Zavrieť

Porady

Dopravna nehoda ako trestny čin a odvolanie sa voči rozhodnutiu policajta

V lete sa nam s priateľkou stala autonehoda v Šamorine, šoferovala priateľka moje auto.

Situacia: Po vyjazde z kruhoveho objazdu (nehoda sa stala 35m za kruhačom, 11m po začiatku prerušovanej čiary) priateľka vyhodila smerovku do ľava a chystala sa odbočiť na parkovisko čo bolo oproti cez cestu. Naše auto začalo predbiehať ine auto i napriek tomu, že sme mali zapnuty blinker doľava, i napriek tomu, že predbiehajuce auto malo zakaz predbiehania a prekročilo plnu čiaru. Narazili sme do seba. Naše auto ma preliačene predne prave ľave dvere a pneumatiku (buď ohnute rameno alebo zosunuta os), auto ktore nas predbiehalo ma preliačeny predny naraznik z pravej strany.

Do pripadu som zapojil pravnika a po piatich mesiacoch naťahovania sa s policiou sme sa konečne dočkali predvolania aby sme sa dozvedeli vysledok konania.

Spravanie policajta neriešim - klasicka arogancia a jediny argument bol ten, že kym sme my sa ešte hrali s hračkami on riešil dopravne nehody. Nepotreboval ani posudok mehody od znalca a ani nepotreboval si vypočuť mňa ako jedineho svedka nehody (i keď pravnik oboje od PZSR 2 krat pisomne žiadal). Z fotografii z miesta dopravnej nehody mu bolo jasne kto je na vine; udajne sme my narazili do nas predbiehajuceho auta a tak sme si spôsobili škody na ľavej strane vozidla a predbiehajucemu autu sme preliačili predny naraznik. To, že auto od nehody stalo v straženej zaistenej garaži, kam bolo odtiahnute ho tiež nezaujimalo a povedal, že kebyže sme i chceli dokazať, že mame preliačene ľave predne dvere (čo evidentne svedči o tom, že bolo naburane do nas, nie naopak) tak je to teraz nerelevantny dôkaz.

Okrem toho celu udalost rozdelil na dve casti - predbiehanie cez plnu čiaru auta ktore odbočovalo a samotnu dopravnu nehodu. Vinu za dopravnu nehodu hodil na moju priateľku, predbiehanie cez plnu čiaru a predbiehanie auta posunul naspäť do Dunajskej stredy - nech si to oni sami na mieste vyriešia. Vyargumentoval to tym, že tieto dve udalosti spolu nesuvisia a že to, že druhy vodič predbiehal cez plnu čiaru druhe auto, ktore začalo odbočovaci manever a o tom dalo riadne a včas znamenie nespôsobilo dopravnu nehodu.

Takže otazky :-)

Pravnik mi povedal, že priamo proti vecnemu obashu rozhodnutia a ani proti tomu, že policajt nepoužil všetky dôkazy ktore mal k dispozicii a že sa rozhodol absolutne nelogicky sa v priestupkovom konani odvolat nemôžem; môžem sa odvolať iba na procesnu rovinu. T.j. či do vyslednej spravy napiše spravny paragraf alebo nie. Na to, aby to bolo možne sa odvolať proti obsahu rozhodnutia musi isť o trestny čin. Ako je to s dopravnymi nehodami v suvislosti s trestnym činom? Podľa zakona stači ak na majetku bola vykonana škoda vo vyške aspoň 266 eur potom sa udalosť klasifikuje ako trestny čin. Je to možne aplikovať i na dopravne nehody? Ako?

Ak sa rozhodnem podať trestne oznamenie (a hlavne ak na to mam zo zakona pravo) - na koho trestne oznamenie v suvislosti s poškodenim majetku mam podať? Do akeho organu mam trestne oznamenie podať?

Čo sa tyka samotneho rozhodnutia policajta a spôsoby akym sa k celej udalosti postavil - pokiaľ chcem podať sťažnosť na jeho rozhodnutie, spôsob prace, to že nezobral ohľad na žiadne dôkazy ktore k pripadu boli doložene atď. - kam to ma smerovať a v akej forme? (ako sťažnosť, podnet na preskumanie spôsobu konania a jeho tranparentnosti atď)

Nakoniec ako je zo zakona možne vyriešiť tuto situaciu tak, aby priateľka zostala bez viny (i napriek tomu, že si vinu nepriznala, PZSR je vinu pridelil a pripad už uzavreli) a aby škody na vozidle ktore nam vznikli uhradil vodič druheho vozidla ak sa naozaj ukaže že je na vine?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dopravna nehoda ako trestny čin a odvolanie sa voči rozhodnutiu policajta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.