iShrimp
19.10.11,12:45
V lete sa nam s priateľkou stala autonehoda v Šamorine, šoferovala priateľka moje auto.

Situacia: Po vyjazde z kruhoveho objazdu (nehoda sa stala 35m za kruhačom, 11m po začiatku prerušovanej čiary) priateľka vyhodila smerovku do ľava a chystala sa odbočiť na parkovisko čo bolo oproti cez cestu. Naše auto začalo predbiehať ine auto i napriek tomu, že sme mali zapnuty blinker doľava, i napriek tomu, že predbiehajuce auto malo zakaz predbiehania a prekročilo plnu čiaru. Narazili sme do seba. Naše auto ma preliačene predne prave ľave dvere a pneumatiku (buď ohnute rameno alebo zosunuta os), auto ktore nas predbiehalo ma preliačeny predny naraznik z pravej strany.

Do pripadu som zapojil pravnika a po piatich mesiacoch naťahovania sa s policiou sme sa konečne dočkali predvolania aby sme sa dozvedeli vysledok konania.

Spravanie policajta neriešim - klasicka arogancia a jediny argument bol ten, že kym sme my sa ešte hrali s hračkami on riešil dopravne nehody. Nepotreboval ani posudok mehody od znalca a ani nepotreboval si vypočuť mňa ako jedineho svedka nehody (i keď pravnik oboje od PZSR 2 krat pisomne žiadal). Z fotografii z miesta dopravnej nehody mu bolo jasne kto je na vine; udajne sme my narazili do nas predbiehajuceho auta a tak sme si spôsobili škody na ľavej strane vozidla a predbiehajucemu autu sme preliačili predny naraznik. To, že auto od nehody stalo v straženej zaistenej garaži, kam bolo odtiahnute ho tiež nezaujimalo a povedal, že kebyže sme i chceli dokazať, že mame preliačene ľave predne dvere (čo evidentne svedči o tom, že bolo naburane do nas, nie naopak) tak je to teraz nerelevantny dôkaz.

Okrem toho celu udalost rozdelil na dve casti - predbiehanie cez plnu čiaru auta ktore odbočovalo a samotnu dopravnu nehodu. Vinu za dopravnu nehodu hodil na moju priateľku, predbiehanie cez plnu čiaru a predbiehanie auta posunul naspäť do Dunajskej stredy - nech si to oni sami na mieste vyriešia. Vyargumentoval to tym, že tieto dve udalosti spolu nesuvisia a že to, že druhy vodič predbiehal cez plnu čiaru druhe auto, ktore začalo odbočovaci manever a o tom dalo riadne a včas znamenie nespôsobilo dopravnu nehodu.

Takže otazky :-)

Pravnik mi povedal, že priamo proti vecnemu obashu rozhodnutia a ani proti tomu, že policajt nepoužil všetky dôkazy ktore mal k dispozicii a že sa rozhodol absolutne nelogicky sa v priestupkovom konani odvolat nemôžem; môžem sa odvolať iba na procesnu rovinu. T.j. či do vyslednej spravy napiše spravny paragraf alebo nie. Na to, aby to bolo možne sa odvolať proti obsahu rozhodnutia musi isť o trestny čin. Ako je to s dopravnymi nehodami v suvislosti s trestnym činom? Podľa zakona stači ak na majetku bola vykonana škoda vo vyške aspoň 266 eur potom sa udalosť klasifikuje ako trestny čin. Je to možne aplikovať i na dopravne nehody? Ako?

Ak sa rozhodnem podať trestne oznamenie (a hlavne ak na to mam zo zakona pravo) - na koho trestne oznamenie v suvislosti s poškodenim majetku mam podať? Do akeho organu mam trestne oznamenie podať?

Čo sa tyka samotneho rozhodnutia policajta a spôsoby akym sa k celej udalosti postavil - pokiaľ chcem podať sťažnosť na jeho rozhodnutie, spôsob prace, to že nezobral ohľad na žiadne dôkazy ktore k pripadu boli doložene atď. - kam to ma smerovať a v akej forme? (ako sťažnosť, podnet na preskumanie spôsobu konania a jeho tranparentnosti atď)

Nakoniec ako je zo zakona možne vyriešiť tuto situaciu tak, aby priateľka zostala bez viny (i napriek tomu, že si vinu nepriznala, PZSR je vinu pridelil a pripad už uzavreli) a aby škody na vozidle ktore nam vznikli uhradil vodič druheho vozidla ak sa naozaj ukaže že je na vine?

Ďakujem.