gugho
26.09.11,20:17
Zdravím Vás poraďáci.
Hľadal som tému, ktorá by sa dala prirovnať mojej, ale nenašiel som. Vyskytla sa nám situácia kedy stará mama ostala v domove socialnych služieb. V čase keď nastúpila do tohto domova tak jej starobný dôchodok stačil na pokrytie týchto nákladov spojených na ubytovanie v tomto zariadení. Zmena nastala ked správca zariadenia Trenčiansky samosprávny kraj si zvolil nový systém vo uhrádzaní platieb nákladov na ubytovanie. Starej mame začal narastať dlh vzhľadom k tomu že jej musia vyplácať životné mininum niakych niečo do 70 €. Chcem vedieť čo sa stane ked sa stará mama pominie a či domov sociálnych služieb bude vymáhať túto dlhobu od pozostalých v dedičskom konaní alebo je možné sa vzrieknuť dedičstva a tým pádom sa zrieknu aj dlhu z domova sociálnych služieb. Ďakujem.
Mária27
26.09.11,18:20
Bude vymáhať, dá sa zrieknuť.
gugho
26.09.11,18:24
Veľmi jednoducho napísané je možnosť žeby domov socialnych služieb začal vymáhať pohľadávku od rodinných príslušníkov ešte počas žitia starej mamy??? Alebo je to klasický prípad kedy dlh bude narastať a potom sa už treba len zrieknuť dedičstva?
ivka70
26.09.11,18:25
Stara mama nema ziadny iny majetok?
gugho
26.09.11,18:34
Stara mama nema ziadny iny majetok?

NIE
Ice dive
26.09.11,19:00
nie som si celkom istý, možno právnici budú vedieť odpovedať lepšie... ale v zmysle zákona o rodine, rodičia majú vyživovaciu povinnosť voči svojim deťom dokedy sa nevedia živiť samé.... a to isté platí aj opačne, deti majú vyživovaciu povinnosť voči svojim rodičom pokiaľ sa nedokážu živiť... t.j. je dosť možné, že Vás vyzvú, sa o starkú postarať, alebo je ju pošlú z domova sociálnych služieb na ulicu, lebo si nemyslím, že by ju tam len tak nechali, a zvyšovali si svoju stratu...
Mária27
26.09.11,19:17
A vyživovaciu povinnosť majú aj vzdialenejší príbuzní ...
Ak by mali povinnosť brať tam (resp. ponechávať) aj na sekeru, tak by tam boli všetci bezdomovci, minimálne dôchodcovia.
Tiež by bolo dosť nespravodlivé, aby tie miesta obsádzali tí čo neplatia, keď niet kam umiestniť tých, čo by platiť chceli.
danushka
26.09.11,19:18
Smutné čítať takýto príspevok.
Koľko Vás je vnukov?
Deti starej mamy už nežijú?
Nie je Vás v rodine dosť, aby ste sa starej mame poskladali na rozdiel, ktorý chýba ?

Kam sme sa to len dopracovali s tou našou /ne/ľudskosťou.:mee:
gugho
27.09.11,14:58
Viete starka pracovala roky v miestnej fabrike a ťažko drela a má aj celkom slušný dôchodok mnohí dnes tolko ani nezarobia čo má ona dôchodok aj sme uvažovali že by sme starkej prenajali 1-izb.byt ale proste ja ako vnuk pracujem a starka potrebuje starostlivosť takú aby jej človek aj inzulín pichal a tak. No a teraz k domovu sociálnych služieb už hore som uviedol že starkej ostávalo kopec peňazí z dôchodku kým neprišiel nový systém platenia, ktorý babku zaradil do stupna že je sebestačná pritom je to capina, lebo sebestačná neni. A teraz k rodine starká má 3 deti z toho 2 deti nemajú o nu vôbec záujem a jediná dcéra ktorej som ja syn čiže starkej vnuk tak sa o nu staráme a nemôžeme si starku zobrať lebo proste každý pracujeme a nemáme na nu čas. Takže je ľahké odsudzovať ludí ked človek do toho nevidí. Je to veľmi smutné keď človek vidí že celý život dre a potom sa o neho nemá kto postarať pretože rodina aby ma z čoho žiť tak musí tiež pracovať a taká 80 ročná chorá starká to je ako 2 malinké deti by som povedal.
gugho
27.09.11,15:02
Z čoho majú ludia platiť keď dlhé roky pracovali za ´´rekordné, , platy a potom im štát vyráta dôchodky že si nedokážu ani domov sociálnych služieb uhradiť. A deti !!!! som zvedavý ako sa o Vás postarjú vaše deti..... Starka môže zato že jej deti nemajú záujem o mamu ale o flašku???
Xanti
27.09.11,15:04
No ono nie je zlý nápad prenajať alebo kúpiť starkej 1izb. byt. Sú agentúry ADOS ktoré pomáhajú chorým a starým, síce neviem koľko sa tam platí. Ale možno by stálo zato osloviť nejakú v blízkosti bydliska zoznam je tu http://www.zzz.sk/?page=adosy a povedia podmienky. Možno to naozaj výjde lacnejšie ako ten domov dôchodcov.

Ak sa navarí doma, pre rodinu tak nie je problém starkej zaniesť aby mala aj varenú stravu.
gugho
27.09.11,15:08
No ono nie je zlý nápad prenajať alebo kúpiť starkej 1izb. byt. Sú agentúry ADOS ktoré pomáhajú chorým a starým, síce neviem koľko sa tam platí. Ale možno by stálo zato osloviť nejakú v blízkosti bydliska zoznam je tu http://www.zzz.sk/?page=adosy a povedia podmienky. Možno to naozaj výjde lacnejšie ako ten domov dôchodcov.

Ak sa navarí doma, pre rodinu tak nie je problém starkej zaniesť aby mala aj varenú stravu.

Lenže problém je ten že starka užíva kopec liekov, ktoré zabudne aj užiť a kto je ich dá keď ja s mamou sme v práci celý deń? O tom jedle je to čistá pravda ved aj teraz sa starkej nosí kopec jedla lebo jej tam moc nechutí. ale dík za www odkaz
Xanti
27.09.11,15:10
Ved tá agentúra sa postará, zavolaj tam cez pracovnú dobu. Iste chodia pravidelne ku klientom takže dozru aj na tie lieky.
Fakt Ti neviem o tom nič bližšie povedať, len viem, že aj u nás to funguje a chodia k chorým a starým. A podľa toho čo Ti povedia, tak sa môžete zariadiť. Alebo požiadať o opatrovateľský príspevok, pre niekoho kto nemá robotu a postará sa o starkú. Možností je, nemusí byť v domove.
gugho
27.09.11,15:18
Ved tá agentúra sa postará, zavolaj tam cez pracovnú dobu. Iste chodia pravidelne ku klientom takže dozru aj na tie lieky.
Fakt Ti neviem o tom nič bližšie povedať, len viem, že aj u nás to funguje a chodia k chorým a starým. A podľa toho čo Ti povedia, tak sa môžete zariadiť. Alebo požiadať o opatrovateľský príspevok, pre niekoho kto nemá robotu a postará sa o starkú. Možností je, nemusí byť v domove.

Hej určite tam skúsiť zavolať je to niečo čo mi ešte nikto neporadil. Ale bojím sa aby to nebolo kopec peňazí za tú starostlivosť o ňu. Ale dík za radu... Problém je že človek nevie chodiť v týchto veciach a hlavne ked je v núdzi. Preto by som potreboval poradiť riešenia. Tak za toto opať moc dík...
Xanti
27.09.11,15:22
danushka
27.09.11,15:25
A čo tak vziať starkú k sebe domov a vybaviť si na ňu ošetrovateľský príspevok?

Nikoho neodsudzujem, ani neposudzujem. Ale prednedávnom som bola v jednom domove dôchodcov a rozprávala som sa s pani, ktorá má cca 80 rokov. Už 20 rokov je po mozgovej porážke, polovicu tela má imobilnú, je plienkovaná, ale v hlave to má dobre usporiadané. Hoci ťažko, predsa len dokázala rozprávať a vnímať náš rozhovor a aj mi odpovedať na otázky. Kadečo som sa dozvedela a keď som sa pýtala na jej sen, smutno povedala, že chce byť so svojou dcérou, ktorá je v Amerike a už 5 rokov ju nevidela. Synovia ju nenavštevujú. Nehovoriac o tom, že v domove ju prebalia okolo 16tej a ďaľšie prebaľovanie je až ráno. Starý opustený človek 14 hodín vo svojich výkaloch s plienkou, nahádzané jedlo do neho, lebo aj ostatných nevládnych treba nakŕmiť...toto je starostlivosť na Slovensku o seniorov za nekresťanské peniaze a ešte treba mať šťastie, že Vám seniora do nejakého ústavu umiestnia.

Srdce mi zovrelo a bolo mi úzko a clivo, že takto človek môže skončiť. Vlastne takto môžem skončiť aj ja. Ako človek zbytočný, nepotrebný, dôchodok cicajúci so štátneho rozpočtu. Občan, čo celý život pracoval a odvádzal do systému polovicu zarobených peňazí.
Bojím sa staroby a nechcem radšej na ňu myslieť. A len tajne dúfam, že takto ma raz moje deti nenechajú hniť na drahej posteli v ústave bez zvončeka na opatrovateľku.
gugho
27.09.11,15:31
A čo tak vziať starkú k sebe domov a vybaviť si na ňu ošetrovateľský príspevok?

Nikoho neodsudzujem, ani neposudzujem. Ale prednedávnom som bola v jednom domove dôchodcov a rozprávala som sa s pani, ktorá má cca 80 rokov. Už 20 rokov je po mozgovej porážke, polovicu tela má imobilnú, je plienkovaná, ale v hlave to má dobre usporiadané. Hoci ťažko, predsa len dokázala vnímať náš rozhovor a aj mi odpovedať na otázky. Kadečo som sa dozvedela a keď som sa pýtala na jej sen, smutno povedala, že chce byť so svojou dcérou, ktorá je v Amerike a už 5 rokov ju nevidela. Synovia ju nenavštevujú. Nehovoriac o tom, že v domove ju prebalia okolo 16tej a ďaľšie prebaľovanie je až ráno. Starý opustený človek 14 hodín vo svojich výkaloch s plienkou, nahádzané jedlo do neho, lebo aj ostatných nevládnych treba nakŕmiť...toto je starostlivosť na Slovensku o seniorov za nekresťanské peniaze a ešte treba mať šťastie, že Vám seniora do nejakého ústavu umiestnia.

Srdce mi zovrelo a bolo mi úzko a clivo, že takto človek môže skončiť. Vlastne takto môžem skončiť aj ja. Ako človek zbytočný, nepotrebný, dôchodok cicajúci so štátneho rozpočtu.
Bojím sa staroby a nechcem radšej na ňu myslieť. A len tajne dúfam, že takto ma raz moje deti nenchajú hniť na drahej posteli v ústave bez zvončeka na opatrovateľku.

Túto situáciu som so starkou dávno preberal pretože mne osobne to vôbec nerobí problém. Pracoval som v zdravotníctve a staral som sa o starých a chorých ľudí ale problém je v tom že som celý deň v práci takže by som pri starkej vôbec nebol a čo sa týka príspevku tak to je tak pre človeka ktorý má veľmi nízky príjem pretože zákon určuje výšku príjmu, ktorú nesmie prevýšiť aby dostal tento príspevok.
danushka
27.09.11,15:40
Vieš koľko je žien nezamestnaných na Slovensku a aj v Tvojom okolí, čo by si rado privyrobilo za malú odmenu a došlo by raz denne starkú pozrieť, kým sa vrátite z práce?
Alebo tak ako existuje práca profirodiča, ktorý vo svojom domácom prostredí prostredí opatruje dieťa z detského domova, tak by sa našiel niekto, čo by opatroval Vašu starkú aj u seba doma. Veď keď má dobrý dôchodok....

Ale hútať nad tým, kto raz vyplatí narastajúci dlh v domove dôchodcov, ak by sa starkej čosi stalo a špekulovať nad tým, že však to nebude s čím vlastne započítať, lebo starká nemá žiaden majetok...
No čo už Ti človek môže poradiť?
gugho
27.09.11,15:58
Vieš koľko je žien nezamestnaných na Slovensku a aj v Tvojom okolí, čo by si rado privyrobilo za malú odmenu a došlo by raz denne starkú pozrieť, kým sa vrátite z práce?
Alebo tak ako existuje práca profirodiča, ktorý vo svojom domácom prostredí prostredí opatruje dieťa z detského domova, tak by sa našiel niekto, čo by opatroval Vašu starkú aj u seba doma. Veď keď má dobrý dôchodok....

Ale hútať nad tým, kto raz vyplatí narastajúci dlh v domove dôchodcov, ak by sa starkej čosi stalo a špekulovať nad tým, že však to nebude s čím vlastne započítať, lebo starká nemá žiaden majetok...
No čo už Ti človek môže poradiť?


Starka zas nemá taký vysoký dôchodok. Má niečo 350€ a z toho by som chcel do prenájmu byt a aby mala niečo na stravu ale teplú aby jej mal kto navariť a tak kedže je ťažká cukrovkárka
Mila123
27.09.11,16:06
Starka zas nemá taký vysoký dôchodok. Má niečo 350€ a z toho by som chcel do prenájmu byt a aby mala niečo na stravu ale teplú aby jej mal kto navariť a tak kedže je ťažká cukrovkárka
no ja neviem, ale opatrovateľku si vybavíš na pracovné dni, t.j. max. 8 hodín denne a čo zvyšných 16? ako ich chceš vykryť? a S,N a sviatky???? neviem síce odkiaľ si, kde by prípadný byt ste chceli prenajať , ale s tými 350€ veľa muziky nebudeš mať, zaplatiť nájom, energie, stravu, lieky, drogériu.....
a starkej roky iba pribúdajú, musíš rátať s tým, že sa jej zdravotný stav bude iba zhoršovať, má svoj vek....tak veľmi dobre zváž, či radšej nebudete ako rodina doplácať k jej dôchodku pre potreby DD, alebo ju odtiaľ vezmete do podnájmu......
ešte jedna otázka, starká bola celý život nemajetná???? nemala žiaden majetok?
gugho
27.09.11,16:21
no ja neviem, ale opatrovateľku si vybavíš na pracovné dni, t.j. max. 8 hodín denne a čo zvyšných 16? ako ich chceš vykryť? a S,N a sviatky???? neviem síce odkiaľ si, kde by prípadný byt ste chceli prenajať , ale s tými 350€ veľa muziky nebudeš mať, zaplatiť nájom, energie, stravu, lieky, drogériu.....
a starkej roky iba pribúdajú, musíš rátať s tým, že sa jej zdravotný stav bude iba zhoršovať, má svoj vek....tak veľmi dobre zváž, či radšej nebudete ako rodina doplácať k jej dôchodku pre potreby DD, alebo ju odtiaľ vezmete do podnájmu......
ešte jedna otázka, starká bola celý život nemajetná???? nemala žiaden majetok?

Dá sa povedať že hej. Jediný majetok, ktorý mala tak aj toho sa zriekla nakoľko rátala s tým že by ju rodinný príbuzný oň pripravil. A preto sa ocitla v domove dôchodcov prišla jej po 5 rokoch odpoveď na žiadosť a ked videla že človek, ktorý ju len psychicky terorizoval a chodil každý deň ožratý tak čo mala robiť.
gugho
27.09.11,17:14
Ved tá agentúra sa postará, zavolaj tam cez pracovnú dobu. Iste chodia pravidelne ku klientom takže dozru aj na tie lieky.
Fakt Ti neviem o tom nič bližšie povedať, len viem, že aj u nás to funguje a chodia k chorým a starým. A podľa toho čo Ti povedia, tak sa môžete zariadiť. Alebo požiadať o opatrovateľský príspevok, pre niekoho kto nemá robotu a postará sa o starkú. Možností je, nemusí byť v domove.


Takže odpoveď na tú agentúru bola takáto. Otázka znela čo poskytujú a aké služby?

poskytujeme ošetrovateľskú starostlivosť prostredníctvom
sestier,
nie opatrovateľskú, ani stráženie.
JE to na návrh ošetrujúceho lekára,
sú to výkony sestričiek,ktoré ked urobí ,odíde,
a nám platí za to pacientova zdravotná poisťovna.
Xanti
27.09.11,17:23
To si aj volal? Šikovný.
No v podstate ako často si starká pichá inzulín, to môžu prísť oni, pomedzi to dohliadnuť na to aby vzala lieky.
A cez úrad práce by nedostal niekto opatrovateľský aby sa postaral o starkú? Aj tam skús zavolať aké sú podmienky.
martin33AA
28.09.11,04:57
1/ Vieš isto že nemá straká majetok - za to trdenie by som ruku do ohňa nedal.
2/ Záleží či domov má právnu subkjektivitu, ak nie samosprávny kraj , neviem ako bude vymáhať záleží koľko trvá zbieranie dlhov ak viac ako tri roky, tak tie staršie sú premlčané
gugho
28.09.11,08:45
1/ Vieš isto že nemá straká majetok - za to trdenie by som ruku do ohňa nedal.
2/ Záleží či domov má právnu subkjektivitu, ak nie samosprávny kraj , neviem ako bude vymáhať záleží koľko trvá zbieranie dlhov ak viac ako tri roky, tak tie staršie sú premlčané

1/ Viem to s maximálnou istotou.
lubko6394
28.09.11,10:32
Možno je to mimo tému, ale nestálo by za to požiadať našich zákonodarcov aby dôchodok 40 rokov pracujúceho a odvádzajúceho odvody bol minimálne o 70 Eur vyšší ako sú poplatky v DSS ? Však ak sa nájde na bývalých prezidentov, ukrivdených sudcov, výsluhové dôchodky pre lampasákov a žabky, tak by sa mali nájsť peniaze aj na tých, ktorí túto krajinu budovali. Však ked máme na pomoc Grékom, tak prečo najskôr neupravíme výšku našich dôchodkov na aspoň 80% gréckym a potom zo zbytku pomôžeme aj tým Grékom. A z problému čo s babkou a dlžobami by bola hádka rodiny a susedov kto sa o ňu lepšie postará, lebo babka by ani nevedela ako celú tú penziu minúť.
liduska
28.09.11,11:29
Dobre tomu rozumiem? Čiže babka sa zriekla svojho majetku v prospech jedného príbuzného?
gugho
29.09.11,16:37
Dobre tomu rozumiem? Čiže babka sa zriekla svojho majetku v prospech jedného príbuzného?

Ano presne tak... A len preto, lebo videla že o jediný majetok, ktorý mala tak by oň prišla pretože jej rástol dlh pretože ju zdieral syn - alkoholik.
misoft
29.09.11,19:49
mimotemy

Možno je to mimo tému, ale nestálo by za to požiadať našich zákonodarcov aby dôchodok 40 rokov pracujúceho a odvádzajúceho odvody bol minimálne o 70 Eur vyšší ako sú poplatky v DSS ? Si spadol z višne? Našich zákonodarcov prd zaujíma, ako žijú niektorí dôchodcovia. Však ak sa nájde na bývalých prezidentov, ukrivdených sudcov ....tí si to "zaslúžili" svojou "prácou v prospech dôchodcov :D, výsluhové dôchodky pre lampasákov ... ako pre ktorých - niektorí by si to fakt nezaslúžili, kým iní by mohli mať aj vyššie... a žabky ...aj tie predsa "kvákali", tak by sa mali nájsť peniaze aj na tých, ktorí túto krajinu budovali ....nenájdu, lebo ich dostali tí skôr spomínaní. Však ked máme na pomoc Grékom, tak prečo najskôr neupravíme výšku našich dôchodkov na aspoň 80% a nestačilo by 30%? gréckym a potom zo zbytku pomôžeme aj tým Grékom ...ale to NIE! Veď chudák Grék bude mať potom dôchodok len 1000€ a Slovák až 450€. Kde by sme došli, aby sme mali také vysoké dôchodky. A z problému čo s babkou a dlžobami by bola hádka rodiny a susedov kto sa o ňu lepšie postará, lebo babka by ani nevedela ako celú tú penziu minúť. Len ako by si tú babku rozdelili? Každý by potom chcel zobnúť z toho dôchodku. To by narobilo zlú krv.
buchač
29.09.11,20:04
lubko6394
výsluhové dôchodky pre lampasákov


...Keby si sa lepšie učil , boli by ťa vzali .....a mohol si brať aj Ty ...

Teraz v kúte závidieť môžeš ....aj keď zasa až tak nie je čo .......

Keď sa to tak vezme ....smiešny výsluhový dôchodok je ....tie najnižšie sa pohybujú v cifrách do tých 2.000 € ...

Na kávu a palivo mám ....a to nefajčím a ani nechlastám...ledva vyjdem ...žena ma živí , deti podporujú ...;):rolleyes:
Ivenka
29.09.11,20:18
tie najnižšie sa pohybujú v cifrách do tých 2.000 € ... ako vtip to bolo dobré, snáď to nemyslíš vážne Juraj ?
Valcake
29.09.11,22:54
Ahoj gugho, neviem či si z mesta či z obce, ale myslím si, že je to jedno. V rámci aktivačných prácach tiež môže obec - mesto- prideliť nejakú pani, ktorá to všetko zvládne. Ráno príde, urobí čo treba / okolo starkej, raňajky, lieky, navarí obed-podá... neviem koľko hodín by tam mohla byť. ...či 4, alebo viac???/ príp. aj inzulín by zvládla pichnúť, alebo by ADOS bola ako výpomoc..Len v noci by bola sama, alebo s niekým z Vás.
Všetko sa dá, len treba pozbierať informácie a konať. Si dobrý vnuk, veď snahu máš a starká isto dlho s Vami nebude...Držím ti palce!!!
buchač
30.09.11,05:20
tie najnižšie sa pohybujú v cifrách do tých 2.000 € ... ako vtip to bolo dobré, snáď to nemyslíš vážne Juraj ?
;):rolleyes::---:D
lubko6394
30.09.11,05:44
...Keby si sa lepšie učil , boli by ťa vzali .....a mohol si brať aj Ty ... Nie že by som sa dobre učil, ale výšku som spravil. Lenže som chcel robiť čosi produktívne a nie šaškovať na buzerplace. A tých zelených som mal až tak rád, že som odchádzal do civilu v hodnosti vojak.

Teraz v kúte závidieť môžeš ....aj keď zasa až tak nie je čo .......

Keď sa to tak vezme ....smiešny výsluhový dôchodok je ....tie najnižšie sa pohybujú v cifrách do tých 2.000 € ... A chudera babka má kráľovský až 350 Eur lebo asi neodviedla dosť spotrebných daní z rumu.

Na kávu a palivo mám ....a to nefajčím a ani nechlastám...ledva vyjdem ...žena ma živí , deti podporujú ...;):rolleyes: Aj ja ledva vyjdem. Asi preto, že si tú kávu, cigaretku a pivko zatiaľ môžem dovoliť.
buchač
30.09.11,06:48
Aj ja ledva vyjdem. Asi preto, že si tú kávu, cigaretku a pivko zatiaľ môžem dovoliť.


Nie že by som sa dobre učil, ale výšku som spravil. Lenže som chcel robiť čosi produktívne a nie šaškovať na buzerplace. A tých zelených som mal až tak rád, že som odchádzal do civilu v hodnosti vojak.
mimotemy......jedno ma teda v tejto súvislosti serie .......a dosť brutálne ...

Na vysvetlenie :
- to o tom dobrom učení je parafráza .....to len v 50 tych rokoch brali k ozbrojeným zložkám ľudí aj so základným vzdelaním , hlavne aby morálny a hlavne politický profil splňali ...
- neskôr sa to teda fest zmenilo ...minimum učňovka a po nežnej revolúcii maturita...
- teraz z maturou len najnižšie funkcie môže jedinec vykonávať ...
- spomínaš produktivitu ???....asi produktivitu práce ....dobre , beriem no podotknem , že ozbrojené zložky nie sú na produkovanie práce , tie majú iné povinnosti .
Ozaj , medzi tie ozbrojené zložky sa ratájú aj hasiči .......
- buzerplac je minulosťou , no niekedy aj to je na škodu .......
Stačí mi vidieť mládež občas.....raz darmo , vojenčina aspoň poriadok a disciplíne naučila ...
- keby mne niekto na vojne povedal , že raz ju podpíšem , asi by som sa poriadne rehotal ...
No situácia bola aká bola ( rodinná ) a ako 27 ročný , ženatý s deckom som sa upísal ....
Dodnes neľutujem ...
Už šiesty rok si užívam dôchodok ...aký - taký , ale stačí ...šak DO tých 2.000 €...

Na nedávnom pomaturitnom stretnutí , keď každý svoju históriu života povedal a na mňa prišla rada .......he ...........dobrý hukot nastal v triede po mnou uvedených skutočnostiach ......ešte pekných pár rokov bude zvyšok spolužiakov do penzie ťahať...;)

P.S.:
Keď by som sa vrátil k tomu šaškovaniu na buzeráku ...poviem asi takto ...
To bolo , nazvem , nevyhnutné zlo ...hlavne pre záklaďákov ...
Zvyšok nie je vidno ...každé povolanie má to svoje pre ale aj proti .
Môžem povedať , že moje povolenie bol aj môj koníček , ktorý mi ostal aj dodnes...dodnes využívam svoje schopnosti a vedomosti k spokojnosti svojej a aj iných ...

P.S.:
Výsluhové dôchodky ozbrojených zložiek sú vyššie
- aj preto ,lebo aj vyššie odvody predsa do štatnej kasy boli odvádzané .....či ...?
- nevraviac aj o tom , že ozbrojené zložky - veľmi úzka špecifikácia odborností a následné uplatnenie v civilnom sektore je fakticky nereálne ...
- ....

P.S.:
V debatách na túto tému nikdy nezabudnem pripomenúť , že nikomu nikdy nik nezakazoval podpísať a brať solídne love ...
Lebo každý videla aj vidí len tieto ...
Nik nevidí , nemôže , nemá šanc predsa do pozadia nazrieť , pokiaľ oprávnenie nemá ...
Ale zaujímavé je jedno ......že koľko veľa žiadostí je teraz na prijatie k ozbrojeným zložkám ....
No plnka je všade , nieto nádeje na prijatie . Na druhej strane sú zasa prijatí mlaďasi po maturite (PZ hlavne ) , trt vedia ...múdri jak tága , dôležitý jak trň v prdely ...
K vojsku sa hlásia hlavne preto , aby šli do misíí ........he , žeby brániť vlasť kua ?????......trt makový ...berie plat v éčkach a k tomu príplatky v doláčoch od OSN ...

Tak o čom to je ?????
buchač
30.09.11,06:54
Aj ja ledva vyjdem. Asi preto, že si tú kávu, cigaretku a pivko zatiaľ môžem dovoliť.
...kávu hej ...

Zvyšok bol niekedy v Kubre ........;):rolleyes::---:D:D
misoft
30.09.11,10:38
ivenka:
Keď sa to tak vezme ....smiešny výsluhový dôchodok je ....tie najnižšie sa pohybujú v cifrách do tých 2.000 € ... pravdaže je to vtip :D. Ja mám len 1/3 z toho (ale držím hubu, mnohí nemajú ani 1/3 z môjho :( )
buchač
30.09.11,10:58
ivenka: pravdaže je to vtip :D. Ja mám len 1/3 z toho (ale držím hubu, mnohí nemajú ani 1/3 z môjho :( )

DETTO.....
lubko6394
30.09.11,11:56
mimotemy......jedno ma teda v tejto súvislosti serie .......a dosť brutálne ...



Tak o čom to je ?????

No tou produktívnosťou som myslel, aby po mne čosi bolo vidieť, plané reči alebo bezmyšlienkovité plnenie rozkazov ma nelákalo a ani neláka, ale mnohým sa to vyplatilo a aj vypláca.
V princípe by som nebol proti výsluhovým dôchodkom, ale myslím si, že by to malo platiť pre všetkých. Skrátka ak už nevládzem alebo nemôžem robiť tak by som mal mať šancu odísť na dôchodok aj oveľa skôr ako v 62. Skrátka každý čosi odviedol za tie roky a dôchodok by sa mal počítať z toho rovnako pre všetkých. Alebo si myslíš že 55 ročná šička z Partizánskeho je menej strhaná ako 40 ročný výkonný práporčík ? A ju tiež nikto nevezme do práce ak sa nerekvalifikuje.
A k tej mládeži - veď čo sme si vychovali, to máme - je demokracia. Radšej budeme 3 dni vysvetľovať a presvedčovať ( samozrejme bezúspešne ) ako by sme im strúhli jednu zprava a druhú zľava a problém vyriešili raz a navždy. Lenže ľudské práva a cigánska otázka úspešne riešená a nevyriešená. Takže som vlastne rád, že nie som mladý a môžem sa držať svojich hodnôt a netlieskať tomu sajrajtu okolo
buchač
30.09.11,12:15
...nerieš , myslím tie výsluhové........ takáto výmena názorov už nie raz bola a to som ju zoči voči viedol ...aj tak to bolo o ničom ...
misoft
30.09.11,13:36
Súhlas - niektorí to nechceli vôbec stráviť a stále mleli svoje.


Skrátka každý čosi odviedol za tie roky a dôchodok by sa mal počítať z toho rovnako pre všetkých. Alebo si myslíš že 55 ročná šička z Partizánskeho je menej strhaná ako 40 ročný výkonný práporčík ? Možno je strhaná viacej (manuálne), lenže odrobí (síce za almužnu) 8 hodín 5 dní v týždni a basta. No výkoňák okrem zodpovednosti (hmotnej i finančnej) musí niekedy robiť 10-12 hodín 7 dní v týždni . Teda je strhanejší asi viac (psychicky i fyzicky). To len tak bokom. Ľahko sa vraví, ale pokiaľ to niekto neskúsi - NEUVERÍ
buchač
30.09.11,13:58
...asi tak ...

Nebol som síce ten výkoňák ...
Ale ako vravíš ...

Šička tie hodiny a basta ...
Ja ?...malá chyba a basa ..alebo smrť ...

...nevysvetlíš nikomu ...:confused:
iriska
03.10.11,07:46
A čo tak podať na súd návrh na určenie výživného na rodiča - od každého dieťaťa po 25,-EUR a je to.
lubko6394
03.10.11,08:01
A čo tak podať na súd návrh na určenie výživného na rodiča - od každého dieťaťa po 25,-EUR a je to.

A čo tak dať žalobu na štát, ktorý po odpracovaní min.40 rokov, platení si sociálneho poistenia po celú dobu a dovŕšení dôchodcovského veku má zákony také, ktoré umožňujú výplatu takého mizerného dôchodku, ktorý nestačí ani na zabezpečenie základných životných potrieb podľa iných zákonov toho istého štátu.
iriska
03.10.11,17:59
A čo tak dať žalobu na štát, ktorý po odpracovaní min.40 rokov, platení si sociálneho poistenia po celú dobu a dovŕšení dôchodcovského veku má zákony také, ktoré umožňujú výplatu takého mizerného dôchodku, ktorý nestačí ani na zabezpečenie základných životných potrieb podľa iných zákonov toho istého štátu.

nech sa páči