väčšie intervaly).

Teda pokladnica by fungovala len ako tlačiareň.
O fiškálnej tlačiarni neuvažujem, lebo tá je ešte drahšia ako pokladnica a treba k nej dokúpiť ešte program so skladovým hospodársvom, to mi netreba, skladové hospodárstvo si vediem osobitne.

No katastrofa, nech žije malé a stredné podnikanie, nech žije slovenský Singapur!
(a lobing nenažratej spoločnosti Elcom)
marjankaj
03.10.11,07:47
Dobry den. Potrebujem ERP ak moja zivnost je "Nepravidelna preprava osob" ? dakujem

No neviem, čo ti to dali za živnosť. Podľa živnostenského zákona


Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
SalveQ
03.10.11,13:09
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť nejakú ERP, ktorá umožňuje online tlač z počítača? Teda aby som nemusel všetko vyťukávať na pokladnici, ale pomocou nejakého priloženého free programu údaje zadávať z PC. Nektoré Elcomy to vedia, ale takmer monopolnému Elcomu sa chcem vyhnúť, sú drahí, a povinná servisná prehliadka musí byť absolvovaná každý rok, čo je podľa mňa nehoráznosť voči podnikateľom, ktorí spravia 1 bloček denne (zákon povoľuje ďaleko väčšie intervaly).

Teda pokladnica by fungovala len ako tlačiareň.
O fiškálnej tlačiarni neuvažujem, lebo tá je ešte drahšia ako pokladnica a treba k nej dokúpiť ešte program so skladovým hospodársvom, to mi netreba, skladové hospodárstvo si vediem osobitne.

No katastrofa, nech žije malé a stredné podnikanie, nech žije slovenský Singapur!
(a lobing nenažratej spoločnosti Elcom)


Nie som si istý, či existuje aj iná "prenosná" pokladnica než od Elcomu, ktorá dokáže fungovať aj v režime "fiskálnej tlačiarne". Okrem "údajného monopolu" je zrejme vyššia cena za tieto pokladnice aj pre tú funkcionalitu fiskálnej tlačiarne. Okrem toho nepoznám ani program, ktorý by bol "free" a umožňoval by on-line predaj z PC.

Inak niektoré fiskálne tlačiarne nie sú až tak drahé a aj u mňa v ponuke je napr. už od 445.- s DPH. Určite to ale nie sú jediné náklady. Treba vždy počítať s tým, že je nutné k tomu zakúpiť aj ten program + náklady na inštaláciu. Je totiž nevyhnutné spojazdnenie certifikovaným servisným technikom a určite to nikto nespraví zadarmo. Spojazdnenie PC pokladnice je totiž oveľa náročnejšie, ako spojazdnenie samotnej prenosnej pokladne.

Ak chcete skutočne ušetriť, používajte iba prenosnú pokladnicu a prípadnú faktúru si urobte cez excel (aj keď excel je určite drahší, ako skladový program), alebo napr. cez open office, ktorý je zadarmo. O inej možnosti neviem.
Tamila
03.10.11,14:28
Poslala som dopyt na DRSR ohľadom registračnej pokladnice. Prišla mi odpoveď síce k téme registračná pokladnica, ale ako keby k niečiemu inému dopytu, aj keď ten môj bol dole citovaný.
Rozalka
03.10.11,16:42
Môžeš to sem priložiť?
Tamila
03.10.11,18:16
Prikladám odpoveď DR SR na môj dopyt (kde som tam ja písala o vysokozdvižných vozíkoch?)
KEJKA
03.10.11,18:47
Prikladám odpoveď DR SR na môj dopyt (kde som tam ja písala o vysokozdvižných vozíkoch?)
asi si pomýlili adresáta.
Inak podľa mňa správna odpovd
1...........áno
2..........nie úplatílo by áno, v prípade, že tú hotovosť vkladá do zásuvky ERP.
Tamila
03.10.11,18:53
Kejka, aj podľa mňa je to tak, ako píšeš. Chcela som to mať čierne na bielom
calimero1
03.10.11,19:03
Nie som si istý, či existuje aj iná "prenosná" pokladnica než od Elcomu, ktorá dokáže fungovať aj v režime "fiskálnej tlačiarne". Okrem "údajného monopolu" je zrejme vyššia cena za tieto pokladnice aj pre tú funkcionalitu fiskálnej tlačiarne. Okrem toho nepoznám ani program, ktorý by bol "free" a umožňoval by on-line predaj z PC.

Inak niektoré fiskálne tlačiarne nie sú až tak drahé a aj u mňa v ponuke je napr. už od 445.- s DPH. Určite to ale nie sú jediné náklady. Treba vždy počítať s tým, že je nutné k tomu zakúpiť aj ten program + náklady na inštaláciu. Je totiž nevyhnutné spojazdnenie certifikovaným servisným technikom a určite to nikto nespraví zadarmo. Spojazdnenie PC pokladnice je totiž oveľa náročnejšie, ako spojazdnenie samotnej prenosnej pokladne.

Ak chcete skutočne ušetriť, používajte iba prenosnú pokladnicu a prípadnú faktúru si urobte cez excel (aj keď excel je určite drahší, ako skladový program), alebo napr. cez open office, ktorý je zadarmo. O inej možnosti neviem.

Ďakujem za odpoveď. Aby som objasnil moju situáciu, prevádzkujem eshop teda mobilita pokladne nie je podmienkou. Komplet účtovníctvo a papiere si vediem doma. Prevádzkujem však aj malý sklad, kde balím tovar a v prípade osobného odberu si ho tam zákazníci chodia prevziať. Momentálne to riešim systémom faktúra+PPD. Keďže však podľa zákona budem musieť začať používať pokladnicu, mám v pláne pri osobnom odbere vystavovať už len doklady z ERP, teda bez faktúr, podobne ako pri nákupe v bežnom obchode. Vzhľadom na to, že mám momentálne na sklade asi 1000 položiek, ale v hotovosti sa predá len zlomok z nich, nemám záujem do pokladne nahadzovať PLU. V hotovosti urobím v priemere iba jednu transakciu denne. Predstavujem si to teda tak, že v PC vyťukám iba názov tovaru, cenu a ERP mi vytlačí bloček.

Na moju otázku mi v Elcome odporučili pokladnicu EURO 100 alebo Euro 150 a z ich stránky sa dá stiahnuť program EURO2A, ktorý umožňuje online predaj tak, ako si predstavujem.

Nepáči sa mi však podmienka nutnosti absolvovať servisnú prehliadku každý rok, preto hľadám pokladnicu od iného výrobcu. Proste vnímam to ako nefér prístup voči drobným podnikateľom, ktorí na pokladnici spravia pár operácií ročne. Tak isto cena 445,- predstavuje u mnohých živnostníkov celý mesačný príjem. Za tú cenu sa dá kúpiť počítač s ďaleko sofistikovanejšou elektronikou, ako je elektronika ERP.
SalveQ
04.10.11,03:57
To je pravda, že ceny za fiskálne tlačiarne nie sú nízke aj keď v porovnaní s obdobím, kedy pokladnice u nás začali byť povinné (1994) sú ceny ERP už ovela nižšie. Treba si však uvedomiť, že počítač kupuje pomaly každá domácnosť, kdežto fiskálnu tlačiareň iba zlomok podnikateľov. Je pochopiteľné, že aj výrobca chce istú návratnosť za vývoj takéhoto zariadenia, preto je aj cena fiskálnych tlačiarní taká vysoká.

Inak pokiaľ viem, program EURO2A neslúži na predaj cez ERP, ale iba na programovanie pokladnice (programovanie položiek PLU) + záloha žurnálu. Pre istotu som sa hneď pozrel, či takáto funkcia nepribudla v programe (mám nainštalovanú poslednú verziu) a nikde som tam nenašiel funkciu on-line predaja. Ak to ale výrobca myslel tak, že si cez program nahodíte do pokladne názov položky + cenu a vy vykonáte následný predaj priamo na pokladni, tak potom to takto možné je. Pripadá mi to ale trochu zložité. Je tu však ešte jedna možnosť predaja a to taká, že v pokladnici si naprogramujete iba jednu položku "Úhrada faktúry" s náležitými nastaveniami ERP pre úhradu faktúry, naďalej budete vystavovať faktúry aj pre hotovostný predaj, akurát zákazník uhradí faktúru cez ERP. Vtedy ERP nesmie obsahovať konkrétny tovar, takže nie je potreba programovania názvov položiek.
KEJKA
04.10.11,04:14
...................................
................................. Je tu však ešte jedna možnosť predaja a to taká, že v pokladnici si naprogramujete iba jednu položku "Úhrada faktúry" s náležitými nastaveniami ERP pre úhradu faktúry, naďalej budete vystavovať faktúry aj pre hotovostný predaj, akurát zákazník uhradí faktúru cez ERP. Vtedy ERP nesmie obsahovať konkrétny tovar, takže nie je potreba programovania názvov položiek.
áno, presne takto sme to vymysleli s jedným klientom. Jednoduchú pokladnicu, kde sa iba zaznamená úhrada faktúry. Klasický predaj cez ERP rušíme. Faktúry sa budú vystavovať tak ako doteraz ale aj vtedy, ked zákazník stojí pri pulte. Platby v hotovosti sa zaznamenajú v ERP.
Celá úprava na podmienky platné od 1.1.2012 by bola niekoľkonásobne drahšia.
Dáša_
04.10.11,04:29
Prikladám odpoveď DR SR na môj dopyt (kde som tam ja písala o vysokozdvižných vozíkoch?)

hmm, tak som si prečítala odpoveď a zistila som, že som sa mylila. Konkrétna situácia - firma má dve činnosti - jedna je služba, ktorá nie je v zozname a druhá činnosť je predaj tovaru. Doteraz som bola v tom, že v tomto prípade firma už nemôže prijímať úhradu faktúry v hotovosti bez registračky ani na službu. A podľa tohto môže.
calimero1
04.10.11,06:44
To je pravda, že ceny za fiskálne tlačiarne nie sú nízke aj keď v porovnaní s obdobím, kedy pokladnice u nás začali byť povinné (1994) sú ceny ERP už ovela nižšie. Treba si však uvedomiť, že počítač kupuje pomaly každá domácnosť, kdežto fiskálnu tlačiareň iba zlomok podnikateľov. Je pochopiteľné, že aj výrobca chce istú návratnosť za vývoj takéhoto zariadenia, preto je aj cena fiskálnych tlačiarní taká vysoká.

Inak pokiaľ viem, program EURO2A neslúži na predaj cez ERP, ale iba na programovanie pokladnice (programovanie položiek PLU) + záloha žurnálu. Pre istotu som sa hneď pozrel, či takáto funkcia nepribudla v programe (mám nainštalovanú poslednú verziu) a nikde som tam nenašiel funkciu on-line predaja. Ak to ale výrobca myslel tak, že si cez program nahodíte do pokladne názov položky + cenu a vy vykonáte následný predaj priamo na pokladni, tak potom to takto možné je. Pripadá mi to ale trochu zložité. Je tu však ešte jedna možnosť predaja a to taká, že v pokladnici si naprogramujete iba jednu položku "Úhrada faktúry" s náležitými nastaveniami ERP pre úhradu faktúry, naďalej budete vystavovať faktúry aj pre hotovostný predaj, akurát zákazník uhradí faktúru cez ERP. Vtedy ERP nesmie obsahovať konkrétny tovar, takže nie je potreba programovania názvov položiek.

Ďakujem. No teraz som zmätený. Tu je odpoveď, ktorú som dostal priamo z technickej podpory Elcomu:

"Dobry den prajem,


1- EURO 100, EURO 150

ak chcete predavat vase produkty cez PC tak potrebujute pokladnu, ktora podporuje ONLINE PREDAJ. To znamena, ze v PC zadate co predavate a zakolko. Nasledne vam pokladna vytlaci doklad.

2-EURO 50 TE MINI

ak chcete spravovat vase produkty cez PC a nepredavat za jeho pomoci, tak nepotrebujute pokladnu ktora podporuje ONLINE PREDAJ. To znamena, ze v PC si nastavite vsetky PLU (ceny, nazvy...) a zoznam sa nahra do pokladne.
Dalej uz predavate len za pomoci pokladne.

V oboch pripadoch sa da zoznam produktov spravovat za pomoci programu EURO2A, ktory je na stranke www.elcom.eu" (http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww.elcom.eu)

Takže mám to chápať tak, že pokladne EURO 100, 150 síce podporujú online predaj, ale nie s programom EURO2A? EURO2A teda slúži iba na spravovanie PLU? Teda je nutné ešte dokúpiť nejaký program? No vystavovanie faktúr som už chcel zrušiť kvôli tomu, aby som už od zákazníka nemusel pýtať jeho osobné údaje, ale ako vidím, všetko sa zbytočne komplikuje.
vjejka
04.10.11,13:04
áno, presne takto sme to vymysleli s jedným klientom. Jednoduchú pokladnicu, kde sa iba zaznamená úhrada faktúry. Klasický predaj cez ERP rušíme. Faktúry sa budú vystavovať tak ako doteraz ale aj vtedy, ked zákazník stojí pri pulte. Platby v hotovosti sa zaznamenajú v ERP.
Celá úprava na podmienky platné od 1.1.2012 by bola niekoľkonásobne drahšia.

chcela by som sa spýtať, ale aj tá jednoduchá pokladna bude musieť mať fiškálnu pamať, nie?
KEJKA
04.10.11,13:51
bude mať pamäť, ale nebude treba vystavovať doklad o predaJI jednotlivých položiek.
Ivuchak
07.10.11,08:52
...Je tu však ešte jedna možnosť predaja a to taká, že v pokladnici si naprogramujete iba jednu položku "Úhrada faktúry" s náležitými nastaveniami ERP pre úhradu faktúry, naďalej budete vystavovať faktúry aj pre hotovostný predaj, akurát zákazník uhradí faktúru cez ERP. Vtedy ERP nesmie obsahovať konkrétny tovar, takže nie je potreba programovania názvov položiek.

Doteraz sa na PPD písalo napr. úhrada faktúry č. 12345. Bude v roku 2012 stačiť, ak bude na doklade z ERP len úhrada faktúry? Napr. pri čiastkových úhradách by mohol vzniknúť chaos...
SalveQ
07.10.11,09:35
Pokladne štandardne umožňujú pri vytvorení účtenky vložiť aj číslo faktúry a buď tak, že na samotnú úhradu faktúry obsahuje špecifickú funkciu pre takúto úhradu a vtedy pokladnica, alebo program v PC (napojený na fiskálnu tlačiareň) priamo vyzve zadať VS faktúry. U ostatných pokladníc (väčšina pokladníc) je to riešené formou zadania čísla faktúry a stlačenia tlačidla pre vytlačenie čísla. Každá môže mať túto klávesu inak pomenovanú (číslo, No Sale, bez predaja, otvorenie zásuvky a pod.). Je to u každej pokladni rôzne a treba sa na túto funkciu opýtať dodávateľa pokladni. Mala by to totiž umožňovať každá pokladnica. Okrem toho je samozrejme možné bežne vytlačiť kópiu poslednej účtenky, čo je vhodné pre priloženie k svojej kópii faktúry.
Ja?No!
08.10.11,04:22
A nezabúdajte na to, že vytlačenú potvrdenku z pokladne o operácii "VKLAD" je zo zákona povinné archivovať!
tak to je dobré kocúrkovo.
naco archivovat doklady, ked to zaznamenava fiskalna pamat???? niekde som dokonca pocul argument predavacov pokladní, ze investicia do fiskalnej pamate sa vrati do roka, usetrenim za pasky na kopie pokladnicnych dokladov...............
SalveQ
10.10.11,06:46
Pre tých, čo používali doteraz "dvojpáskový" spôsob tlače, tak tí na páske určite ušetria. A čo sa týka vkladovej potvrdenky tá je štandardne ešte menšia ako bežná 1 položková účtenka. Ale inak prikláňam sa takisto k názoru, že isté povinnosti boli do zákona o EPR vložené zbytočne.


ešte k poznámke od calimero1 : Odpoveď od Elcomu len potvrdila, čo som hovoril. Program EURO2A je iba na programovanie PLU nie na online predaj. Ak chcete predávať online, je potrebný na to program, ktorý štandardne určite nie je "FREE".
calimero1
10.10.11,07:48
Pre tých, čo používali doteraz "dvojpáskový" spôsob tlače, tak tí na páske určite ušetria. A čo sa týka vkladovej potvrdenky tá je štandardne ešte menšia ako bežná 1 položková účtenka. Ale inak prikláňam sa takisto k názoru, že isté povinnosti boli do zákona o EPR vložené zbytočne.


ešte k poznámke od calimero1 : Odpoveď od Elcomu len potvrdila, čo som hovoril. Program EURO2A je iba na programovanie PLU nie na online predaj. Ak chcete predávať online, je potrebný na to program, ktorý štandardne určite nie je "FREE".

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Ešte som našiel na stránke Elcomu v otázkach a odpovediach toto:

"Som začínajúci podnikateľ a potrebujem pokladnicu, ktorá by umožňovala ONLINE
predaj. Môžete mi poradiť?

V súvislosti s platnosťou nového zákona Vám odporúčam zakúpiť si pokladnicu, ktorá už obsahuje aj fiskálnu pamäť. Všetky tieto pokladnice, okrem pokladníc Euro-50T/TE a Euro-1000T umožňujú online predaj. Podobne možete využiť aj naše fiskálne tlačiarne EFox.
Pre používanie on-line režimu pod Windows-om využite program Comm2A. Balík s popisom použitia programu Comm2A pre on-line komunikáciu je dostupný na našom internetovom portáli v časti Podpora/Download súborov."

Ten program Comm2A by to nedokázal?
giza25
10.10.11,15:00
Zdravím, dala som si dotaz na DR a takáto mi prišla odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov sa povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici vzťahuje na predaj tovaru a poskytovanie služieb uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona. To znamená, že ak daňovník poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona, potom mu nevznikne povinnosť evidovať tržby z poskytnutia týchto služieb v elektronickej registračnej pokladnici, aj keby tržby dosahoval v hotovosti. Stolárske práce nepatria medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používania ERP. Ak by však stolár vyrobil výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže - teda ako tovar, už by sa jednalo o predaj tovaru a v tomto prípade vznikne povinnosť evidovať prijatú tržbu na elektronickej registračnej pokladnici (aj úhradu pohľadávky za predaj tovaru v hotovosti).

Jana Gregorová
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Takže naďalej používam faktúru a PPD.
Economic
10.10.11,15:07
Výborná a jednoznačná odpoveď !
JM1968
10.10.11,18:51
Dobrý večer, prosím, naša firma opravuje výjazdovým spôsobom kamiony, (nemáme dielňu) a na osobné autá zriedkakedy predáme náhrad.diel (bez opravy vozidla). Vystavujeme im dodatočne faktúry, lebo v teréne iná možnosť nie je. Zákazníci platia buď prevodom, alebo nám posielajú šekom na účet peniaze. Môžme zostať pri tomto spôsobe úhrad aj v r.2012? Ďakujem.
tictac7
10.10.11,18:54
Dobrý večer, prosím, naša firma opravuje výjazdovým spôsobom kamiony, (nemáme dielňu) a na osobné autá zriedkakedy predáme náhrad.diel (bez opravy vozidla). Vystavujeme im dodatočne faktúry, lebo v teréne iná možnosť nie je. Zákazníci platia buď prevodom, alebo nám posielajú šekom na účet peniaze. Môžme zostať pri tomto spôsobe úhrad aj v r.2012? Ďakujem.

pri tomto spôsobe úhrady faktúry (platba šekom alebo prevodom na účet) pokladňu nepotrebuješ.
JM1968
10.10.11,19:02
ďakujem, dúfala som, že je to tak, len tá príloha o osobných vozidlách ma zneistila...pekný večer
tictac7
10.10.11,19:04
ďakujem, dúfala som, že je to tak, len tá príloha o osobných vozidlách ma zneistila...pekný večer

áno tá príloha platí, ale len pri platbe v hotovosti (či už zálohy na predmetné činnosti alebo na úhradu v hotovosti na základe PD alebo úhrada faktúry)
cloe
10.10.11,19:29
KEJKA
10.10.11,19:51
na dnešnom seminári o.i. som sa dozvedela, že /uvádzam len príkladmo - je neskoro/
1. okrem klasickej ERP sa dá vybaviť
a) ERP prenosná /jedna pre dve prevádzky, pokiaľ nebude potrebné ju použiť v oboch súčasne
b) ERP pre ambulantný predaj, kde miesto sídla firmy bude napísané "ambulantný predaj"

2. Pokiaľ ERP je v sídle firmy a obchodný zástupca, prípadne iní zamestnanci spoločnosti robia rozvozy tovaru zákazníkom na základe ich objednávky, pričom budú preberať hotovosť, tak sa miesto fyzického prevzatia tovaru nebude považovať za "predajné miesto" v zmysle zákona o ERP, nemusí mať pri sebe ERP. Môžu sa ráno vytlačiť bloky - hotovostné úhrady, ktoré odovzdajú na mieste odberateľom spolu s faktúrou a tovarom a prevezmú peniaze.
zdroj - Ing. Mastihubová
3. Každý problém je možné poslať formou otázky na stránku MFSR a ono vypracuje stanovisko.
moja poznámka - ešte to odskúšať v praxi...............
Sisinka1
11.10.11,09:01
Dobrý deň, zaujímalo by ma keď je priateľ živnostník a zároveň má aj SRO na autoservis musí mať dve registračné pokladne?
Ďakujem
katka 23
11.10.11,09:40
priateľ má dve firmy , tak potrebuje aj dve ERP ak služby ktoré poskytuje sú uvedené v prílohe viď.predch.príspevky

príspevok od Rozalky str.1
Economic
11.10.11,10:08
Dobrý deň, zaujímalo by ma keď je priateľ živnostník a zároveň má aj SRO na autoservis musí mať dve registračné pokladne?
Ďakujem

áno, to sú dva rozdielne subjekty a dva rôzne DIČ.
Xantypa
11.10.11,11:09
Našla som toto:
Od 1. januára 2012 sú všetci podnikatelia, ktorí majú pri evidovaní tržieb povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu (ďalej len „pokladnica“) povinní uplatňovať postup podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o ERP“) a pokladnica už musí spĺňať požiadavky ustanovené týmto zákonom o ERP.

Zákon o ERP sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý predáva tovar alebo poskytuje služby, zoznam ktorých je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP, pričom tržby z predaja tovaru alebo z poskytnutia služby prijíma v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.

Upozorňujeme, že podľa zákona o ERP podnikateľ môže používať :

- pokladnicu, ktorou je elektronické registračné zariadenie vybavené ustanovenými technickými časťami podľa zákona o ERP, alebo počítač s vlastným registračným programom a so samostatnou fiskálnou tlačiarňou,
- len takú pokladnicu, na ktorú akreditovaná osoba vydala certifikát, daňový úrad jej pridelil daňový kód pokladnice, je označená plombou a spĺňa ďalšie požiadavky ustanovené zákonom o ERP ako aj technické požiadavky ustanovené osobitnými predpismi.
Za úhradu v hotovosti sa podľa zákona o ERP považuje aj úhrada pohľadávky (faktúry) v hotovosti, t.j. aj tržbu prijatú v hotovosti na úhradu pohľadávky (faktúry) je podnikateľ, ktorý postupuje podľa zákona o ERP, povinný evidovať v pokladnici.

Podnikatelia, ktorí pri evidovaní prijatých tržieb postupujú ešte podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o ERP“), môžu evidovať tržby podľa uvedenej vyhlášky do 31.12.2011. Nakoľko podľa vyhlášky o ERP sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky (faktúry), platbu prijatú v hotovosti ako úhradu pohľadávky nie sú povinní do 31.12.2011 evidovať v pokladnici. Od 1.1.2012 však aj títo podnikatelia sú povinní postupovať v zmysle zákona o ERP a aj tržby v hotovosti prijaté ako úhrady faktúr sú povinní evidovať v pokladnici.
Podnikateľ, ktorý pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby vystavuje faktúry sa môže od 1.1.2012 rozhodnúť že:

- tržby za úhradu faktúr bude prijímať v hotovosti - v tomto prípade je povinný evidovať v hotovosti prijaté tržby v pokladnici, alebo
- úhrady faktúr bude od odberateľov prijímať len bezhotovostne - v tomto prípade nebude povinný evidovať tržby v pokladnici.
Podnikateľ, ktorý používa pokladnicu na evidenciu tržieb certifikovanú podľa vyhlášky o ERP, by si mal u servisnej organizácii zistiť, či sa jeho súčasná pokladnica dá prispôsobiť na nové podmienky, alebo si bude musieť kúpiť novú pokladnicu, ktorá spĺňa podmienky stanovené zákonom o ERP.

Na účely prispôsobenia pôvodnej pokladnice na nové technické podmienky ustanovené zákonom o ERP možno uplatňovať nasledovné postupy:
Postup A
1. podnikateľ sa obráti na servisnú organizáciu so žiadosťou o upgrade,

2. servisná organizácia vykoná dennú uzávierku, vynuluje grandtotály a túto skutočnosť zapíše do pôvodnej knihy pokladnice v časti servisný záznam,
3. servisná organizácia vykoná upgrade, pričom do fiskálnej pamäte zaznamená pôvodné DKP, do knihy elektronickej registračnej pokladnice zapíše dátum uvedenia pokladnice do prevádzky a zároveň odovzdá podnikateľovi fotokópiu certifiktátu,
4. podnikateľ sa dostaví s knihou elektronickej registračnej pokladnice a s kópiou certifikátu na daňový úrad, ktorý mu do knihy zapíše DKP s poznámkou, že ide o pôvodný DKP.

Postup B

1. podnikateľ sa obráti na servisnú organizáciu so žiadosťou o upgrade,
2. servisná organizácia vykoná dennú uzávierku, vynuluje grandtotály a túto skutočnosť zapíše do pôvodnej knihy pokladnice v časti servisný záznam,
3. servisná organizácia vykoná upgrade a podnikateľovi odovzdá kópiu certifikátu,

4. podnikateľ sa dostaví s knihou elektronickej registračnej pokladnice a s kópiou certifikátu na daňový úrad, ktorý mu do knihy zapíše nový DKP,
5. podnikateľ opätovne osloví servisnú organizáciu, aby uviedla pokladnicu do prevádzky,
6. servisná organizácia do fiskálnej pamäte zaznamená nový, daňovým úradom pridelený DKP a do knihy elektronickej registračnej pokladnice zapíše dátum uvedenia pokladnice do prevádzky.
rodina1
16.10.11,12:29
Dávam do pozornosti stránku MF SR

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576

Praktické príklady súvisiace s aplikáciou zákona o ERP
(ak to na tejto stránke už niekto dal, tak sa ospravedlňujem)
lenka_bodorova
18.10.11,07:48
Ja som sa dočítal, že keď budem fakturovať tovar s montážou, napr. okná jedná sa o službu a nie je uvedená v prílohe 1, v tom prípade nemám povinnosť ERP. Ale ak predám len okná bez montáže alebo aký koľvek iný tovar musím mať ERP. Ale nie je mi jasné, že keď ju budem mať kvôli tovaru, ale hotovosť budem príjmať aj za služby, musím to naúčovať aj to ERP? Do teraz som to mala všetko na faktúru, ale v týchto hotovostných prípadoch už faktúra nebude, ale bude len PD z ERP, alebo bude doklad z ERP len ako úhrada? A naši montážnici budú mocť dať zákazníkom aj rukou vypísaný PD? Vôbec si to neviem predstaviť, nikdy som s ERP nerobila. Musím mi sedieť pokladnica v účtovnom programe s ERP, alebo sa to neako prepojí, či budem len dokladať bločky z ERP, asi sedieť nebude keď výdavky sa tam nenahadzujú, prosím mohol by mi to niekto vysvetliť, ako to má fungovať????
KEJKA
18.10.11,08:04
s tvojimi otázkami ti poradí a v účtovníctve spracuje tvoja účtovníčka. Nerob si starosti.
Hlavne si ujasni, či tovar budeš predávať len na faktúru a platby pôjdu na účet, alebo sa nevyhneš platbám v hotovosti za tovar.
Keby si sa vedela vyhnúť platbám v hotovosti za tovar, tak ERP nepotrebuješ, lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP. Teda bude stačiť PPD.
ERP pokladnica nie je to isté, čo pokladnica v účtovníctve.
V popdstate pôjde z hľadiska účtovníctva o dve pokladnice. Hotovosť, ktorú netreba evidovať v ERP bude účtovaná na inom účte /v PU/ alebo asi v inom stlpci /v JU/.
Toľko v krátkosti.
P07
19.10.11,05:04
lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP.
Tak toto je absolútna hlúposť. Akonáhle účtujete tovar a chcete hotovosť tak musí byť doklad z ERP. Ak budete účtovať len službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak môžete dať PPD.
Economic
19.10.11,05:20
Tak toto je absolútna hlúposť. Akonáhle účtujete tovar a chcete hotovosť tak musí byť doklad z ERP. Ak budete účtovať len službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak môžete dať PPD.

Ja poviem sama za seba, že som rada, že je to aspoň takto. Pretože ak by malo platiť že ERP bude musieť mať každý, to bude ešte len riadna hlúposť, nemyslíš ? Čo chudáci remeselníci alebo akí ktorý "z donútenia" a jedného možného riešenia ako získať nejaké peniaze pre rodinu sú živnostníkmi, hoci by radšej boli zamestnaní ?
P07
19.10.11,05:21
Ja som sa dočítal, že keď budem fakturovať tovar s montážou, napr. okná jedná sa o službu a nie je uvedená v prílohe 1, v tom prípade nemám povinnosť ERP.
Prosím Vás môžete mi dať link kde ste sa dočítala takéto veci. Je to totiž nezmysel. Keď predáte okná s montážou tak je to služba? Ani v účtovníctve to predsa neúčtujete celé ako službu tak prečo si myslíte, že v prípade ERP to tak bude?
A ako by to vyzeralo v praxi? Úplne jednoducho. Ak montážnici prijímajú hotovosť tak im dáte FA kde je všetko rozpísané a kúpite Euro 50 Cash (http://www.pokladne-rk.sk/Euro50Cash.html) na ktorej len zadajú číslo FA a celkovú sumu. ERP je na batérky a vydrží im cca týždeň bez nabíjania. Toto je pre Vás podľa mňa najjednoduchšie riešenie.
Economic
19.10.11,05:23
Prosím Vás môžete mi dať link kde ste sa dočítala takéto veci. Je to totiž nezmysel. Keď predáte okná s montážou tak je to služba? Ani v účtovníctve to predsa neúčtujete celé ako službu tak prečo si myslíte, že v prípade ERP to tak bude?
A ako by to vyzeralo v praxi? Úplne jednoducho. Ak montážnici prijímajú hotovosť tak im dáte FA kde je všetko rozpísané a kúpite Euro 50 Cash (http://www.pokladne-rk.sk/Euro50Cash.html) na ktorej len zadajú číslo FA a celkovú sumu. ERP je na batérky a vydrží im cca týždeň bez nabíjania. Toto je pre Vás podľa mňa najjednoduchšie riešenie.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf

(http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf)http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011_posun.pdf

Zdravím, dala som si dotaz na DR a takáto mi prišla odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov sa povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici vzťahuje na predaj tovaru a poskytovanie služieb uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona. To znamená, že ak daňovník poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona, potom mu nevznikne povinnosť evidovať tržby z poskytnutia týchto služieb v elektronickej registračnej pokladnici, aj keby tržby dosahoval v hotovosti. Stolárske práce nepatria medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používania ERP. Ak by však stolár vyrobil výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže - teda ako tovar, už by sa jednalo o predaj tovaru a v tomto prípade vznikne povinnosť evidovať prijatú tržbu na elektronickej registračnej pokladnici (aj úhradu pohľadávky za predaj tovaru v hotovosti).

Jana Gregorová
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Takže naďalej používam faktúru a PPD. (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011_posun.pdf)
P07
19.10.11,05:31
Ja poviem sama za seba, že som rada, že je to aspoň takto. Pretože ak by malo platiť že ERP bude musieť mať každý, to bude ešte len riadna hlúposť, nemyslíš ? Čo chudáci remeselníci alebo akí ktorý "z donútenia" a jedného možného riešenia ako získať nejaké peniaze pre rodinu sú živnostníkmi, hoci by radšej boli zamestnaní ?

Remeselník má predsa možnosť si nechať platbu za FA poslať na účet a v tom prípade ERP nepotrebujú.
Som zaujatý lebo robím pre autorizovaný servis ale môj názor je, že buď mal mať ERP každý kto poskytuje služby alebo nik. Polovičné riešenie je hlúposť. Kto a na základe čoho vyberal služby do prílohy č. 1 ktoré musia mať ERP?
Uvediem príklad mám zákazníka - kaderníčka ktorá denne má 3-5 zákazníkov a musí mať ERP ale zubár čo za jednu blombu vypýta 25€ nemusí mať nič. Kde sú podľa Vás väčšie úniky? Nik si predsa do účtovníctva zubára nedá.
KEJKA
19.10.11,05:37
samozrejme, že svojím príspevkom som mala na mysli usmernenie drsr a služby neuvedené v prílohe.
Takže hlúposť? Určite nie. Kto dá a čo dá a prečo dá do prílohy 1 alebo nie, neposudzujem, je to tak, a treba sa toho držať.

s tvojimi otázkami ti poradí a v účtovníctve spracuje tvoja účtovníčka. Nerob si starosti.
Hlavne si ujasni, či tovar budeš predávať len na faktúru a platby pôjdu na účet, alebo sa nevyhneš platbám v hotovosti za tovar.
Keby si sa vedela vyhnúť platbám v hotovosti za tovar, tak ERP nepotrebuješ, lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP. Teda bude stačiť PPD.
ERP pokladnica nie je to isté, čo pokladnica v účtovníctve.
V popdstate pôjde z hľadiska účtovníctva o dve pokladnice. Hotovosť, ktorú netreba evidovať v ERP bude účtovaná na inom účte /v PU/ alebo asi v inom stlpci /v JU/.
Toľko v krátkosti.


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf

(http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf)http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011_posun.pdf

Zdravím, dala som si dotaz na DR a takáto mi prišla odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov sa povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici vzťahuje na predaj tovaru a poskytovanie služieb uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona. To znamená, že ak daňovník poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona, potom mu nevznikne povinnosť evidovať tržby z poskytnutia týchto služieb v elektronickej registračnej pokladnici, aj keby tržby dosahoval v hotovosti. Stolárske práce nepatria medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používania ERP. Ak by však stolár vyrobil výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže - teda ako tovar, už by sa jednalo o predaj tovaru a v tomto prípade vznikne povinnosť evidovať prijatú tržbu na elektronickej registračnej pokladnici (aj úhradu pohľadávky za predaj tovaru v hotovosti).

Jana Gregorová
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Takže naďalej používam faktúru a PPD. (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011_posun.pdf)
Economic
19.10.11,05:43
Asi si vylievaš srdce na nesprávnom mieste, ja som to nevymyslela. /Toto samozrejme nie je pre Teba, KEJKA/ Predbehla si ma....
P07
19.10.11,05:45
[/URL][URL="http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011_posun.pdf"]

Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Takže naďalej používam faktúru a PPD. (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf)

Prepáčte ale nikde v texte som nepostrehol jasne napísané, že ak predáte tovar a poskytnete k nemu službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak nemusíte mať ERP.

Neznášam takéto odpovede z DRSR - defakto Vám na Vašu otázku neodpovedali čo je pre nich typické
P07
19.10.11,05:50
ERP nepotrebuješ, lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP. Teda bude stačiť PPD.


samozrejme, že svojím príspevkom som mala na mysli usmernenie drsr a služby neuvedené v prílohe.
Takže hlúposť? Určite nie. Kto dá a čo dá a prečo dá do prílohy 1 alebo nie, neposudzujem, je to tak, a treba sa toho držať.

Samozrejme že je to nezmysel. Ukážte mi kde je napísané, že ak predáte tovar a poskytnete k tomu službu ktorá nieje v prílohe č. 1, tak môžem príjmať hotovosť bez ERP. Z čoho vychádzate?
evkap.
19.10.11,05:59
ako je to v pripade stomatologov? tiez musia mat ERP?
dakujem
P07
19.10.11,06:01
ako je to v pripade stomatologov? tiez musia mat ERP?
dakujem Nie, nemusia...
Economic
19.10.11,06:01
Samozrejme že je to nezmysel. Ukážte mi kde je napísané, že ak predáte tovar a poskytnete k tomu službu ktorá nieje v prílohe č. 1, tak môžem príjmať hotovosť bez ERP. Z čoho vychádzate?

Lepšie si prečítaj tému okolo ERP je tu viac vyjadrení z drsr, čo tu ľudia dali.
P07
19.10.11,06:07
Lepšie si prečítaj tému okolo ERP je tu viac vyjadrení z drsr, čo tu ľudia dali.
Prosím Vás pošlite mi jeden jediný v ktorom je napísané: "Ak predáte tovar a poskytnete službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak postačuje PPD a netreba ERP alebo FP"
Viete čo neposielajte mi nič
Vzdávam sa... robte ako myslíte ... pripomenul som si prečo na tieto fóra nechodím.
KEJKA
19.10.11,06:08
Prepáčte ale nikde v texte som nepostrehol jasne napísané, že ak predáte tovar a poskytnete k nemu službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak nemusíte mať ERP.
Neznášam takéto odpovede z DRSR - defakto Vám na Vašu otázku neodpovedali čo je pre nich typické
v tomto prípade drsr odpovedal podľa mňa zrozumiteľne. Ty si odcitoval otázku=dopyt anie odpoved drsr.
toto je otázka:
Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.


a toto odpoved drsr:


.................. Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov sa povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici vzťahuje na predaj tovaru a poskytovanie služieb uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona. To znamená, že ak daňovník poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona, potom mu nevznikne povinnosť evidovať tržby z poskytnutia týchto služieb v elektronickej registračnej pokladnici, aj keby tržby dosahoval v hotovosti. Stolárske práce nepatria medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používania ERP.

Ak by však stolár vyrobil výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže - teda ako tovar, už by sa jednalo o predaj tovaru a v tomto prípade vznikne povinnosť evidovať prijatú tržbu na elektronickej registračnej pokladnici (aj úhradu pohľadávky za predaj tovaru v hotovosti).

Jana Gregorová
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
z uvedenej vety nad podpisom vyplýva, že ak dodá výrobok s montážou nemusí mať ERP.
Zita5
19.10.11,06:30
13. Otázka:
Som stolár a vyrábam stolárske výrobky. Niektoré výrobky predávam priamo zákazníkom, niektoré výrobky napr. kuchynské linky dodávam zákazníkovi aj s montážou. Som povinný používať ERP podľa nového zákona ?
3
4
Odpoveď:
Ak stolár vyrobí výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže, ide o predaj tovaru, a v takomto prípade je povinný evidovať prijatú tržbu podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., ako aj podľa zákona o používaní ERP. V prípade, že stolár vyrobí výrobok, ktorý po jeho výrobe predá zákazníkovi aj s montážou, ide o poskytovanie služby, na ktorú sa ani podľa vyššie uvedenej vyhlášky o ERP ani podľa zákona o používaní ERP nevzťahuje povinnosť evidencie tržieb na ERP.
Rovnaký postup platí aj napr. pri predaji okien, parkiet bez montáže (ide o predaj tovaru) a pri predaji okien, parkiet s montážou (ide o poskytnutie služby).

Zdroj :http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_otaz0209.pdf
Zita5
19.10.11,06:37
Prosím Vás pošlite mi jeden jediný v ktorom je napísané: "Ak predáte tovar a poskytnete službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak postačuje PPD a netreba ERP alebo FP"
Viete čo neposielajte mi nič
Vzdávam sa... robte ako myslíte ... pripomenul som si prečo na tieto fóra nechodím.

Kvôli zvýraznenému som dala pod príspevok neužitočné , pretože mám za to , že Vaša posledná veta je mimo témy .
Na Porade je veľa ľudí , ktorí nezištne pomáhajú a nezaslúžia si takéto jednanie a preto to považujem za uštipačnú poznámku . Len treba mať trpezlivosť a nebyť nedočkavý.
P07
19.10.11,06:38
a toto odpoved drsr:

z uvedenej vety nad podpisom vyplýva, že ak dodá výrobok s montážou nemusí mať ERP.

Ahá tak vyplýva... Odpovedzte si jedným slovom je alebo nieje v tej odpovedi napísané, že ak predám tovar so službou ktorá nieje zapísaná v prílohe č. 1 nemusím mať ERP. Taktiež treba rozlišovať čo je tovar a čo je výrobok ale to predsa účtovníkom vysvetľovať nemusím. Výroba kuchynskej linky a montáž je niečo iné ako predaj kuchynskej linky a montáž. Či nie? Pošlite na drsr jednoznačnú otázku, ktorú tu opakujem ako papagáj. "Ak predáte tovar a poskytnete službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak postačuje PPD a netreba ERP alebo FP?"
Tamila
19.10.11,06:49
Stanovisko DRSR, ktoré mi poslali tentoraz na môj dopyt :
Dobrý deň,
k problematike uplatňovania zákona č. č. 289/2008 Z. z o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, zaujíma Daňové riaditeľstvo SR nasledovné stanovisko:

1) a 2) Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. používanie elektronickej registračnej pokladnice (ďalej „pokladnica“) sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb na predajnom mieste prijíma tržby v hotovosti..
Predajným miestom sa pre účely zákona považuje každé miesto, kde sa prijíma tržba (platba) v hotovosti. Ako z uvedeného vyplýva, predajným miestom môže byť akékoľvek miesto AJ MIMO prevádzky, predajne alebo skladu, na ktorom bude ale dochádzať k úhrade v hotovosti za predaj tovaru alebo za poskytnutie vymedzenej služby.
Podľa § 2 písm. h) zákona sa za tržbu považuje už aj úhrada pohľadávky (úhrada faktúry), ale len ak je podnikateľom prijatá v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Pokiaľ ale bude úhrada pohľadávky prijatá na účet v banke podnikateľa, uvedená úhrada sa nepovažuje za tržbu podľa § 2 písm. h) cit. zákona, nakoľko ide o formu bezhotovostného platobného styku. Takto prijatú úhradu z predaja tovaru alebo poskytovania vymedzenej služby podnikateľ nie je povinný evidovať v pokladnici.
Tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.
Služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v pokladnici sú taxatívne vymedzené v prílohe č. 1 k cit. zákonu, t.z. že povinnosť používať pokladnicu sa nevzťahuje na všetky služby ale len na tie, ktoré sú vymedzené v citovanej prílohe.

V prípade výrobnej činnosti (napr. stolárska, klampiarska činnosť) je potrebné posúdiť, či ide o tržbu prijatú z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb.
Ak v rámci výrobnej činnosti sa vyrobí výrobok, ktorý sa po jeho výrobe dodá zákazníkovi (podnikateľovi alebo nepodnikateľovi, cit. zákon to už nerozlišuje) aj s montážou, ide o poskytnutie služby, na ktorú sa podľa zákona č. 289/2008 Z. z. nevzťahuje povinnosť evidencie tržieb na pokladnici.
Pokiaľ sa ale vyrobí výrobok, ktorý podnikateľ predá zákazníkovi bez montáže, ide o predaj tovaru, čo znamená, že v takomto prípade od 1.1.2012 vznikne v zmysle cit. zákona povinnosť evidovať v pokladnici už aj tržbu (platbu) prijatú ako úhradu pohľadávky v hotovosti za predaj tohto tovaru.
Ak ide o objednávkový systém predaja tovaru, v rámci ktorého podnikateľ resp. zamestnanec podnikateľa objednaný tovar osobne dopraví objednávateľovi, pričom podnikateľ resp. zamestnanec podnikateľa na mieste dodania tovaru príjme platbu v hotovosti na základe vystavenej faktúry, ide o predajné miesto, na ktorom vzniká povinnosť tržbu prijatú v hotovosti evidovať na pokladnici a kupujúcemu o tomto príjme vydať pokladničný doklad z tejto pokladnice. Podnikateľ na zaevidovanie tejto tržby použije buď prenosnú pokladnicu alebo je možné zaevidovať tržbu za predaj objednaného tovaru v pokladnici umiestnenej na prevádzke (v obchode) a vyhotovený pokladničný doklad s tovarom dodať odberateľovi. Pokladničný doklad musí obsahovať najmenej údaje podľa § 8 ods. 1 v nadväznosti ods. 2 cit. ustanovenia.

Okrem tržby prijatej z predaja tovaru alebo zákonom vymedzených služieb je podnikateľ povinný v pokladnici zaevidovať aj každú hotovosť (tzv. dotácia pokladnice), ktorú vloží do pokladnice, pričom sa vyhotoví doklad s označením „VKLAD“.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak podnikateľ vloží svoju hotovosť (drobné) do pokladnice napr. pred začatím prevádzky, v uvedenom prípade ide o hotovosť, ktorú je podnikateľ povinný zaevidovať bez zbytočného odkladu v pokladnici a vyhotoviť doklad s označením „ VKLAD“. Je to z toho dôvodu, aby vždy súhlasila hotovosť v pokladnici so zaevidovanými tržbami v pokladnici.
Doklad s označením „vklad“ obsahuje najmenej údaje podľa § 8 ods. 1 písm. a) až c), e), f) a i) a sumu vkladu podľa § 3 ods. 3.
Nakoľko účelom zákona č. 289/2008 Z.z. je len evidencia prijatých tržieb, preto výber hotovosti z pokladnice cit. zákon nerieši, t.z. podnikateľ nie je povinný výber v hotovosti evidovať v pokladnici. Vzniknutý rozdiel medzi prijatými tržbami do pokladnice a výberom hotovosti z nej, je možné preukázať kontrolným orgánom príslušným dokladom (výdavkový pokladničný doklad) .



Ing. Renata Ludiková
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Economic
19.10.11,06:52
Výrobok alebo produkt je výsledok procesu. Definícia podľa STN EN ISO 9000 Produkt je výsledok súboru vzájomne súvisiacich alebo vzájomne pôsobiacich činností, ktoré transformujú vstupy na výstupy.
Výrobok alebo produkt je výstup z výroby (http://sk.wikipedia.org/wiki/Výroba). Je to hmotný (http://sk.wikipedia.org/wiki/Hmota_(fyzika)) ekonomický (http://sk.wikipedia.org/wiki/Ekonomika) statok (http://sk.wikipedia.org/wiki/Statok).
Je to materiálna úžitková hodnota (http://sk.wikipedia.org/wiki/Úžitková_hodnota) ako výsledok výrobného procesu, schopná bezprostredne ukájať ľudské potreby (http://sk.wikipedia.org/wiki/Potreba); v podmienkach spoločenskej deľby práce (http://sk.wikipedia.org/wiki/Spoločenská_deľba_práce) a ekonomickej samostatnosti výrobcov nadobúda formu tovaru (http://sk.wikipedia.org/wiki/Tovar).
Formy výrobkov




http://bits.wikimedia.org/skins-1.17/common/images/magnify-clip.png (http://sk.wikipedia.org/wiki/Súbor:Product_life_cycle.png)
Životný cyklus výrobku





Hotový výrobok - je určený na uspokojovanie konečných potrieb spotrebiteľov (http://sk.wikipedia.org/wiki/Spotrebiteľ), nie na ďalšie spracovanie.
Polovýrobok - je hotovým výrobkom len z pohľadu podniku, v ktorom bol vyrobený, pre ďalší podnik (http://sk.wikipedia.org/wiki/Podnik) je však materiálovým vstupom. Neuspokojuje ešte konečné potreby spotrebiteľa.
Nedokončený výrobok - je výrobok, na ktorom sa ešte neurobili všetky potrebné operácie. Tie sa však uskutočnia v danom podniku neskôr.
Osobitné kategórie výrobkov

Nepodarok - je výrobok, ktorý nespĺňa požadované kritéria.
Nový výrobok - je výrobok, ktorý má v porovnaní s doterajším výrobkom nové vlastnosti, alebo funkcie.
Tamila
19.10.11,06:53
Ahá tak vyplýva... Odpovedzte si jedným slovom je alebo nieje v tej odpovedi napísané, že ak predám tovar so službou ktorá nieje zapísaná v prílohe č. 1 nemusím mať ERP. Taktiež treba rozlišovať čo je tovar a čo je výrobok ale to predsa účtovníkom vysvetľovať nemusím. Výroba kuchynskej linky a montáž je niečo iné ako predaj kuchynskej linky a montáž. Či nie? Pošlite na drsr jednoznačnú otázku, ktorú tu opakujem ako papagáj. "Ak predáte tovar a poskytnete službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak postačuje PPD a netreba ERP alebo FP?"
Myslím, že v mojom príspevku vyššie si nájdeš odpoveď. Prečo si nepošleš na DRSR otázku sám? Potom ju tu nemusíš opakovať ako papagáj.
Economic
19.10.11,06:58
Vždy sa nájde niekto, kto ani nepoďakuje a ešte sa navyše cíti aj urazený, hoci dostal odpoveď jednoznačnú a od viacerých.
jeso
19.10.11,06:59
Prosím Vás pošlite mi jeden jediný v ktorom je napísané: "Ak predáte tovar a poskytnete službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak postačuje PPD a netreba ERP alebo FP"
Viete čo neposielajte mi nič
Vzdávam sa... robte ako myslíte ... pripomenul som si prečo na tieto fóra nechodím.


.................................................. .................................................. .................................................. .......................

skús sa pozrieť ...na tieto odpovede a v priloženom súbore otázku č. 13 + odpoveď -usmernenie z DrSr


Dámska krajčírka a povinnosť používať ERP
Dámska krajčírka šije odevy na zákazku nielen z prineseného materiálu, ale aj z vlastného materiálu, ktorý sama nakúpila. Úhrady prijíma v hotovosti. Musím mať živnostníčka ERP aj podľa nového zákona č. 289/2008 Z. z.?
Povinnosť používania ERP upravuje zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní ERP. Povinnosť používať pokladnicu majú podnikatelia, ktorí predávajú tovar alebo poskytujú služby taxatívne vymenované v prílohe zákona a inkasujú za tieto služby úhrady v hotovosti.
Podľa nášho názoru patria krajčírske služby pod kód 18.2 Klasifikácie produkcie, ktorý nepatrí medzi vybrané služby s povinnosťou evidencie tržieb v ERP. Pod tento kód sú klasifikované konečné výrobky (napr. pánske obleky, dámske šaty) z úplného výrobného cyklu i služby (rozumieme teda aj šitie) poskytované pri výrobe odevov na mieru z vlastného i dodaného materiálu.
Ak dámska krajčírka predá hotový výrobok (odev) ušitý z dodaného materiálu, potom poskytla len službu, pri ktorej nie je povinnosť používať ERP (klient platí len za službu – ušitie). Ak však predá výrobok ušitý z vlastného materiálu, dá sa to chápať ako predaj vlastného vyrobeného výrobku, s povinnosťou používať ERP.

Živnostník stolár a povinnosť používať ERP
Živnostník podniká na základe živnostenského oprávnenia ako stolár. Vyrába nábytok na zákazku a úhrady prijíma v hotovosti. Musí mať živnostník ERP aj podľa nového zákona č. 289/2008 Z. z.?
Povinnosť používania registračnej pokladnice upravuje zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní ERP. Povinnosť používať pokladnicu majú podnikatelia, ktorí predávajú tovar alebo poskytujú služby taxatívne vymenované v prílohe citovaného zákona a inkasujú za tieto služby úhrady v hotovosti. Ak v rámci svojej činnosti živnostník vyrába a následne predáva výrobky z dreva (napr. poličky, skrinky), ide o predaj vyrobeného tovaru, kde platí povinnosť evidencie prijatých úhrad v hotovosti v ERP. Definícia tovaru podľa § 2 písm. i) zákona o používaní ERP je široko koncipovaná – tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.
KEJKA
19.10.11,07:35
pokiaľ ide o tovar a jeho predaj, nikto nerozporuje povinnosť mať ERP.
lenka_bodorova
19.10.11,12:49
keďže mi vznikne povinnosť mať od 1.1.2012 ERP, chcela by som sa spýtať, či môžem aj naďalej dávať montážnikom PPD na napr. nastatavenie okna, čo nie je v prílohe 1 zákona a potom si to nahodím aj do ERP, keďže tam musím nahadzovať všetky príjmy? Za tovar mi je jasné, že to musí byť doklad z ERP, len v tom prípade s montážnikmi a službou, neviem ako to bude? Ďakujem
KEJKA
19.10.11,13:00
nemusíš - ak služba nie je v prílohe 1 - evidovať tržby v ERP. To zn. že môžeš vystaviť zákazníkovi PPD, montážnik je len sprostredkujúci, poverený prijatím peňazí.
Je to síce hotovosť, ale ak nepotrebuješ mať v ERP viac peňazí, tak túto hotovosť do kasy ani dávať nemusíš......(ale môžeš, samozrejme)
Proste bude príjem v nejakej inej=režijnej pokladnici, už sme to tu rozoberali. Jasné mi to je v PU - účty 211.1 a 211.2.
riešenie v peňažnom denníku - tam si treba nájsť spôsob.
lenka_bodorova
20.10.11,04:24
ďakujem, aj u mňa je to v PU.