Zavrieť

Porady

Bude nutná pokladňa od roku 2012 pre každého?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Nevie náhodou niekto či bude nutné mať pokladňu od nového roka? Vraj ak príjímam peniaze v hotovosti už nebudem môcť vystaviť príjímový doklad? Sme výrobná činnosť a vystavujeme len faktúry s úhradou na účerňt alebo v hotovosti na príjmový doklad - samozrejme s dňom splatnosti vždy o deň neskôr ako je faktúra vystavená. Tak nevem teraz , že čo a ako.... treba pokladňu?
Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

Našla som toto:
Od 1. januára 2012 sú všetci podnikatelia, ktorí majú pri evidovaní tržieb povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu (ďalej len „pokladnica“) povinní uplatňovať postup podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o ERP“) a pokladnica už musí spĺňať požiadavky ustanovené týmto zákonom o ERP.

Zákon o ERP sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý predáva tovar alebo poskytuje služby, zoznam ktorých je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP, pričom tržby z predaja tovaru alebo z poskytnutia služby prijíma v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.

Upozorňujeme, že podľa zákona o ERP podnikateľ môže používať :

- pokladnicu, ktorou je elektronické registračné zariadenie vybavené ustanovenými technickými časťami podľa zákona o ERP, alebo počítač s vlastným registračným programom a so samostatnou fiskálnou tlačiarňou,
- len takú pokladnicu, na ktorú akreditovaná osoba vydala certifikát, daňový úrad jej pridelil daňový kód pokladnice, je označená plombou a spĺňa ďalšie požiadavky ustanovené zákonom o ERP ako aj technické požiadavky ustanovené osobitnými predpismi.
Za úhradu v hotovosti sa podľa zákona o ERP považuje aj úhrada pohľadávky (faktúry) v hotovosti, t.j. aj tržbu prijatú v hotovosti na úhradu pohľadávky (faktúry) je podnikateľ, ktorý postupuje podľa zákona o ERP, povinný evidovať v pokladnici.

Podnikatelia, ktorí pri evidovaní prijatých tržieb postupujú ešte podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o ERP“), môžu evidovať tržby podľa uvedenej vyhlášky do 31.12.2011. Nakoľko podľa vyhlášky o ERP sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky (faktúry), platbu prijatú v hotovosti ako úhradu pohľadávky nie sú povinní do 31.12.2011 evidovať v pokladnici. Od 1.1.2012 však aj títo podnikatelia sú povinní postupovať v zmysle zákona o ERP a aj tržby v hotovosti prijaté ako úhrady faktúr sú povinní evidovať v pokladnici.
Podnikateľ, ktorý pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby vystavuje faktúry sa môže od 1.1.2012 rozhodnúť že:

- tržby za úhradu faktúr bude prijímať v hotovosti - v tomto prípade je povinný evidovať v hotovosti prijaté tržby v pokladnici, alebo
- úhrady faktúr bude od odberateľov prijímať len bezhotovostne - v tomto prípade nebude povinný evidovať tržby v pokladnici.
Podnikateľ, ktorý používa pokladnicu na evidenciu tržieb certifikovanú podľa vyhlášky o ERP, by si mal u servisnej organizácii zistiť, či sa jeho súčasná pokladnica dá prispôsobiť na nové podmienky, alebo si bude musieť kúpiť novú pokladnicu, ktorá spĺňa podmienky stanovené zákonom o ERP.

Na účely prispôsobenia pôvodnej pokladnice na nové technické podmienky ustanovené zákonom o ERP možno uplatňovať nasledovné postupy:
Postup A
1. podnikateľ sa obráti na servisnú organizáciu so žiadosťou o upgrade,

2. servisná organizácia vykoná dennú uzávierku, vynuluje grandtotály a túto skutočnosť zapíše do pôvodnej knihy pokladnice v časti servisný záznam,
3. servisná organizácia vykoná upgrade, pričom do fiskálnej pamäte zaznamená pôvodné DKP, do knihy elektronickej registračnej pokladnice zapíše dátum uvedenia pokladnice do prevádzky a zároveň odovzdá podnikateľovi fotokópiu certifiktátu,
4. podnikateľ sa dostaví s knihou elektronickej registračnej pokladnice a s kópiou certifikátu na daňový úrad, ktorý mu do knihy zapíše DKP s poznámkou, že ide o pôvodný DKP.

Postup B

1. podnikateľ sa obráti na servisnú organizáciu so žiadosťou o upgrade,
2. servisná organizácia vykoná dennú uzávierku, vynuluje grandtotály a túto skutočnosť zapíše do pôvodnej knihy pokladnice v časti servisný záznam,
3. servisná organizácia vykoná upgrade a podnikateľovi odovzdá kópiu certifikátu,

4. podnikateľ sa dostaví s knihou elektronickej registračnej pokladnice a s kópiou certifikátu na daňový úrad, ktorý mu do knihy zapíše nový DKP,
5. podnikateľ opätovne osloví servisnú organizáciu, aby uviedla pokladnicu do prevádzky,
6. servisná organizácia do fiskálnej pamäte zaznamená nový, daňovým úradom pridelený DKP a do knihy elektronickej registračnej pokladnice zapíše dátum uvedenia pokladnice do prevádzky.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dávam do pozornosti stránku MF SR

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576

Praktické príklady súvisiace s aplikáciou zákona o ERP
(ak to na tejto stránke už niekto dal, tak sa ospravedlňujem)
3 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Ja som sa dočítal, že keď budem fakturovať tovar s montážou, napr. okná jedná sa o službu a nie je uvedená v prílohe 1, v tom prípade nemám povinnosť ERP. Ale ak predám len okná bez montáže alebo aký koľvek iný tovar musím mať ERP. Ale nie je mi jasné, že keď ju budem mať kvôli tovaru, ale hotovosť budem príjmať aj za služby, musím to naúčovať aj to ERP? Do teraz som to mala všetko na faktúru, ale v týchto hotovostných prípadoch už faktúra nebude, ale bude len PD z ERP, alebo bude doklad z ERP len ako úhrada? A naši montážnici budú mocť dať zákazníkom aj rukou vypísaný PD? Vôbec si to neviem predstaviť, nikdy som s ERP nerobila. Musím mi sedieť pokladnica v účtovnom programe s ERP, alebo sa to neako prepojí, či budem len dokladať bločky z ERP, asi sedieť nebude keď výdavky sa tam nenahadzujú, prosím mohol by mi to niekto vysvetliť, ako to má fungovať????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
s tvojimi otázkami ti poradí a v účtovníctve spracuje tvoja účtovníčka. Nerob si starosti.
Hlavne si ujasni, či tovar budeš predávať len na faktúru a platby pôjdu na účet, alebo sa nevyhneš platbám v hotovosti za tovar.
Keby si sa vedela vyhnúť platbám v hotovosti za tovar, tak ERP nepotrebuješ, lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP. Teda bude stačiť PPD.
ERP pokladnica nie je to isté, čo pokladnica v účtovníctve.
V popdstate pôjde z hľadiska účtovníctva o dve pokladnice. Hotovosť, ktorú netreba evidovať v ERP bude účtovaná na inom účte /v PU/ alebo asi v inom stlpci /v JU/.
Toľko v krátkosti.
1 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

KEJKA Pozri príspevok
lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP.
Tak toto je absolútna hlúposť. Akonáhle účtujete tovar a chcete hotovosť tak musí byť doklad z ERP. Ak budete účtovať len službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak môžete dať PPD.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
P07 Pozri príspevok
Tak toto je absolútna hlúposť. Akonáhle účtujete tovar a chcete hotovosť tak musí byť doklad z ERP. Ak budete účtovať len službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak môžete dať PPD.
Ja poviem sama za seba, že som rada, že je to aspoň takto. Pretože ak by malo platiť že ERP bude musieť mať každý, to bude ešte len riadna hlúposť, nemyslíš ? Čo chudáci remeselníci alebo akí ktorý "z donútenia" a jedného možného riešenia ako získať nejaké peniaze pre rodinu sú živnostníkmi, hoci by radšej boli zamestnaní ?
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

lenka_bodorova Pozri príspevok
Ja som sa dočítal, že keď budem fakturovať tovar s montážou, napr. okná jedná sa o službu a nie je uvedená v prílohe 1, v tom prípade nemám povinnosť ERP.
Prosím Vás môžete mi dať link kde ste sa dočítala takéto veci. Je to totiž nezmysel. Keď predáte okná s montážou tak je to služba? Ani v účtovníctve to predsa neúčtujete celé ako službu tak prečo si myslíte, že v prípade ERP to tak bude?
A ako by to vyzeralo v praxi? Úplne jednoducho. Ak montážnici prijímajú hotovosť tak im dáte FA kde je všetko rozpísané a kúpite Euro 50 Cash na ktorej len zadajú číslo FA a celkovú sumu. ERP je na batérky a vydrží im cca týždeň bez nabíjania. Toto je pre Vás podľa mňa najjednoduchšie riešenie.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
P07 Pozri príspevok
Prosím Vás môžete mi dať link kde ste sa dočítala takéto veci. Je to totiž nezmysel. Keď predáte okná s montážou tak je to služba? Ani v účtovníctve to predsa neúčtujete celé ako službu tak prečo si myslíte, že v prípade ERP to tak bude?
A ako by to vyzeralo v praxi? Úplne jednoducho. Ak montážnici prijímajú hotovosť tak im dáte FA kde je všetko rozpísané a kúpite Euro 50 Cash na ktorej len zadajú číslo FA a celkovú sumu. ERP je na batérky a vydrží im cca týždeň bez nabíjania. Toto je pre Vás podľa mňa najjednoduchšie riešenie.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011_posun.pdf

Zdravím, dala som si dotaz na DR a takáto mi prišla odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov sa povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici vzťahuje na predaj tovaru a poskytovanie služieb uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona. To znamená, že ak daňovník poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona, potom mu nevznikne povinnosť evidovať tržby z poskytnutia týchto služieb v elektronickej registračnej pokladnici, aj keby tržby dosahoval v hotovosti. Stolárske práce nepatria medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používania ERP. Ak by však stolár vyrobil výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže - teda ako tovar, už by sa jednalo o predaj tovaru a v tomto prípade vznikne povinnosť evidovať prijatú tržbu na elektronickej registračnej pokladnici (aj úhradu pohľadávky za predaj tovaru v hotovosti).

Jana Gregorová
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Takže naďalej používam faktúru a PPD.
1 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

Economic Pozri príspevok
Ja poviem sama za seba, že som rada, že je to aspoň takto. Pretože ak by malo platiť že ERP bude musieť mať každý, to bude ešte len riadna hlúposť, nemyslíš ? Čo chudáci remeselníci alebo akí ktorý "z donútenia" a jedného možného riešenia ako získať nejaké peniaze pre rodinu sú živnostníkmi, hoci by radšej boli zamestnaní ?
Remeselník má predsa možnosť si nechať platbu za FA poslať na účet a v tom prípade ERP nepotrebujú.
Som zaujatý lebo robím pre autorizovaný servis ale môj názor je, že buď mal mať ERP každý kto poskytuje služby alebo nik. Polovičné riešenie je hlúposť. Kto a na základe čoho vyberal služby do prílohy č. 1 ktoré musia mať ERP?
Uvediem príklad mám zákazníka - kaderníčka ktorá denne má 3-5 zákazníkov a musí mať ERP ale zubár čo za jednu blombu vypýta 25€ nemusí mať nič. Kde sú podľa Vás väčšie úniky? Nik si predsa do účtovníctva zubára nedá.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
samozrejme, že svojím príspevkom som mala na mysli usmernenie drsr a služby neuvedené v prílohe.
Takže hlúposť? Určite nie. Kto dá a čo dá a prečo dá do prílohy 1 alebo nie, neposudzujem, je to tak, a treba sa toho držať.
KEJKA Pozri príspevok
s tvojimi otázkami ti poradí a v účtovníctve spracuje tvoja účtovníčka. Nerob si starosti.
Hlavne si ujasni, či tovar budeš predávať len na faktúru a platby pôjdu na účet, alebo sa nevyhneš platbám v hotovosti za tovar.
Keby si sa vedela vyhnúť platbám v hotovosti za tovar, tak ERP nepotrebuješ, lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP. Teda bude stačiť PPD.
ERP pokladnica nie je to isté, čo pokladnica v účtovníctve.
V popdstate pôjde z hľadiska účtovníctva o dve pokladnice. Hotovosť, ktorú netreba evidovať v ERP bude účtovaná na inom účte /v PU/ alebo asi v inom stlpci /v JU/.
Toľko v krátkosti.
Economic Pozri príspevok
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011_posun.pdf

Zdravím, dala som si dotaz na DR a takáto mi prišla odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov sa povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici vzťahuje na predaj tovaru a poskytovanie služieb uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona. To znamená, že ak daňovník poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona, potom mu nevznikne povinnosť evidovať tržby z poskytnutia týchto služieb v elektronickej registračnej pokladnici, aj keby tržby dosahoval v hotovosti. Stolárske práce nepatria medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používania ERP. Ak by však stolár vyrobil výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže - teda ako tovar, už by sa jednalo o predaj tovaru a v tomto prípade vznikne povinnosť evidovať prijatú tržbu na elektronickej registračnej pokladnici (aj úhradu pohľadávky za predaj tovaru v hotovosti).

Jana Gregorová
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Takže naďalej používam faktúru a PPD.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Asi si vylievaš srdce na nesprávnom mieste, ja som to nevymyslela. /Toto samozrejme nie je pre Teba, KEJKA/ Predbehla si ma....
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

KEJKA Pozri príspevok
ERP nepotrebuješ, lebo montážnici naozaj môžu za služby /materiál+montáž/ brať hotovosť a nie je povinnosť mať ERP. Teda bude stačiť PPD.
KEJKA Pozri príspevok
samozrejme, že svojím príspevkom som mala na mysli usmernenie drsr a služby neuvedené v prílohe.
Takže hlúposť? Určite nie. Kto dá a čo dá a prečo dá do prílohy 1 alebo nie, neposudzujem, je to tak, a treba sa toho držať.
Samozrejme že je to nezmysel. Ukážte mi kde je napísané, že ak predáte tovar a poskytnete k tomu službu ktorá nieje v prílohe č. 1, tak môžem príjmať hotovosť bez ERP. Z čoho vychádzate?
Naposledy upravil P07 : 19.10.11 at 05:59
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

ako je to v pripade stomatologov? tiez musia mat ERP?
dakujem
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

evkap. Pozri príspevok
ako je to v pripade stomatologov? tiez musia mat ERP?
dakujem
Nie, nemusia...
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
P07 Pozri príspevok
Samozrejme že je to nezmysel. Ukážte mi kde je napísané, že ak predáte tovar a poskytnete k tomu službu ktorá nieje v prílohe č. 1, tak môžem príjmať hotovosť bez ERP. Z čoho vychádzate?
Lepšie si prečítaj tému okolo ERP je tu viac vyjadrení z drsr, čo tu ľudia dali.
0 0
P07 P07

P07 je offline (nepripojený) P07

Economic Pozri príspevok
Lepšie si prečítaj tému okolo ERP je tu viac vyjadrení z drsr, čo tu ľudia dali.
Prosím Vás pošlite mi jeden jediný v ktorom je napísané: "Ak predáte tovar a poskytnete službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak postačuje PPD a netreba ERP alebo FP"
Viete čo neposielajte mi nič
Vzdávam sa... robte ako myslíte ... pripomenul som si prečo na tieto fóra nechodím.
0 1
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
P07 Pozri príspevok
Prepáčte ale nikde v texte som nepostrehol jasne napísané, že ak predáte tovar a poskytnete k nemu službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak nemusíte mať ERP.
Neznášam takéto odpovede z DRSR - defakto Vám na Vašu otázku neodpovedali čo je pre nich typické
v tomto prípade drsr odpovedal podľa mňa zrozumiteľne. Ty si odcitoval otázku=dopyt anie odpoved drsr.
toto je otázka:
Váš dopyt:

Dobrý deň, žiadam Vás o vysvetlenie, či musí mať živnostník, ktorý má predmet podnikania stolárstvo a zaoberá sa iba výrobou nábytku na mieru a jeho montážou, od 1.1.2012 registračnú pokladňu. V prílohe vyhlášky táto služba nie je. Podnikateľ vystavuje faktúry na výrobu a montáž a prijíma platbu v hotovosti,na čo vydáva príjmový lístok. Nábytok na predaj mimo priameho zadania zákazníka nevyrába a nemá ani predajňu nábytku.



a toto odpoved drsr:
Economic Pozri príspevok
.................. Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v znení neskorších predpisov sa povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici vzťahuje na predaj tovaru a poskytovanie služieb uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona. To znamená, že ak daňovník poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona, potom mu nevznikne povinnosť evidovať tržby z poskytnutia týchto služieb v elektronickej registračnej pokladnici, aj keby tržby dosahoval v hotovosti. Stolárske práce nepatria medzi služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používania ERP.

Ak by však stolár vyrobil výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže - teda ako tovar, už by sa jednalo o predaj tovaru a v tomto prípade vznikne povinnosť evidovať prijatú tržbu na elektronickej registračnej pokladnici (aj úhradu pohľadávky za predaj tovaru v hotovosti).

Jana Gregorová
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
z uvedenej vety nad podpisom vyplýva, že ak dodá výrobok s montážou nemusí mať ERP.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
13. Otázka:
Som stolár a vyrábam stolárske výrobky. Niektoré výrobky predávam priamo zákazníkom, niektoré výrobky napr. kuchynské linky dodávam zákazníkovi aj s montážou. Som povinný používať ERP podľa nového zákona ?
3
4
Odpoveď:
Ak stolár vyrobí výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže, ide o predaj tovaru, a v takomto prípade je povinný evidovať prijatú tržbu podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., ako aj podľa zákona o používaní ERP. V prípade, že stolár vyrobí výrobok, ktorý po jeho výrobe predá zákazníkovi aj s montážou, ide o poskytovanie služby, na ktorú sa ani podľa vyššie uvedenej vyhlášky o ERP ani podľa zákona o používaní ERP nevzťahuje povinnosť evidencie tržieb na ERP.
Rovnaký postup platí aj napr. pri predaji okien, parkiet bez montáže (ide o predaj tovaru) a pri predaji okien, parkiet s montážou (ide o poskytnutie služby).

Zdroj :http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...p_otaz0209.pdf
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
P07 Pozri príspevok
Prosím Vás pošlite mi jeden jediný v ktorom je napísané: "Ak predáte tovar a poskytnete službu ktorá nieje v prílohe č. 1 tak postačuje PPD a netreba ERP alebo FP"
Viete čo neposielajte mi nič
Vzdávam sa... robte ako myslíte ... pripomenul som si prečo na tieto fóra nechodím.
Kvôli zvýraznenému som dala pod príspevok neužitočné , pretože mám za to , že Vaša posledná veta je mimo témy .
Na Porade je veľa ľudí , ktorí nezištne pomáhajú a nezaslúžia si takéto jednanie a preto to považujem za uštipačnú poznámku . Len treba mať trpezlivosť a nebyť nedočkavý.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať