KA_SIM
12.10.11,17:21
Dobrý večer, už pekných pár hodín sedím za PC a rozmýšlam, či mi náhodou nepreskočilo. Dôvod? Celé leto som absolvovala jeden rekvalifikačný kurz za druhým - PÚ, mzdy a personalistika, finančná analýza a nevedela sa dočkať kedy skončím a založím si vlastnú sro. Nebola som totálny laik ani pred tým, pretože som sa pri svojich predchádzajúcich zamestnaniach s týmito vecami bežne stretávala, aj keď ja osobne som s v tomto obore ešte nepracovala, ale verila som že to zvládnem. Kurzom som rozumela a veci dosť prekvapivo na môj vek (53) rýchlo chápala no ale dnes?? Moja sro je na svete a ja nemám ani potuchy ako a kde začať. Absolútne ........ Všetko čo som sa stihla naučiť za roky praxe a dodatočne na kurzoch sa niekde vyparili. Ozaj neviem či sa mám smiať alebo plakať.
Som jediná spoločníčka a konateľka a ja ani netuším ako začať účtovať sama sebe, nieto ešte iným firmám, na čo som sa tak strašne tešila.
Ak vôbec dočítate môj príspevok do konca, s veľkou pravdepodobnosťou budete nechápavo kývať hlavami a myslieť si že som vážne cvok, ale je to tak.

No čo už, hovorí sa že nejako sa začať musí ... aj keď, takto som si to naozaj nepredstavovala :D

Všetkým pekný večer :)
-Katarína-
kikoza
12.10.11,15:29
Katka nezúfaj,pekne si oddýchni a začneš pomaly. Tu na Porade je množstvo tém pre začínajúcich účtovníkov. Pomohla by Ti aj publikácia Podvojné účtovníctvo podnikateľov od Cenigovej- tam nájdeš všetko. Prajem Ti veľa úspechov a pevných nervov, lebo účtovať nie je len o účtovníctve, ale aj o daniach a určite aj o nezodpovedných podnikateľoch-česť tým zodpovedným.
zk24
12.10.11,15:37
Katka, predpokladám, že si si na kurzoch robila aj poznámky, a teda že sa máš od čoho odraziť. Hlavne si najprv zatrieť dátumové povinnosti. Stiahni si kalendár daňových povinností a vypíš si, čo je dokedy treba spraviť... Či nejaké prihlášky, registrácie na daňovom úrade (banka, auto), či si platiteľ DPH alebo nie, či nemáš povinnosť registrovať sa podľa čohosi...

A keď zistíš, že najbližšia tvoja povinnosť je o mesiac, tak máš mesiac na to, aby si začala googliť a pýtať sa ako účtovne otvoríš firmu :)

Držím palce.
KA_SIM
12.10.11,15:37
Ďakujem za povzbudenie, je to super môcť si to prečítať, si zlatá :) ... čo sa týka tých príručiek, tak nimi som pomaly zasypaná a hlavu mám v nich celý deň a nič, ale asi máš pravdu a dnes to už zabalím nadobro :)
Kvaka
12.10.11,15:37
Prečítaj si aj príspevky v tejto téme, určite ti to pomôže http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html
KA_SIM
12.10.11,15:42
Uff, ďakujem Ti veľmi pekne, myslím že mi naozaj trochu odľahlo a lepšie sa mi dýcha :) ... asi som naozaj zavítala na správne miesto.
A ten "mesiac" sa mi pači :)
KA_SIM
12.10.11,15:48
Kvaka, neuveríš, ale práve tá svokrina kuchyňa ma v lete definitívne presvedčila že sa to zvládnuť dá. :) Ďakujem za nasmerovanie. Určite tu budem teraz častejším hosťom a popozerám si čo najviac príspevkov.
Dav
12.10.11,15:51
Pozri si témy k účtovaniu otváracej súvahy http://www.porada.sk/t110177-otvaracia-suvaha.html
zk24
12.10.11,15:55
Ja ešte dodám, že ja som si vo svojich začiatkoch platila inú účtovníčku, ktorá po mne kontrolovala veci. Či som na niečo nezabudla a podobne. Takisto so mnou prešla moje prvé DP DPH, prvý súhrnný výkaz a podobne... Teória a prax su niekedy tak veľmi vzdialené...
KA_SIM
12.10.11,15:59
Ďakujem, určite si pozriem :) ... ale najprv sa poriadne vyspím, ráno si spravím dobrú kávu a potom ako prvé pootváram všetky príručky a zošity a ťaháky čo mi ostali z kurzov :D

Ste všetvi vážne super a ani netušíte ako ste mi veľmi pomohli, ešte raz vďaka :)
Kvaka
12.10.11,16:01
Kvaka, neuveríš, ale práve tá svokrina kuchyňa ma v lete definitívne presvedčila že sa to zvládnuť dá. :) Ďakujem za nasmerovanie. Určite tu budem teraz častejším hosťom a popozerám si čo najviac príspevkov.
:)Viem o tejto staršej téme, lebo nedávno to tu kočky chválili, tak som popozerala, a veruže to bolo úžasné čítanie.:)

Ja síce nie som účtovníčka, ale tiež som v minulosti absolvovala kurz PÚ, pre doplnenie prehľadu, a chvíľu som v jednej firme pomáhala. Vieš, kurz je jedna vec a aplikovať ho v praxi je druhá vec. A klobúk dolu pred tými, čo sa tým živia, lebo je to najmä o zodpovednosti a znalosti širokej legislatívy. Potrebuje to veľa rokov praxe, a neustále sledovať zákony. Tie sa menia viac, ako je to nutné. Ale ako ti už zk24 napísala, termíny a povinnosti si treba ustrážiť, pokuty sú veľké.
KA_SIM
12.10.11,16:04
To je naozaj veľmi dobrý nápad a bolo by to aj najideálnejšie riešenie, lenže ja som do kurzov a následne do firmy vrazila toľko peňazí že budem rada ak prežijem kým niečo aj zarobím :)
Ivenka
12.10.11,16:30
A vieš koľko krát som si po x ročnej praxi povedala, že nič neviem ? A že som si niekedy nad absolútnom primitívnou hlúposťou lámala hlavu ? Stojí to kopec času hľadania a študovania ale sú tu šikovné dievčatá, ktoré Ti, nám pomôžu. :0
pepsikova
12.10.11,17:30
To je naozaj veľmi dobrý nápad a bolo by to aj najideálnejšie riešenie, lenže ja som do kurzov a následne do firmy vrazila toľko peňazí že budem rada ak prežijem kým niečo aj zarobím :)..

..ja len dodám,nepozeraj na to, kolko si vrazila..je to iste dosť,ale máš odhodlanie, chuť, snahu, vedomosti v hlave aj na papieri a máš tu tieto dievčatá, ochotné vždy poradiť,tak si ver a povedz si, že to dokážeš...dôležité je si veriť a všetko ide...možno aj pomaly, ale hýbe sa...držím ti palčáky, a keby si mala chuť na dobrú kafu,dávame v kaviarni v ktorúkoľvek hodinu, môžeš navariť:)...
Economic
12.10.11,18:36
To je naozaj veľmi dobrý nápad a bolo by to aj najideálnejšie riešenie, lenže ja som do kurzov a následne do firmy vrazila toľko peňazí že budem rada ak prežijem kým niečo aj zarobím :)

Určite to nevzdávaj. Všetko to, do čoho si vrazila = investovala si vlastne sama do seba, sa Ti určite vráti. Naozaj si treba veriť. Začiatky bývajú ťažké. Ja som tiež začínala dvomi maličkými eseročkami, ich účtovníctvo som robila popri zamestnaní. No postupne sa mi toho nakopilo neúrekom a už som v štádiu, že ja si vyberám svojich klientov, pretože už nie som odkázaná brať všetko čo sa mi pod ruku dostane.
Neviem už ktorá kočka to tak pekne napísala, že niekedy ozaj mám taký pocit, že neviem vôbec nič... a niekedy pochybujem nad úplne jasnými vecami. Ale tu určite nájdeš spriaznené dušičky, ktoré ťa povzbudia. Keď budem môcť a vedieť poradiť, rada sa pridám. Pekný deň.
KA_SIM
13.10.11,06:35
Ahoj Ivenka, uplne s tebou súhlasím, jednoduche to určite nebude a ja som veľmi rada ze som sem zavitala ... aj ked úprimne, vôbec som nečakala takú podporu akú som dostala, človek sa s tým často nestretne a preto o to väčšia moja vďaka patrí všetkým dievčatám čo ma doslova "nakopli" :) Je pre mňa veľmi dôležité ísť do toho s vedomím, že sa budem mať na koho obrátiť o radu a pomoc :)
A keď už tú nejakú prax získam, veľmi rada na revanš pomôžem aj ja, bude mi potešením.
KA_SIM
13.10.11,06:52
WAW PEPSIKOVA, za tie palčáky a to kafe vopred ďakujem, už teraz sa teším :) A tak isto ďakujem aj tebe Economik za ochotu poradiť. Určite to budem potrebovať :)

Neviem či som náhodou na niektorú z vás nezabudla, ak áno, vopred sa ospravedlňujem ... vaše slová povzbudenia mi dodali ešte väčšiu guráž ako som mala na začiatku a to je na nezaplatenie.

Krásny deň Vám všetkým a veľa úspechov v práci, nech sa Vám darí :)
-Katarína-

P.S. do profilu si idem dať svoj kontak, pokial by niektorá z Vas mala záujem :)
KA_SIM
13.10.11,06:58
Ahoj Kvaka, ano bolo to super čítanie, len veľká škoda že to skončilo tak ako to skončilo ... je na škodu keď niekto tak nadaný nieje dostatočne odmenený za svoju ochotu a hlavne námahu pomocť, ale naopka ... tá kočka musela pri tom stráviť neskutočne veľa času na úkor seba pre iných, klobúk dolu za to čo spravila.
Macka
13.10.11,07:22
...veľmi držím pästičky.Zvládneš to, aj keď možno teraz to tak nevyzerá.Viem, ako sa cítiš, som na tom podobne. Ja som pre zmenu vo svojom už trochu pokročilom veku /43// začala tento rok študovať na VŚ, účtovníctvo,/som tam najstaršia/ a poviem Ti, že som sa na prvých hodinách, najmä matiky cítila ako taký blbec, a kládla si otázku, že čo tu vlastne robím...Učivo sa mi do hlavy vtĺka omnoho pomalšie ako voľakedy...Aj som si poplakala, ale na rady mojich priateľov, to ešte nevzdávam,a bojujem,a verím ,že sa ešte účtovníctvu venovať budem,aj napriek tomu, že teraz robím len s JÚ a k tomu podvojnému som len pričuchla. Veľmi dobre Ti rozumiem, nechaj si pekne všetko uležať, ono to príde postupne, uvidíš. Bojovať sa oplatí!Dala si do toho všetko, vidieť, že si veľmi chcela ,a výsledky sa určite dostavia, no a s týmito úžasnými ľuďmi tu na porade to pôjde.