livka_j
16.10.11,12:30
Rada by som sa spýtala, či musím mať nahlásenú prevádzku ak v sídle firmy zamestnávam administratívnu pracovníčku. Klienti ku mne nechodia jedná sa výlučne o administratívne práce.
Dakujem
Economic
16.10.11,10:47
Rada by som sa spýtala, či musím mať nahlásenú prevádzku ak v sídle firmy zamestnávam administratívnu pracovníčku. Klienti ku mne nechodia jedná sa výlučne o administratívne práce.
Dakujem

Nikde nie je napísané, že musíš mať vôbec nejakú prevádzku. Administratívne práce sa dajú robiť aj doma.
livka_j
16.10.11,10:57
ide o to že s.r.o. mi funguje už 4 roky, sidlo mam v prenajatých priestoroch a mam aj zamestnanca ale teraz chcem niekoho z UP na absolvenckú prax a oni mi tvrdia že musím mať nahlásenú prevádzku.
Economic
16.10.11,14:33
ide o to že s.r.o. mi funguje už 4 roky, sidlo mam v prenajatých priestoroch a mam aj zamestnanca ale teraz chcem niekoho z UP na absolvenckú prax a oni mi tvrdia že musím mať nahlásenú prevádzku.

Však absolvent môže pracovať v mieste sídla spoločnosti. Opakujem, že prevádzka nie je nikde stanovená ako povinnosť. Dôležité je miesto výkonu práce - a to je zrejme priamo sídlo spoločnosti. Zase "tety na úrade pletú zbytočne ľudí"
eugen.lengyel
04.07.12,11:00
Chcel by som sa k tomu este spytat. Moja sro bude mat sidlo v mieste mojho trvaleho bydliska. Je to mozne bez potreby vynat byt z bytoveho fondu? Prevadzku ani suvisiaci priestor nepotrebujem kedze budem chodit za klientami. Tiez nepotrebujem prevadzku ani suv. priestor, ak niekoho zamestnam ale ten bude robit od seba z domu. Akonahle ale by som chcel vodit k sebe klientov (obcas), tak uz potrebujem prevadzku, resp. suvisiaci priestor. Chapem to spravne?
A este otazka, mozem si do nakladov davat cestu zo sidla ku klientom? Myslim si, ze ano, ale pre istotu sa pytam.
Economic
04.07.12,11:20
Chcel by som sa k tomu este spytat. Moja sro bude mat sidlo v mieste mojho trvaleho bydliska. Je to mozne bez potreby vynat byt z bytoveho fondu? Prevadzku ani suvisiaci priestor nepotrebujem kedze budem chodit za klientami. Tiez nepotrebujem prevadzku ani suv. priestor, ak niekoho zamestnam ale ten bude robit od seba z domu. Akonahle ale by som chcel vodit k sebe klientov (obcas), tak uz potrebujem prevadzku, resp. suvisiaci priestor. Chapem to spravne?
A este otazka, mozem si do nakladov davat cestu zo sidla ku klientom? Myslim si, ze ano, ale pre istotu sa pytam.

Robím účtovníctvo vo vlastnom byte. Občas mi klienti papiere domov donesú, no nemám to ako prevádzku, to nie je treba.
Pracovník môže robiť pre teba doma.
Cestu zo sídla firmy za klientom si môžeš dať do nákladov v zmysle platnej legislatívy.
samba24
04.07.12,13:48
Tento príspevok je už pre livka_j asi nepodstatný, ale chcem spätne odpovedať toto aj pre ostatných....Fyzické osoby-podnikatelia a právnické osoby sú povinné: predkladať opatrenia a návrhy uvedené v § 13 na posúdenie príslušnému orgánu verejného zdravotníctva a do času kladného posúdenia zdržať sa vykonávania posudzovaných opatrení alebo činností, v § 13 je toto: "rozhoduje o návrhoch na uvedenie priestorov do prevádzky" ....jednoducho povedané....ste povinná požiadať o uvedenie administratívnych priestorov do prevádzky...zamestnávate síce až jedného človeka ale chcete ďalšieho na AP, máte zriadenú predsa prevádzku na základe nájomnej zmluvy v určitých priestoroch a žiadne "Tety z úradu" ako sa tu ktosi vyjadril si teda nič nevymysleli ....rovnako sa postupuje aj napr. pri zriadení chráneného pracoviska, tiež si NIE tie "Tety z úradu práce" ale v skutočnosti to vyžaduje legislatíva :-) vyžaduje predložiť rozhodnutie od RÚVZ (hygiena - ďalšie Tety :-)) a až potom dostanete to čo Vám majú dať .....takže tak
marjankaj
04.07.12,14:15
Živnostenský zákon
§ 45

(1) Kto hodlá prevádzkovať živnosť, je povinný to ohlásiť živnostenskému úradu miestne príslušnému podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby. Pre zahraničnú osobu je príslušným živnostenský úrad v sídle kraja podľa adresy miesta činnosti podniku zahraničnej osoby alebo adresy miesta činnosti organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby. Ak je na území Slovenskej republiky zriadených niekoľko organizačných zložiek podniku zahraničnej osoby, príslušnosť živnostenského úradu v sídle kraja sa riadi podľa voľby zahraničnej osoby.

(2) Slovenská fyzická osoba v ohlásení uvedie
a) meno a priezvisko, akademický titul, bydlisko (ďalej len "osobné údaje"), rodné priezvisko, štátnu príslušnosť, miesto narodenia, pohlavie, rodné číslo a údaj, či jej súd alebo správny orgán uložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti,
b) obchodné meno,
c) predmet podnikania,
d) identifikačné číslo organizácie (ďalej len "identifikačné číslo"), ak bolo pridelené,
e) miesto podnikania,
f) adresy prevádzkarní, ak sú zriadené,
g) dobu podnikania, ak zamýšľa prevádzkovať živnosť po dobu určitú,
h) deň začatia živnosti, ak zamýšľa prevádzkovať živnosť neskorším dňom ako dňom ohlásenia.

(3) Slovenská právnická osoba v ohlásení uvedie
a) obchodné meno, sídlo, právnu formu, ako aj osobné údaje osoby alebo osôb, ktoré sú jej štatutárnym orgánom, spôsob, akým budú za právnickú osobu konať,
b) identifikačné číslo,
c) predmet podnikania,
d) adresy prevádzkarní, ak sú zriadené,
e) dobu podnikania, ak zamýšľa prevádzkovať živnosť po dobu určitú,
f) deň začatia živnosti, ak ide o právnickú osobu podľa § 10 ods. 1 a ak zamýšľa prevádzkovať živnosť neskorším dňom ako dňom ohlásenia.
Economic
04.07.12,14:38
Tento príspevok je už pre livka_j asi nepodstatný, ale chcem spätne odpovedať toto aj pre ostatných....Fyzické osoby-podnikatelia a právnické osoby sú povinné: predkladať opatrenia a návrhy uvedené v § 13 na posúdenie príslušnému orgánu verejného zdravotníctva a do času kladného posúdenia zdržať sa vykonávania posudzovaných opatrení alebo činností, v § 13 je toto: "rozhoduje o návrhoch na uvedenie priestorov do prevádzky" ....jednoducho povedané....ste povinná požiadať o uvedenie administratívnych priestorov do prevádzky...zamestnávate síce až jedného človeka ale chcete ďalšieho na AP, máte zriadenú predsa prevádzku na základe nájomnej zmluvy v určitých priestoroch a žiadne "Tety z úradu" ako sa tu ktosi vyjadril si teda nič nevymysleli ....rovnako sa postupuje aj napr. pri zriadení chráneného pracoviska, tiež si NIE tie "Tety z úradu práce" ale v skutočnosti to vyžaduje legislatíva :-) vyžaduje predložiť rozhodnutie od RÚVZ (hygiena - ďalšie Tety :-)) a až potom dostanete to čo Vám majú dať .....takže tak


Chránené pracovisko je úplne iná káva.
Mne napríklad ako externej účtovníčke nik neprikáže mať prevádzku, alebo súvisiaci priestor pokiaľ nechcem. PC má dnes skoro každý doma aj nepodnikateľ, a že ja ho využívam na svoje živobytie na základe vydaného Osvedčenia o živnostenskom oprávnení to je moja šikovnosť.
Keď si vezmem notebook so sebou, do konca hocikde môžem pracovať, aj na posedení pri káve v nejakej kaviarni alebo hociktorej wifi zóne a nemusím nič nahlasovať. A môžem na tie miesta chodiť aj pravidelne. A okrem iného zamestnávam 2 ľudí na HP bez prevádzky, bez súvisiaceho priestoru. Sú činnosti, ktoré nevyžadujú špeciálne priestory na podnikanie. To je čiste len môj osobný názor.
marjankaj
04.07.12,14:41
Alebo taký taxikár, kde má ten prevádzku?:rolleyes:
samba24
04.07.12,15:48
"Mne napríklad ako externej účtovníčke nik neprikáže mať prevádzku, alebo súvisiaci priestor pokiaľ nechcem" - áno, to som netvrdila....ale písala som toto ...zamestnávate síce až jedného človeka ale chcete ďalšieho na AP, máte zriadenú predsa prevádzku na základe nájomnej zmluvy v určitých priestoroch....to znamená, že ak máte kancelárske priestory, v ktorých zamestnávate niekoho tak áno...a uviedli ste tu živnostenský zákon a ohlásenie...a ja hovorím o uvedení priestorov do prevádzky podľa 355/2007 čiže podľa iného zákona...trošku tu došlo k nedorozumeniu :-)
Ivenka
08.04.13,08:31
Chcem sa opýtať..aj keď priznám že som ďalej nehľadala. Mám sídlo firmy na adrese xxx5 a na tej istej adrese mám výrobnú dielňu. Chápe sa to ako prevádzka a musím to niekde hlásiť?
Ďakujem.