Zavrieť

Porady

Čo s nazbieraným dlhom???

Zdravím Vás poraďáci.
Hľadal som tému, ktorá by sa dala prirovnať mojej, ale nenašiel som. Vyskytla sa nám situácia kedy stará mama ostala v domove socialnych služieb. V čase keď nastúpila do tohto domova tak jej starobný dôchodok stačil na pokrytie týchto nákladov spojených na ubytovanie v tomto zariadení. Zmena nastala ked správca zariadenia Trenčiansky samosprávny kraj si zvolil nový systém vo uhrádzaní platieb nákladov na ubytovanie. Starej mame začal narastať dlh vzhľadom k tomu že jej musia vyplácať životné mininum niakych niečo do 70 €. Chcem vedieť čo sa stane ked sa stará mama pominie a či domov sociálnych služieb bude vymáhať túto dlhobu od pozostalých v dedičskom konaní alebo je možné sa vzrieknuť dedičstva a tým pádom sa zrieknu aj dlhu z domova sociálnych služieb. Ďakujem.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Bude vymáhať, dá sa zrieknuť.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

Veľmi jednoducho napísané je možnosť žeby domov socialnych služieb začal vymáhať pohľadávku od rodinných príslušníkov ešte počas žitia starej mamy??? Alebo je to klasický prípad kedy dlh bude narastať a potom sa už treba len zrieknuť dedičstva?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Stara mama nema ziadny iny majetok?
0 0
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

ivka70 Pozri príspevok
Stara mama nema ziadny iny majetok?
NIE
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

nie som si celkom istý, možno právnici budú vedieť odpovedať lepšie... ale v zmysle zákona o rodine, rodičia majú vyživovaciu povinnosť voči svojim deťom dokedy sa nevedia živiť samé.... a to isté platí aj opačne, deti majú vyživovaciu povinnosť voči svojim rodičom pokiaľ sa nedokážu živiť... t.j. je dosť možné, že Vás vyzvú, sa o starkú postarať, alebo je ju pošlú z domova sociálnych služieb na ulicu, lebo si nemyslím, že by ju tam len tak nechali, a zvyšovali si svoju stratu...
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

A vyživovaciu povinnosť majú aj vzdialenejší príbuzní ...
Ak by mali povinnosť brať tam (resp. ponechávať) aj na sekeru, tak by tam boli všetci bezdomovci, minimálne dôchodcovia.
Tiež by bolo dosť nespravodlivé, aby tie miesta obsádzali tí čo neplatia, keď niet kam umiestniť tých, čo by platiť chceli.
10 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Smutné čítať takýto príspevok.
Koľko Vás je vnukov?
Deti starej mamy už nežijú?
Nie je Vás v rodine dosť, aby ste sa starej mame poskladali na rozdiel, ktorý chýba ?

Kam sme sa to len dopracovali s tou našou /ne/ľudskosťou.
7 1
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

Viete starka pracovala roky v miestnej fabrike a ťažko drela a má aj celkom slušný dôchodok mnohí dnes tolko ani nezarobia čo má ona dôchodok aj sme uvažovali že by sme starkej prenajali 1-izb.byt ale proste ja ako vnuk pracujem a starka potrebuje starostlivosť takú aby jej človek aj inzulín pichal a tak. No a teraz k domovu sociálnych služieb už hore som uviedol že starkej ostávalo kopec peňazí z dôchodku kým neprišiel nový systém platenia, ktorý babku zaradil do stupna že je sebestačná pritom je to capina, lebo sebestačná neni. A teraz k rodine starká má 3 deti z toho 2 deti nemajú o nu vôbec záujem a jediná dcéra ktorej som ja syn čiže starkej vnuk tak sa o nu staráme a nemôžeme si starku zobrať lebo proste každý pracujeme a nemáme na nu čas. Takže je ľahké odsudzovať ludí ked človek do toho nevidí. Je to veľmi smutné keď človek vidí že celý život dre a potom sa o neho nemá kto postarať pretože rodina aby ma z čoho žiť tak musí tiež pracovať a taká 80 ročná chorá starká to je ako 2 malinké deti by som povedal.
0 0
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

Z čoho majú ludia platiť keď dlhé roky pracovali za ´´rekordné, , platy a potom im štát vyráta dôchodky že si nedokážu ani domov sociálnych služieb uhradiť. A deti !!!! som zvedavý ako sa o Vás postarjú vaše deti..... Starka môže zato že jej deti nemajú záujem o mamu ale o flašku???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ono nie je zlý nápad prenajať alebo kúpiť starkej 1izb. byt. Sú agentúry ADOS ktoré pomáhajú chorým a starým, síce neviem koľko sa tam platí. Ale možno by stálo zato osloviť nejakú v blízkosti bydliska zoznam je tu http://www.zzz.sk/?page=adosy a povedia podmienky. Možno to naozaj výjde lacnejšie ako ten domov dôchodcov.

Ak sa navarí doma, pre rodinu tak nie je problém starkej zaniesť aby mala aj varenú stravu.
1 0
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

Xanti Pozri príspevok
No ono nie je zlý nápad prenajať alebo kúpiť starkej 1izb. byt. Sú agentúry ADOS ktoré pomáhajú chorým a starým, síce neviem koľko sa tam platí. Ale možno by stálo zato osloviť nejakú v blízkosti bydliska zoznam je tu http://www.zzz.sk/?page=adosy a povedia podmienky. Možno to naozaj výjde lacnejšie ako ten domov dôchodcov.

Ak sa navarí doma, pre rodinu tak nie je problém starkej zaniesť aby mala aj varenú stravu.
Lenže problém je ten že starka užíva kopec liekov, ktoré zabudne aj užiť a kto je ich dá keď ja s mamou sme v práci celý deń? O tom jedle je to čistá pravda ved aj teraz sa starkej nosí kopec jedla lebo jej tam moc nechutí. ale dík za www odkaz
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ved tá agentúra sa postará, zavolaj tam cez pracovnú dobu. Iste chodia pravidelne ku klientom takže dozru aj na tie lieky.
Fakt Ti neviem o tom nič bližšie povedať, len viem, že aj u nás to funguje a chodia k chorým a starým. A podľa toho čo Ti povedia, tak sa môžete zariadiť. Alebo požiadať o opatrovateľský príspevok, pre niekoho kto nemá robotu a postará sa o starkú. Možností je, nemusí byť v domove.
1 0
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

Xanti Pozri príspevok
Ved tá agentúra sa postará, zavolaj tam cez pracovnú dobu. Iste chodia pravidelne ku klientom takže dozru aj na tie lieky.
Fakt Ti neviem o tom nič bližšie povedať, len viem, že aj u nás to funguje a chodia k chorým a starým. A podľa toho čo Ti povedia, tak sa môžete zariadiť. Alebo požiadať o opatrovateľský príspevok, pre niekoho kto nemá robotu a postará sa o starkú. Možností je, nemusí byť v domove.
Hej určite tam skúsiť zavolať je to niečo čo mi ešte nikto neporadil. Ale bojím sa aby to nebolo kopec peňazí za tú starostlivosť o ňu. Ale dík za radu... Problém je že človek nevie chodiť v týchto veciach a hlavne ked je v núdzi. Preto by som potreboval poradiť riešenia. Tak za toto opať moc dík...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No neviem či tam niečo aj štát neprispieva, ale to je taká neistá informácia.
Skús sa informovať aj na UP http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...?page_id=13079
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

A čo tak vziať starkú k sebe domov a vybaviť si na ňu ošetrovateľský príspevok?

Nikoho neodsudzujem, ani neposudzujem. Ale prednedávnom som bola v jednom domove dôchodcov a rozprávala som sa s pani, ktorá má cca 80 rokov. Už 20 rokov je po mozgovej porážke, polovicu tela má imobilnú, je plienkovaná, ale v hlave to má dobre usporiadané. Hoci ťažko, predsa len dokázala rozprávať a vnímať náš rozhovor a aj mi odpovedať na otázky. Kadečo som sa dozvedela a keď som sa pýtala na jej sen, smutno povedala, že chce byť so svojou dcérou, ktorá je v Amerike a už 5 rokov ju nevidela. Synovia ju nenavštevujú. Nehovoriac o tom, že v domove ju prebalia okolo 16tej a ďaľšie prebaľovanie je až ráno. Starý opustený človek 14 hodín vo svojich výkaloch s plienkou, nahádzané jedlo do neho, lebo aj ostatných nevládnych treba nakŕmiť...toto je starostlivosť na Slovensku o seniorov za nekresťanské peniaze a ešte treba mať šťastie, že Vám seniora do nejakého ústavu umiestnia.

Srdce mi zovrelo a bolo mi úzko a clivo, že takto človek môže skončiť. Vlastne takto môžem skončiť aj ja. Ako človek zbytočný, nepotrebný, dôchodok cicajúci so štátneho rozpočtu. Občan, čo celý život pracoval a odvádzal do systému polovicu zarobených peňazí.
Bojím sa staroby a nechcem radšej na ňu myslieť. A len tajne dúfam, že takto ma raz moje deti nenechajú hniť na drahej posteli v ústave bez zvončeka na opatrovateľku.
5 0
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

danushka Pozri príspevok
A čo tak vziať starkú k sebe domov a vybaviť si na ňu ošetrovateľský príspevok?

Nikoho neodsudzujem, ani neposudzujem. Ale prednedávnom som bola v jednom domove dôchodcov a rozprávala som sa s pani, ktorá má cca 80 rokov. Už 20 rokov je po mozgovej porážke, polovicu tela má imobilnú, je plienkovaná, ale v hlave to má dobre usporiadané. Hoci ťažko, predsa len dokázala vnímať náš rozhovor a aj mi odpovedať na otázky. Kadečo som sa dozvedela a keď som sa pýtala na jej sen, smutno povedala, že chce byť so svojou dcérou, ktorá je v Amerike a už 5 rokov ju nevidela. Synovia ju nenavštevujú. Nehovoriac o tom, že v domove ju prebalia okolo 16tej a ďaľšie prebaľovanie je až ráno. Starý opustený človek 14 hodín vo svojich výkaloch s plienkou, nahádzané jedlo do neho, lebo aj ostatných nevládnych treba nakŕmiť...toto je starostlivosť na Slovensku o seniorov za nekresťanské peniaze a ešte treba mať šťastie, že Vám seniora do nejakého ústavu umiestnia.

Srdce mi zovrelo a bolo mi úzko a clivo, že takto človek môže skončiť. Vlastne takto môžem skončiť aj ja. Ako človek zbytočný, nepotrebný, dôchodok cicajúci so štátneho rozpočtu.
Bojím sa staroby a nechcem radšej na ňu myslieť. A len tajne dúfam, že takto ma raz moje deti nenchajú hniť na drahej posteli v ústave bez zvončeka na opatrovateľku.
Túto situáciu som so starkou dávno preberal pretože mne osobne to vôbec nerobí problém. Pracoval som v zdravotníctve a staral som sa o starých a chorých ľudí ale problém je v tom že som celý deň v práci takže by som pri starkej vôbec nebol a čo sa týka príspevku tak to je tak pre človeka ktorý má veľmi nízky príjem pretože zákon určuje výšku príjmu, ktorú nesmie prevýšiť aby dostal tento príspevok.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Vieš koľko je žien nezamestnaných na Slovensku a aj v Tvojom okolí, čo by si rado privyrobilo za malú odmenu a došlo by raz denne starkú pozrieť, kým sa vrátite z práce?
Alebo tak ako existuje práca profirodiča, ktorý vo svojom domácom prostredí prostredí opatruje dieťa z detského domova, tak by sa našiel niekto, čo by opatroval Vašu starkú aj u seba doma. Veď keď má dobrý dôchodok....

Ale hútať nad tým, kto raz vyplatí narastajúci dlh v domove dôchodcov, ak by sa starkej čosi stalo a špekulovať nad tým, že však to nebude s čím vlastne započítať, lebo starká nemá žiaden majetok...
No čo už Ti človek môže poradiť?
2 0
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

danushka Pozri príspevok
Vieš koľko je žien nezamestnaných na Slovensku a aj v Tvojom okolí, čo by si rado privyrobilo za malú odmenu a došlo by raz denne starkú pozrieť, kým sa vrátite z práce?
Alebo tak ako existuje práca profirodiča, ktorý vo svojom domácom prostredí prostredí opatruje dieťa z detského domova, tak by sa našiel niekto, čo by opatroval Vašu starkú aj u seba doma. Veď keď má dobrý dôchodok....

Ale hútať nad tým, kto raz vyplatí narastajúci dlh v domove dôchodcov, ak by sa starkej čosi stalo a špekulovať nad tým, že však to nebude s čím vlastne započítať, lebo starká nemá žiaden majetok...
No čo už Ti človek môže poradiť?

Starka zas nemá taký vysoký dôchodok. Má niečo 350€ a z toho by som chcel do prenájmu byt a aby mala niečo na stravu ale teplú aby jej mal kto navariť a tak kedže je ťažká cukrovkárka
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

gugho Pozri príspevok
Starka zas nemá taký vysoký dôchodok. Má niečo 350€ a z toho by som chcel do prenájmu byt a aby mala niečo na stravu ale teplú aby jej mal kto navariť a tak kedže je ťažká cukrovkárka
no ja neviem, ale opatrovateľku si vybavíš na pracovné dni, t.j. max. 8 hodín denne a čo zvyšných 16? ako ich chceš vykryť? a S,N a sviatky???? neviem síce odkiaľ si, kde by prípadný byt ste chceli prenajať , ale s tými 350€ veľa muziky nebudeš mať, zaplatiť nájom, energie, stravu, lieky, drogériu.....
a starkej roky iba pribúdajú, musíš rátať s tým, že sa jej zdravotný stav bude iba zhoršovať, má svoj vek....tak veľmi dobre zváž, či radšej nebudete ako rodina doplácať k jej dôchodku pre potreby DD, alebo ju odtiaľ vezmete do podnájmu......
ešte jedna otázka, starká bola celý život nemajetná???? nemala žiaden majetok?
1 0
gugho gugho

gugho je offline (nepripojený) gugho

Mila123 Pozri príspevok
no ja neviem, ale opatrovateľku si vybavíš na pracovné dni, t.j. max. 8 hodín denne a čo zvyšných 16? ako ich chceš vykryť? a S,N a sviatky???? neviem síce odkiaľ si, kde by prípadný byt ste chceli prenajať , ale s tými 350€ veľa muziky nebudeš mať, zaplatiť nájom, energie, stravu, lieky, drogériu.....
a starkej roky iba pribúdajú, musíš rátať s tým, že sa jej zdravotný stav bude iba zhoršovať, má svoj vek....tak veľmi dobre zváž, či radšej nebudete ako rodina doplácať k jej dôchodku pre potreby DD, alebo ju odtiaľ vezmete do podnájmu......
ešte jedna otázka, starká bola celý život nemajetná???? nemala žiaden majetok?
Dá sa povedať že hej. Jediný majetok, ktorý mala tak aj toho sa zriekla nakoľko rátala s tým že by ju rodinný príbuzný oň pripravil. A preto sa ocitla v domove dôchodcov prišla jej po 5 rokoch odpoveď na žiadosť a ked videla že človek, ktorý ju len psychicky terorizoval a chodil každý deň ožratý tak čo mala robiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať