sklenkova
22.01.06,11:05
V alfe mám odpisovať lising mesačne platím:13592,70 no a ja ne viem ako mám tie peniaze rozčleniť: na poistenie,úrok (DPH si dám na konci roka)
Mám tu čiastku davať do neodpočitatelných výdavkov (13592,70) a na konci roka poistenie +úrok dať do réžie (mám na mysly odpočítať )
Manual
22.01.06,10:13
sklenkova
22.01.06,10:42
lenže môj problém je,že z účtu mi odíde suma:13592,70 no a ja to neviem do tej alfy zapísať(odpisy,záväzky,DPH-viem že sa píšu na konci roka)Mám to dávať do majetku,os.spotreby? ale ako to rozpíšem na konci roka v tom ročnom zúčtovaní?
otázka
22.01.06,10:46
odpisy až na konci roka ID, tú splátku rozúčtovať mesačne /ako sa zaplatí podľa Vz Ú/, poistenie+Dph=réžia a zostatok splátky=VNOD, podľa odpisového plánu.
sklenkova
22.01.06,11:10
ja som hlúpa takže to napíšem úplne ,nejde o odpisy
1. zvýš.spl.zapl. 266000, DPH 42470,60-má isť do réžie-48 mesiacov ako odpis
2.za uz.zmluvy. 4522,00 DPH 722,00 -réžia?-toto rozpisovať 48 mes.ako odpis
3,splatka 13592,70 istina 7172,40 úrok 3137,40 DPH 1958,90 HP 1324,00
no a toto neviem rozpisovať-proste mi to nejde dám si v banke výdaj a ako to mám zaradiť ked to treba rozpísať, ešte som s programom nerobila
otázka
22.01.06,11:23
V Dokumentoch je od Maríny pripnutá výborná tabuľka. Treba do nej dosadiť svoje hodnoty. Je v nej aj účtovanie v peňaž.denníku, odpisy. Do denníka podľa líz.splátkového kalendára podosádzať svoje sumy. Keď je už konkrétna uhradená splátka podľa VzÚ, napr. celková suma 9267, tak do jedného riadku PD,banka-výdaj-réžia=2641,37=poistenie+DPH. Druhý riadok, banka-výdaj-iný NZD=6625,63, to je zostatok splátky, ja mám lizing bez úrokov. Ten VNZD je vlastne to na konci roka ID do odpisov. Treba si podosádzať do tej tabuľky, tá nepustí.
sklenkova
22.01.06,21:47
Neviem to nájsť,ale napr,z účtu platím 13592,70-dám to akomajetok?
ID to rozúčtujem na úrok a h. poist.? ja to vôbec neviem v tej alfe zapísať,prosím poraĎte mi
sklenkova
22.01.06,22:08
nepomôžete mi nikto,ja nemám problém s OC... ale jednoducho tu splátku neviem rozpísať v programe
otázka
23.01.06,07:43
Tabuľka je v Dokumentoch a tlačivách-Tabuľky-leasing v JU. Ta samotná mesačná splátka nejde na ID, ale ako výdaj z banky. Bez tabuľky sa nepohnete.
sklenkova
23.01.06,08:41
ja to mám ro zúčtované:dávam to ako výdaj z banky =majetok a rozčleňuje sa to až v uzávierkových operáciach tj:prenájom,HP,...alebo ako tú jednu splatku rozkladáte na viac položiek?
Asi sa stále nerozumie ,ja mám na mysli 1splátku ako sa rozúčtuva- každy mesiac-nie výpočet,ale popis
ZuzanaA
23.01.06,08:46
ja to mám ro zúčtované:dávam to ako výdaj z banky =majetok a rozčleňuje sa to až v uzávierkových operáciach tj:prenájom,HP,...alebo ako tú jednu splatku rozkladáte na viac položiek?
Asi sa stále nerozumie ,ja mám na mysli 1splátku ako sa rozúčtuva- každy mesiac-nie výpočet,ale popis

Celkom nerozumiem tomu účtovaniu výdaju z banky ako majetok??

Keďže píšeš, že sumy sú ti jasné, len nevieš polopate ako to zapísať? Teda musiš to urobiť dvoma zápismi do denníka. Dáš normálne výdavok z Banky, prvý kráť zaúčtuješ sumu do prev. réžie a druhý zápis dáš tiež ako výdavok a zaúčtuješ sumu do VNZD. Chápeš?
otázka
23.01.06,09:10
Asi sa naozaj nerozumieme, možno sa mýlim a preto uvítam aj ostatné názory. Splátka sa skladá z časti OZD a NZD. OZD dám do réžie každý mesiac a NZD ako VNZD. Tieto VNZD sa podľa výpočtov stanú odpismi/VOZD na konci každého roka/=odpisy
Lenuška
01.02.06,05:45
lenže môj problém je,že z účtu mi odíde suma:13592,70 no a ja to neviem do tej alfy zapísať(odpisy,záväzky,DPH-viem že sa píšu na konci roka)Mám to dávať do majetku,os.spotreby? ale ako to rozpíšem na konci roka v tom ročnom zúčtovaní?

NEviem či Ti to pomôže, ale ja som si dala všetky výdajky NZD.
Na konci roka si spravím tabuľku:
KARTA DM Prevádzková réžia Celkom
Odpisy fin.úrok povinn. havar. DPH
2004
2005
2006
2007

DoplŇ si čísla , a na základe tejto tabuľky zaúčtujem výdaj ako
OZD na konci roka.
slnko
01.02.06,08:17
lenže môj problém je,že z účtu mi odíde suma:13592,70 no a ja to neviem do tej alfy zapísať(odpisy,záväzky,DPH-viem že sa píšu na konci roka)Mám to dávať do majetku,os.spotreby? ale ako to rozpíšem na konci roka v tom ročnom zúčtovaní?
ja by som to účtovala takto:
výdaj z banky by som zapísala v PD dvoma zápismi (dvoma riadkami). V prvom riadku by som dala sumu istiny ako výdaj NZD
v druhom riadku zvyšok sumy - úrok, poistné, DPH (ak ide o osob.voz.) ako výdaj OZD prevádzková réžia.
Na konci roka by som zaúčtovala iba odpisy cez ID uzávierkové operácie.
ormika
01.02.06,08:26
ja by som to účtovala takto:
výdaj z banky by som zapísala v PD dvoma zápismi (dvoma riadkami). V prvom riadku by som dala sumu istiny ako výdaj NZD
v druhom riadku zvyšok sumy - úrok, poistné, DPH (ak ide o osob.voz.) ako výdaj OZD prevádzková réžia.
Na konci roka by som zaúčtovala iba odpisy cez ID uzávierkové operácie.
Áno, takto to je správne, ja to práve teraz takto účtujem a pozerala som si to aj v poznámkach zo školenia.
Lenuška
01.02.06,08:33
Ale nie je to zle , keĎ to budem účtovať cez ID ako OZD až na konci roka?
Zdá sa mi to jednoduchšie, keĎ pri nahadzovaní bank.výpisov nemusím tú sumu rozúčtovávať.
Dík.
ormika
01.02.06,08:48
Môžeš to urobiť aj cez uzávierkové operácie na konca roka, ale ak podnikateľ sleduje mesačne náklady a výnosy, tak by si mu dávala nepravdivé údaje podľa účtovníctva. Lebo náklad mu zaúčtuješ jednou sumou na konci roka a to môže byť dosť veľká čiastka.
Lenuška
01.02.06,11:05
Je to pravda, ale keĎ podnikateľ prinesie doklady raz za rok
tak si myslím, že je mu to jedno.
Jasné, keby to bola firma, ktorá poctivo sleduje mesačne NaV tak jednozačne mesačné učtovanie.
Díky....