kittike23
27.10.11,13:20
Som rozvedená, chcela by som si kúpiť byt do osobného vlastníctva.
Z manželstva mám jedno dieťa, ktoré mi súd zveril do starostlivosti, a som zákonná zástupkyňa syna, a mám právo s jeho majetkom nakladať.
S bývalým manželom sa syn nestýka už viac ako 1,5 roka.
Moja hlavná otázka by znela:
Ak by sa so mnou niečo udialo ( úmrtie) automaticky sa dieťa zverí do starostlivosti druhého rodiča otca.
Nakoľko dieťa by nebolo dospelé, zatiaľ zákonný zástupca – otec môže nakladať s majetkom dieťaťa.
A preto by som nechcela aby byt predal alebo dal do nájmu.
Na základe na LV pripíšem vecné bremeno na mojich rodičov.... Alebo ako mám sa POISTIŤ ???


Alebo iná dobrá rada.


Ďakujem.
buchač
27.10.11,11:37
Som rozvedená, chcela by som si kúpiť byt do osobného vlastníctva.
Z manželstva mám jedno dieťa, ktoré mi súd zveril do starostlivosti, a som zákonná zástupkyňa syna, a mám právo s jeho majetkom nakladať.
S bývalým manželom sa syn nestýka už viac ako 1,5 roka.
Moja hlavná otázka by znela:
Ak by sa so mnou niečo udialo ( úmrtie) automaticky sa dieťa zverí do starostlivosti druhého rodiča otca.
Nakoľko dieťa by nebolo dospelé, zatiaľ zákonný zástupca – otec môže nakladať s majetkom dieťaťa.
A preto by som nechcela aby byt predal alebo dal do nájmu.
Na základe na LV pripíšem vecné bremeno na mojich rodičov.... Alebo ako mám sa POISTIŤ ???


Alebo iná dobrá rada.


Ďakujem.
Stačí aj tak , ako uvažuješ ...

Predaj bez podpisu oprávnených by neprešiel ...len po zrušení vecného bremena ...

No ten nájom by sa asi ovplyvniť nedal ...na súde ( eventuálnom ) by vždy mohol dôvodiť nejakým argumentom ...povedzme zlou finančnou situáciou , že nezvládne dva byty naraz platiť ...
kittike23
27.10.11,11:50
Dá sa dopísať do kúpnej zmluvy aj zriadenie vecného bremena?

alebo musime vytvoriť 2x zmluvy?
jurmiro
27.10.11,16:43
Ak ste rozvedená, žijete len sama s dieťaťom, v prípade Vašej smrti, by Vaše dieťa bolo jediným dedičom. Pokiaľ by bolo maloleté, nemôže samozrejme v dedičskom konaní konať samostatne, musí mať opatrovníka. Mohol by to byť aj jeho otec (Váš bývalý manžel), ale aj niekto iný z rodiny.
Zákonný zástupca, ktorý spravuje majetok maloletého dieťaťa, ale aj opatrovník, potrebuje na právny úkon, ktorým by nakladal s majetkom maloletého a nešlo by o bežnú vec - predaj bytu určite nie je bežná vec - potrebuje na takýto právny úkon schválenie súdom, inak by tento právny úkon bol absolútne neplatný pre rozpor so zákonom.
Iná situácia by mohla byť v prípade nájmu, tu by súd zrejme posudzoval výhodnosť nájmu pre maloletého. Výnos z nájmu je rovnako majetkom maloletého. Konanie o schválení úkonu je formou starostlivosti súdu o maloletých, ako také môže začať aj bez návrhu. Stačí neformálny podnet napr. niekoho z rodiny, ktorý o celej veci vie.

Kúpna zmluva a zmluva o zriadení vecného bremena môžu byť aj v jednej listine, tam problém nie je. V každom prípade ide ale o dva právne úkony a kataster bude preto požadovať správny poplatok v dvojnásobnej výške.
danushka
27.10.11,18:23
Len poopravím, vecné bremeno nemusí dávať súhlas na predaj nehnuteľnosti alebo jej prenájom.
Nehnuteľnosť sa dá predať aj s ťarchou, ktorá je v prípade vecného bremena zapísaná v časti ,,C" na LV.

Poistiť nehnuteľnosť vecným bremenom sa na prvý pohľad zdá byť rozumné, ale ak by sa stal po Tvojej smrti zákonným zástupcom Tvoj ex a špekulatívne chcel predať nehnuteľnosť rýchlo, vedel by ju predať aj s vecným bremenom a budúci kupujúci by ako majiteľ s nehnuteľnosťou mohol naložiť akokoľvek bez ohľadu na to, kto je oprávnený z vecného bremena.
danushka
27.10.11,18:27
Stačí aj tak , ako uvažuješ ...

Predaj bez podpisu oprávnených by neprešiel ...len po zrušení vecného bremena ...

No ten nájom by sa asi ovplyvniť nedal ...na súde ( eventuálnom ) by vždy mohol dôvodiť nejakým argumentom ...povedzme zlou finančnou situáciou , že nezvládne dva byty naraz platiť ...

Vecné bremeno je oprávnené nehnuteľnosť užívať v takom rozsahu, ako mu to vyplýva zo zmluvy o zriadení vec. bremena, ale v žiadnom prípade sa nevyžaduje podpis vecného bremena pri podpise kúpnej zmluvy. Ono je len ťarchou, nemá žiadne vlastnícke práva.
Erzebeth
28.10.11,22:44
Vecné bremeno môže byť aj predkupné právo v prospech tvojich rodičov. To znamená, že byt by mohol predať, ale naskôr by ho musel ponúknuť tvojim rodičom. Rodičia, i keby byt nekúpili, boli by o veci informovaní a mohli by na súde konať v prospech svojho vnuka.