katiep
28.09.11,21:09
Dobrý deň, poprosím Vás o informáciu, ako mám postupovať, keď som momentálne na RD a chcela by som popri RD pracovať formou dohody o vykonaní práce, resp. PČ alebo na živnosť. Poprosím Vás o tieto informácie: postup pri platení odvodov, informácie pre SP (je nutné sa odhlásiť?), zdrav.poistenie, max. výška príjmu, starostlivosť o dieťa a pod. Ďakujem.
ivka70
29.09.11,05:28
Dnes mozes popri poberani RP pracovat nielen na dohodu ale aj na TPP, mat zivnost, nie je to obmedzene ani formou ani vyskou prijmu.
Tweety
29.09.11,05:31
Dobrý deň, poprosím Vás o informáciu, ako mám postupovať, keď som momentálne na RD a chcela by som popri RD pracovať formou dohody o vykonaní práce, resp. PČ alebo na živnosť. Poprosím Vás o tieto informácie: postup pri platení odvodov, informácie pre SP (je nutné sa odhlásiť?), zdrav.poistenie, max. výška príjmu, starostlivosť o dieťa a pod. Ďakujem.
Prihlášku do SP odošle cez RLFO zamestnáv., rovnako aj do ZP(ak budeš pracovať na PZ, ak na dohodu, tak len do SP) Pri PZ budeš platiť odvody z VZ zo mzdy, pri dohode nebudeš platiť žiadne.
silvia
04.10.11,06:34
A ako je to s prácou počas MD, keď žene na MD nevznikol nárok na materské, poberá vlastne rodičovský príspevok, a chce si teraz založiť živnosť. Nepríde o tento príspevok?
andrea33
05.10.11,11:25
Aj ja mam jednu otazku k tejto teme: Som na rodicovskej dovolenke, poberam rodicovsky prispevok 190 Eur a chcela by som dat dieta od januara 2012 do jasli na pol dna, dieta vtedy bude mat 28 mesiacov. Som zivnostnik a chcela by som znova pracovat. Ak by som zrusila poberanie rod. prispevku a chcela poberat prispevok na starostlivost o dieta, mozem ho poberat v plnej vyske 230 Eur, ked ma poldenne jasle budu stat 210 Eur plus strava asi 50 Eur? A musim si v tomto pripade zacat sama platit prispevky do Soc poistovne a do zdravotnej poistovne? Neoplati sa mi viac dalej poberat rodicovsky prispevok, doplatit z vlastnych zdrojov jasle a nechat, nech stat za mna plati do 3 rokov dietata odvody?
veronikasad
05.10.11,11:32
Aj ja mam jednu otazku k tejto teme: Som na rodicovskej dovolenke, poberam rodicovsky prispevok 190 Eur a chcela by som dat dieta od januara 2012 do jasli na pol dna, dieta vtedy bude mat 28 mesiacov. Som zivnostnik a chcela by som znova pracovat. Ak by som zrusila poberanie rod. prispevku a chcela poberat prispevok na starostlivost o dieta, mozem ho poberat v plnej vyske 230 Eur, ked ma poldenne jasle budu stat 210 Eur plus strava asi 50 Eur? A musim si v tomto pripade zacat sama platit prispevky do Soc poistovne a do zdravotnej poistovne? Neoplati sa mi viac dalej poberat rodicovsky prispevok, doplatit z vlastnych zdrojov jasle a nechat, nech stat za mna plati do 3 rokov dietata odvody?
príspevok na starostlivosť o dieťa nesúvisí s odvodami ...
andrea33
05.10.11,12:24
Istym sposobom ano, lebo ak by mi vyplacali prispevok na dieta, teda prispevok na jasle/skolku do 3 rokov dietata, tak nemam narok na rodicovsky prispevok. Takze som si myslela, ze ako aktivne pracujuci zivnostnik s dietatom do 3 rokov v jasliach /na ktore poberam prispevok 230 E/ sa musim odhlasit zo SP ako poistenec statu a prihlasit sa ako povinne platiaci positenec do SP. Mam v tom gulas... Je to tak?
Tweety
05.10.11,12:27
Aj ja mam jednu otazku k tejto teme: Som na rodicovskej dovolenke, poberam rodicovsky prispevok 190 Eur a chcela by som dat dieta od januara 2012 do jasli na pol dna, dieta vtedy bude mat 28 mesiacov. Som zivnostnik a chcela by som znova pracovat. Ak by som zrusila poberanie rod. prispevku a chcela poberat prispevok na starostlivost o dieta, mozem ho poberat v plnej vyske 230 Eur, ked ma poldenne jasle budu stat 210 Eur plus strava asi 50 Eur? A musim si v tomto pripade zacat sama platit prispevky do Soc poistovne a do zdravotnej poistovne? Neoplati sa mi viac dalej poberat rodicovsky prispevok, doplatit z vlastnych zdrojov jasle a nechat, nech stat za mna plati do 3 rokov dietata odvody?
Môžeš aj podnikať aj poberať RP. Od 1.1.2011 nie je žiadne obmedzenie.
veronikasad
05.10.11,12:32
Istym sposobom ano, lebo ak by mi vyplacali prispevok na dieta, teda prispevok na jasle/skolku do 3 rokov dietata, tak nemam narok na rodicovsky prispevok. Takze som si myslela, ze ako aktivne pracujuci zivnostnik s dietatom do 3 rokov v jasliach /na ktore poberam prispevok 230 E/ sa musim odhlasit zo SP ako poistenec statu a prihlasit sa ako povinne platiaci positenec do SP. Mam v tom gulas... Je to tak?
nesúhlasím s tebou. Príspevok na starostlivosť o dieťa je rovnaká dávka ako rod. príspevok, len mesačne musíš dokladovať výšku nákladov (vypláca sa vo vyššej výške). Podmienky prevádzkovania živnosti vo vzťahu k ZP a SP sú úplne rovnaké.
andrea33
05.10.11,12:43
Prepacte, ze sa opytam uplne polopatisticky: budem teda v mojom pripade musiet platit odvody do SP a ZP ako povinne poistena SZCO?
andrea33
05.10.11,12:44
Ja viem, ze mozem aj podnikat aj poberat RP. Ale musim sa zaroven odhlasit zo SP ako positenec statu a prihlasit sa na platenie do SP ako povinne poistena SZCO?
veronikasad
05.10.11,12:45
Prepacte, ze sa opytam uplne polopatisticky: budem teda v mojom pripade musiet platit odvody do SP a ZP ako povinne poistena SZCO?
Odkedy máš živnosť, aký príjem si mala za rok 2010 a predpokladáš za rok 2011 ?
V ZP závisí od tvojho vymer.základu, či zostaneš poistencom štátu.
andrea33
05.10.11,13:05
Zivnost mam od roku 2000, prijmy za rok 2010 som nemala ziadne a v roku 2011 budem mat hruby prijem mozno 200 Eur.