svivanka
20.10.11,15:12
Dobrý deň, máme problémy s riaditeľom, ktorý sa rozhodol, že je absolutistický monarcha:) Pri poslednom oboznamovaní svojich zamestnancov o Pracovnom poriadku som mu povedala, že to nie je v súlade so zákonom, pretože ho treba najprv prerokovať, podľa neho nie. Napísali sme sťažnosť zriaďovateľovi, že ho pokladáme za neplatný, keďže nebol prerokovaný, neoboznámil nás s celým poriadkom a nevieme sa k nemu ani dostať. Dnes som odišla o pol hodiny skôr, na obed, ale už som sa odpísala, že odchádzam domov a vraj mi napísal, že nedovolený odchod z pracoviska. Ako sa proti tomu brániť, je zrejmé, že sa mi chce pomstiť... ďakujem
Tweety
20.10.11,13:15
Dobrý deň, máme problémy s riaditeľom, ktorý sa rozhodol, že je absolutistický monarcha:) Pri poslednom oboznamovaní svojich zamestnancov o Pracovnom poriadku som mu povedala, že to nie je v súlade so zákonom, pretože ho treba najprv prerokovať, podľa neho nie. Napísali sme sťažnosť zriaďovateľovi, že ho pokladáme za neplatný, keďže nebol prerokovaný, neoboznámil nás s celým poriadkom a nevieme sa k nemu ani dostať. Dnes som odišla o pol hodiny skôr, na obed, ale už som sa odpísala, že odchádzam domov a vraj mi napísal, že nedovolený odchod z pracoviska. Ako sa proti tomu brániť, je zrejmé, že sa mi chce pomstiť... ďakujem No, ak si odišla z pracoviska predčasne, je to porušenie pracovnej disciplíny.
svivanka
20.10.11,13:18
ale išla som na obed... len z obeda som sa nevrátila na pracovisko, lebo po ňom mi skončil prac. čas
Mila123
20.10.11,13:33
ale išla som na obed... len z obeda som sa nevrátila na pracovisko, lebo po ňom mi skončil prac. čas
pozri si toto...je to zo ZP......najmä ods. 4
§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
svivanka
20.10.11,13:37
ďakujem, veď to viem, do 13tej som mala vyučovaciu povinnosť, do 13.30 som si dorábala veci a o 13.30 som išla na obed, odpísala som sa 13.30, len ma videl, že ma berie kolega autom, stravujem sa mimo školy, do jedálne nechodím, ale do reštiky na menu, ale aj jedáleň máme mimo budovy...
terezamaria
20.10.11,14:36
Dobrý deň, máme problémy s riaditeľom, ktorý sa rozhodol, že je absolutistický monarcha:) Pri poslednom oboznamovaní svojich zamestnancov o Pracovnom poriadku som mu povedala, že to nie je v súlade so zákonom, pretože ho treba najprv prerokovať, podľa neho nie. Napísali sme sťažnosť zriaďovateľovi, že ho pokladáme za neplatný, keďže nebol prerokovaný, neoboznámil nás s celým poriadkom a nevieme sa k nemu ani dostať. Dnes som odišla o pol hodiny skôr, na obed, ale už som sa odpísala, že odchádzam domov a vraj mi napísal, že nedovolený odchod z pracoviska. Ako sa proti tomu brániť, je zrejmé, že sa mi chce pomstiť... ďakujem
Svivanka keď si začala boj, musíš v ňom / ovšem až chceš/ pokračovať. Pracovný poriadok musí byť prístupný všetkým zamestnancom. Pokiaľ tak nie je, je neplatný. Ako sa viete orientovať, čo je v ňom, keď si ho nemôžete pozrieť.
Pokiaľ si mala o 13,30 hod. koniec pracovnej doby, je v úplnom poriadku, že si odišla. Istí Ťa ešte to, že si sa riadne odpísala, takže nič nelegálne, ale všetko v poriadku.
Skús sa porozprávať s niektorými kolegami, či sa im to tak páči, ako riaditeľ postupuje a či by sa nepridali k Tebe ku sťažnosti, ktorú doručíš na Ministerstvo školstva a dáš ju na vedomie zriaďovateľovi, ÚPSV a R a Inšpektorátu práce. Kľudne tam môžeš všetko napísať, čo si napísala tu a samozrejme obšírnejšie ozrejmiť, ako riaditeľ postupuje. Držím Ti palce.

P.S. Znovu to čítam, trošku mi nie je jasné, či si nemala končiť o 14,00, teda vrátiť sa a odpísať sa až o 14,00 hod.
svivanka
20.10.11,14:45
Dokončiť to dokončím, už som relatívne ďaleko, mám podporu kolegov, aj zriaďovateľa, tým, že je neplatný Pracovný poriadok, môžem po skončení priamej vyučovacej činnosti odísť. A podľa neplatného som mala odísť o 14tej, ale tam je aj pol hodina na obed, odišla som o 13.30 na obed a odtiaľ domov, len ja sa vždy odpisujem, kedy reálne opustím školu. Ďakujem za reakciu
svivanka
21.10.11,07:02
...a ešte som zistila, že ma aj diskriminuje, lebo len mne dal nedovolený odchod z pracoviska a odchádzala som s kolegom...
svivanka
21.10.11,08:35
tak od siedmej som v práci, nemáme tu vhodné podmienky na prípravu, tak si všetko robím doma, nemáme učebnice, nemôžeme tlačiť, fotiť. Ja neštrajkujem proti štátu, chcem len, aby mi riaditeľ zabezpečil podmienky v súlade so zákonmi a tie nemám.
ivka70
21.10.11,09:08
tak od siedmej som v práci, nemáme tu vhodné podmienky na prípravu, tak si všetko robím doma, nemáme učebnice, nemôžeme tlačiť, fotiť. Ja neštrajkujem proti štátu, chcem len, aby mi riaditeľ zabezpečil podmienky v súlade so zákonmi a tie nemám.

A kedze sa neriadite novym prac. poriadkom, mate niekde definovane, ze mozete opustit pracvisko skor ako po 8 hodinach prace - teda po uplynuti riadnej prac. doby a ze mate povolenu domacu pripravu? Alebo ste odchadzali na "dobre slovo"?
svivanka
21.10.11,09:25
pracovný poriadok sa rozhodol urobiť sám, ale nie je to so súlade so zákonom, tak sme mu povdali, že ho neakceptujeme, predtým platný nebol na iditeľnom mieste, zrejme ani on o ňom nevedel a dovtedy sme chodli po vyučovacej povinnosti domov, to len posledné dva roky robí ofuky, neodôvodnene a teraz sa dozvedel, že som sa podpísala pod sťažnosť voči jeho pracovnému poriadku, tak po mne ide...
ivka70
21.10.11,09:37
Este raz sa spytam, kedze nemate ziadny pracovny poriadok (neratam ten novy, ktory je podla vas neplatny), ktory by Vam umoznoval pripravu doma, dodrziavate Zakonnik prace a dodrziavate pracovnu dobu? Teda neodchadzate z pracoviska pred jej uplynutim?
Lebo ked uz ide o to, aby sa slo v medziach zakona, tak v prvom rade ich musite aktualne dodrziavat aj vy ako pracovnici.
svivanka
21.10.11,11:01
Pracovnú dobu dodržiavame do 14tej, ale tam je aj prestávka na obed, pracovný poriadok je neplatný. Máme podanú sťažnosť na riaditeľa, že nedodržiava platnú legislatívu, samozrejme aj s dôkazmi.
ivka70
21.10.11,11:17
Od 7,00 do 14,00 je 7 hodin, ak pocitam povinnu 1/2 hodinovu prestavku nezaratavajucu sa do prac. casu, tak 6,5 hodinova denny, teda 32,5 hodinovy tyzdenny pracovny cas.

Je to pravda, pracujes na skrateny prac. uvazok?
svivanka
21.10.11,11:35
pracujem na plný úväzok, ale činnosti súvisiace s priamou vyučovacou činnosťou robíme doma, pretože v škole nemáme na to dostatočné podmienky - malá zborovňa a v nej 30 ľudí, žiadne kabinety, len komôrky na pomôcky, 2 počítače, nemôžeme tlačiť, kopírovať. Všetko si chystáme doma.
IvetaH
21.10.11,12:01
Je mi ľúto, aj ja robím doma, ale pracovnú dobu dodržať musím. A netuším, čo je v pracovnom poriadku. Mám pracovnú zmluvu, mám tam 40 hod prac týždeň.
Treba hľadať argumenty v súlade so zákonom.
svivanka
21.10.11,12:30
Zákon dovoľuje riaditeľovi dovoliť vykonávať tieto činnosti doma, tam nie je problém, len v ochote pána riaditeľa, ktorý to robí schválne. Osobnostne nezvládol, že mu bolo vytknuté, že má niektoré veci v neporiadku.
Chobot
21.10.11,14:10
pracovný poriadok sa rozhodol urobiť sám, ale nie je to so súlade so zákonom, tak sme mu povdali, že ho neakceptujeme, predtým platný nebol na iditeľnom mieste, zrejme ani on o ňom nevedel a dovtedy sme chodli po vyučovacej povinnosti domov, to len posledné dva roky robí ofuky, neodôvodnene a teraz sa dozvedel, že som sa podpísala pod sťažnosť voči jeho pracovnému poriadku, tak po mne ide...


Ja to vidím tak:
Doteraz ste mali v práci holubník, každý si prišiel aj odišiel kedy chcel. Teraz chce riaditeľ zaviesť poriadok v pracovnom čase a to sa vám nepáči. Nikde si nám nenapísala, v čom konkrétne je nový pracovný poriadok v rozpore so ZP.
svivanka
21.10.11,15:45
holubník nie:) aj keď sa to tak môže zdať, každí máme zopár krúžkov a sme s deťmi aj popoludní. Pán riaditeľ je ten, kto si chodí a odchádza z práce, kedy sa mu chce, v práci si vybavuje súkromné veci, chodí do aquaparkov a prodobne. Problém je, že nebol prerokovaný so zástupcom zamestnancov predmetný pracovný poriadok, chýbajú tam práva (myslím, že aj učitelia nejaké majú) a je to len o povinnostiach, pritom výsledky s deckami máme dobré, inšpekcia v pohode.
ivka70
21.10.11,16:56
holubník nie:) aj keď sa to tak môže zdať, každY máme zopár krúžkov a sme s deťmi aj popoludní. Pán riaditeľ je ten, kto si chodí a odchádza z práce, kedy sa mu chce, v práci si vybavuje súkromné veci, chodí do aquaparkov a prodobne. Problém je, že nebol prerokovaný so zástupcom zamestnancov predmetný pracovný poriadok, chýbajú tam práva (myslím, že aj učitelia nejaké majú) a je to len o povinnostiach, pritom výsledky s deckami máme dobré, inšpekcia v pohode.

Stale si melies svoje o neprajnom riaditelovi.
Ale nechces pochopit, ze ak nemate platny prac. poriadok, kde je zakotvene, ze mozete robit pripravy doma a nemusite teda stravit v praci 8 hodin, tak nedodrziavate Zakonnik prace a robite si zo skoly holubnik.
Vycitat riaditelovi, ze to chce dat do poriadku aj po formalnej stranke a zadefinovat, co mate dodrziavat, aby to v sulade so ZP bolo, bez toho, aby si pouzila jediny skutocny argument - napr. v com porusuje prac. poriadok ZP, je vyvolavanie zabomysich vojen, v ktorych ale ma na vrch nadriadeny.
Tvoje argumenty, zial, smeruju len k tomu, ako ti riaditel krivdi.
Je mi luto, ale aj keby sme ti chceli pomoct, v takomto pripade nemame ako.
vierasb
16.12.11,20:26
neviem, či sú všetci učitelia, ktorí tu reagujú, ale my máme 1 a pol hodiny na domácu prípravu, tomu teda máme prispôsobený prac. čas. v škole nemáme kabinety, triedy sú plné plesní. samozrejme, že sú tlaky, aby sme ostávali v škole dlhšie, ale ničiť si zdravie ak to nie je nevyhnutné nikto nie je ochotný. tiež by som privítala vaše názory na pracovný čas učiteľa najmä v základnej škole, pretože si myslím, že učiteľ je platený za úväzok, teda za to, čo odučí, a kde sa na tie hodiny pripravuje, či v škole, alebo doma, to môže byť nezainteresovaným jedno.