Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka a dohoda, resp. živnosť

Dobrý deň, poprosím Vás o informáciu, ako mám postupovať, keď som momentálne na RD a chcela by som popri RD pracovať formou dohody o vykonaní práce, resp. PČ alebo na živnosť. Poprosím Vás o tieto informácie: postup pri platení odvodov, informácie pre SP (je nutné sa odhlásiť?), zdrav.poistenie, max. výška príjmu, starostlivosť o dieťa a pod. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dnes mozes popri poberani RP pracovat nielen na dohodu ale aj na TPP, mat zivnost, nie je to obmedzene ani formou ani vyskou prijmu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katiep Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosím Vás o informáciu, ako mám postupovať, keď som momentálne na RD a chcela by som popri RD pracovať formou dohody o vykonaní práce, resp. PČ alebo na živnosť. Poprosím Vás o tieto informácie: postup pri platení odvodov, informácie pre SP (je nutné sa odhlásiť?), zdrav.poistenie, max. výška príjmu, starostlivosť o dieťa a pod. Ďakujem.
    Prihlášku do SP odošle cez RLFO zamestnáv., rovnako aj do ZP(ak budeš pracovať na PZ, ak na dohodu, tak len do SP) Pri PZ budeš platiť odvody z VZ zo mzdy, pri dohode nebudeš platiť žiadne.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    A ako je to s prácou počas MD, keď žene na MD nevznikol nárok na materské, poberá vlastne rodičovský príspevok, a chce si teraz založiť živnosť. Nepríde o tento príspevok?

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    Aj ja mam jednu otazku k tejto teme: Som na rodicovskej dovolenke, poberam rodicovsky prispevok 190 Eur a chcela by som dat dieta od januara 2012 do jasli na pol dna, dieta vtedy bude mat 28 mesiacov. Som zivnostnik a chcela by som znova pracovat. Ak by som zrusila poberanie rod. prispevku a chcela poberat prispevok na starostlivost o dieta, mozem ho poberat v plnej vyske 230 Eur, ked ma poldenne jasle budu stat 210 Eur plus strava asi 50 Eur? A musim si v tomto pripade zacat sama platit prispevky do Soc poistovne a do zdravotnej poistovne? Neoplati sa mi viac dalej poberat rodicovsky prispevok, doplatit z vlastnych zdrojov jasle a nechat, nech stat za mna plati do 3 rokov dietata odvody?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    andrea33 Pozri príspevok
    Aj ja mam jednu otazku k tejto teme: Som na rodicovskej dovolenke, poberam rodicovsky prispevok 190 Eur a chcela by som dat dieta od januara 2012 do jasli na pol dna, dieta vtedy bude mat 28 mesiacov. Som zivnostnik a chcela by som znova pracovat. Ak by som zrusila poberanie rod. prispevku a chcela poberat prispevok na starostlivost o dieta, mozem ho poberat v plnej vyske 230 Eur, ked ma poldenne jasle budu stat 210 Eur plus strava asi 50 Eur? A musim si v tomto pripade zacat sama platit prispevky do Soc poistovne a do zdravotnej poistovne? Neoplati sa mi viac dalej poberat rodicovsky prispevok, doplatit z vlastnych zdrojov jasle a nechat, nech stat za mna plati do 3 rokov dietata odvody?
    príspevok na starostlivosť o dieťa nesúvisí s odvodami ...

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    Istym sposobom ano, lebo ak by mi vyplacali prispevok na dieta, teda prispevok na jasle/skolku do 3 rokov dietata, tak nemam narok na rodicovsky prispevok. Takze som si myslela, ze ako aktivne pracujuci zivnostnik s dietatom do 3 rokov v jasliach /na ktore poberam prispevok 230 E/ sa musim odhlasit zo SP ako poistenec statu a prihlasit sa ako povinne platiaci positenec do SP. Mam v tom gulas... Je to tak?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andrea33 Pozri príspevok
    Aj ja mam jednu otazku k tejto teme: Som na rodicovskej dovolenke, poberam rodicovsky prispevok 190 Eur a chcela by som dat dieta od januara 2012 do jasli na pol dna, dieta vtedy bude mat 28 mesiacov. Som zivnostnik a chcela by som znova pracovat. Ak by som zrusila poberanie rod. prispevku a chcela poberat prispevok na starostlivost o dieta, mozem ho poberat v plnej vyske 230 Eur, ked ma poldenne jasle budu stat 210 Eur plus strava asi 50 Eur? A musim si v tomto pripade zacat sama platit prispevky do Soc poistovne a do zdravotnej poistovne? Neoplati sa mi viac dalej poberat rodicovsky prispevok, doplatit z vlastnych zdrojov jasle a nechat, nech stat za mna plati do 3 rokov dietata odvody?
    Môžeš aj podnikať aj poberať RP. Od 1.1.2011 nie je žiadne obmedzenie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    andrea33 Pozri príspevok
    Istym sposobom ano, lebo ak by mi vyplacali prispevok na dieta, teda prispevok na jasle/skolku do 3 rokov dietata, tak nemam narok na rodicovsky prispevok. Takze som si myslela, ze ako aktivne pracujuci zivnostnik s dietatom do 3 rokov v jasliach /na ktore poberam prispevok 230 E/ sa musim odhlasit zo SP ako poistenec statu a prihlasit sa ako povinne platiaci positenec do SP. Mam v tom gulas... Je to tak?
    nesúhlasím s tebou. Príspevok na starostlivosť o dieťa je rovnaká dávka ako rod. príspevok, len mesačne musíš dokladovať výšku nákladov (vypláca sa vo vyššej výške). Podmienky prevádzkovania živnosti vo vzťahu k ZP a SP sú úplne rovnaké.

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    Prepacte, ze sa opytam uplne polopatisticky: budem teda v mojom pripade musiet platit odvody do SP a ZP ako povinne poistena SZCO?

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    Ja viem, ze mozem aj podnikat aj poberat RP. Ale musim sa zaroven odhlasit zo SP ako positenec statu a prihlasit sa na platenie do SP ako povinne poistena SZCO?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    andrea33 Pozri príspevok
    Prepacte, ze sa opytam uplne polopatisticky: budem teda v mojom pripade musiet platit odvody do SP a ZP ako povinne poistena SZCO?
    Odkedy máš živnosť, aký príjem si mala za rok 2010 a predpokladáš za rok 2011 ?
    V ZP závisí od tvojho vymer.základu, či zostaneš poistencom štátu.

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    Zivnost mam od roku 2000, prijmy za rok 2010 som nemala ziadne a v roku 2011 budem mat hruby prijem mozno 200 Eur.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.