jana gordikova
27.10.11,13:48
Chcem sa opytat,ci mi vie niekto poradit v mojom pripade?:
V novembri 2008 som nastupila na matersku dovolenku.dcera sa narodila v decembri 2008,takze teraz v decembri bude mat 3 roky cim mi vlastne konci rodicovska dovolenka.Dnes som bola za svojim zamestnavatelom (zubar),pred materskou som pracovala,ako zdravotna sestra v zubnej ambulancii Opytala som sa ho,ze ci mi drzi miesto? Povedal,ze nie!
Podla zakona mi moje miesto musi drzat polroka a potom uz nie.Kedze na ambulancii pracuje ,len jedna sestra ,chapem ze ma nema po ukonceni rodicovskej dovolenky kam vziat,kedze uz ma zabehnutu sestru.Len som ostala v soku,ked mi doktor tvrdil,ze vraj ja u neho zamestnana uz nie som.Ze ked som po polroku nenastupila tak narok na moje miesto automaticky zaniklo!!! Ano ,to chapem!!!ale pokial ja viem tak on ma nema pravo pocas materskej a rodicovskej dovolenky prepustit!  
Povedala som mu,ze ale mne od neho neprisla  ziadna vypoved ,ani som nic nepodpisovala.Ze ja zijem 3 roky v tom,ze som sice na rodicovskom,ale stale som u neho zamestnana!!! Pokial ma ako zamestnanca zrusili,mali mi poslat vypoved a takisto aj zapocet rokov,nie?Ako mam postupovat?????
Ja uz mam dohodnute ine miesto, ja som sa chcela s nim len dohodnut,ze prinesiem vypoved a nech mi nachysta papiere,ktore potrebujem pri nastupe do noveho zamestnania.a ostala som sokovana,ked mi oznamil ,ze ja uz nie som jeho zamestnanec-bez toho ,aby som niekedy dostala od neho vypoved.Ja som predsa iba normalne nastupila na matersku dovolenku a som s dietatom doma do jeho 3.rokov
Xanti
27.10.11,11:56
Mala si pracovný pomer na dobu neurčitú? Ak áno tak ťa nemal právo prepustiť, a stále ťa musí mať v evidencii. A ak ukončil PP tak Ti musel dať výpoveď pričom si chránená zo zákona, takže by šlo o neplatnú výpoveď.

No písomne by som mu oznámila návrat do zamestnania mesiac pred skončením rodičovskej dovolenky. Doporučene. A asi by som sa skúsila informovať na SP, či ťa má v stave.
ivka70
27.10.11,11:59
Pan zamestnavatel sa sakra myli, lebo po zmene Zakonnika prace ti uz miesto musi drzat nie iba pocas MD, ale aj pocas RD.
Takze do 3 rokov dietata.
Ak tvoje prac. miesto uz nema )co pri zubarovi asi nepripada do uvahy, ze nema sestricku), moze ti dat po RD vypoved kvoli zruseniu prac. mieasta, ale v takom pripade mas narok vypovednu dobu alebo na odstupne.

Ako pise Xanti, skus tu socialnu poistovnu a ak ti skutocne PP ukoncil, tak sa obrat na pravnika.


A este otazocka, poziadala si zamestnavatela o cerpanie rodicovskej dovolenky po ukonceni MD (teda cca. po pol roku)?
Zimama
27.10.11,20:37
Pan zamestnavatel sa sakra myli, lebo po zmene Zakonnika prace ti uz miesto musi drzat nie iba pocas MD, ale aj pocas RD.
Takze do 3 rokov dietata.
Ak tvoje prac. miesto uz nema )co pri zubarovi asi nepripada do uvahy, ze nema sestricku), moze ti dat po RD vypoved kvoli zruseniu prac. mieasta, ale v takom pripade mas narok vypovednu dobu alebo na odstupne.

Ako pise Xanti, skus tu socialnu poistovnu a ak ti skutocne PP ukoncil, tak sa obrat na pravnika.


A este otazocka, poziadala si zamestnavatela o cerpanie rodicovskej dovolenky po ukonceni MD (teda cca. po pol roku)?

A zmení to niečo na veci, keď pracovníčka požiada alebo nepožiada o čerpanie RD? My máme jednu takú, čo - pokiaľ viem - nepožiadala, a podľa mňa ani neoznámi, že odvtedy a odvtedy nastúpi do práce znova, len jedného dňa znova prikvitne... Je povinná oznámiť to zamestnávateľovi vopred? Alebo je to len otázka "dobrých mravov"? Ďakujem za odpovede! :)
Katy a R
27.10.11,20:50
.. myslím, že je to dôležité ;) (§ 166 ZP) .. http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#166
ivka70
28.10.11,10:14
A zmení to niečo na veci, keď pracovníčka požiada alebo nepožiada o čerpanie RD? My máme jednu takú, čo - pokiaľ viem - nepožiadala, a podľa mňa ani neoznámi, že odvtedy a odvtedy nastúpi do práce znova, len jedného dňa znova prikvitne... Je povinná oznámiť to zamestnávateľovi vopred? Alebo je to len otázka "dobrých mravov"? Ďakujem za odpovede! :)

Keby zamestnavatel chcel, posle jej po ukonceni MD vyzvu, preco nenastupila do prace, da jej opakovanu absenciu a prepustit ju.
brčko
28.10.11,11:02
Keby zamestnavatel chcel, posle jej po ukonceni MD vyzvu, preco nenastupila do prace, da jej opakovanu absenciu a prepustit ju.

teraz je už povinnosť požiadať písomne a mesiac popredu. Ale v čase jej nástupu na RD bolo v Zákonníku práce len, že musí požiadať o Rd, nebolo uvedené, že písomne. Tj. ak bolo by to dosť na dokazovaní a ak by sa so zamestnávatelom alebo mzdárkou bavili o tom, že bude doma do 3rokov, tak podla mna to možno považovať za ústne požiadanie o Rd.

Súhlasím s Xanti, nech si na SP a príp. aj ZP zistí, či ju evidujú ako zamestnanca na Rd. Ak nie, tak treba konať. A asi by som napísala na IP a pýtala si radu, ako postupovať. A aj písomne (doporučene s doručenkou) zamestnávatelovi ako tu je uvedené by som žiadala o nástup do práce.

Ešte mi tak napadá, akú adresu u zamestnávatela ako trvalé bydlisko, príp. korešpond. adresu. Samozrejme je podstatné, či nešlo o PP na dobu určitú, či skúšobnú dobu (toto druhé asi nehrozí).
Katy a R
28.10.11,11:55
Tiež sa pripájam k názoru .. že treba konať !!
.. ide o to - ako sa k tomu stavia zamestnávateľ:confused:. Lebo aj vtedy bolo ... že za-ľ je povinný poskytnúť RD žene a mužovi, ktorí o to požiadajú . (Aj keď tá povinnosť nebola "písomná" - na rozdiel od terajšieho stavu).
V každom prípade ti PP nemohol skončiť len tak ... :confused::confused:
Zimama
28.10.11,17:34
Ďakujem aj ja za odpovede - o 6-9 mesiacov sa mi veľmi zídu...
AMM
06.01.12,18:26
Prosím vás o radu: Momentálne som na RD so synom, ktorý má 1,5 roka. Plánovala som pôvodne byť s ním doma až do jeho 3 rokov. Tento rok sa mi však mení zamestnávateľ a nastanú aj organizačné zmeny. Mohol by ma zamestnávateľ prepustiť, prípadne zrušiť moje pracovné miesto aj napriek RD. Alebo som chránená aj pred novým zamestnávateľom až do skončenia RD?
Ďakujem!
Tweety
06.01.12,18:29
QUOTE=AMM;1935438]Prosím vás o radu: Momentálne som na RD so synom, ktorý má 1,5 roka. Plánovala som pôvodne byť s ním doma až do jeho 3 rokov. Tento rok sa mi však mení zamestnávateľ a nastanú aj organizačné zmeny. Mohol by ma zamestnávateľ prepustiť, prípadne zrušiť moje pracovné miesto aj napriek RD. Alebo som chránená aj pred novým zamestnávateľom až do skončenia RD?
Ďakujem![/QUOTE] Čo na to §64 ZP?
§ 64
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.
nikulik
06.01.12,19:04
(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

Poprosim vas o vysvetlenie vyššie hrubo vyznačeného. Lebo vôbec nerozumiem.
veronikasad
06.01.12,21:03
(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

Poprosim vas o vysvetlenie vyššie hrubo vyznačeného. Lebo vôbec nerozumiem.
uveď radšej konkrétne svoj prípad, ktorý potrebuješ riešiť.
nikulik
06.01.12,21:23
uveď radšej konkrétne svoj prípad, ktorý potrebuješ riešiť.
Veronika, nemam konkretny priklad, riesil sa tu príspevok číslo 10, a nejako som nerozumela tej vete v zakone.
nikulik
06.01.12,21:32
teraz je už povinnosť požiadať písomne a mesiac popredu. Ale v čase jej nástupu na RD bolo v Zákonníku práce len, že musí požiadať o Rd, nebolo uvedené, že písomne. Tj. ak bolo by to dosť na dokazovaní a ak by sa so zamestnávatelom alebo mzdárkou bavili o tom, že bude doma do 3rokov, tak podla mna to možno považovať za ústne požiadanie o Rd.

Súhlasím s Xanti, nech si na SP a príp. aj ZP zistí, či ju evidujú ako zamestnanca na Rd. Ak nie, tak treba konať. A asi by som napísala na IP a pýtala si radu, ako postupovať. A aj písomne (doporučene s doručenkou) zamestnávatelovi ako tu je uvedené by som žiadala o nástup do práce.

Ešte mi tak napadá, akú adresu u zamestnávatela ako trvalé bydlisko, príp. korešpond. adresu. Samozrejme je podstatné, či nešlo o PP na dobu určitú, či skúšobnú dobu (toto druhé asi nehrozí).


V suvislosti s tym, ze som zrovna dnes hľadala odpoved na takyto pripad, dovolim si poopravit prvu vetu tohto prispevku, nie povinnosť požiadať pisomne, ale: §166
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Z toho mi vyplyva ze nie žiadosť ako doteraz ale len list, v ktorom oznami zamestnavatelovi predpokl.den nastupu atd..
veronikasad
06.01.12,21:32
Veronika, nemam konkretny priklad, riesil sa tu príspevok číslo 10, a nejako som nerozumela tej vete v zakone.
Na ten prísp. č. 10 by som odpovedala - pokial zamestnavatel nezanikol, zostáva u neho na rodičovskej dovolenke. Nemôže dostať výpoveď.
Ak sa pýtaš na druhú časť zvýrazneného odstavca - asi takto. Ak zamestnankyňa dostane výpoveď a počas nej zostane tehotná, výpovedná doba sa predlžuje o dobu materskej a rodičovskej dovolenky. Pracovný pomer teda končí až po skončení RD. Nemusia to byť tri roky veku dieťaťa a nezávisí to od poberania rod.príspevku. Pracovný pomer končí nástupom pracovníčky do práce...
veronikasad
06.01.12,21:34
V suvislosti s tym, ze som zrovna dnes hľadala odpoved na takyto pripad, dovolim si poopravit prvu vetu tohto prispevku, nie povinnosť požiadať pisomne, ale: §166
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Z toho mi vyplyva ze nie žiadosť ako doteraz ale len list, v ktorom oznami zamestnavatelovi predpokl.den nastupu atd..
súhlasím - nežiadaš, ale oznamuješ nástup do práce, resp. ukončenie RD. Žiadaš len v prípade ak si chceš RD rozložiť na dlhšie obdobie ako 3 roky (RD nesúvisí s poberaním RP).
nikulik
08.01.12,19:08
Na ten prísp. č. 10 by som odpovedala - pokial zamestnavatel nezanikol, zostáva u neho na rodičovskej dovolenke. Nemôže dostať výpoveď.
Ak sa pýtaš na druhú časť zvýrazneného odstavca - asi takto. Ak zamestnankyňa dostane výpoveď a počas nej zostane tehotná, výpovedná doba sa predlžuje o dobu materskej a rodičovskej dovolenky. Pracovný pomer teda končí až po skončení RD. Nemusia to byť tri roky veku dieťaťa a nezávisí to od poberania rod.príspevku. Pracovný pomer končí nástupom pracovníčky do práce...

Dakujem, už mi to je jasne.
zuza 74
08.02.12,08:54
Dobrý deň, keď som teraz na RD/syn má 1 rok/ a volal mi ZL, že sa ruší nemôže mi dať výpoveď ale môže na mňa tlačiť aby som podpísala dohodu o ukončení PP? Mala by som nárok na odstupné? A ak by som nastúpila do zamestnania k inému ZL a dal malého do jaslí mám potom nárok popri PP aj na vyplácanie rod. príspevku alebo nie? Prosím o odpoveď.
veronikasad
08.02.12,08:59
Dobrý deň, keď som teraz na RD/syn má 1 rok/ a volal mi ZL, že sa ruší nemôže mi dať výpoveď ale môže na mňa tlačiť aby som podpísala dohodu o ukončení PP? Mala by som nárok na odstupné? A ak by som nastúpila do zamestnania k inému ZL a dal malého do jaslí mám potom nárok popri PP aj na vyplácanie rod. príspevku alebo nie? Prosím o odpoveď.
Čo znamená, že sa zamestnávatel ruší ? Ruší tvoje pracovné miesto, ruší prevádzku, alebo celkom končí činnosť ?
zuza 74
08.02.12,09:30
Zamestnávateľ sa ruší, vznikne nový.
veronikasad
08.02.12,09:31
Zamestnávateľ sa ruší, vznikne nový.
Ide o prechod práv na nového zamestnávatela ? Má aj viac zamestnancov ?

V žiadnom prípade si nedávaj výpoveď sama. Počkaj na doručenie výpovede zo strany zamestnávatela a na kopiu výpovede napíš, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Iba tak budeš mať nárok na odstupné.
zuza 74
08.02.12,09:50
Čiže z dôvodu rušenia ZL mi môže dať výpoveď? Aj keď som na MD?
veronikasad
08.02.12,10:19
Čiže z dôvodu rušenia ZL mi môže dať výpoveď? Aj keď som na MD?
ak nedochádza k prechodu práv na iného zamestnávatela - ano
evinka33
13.08.12,19:46
V suvislosti s tym, ze som zrovna dnes hľadala odpoved na takyto pripad, dovolim si poopravit prvu vetu tohto prispevku, nie povinnosť požiadať pisomne, ale: §166
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Z toho mi vyplyva ze nie žiadosť ako doteraz ale len list, v ktorom oznami zamestnavatelovi predpokl.den nastupu atd..


Prosím vás a keď zamestnankyňa písomne neoznámila zamestnávateľovi, že po dovŕšení 3 rokov dieťaťa si predlžuje rodičovskú dovolenku pre dlhodobý nepriaznivý stav dieťaťa, môže jej dať zamestnávateľ výpoveď? Alebo tým že jej to UPSVaR priznal je automaticky chránená pred výpoveďou? Môže to zamestnávateľovi oznámiť aj so spätným dátumom?
evinka33
15.08.12,18:36
Prosím nájde sa niekto kto poradí? Kamoška totiž zamestnávateľovi neoznámila že si predlžuje rodičovskú a ten jej teraz poslal výpoveď a že nemá nárok ani na odstupné ?!
ivka70
15.08.12,18:44
Prosím nájde sa niekto kto poradí? Kamoška totiž zamestnávateľovi neoznámila že si predlžuje rodičovskú a ten jej teraz poslal výpoveď a že nemá nárok ani na odstupné ?!

Aky bol dovod vypovede?

V podstate si kamoska nesplnila oznamovaciu povinnost, ktoru ma danu Zakonnikom prace a rovnako ani nepoziadala zamestnavatela o uvolnenie na dalsiu RD a do prace ani nenastupila, co by mohlo znamenat absenciu a naslednu vypoved zo strany zamestnavatela kvoli poruseniu prac. discipliny, pri ktorej narok na odstupne nie je.
Takze ano, taka moznost existuje.
veronikasad
15.08.12,18:47
Prosím nájde sa niekto kto poradí? Kamoška totiž zamestnávateľovi neoznámila že si predlžuje rodičovskú a ten jej teraz poslal výpoveď a že nemá nárok ani na odstupné ?!
Poberá rodičovský príspevok z dôvodu nepriaznivého zdr.stavu dieťaťa ?
evinka33
15.08.12,19:08
Áno, poberá rodičovský z dôvodu nepriaznivého stavu dieťatka, a veru si tú oznamovaciu povinnosť nesplnila, teraz má pocit že ani zamestnávateľ sa s ňou neskontaktoval práve preto aby jej mohol dať absenciu a výpoved bez odstupného. Dôvod výpovede je porušenie pracovnej disciplíny - neospravedlnená absencia.
veronikasad
15.08.12,19:09
Áno, poberá rodičovský z dôvodu nepriaznivého stavu dieťatka, a veru si tú oznamovaciu povinnosť nesplnila, teraz má pocit že ani zamestnávateľ sa s ňou neskontaktoval práve preto aby jej mohol dať absenciu a výpoved bez odstupného. Dôvod výpovede je porušenie pracovnej disciplíny - neospravedlnená absencia.
Dostala výpoveď, alebo okamžité zrušenie pracovného pomeru ? (podľa akého § ZP?)
evinka33
15.08.12,19:19
Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods. 1 písmeno b) Zákonníka práce
veronikasad
15.08.12,19:21
Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods. 1 písmeno b) Zákonníka práce
Vyzval ju zamestnávatel na nastúpenie do práce ? K akému dátumu s ňou ukončil pracovný pomer ?
evinka33
15.08.12,19:28
Vyzval ju zamestnávatel na nastúpenie do práce ? K akému dátumu s ňou ukončil pracovný pomer ?

no práveže nevyzval, pracovný pomer s nou ukončil k 10.8., dieťatko malo 3 roky 24.júla
veronikasad
15.08.12,19:31
no práveže nevyzval, pracovný pomer s nou ukončil k 10.8., dieťatko malo 3 roky 24.júla
Nie som právnik, ale podľa môjho názoru ide o neplatné skončenie pracovného pomeru

§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.

Doporučujem obrátiť sa na Centrum právnej pomoci
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CF0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.legalaid.sk%2F&ei=xgUsUPWBBs7gtQbl4oCgCw&usg=AFQjCNE_Da6EIShm64AJbX2DNBdBvVLqOw&sig2=gRagVS0G5jF88nabmnNPRw&cad=rja

príp. konzultovať s právnikom na odd. Starostlivosti o rodinu UP (kedysi niečo také na UP bolo).

Pozor na lehoty (nepoznám ich) na napadnutie neplatnosti okamžitého zrušenia prac.pomeru.
evinka33
15.08.12,19:37
Ďakujem veľmi pekne za radu, myslíte že sa teda môže pokúsiť napadnúť platnosť tej výpovede, aj keď vlastne jej vinou zamestnávateľ "kvázi" nevedel o tom že sa stará o choré dieťatko? (oficiáone to síce neoznámila ale zamestnávateľ určite vedel resp. predpokladal že s ním zostane doma aj po tých 3 rokoch) ešte raz vďaka
veronikasad
15.08.12,19:40
Ďakujem veľmi pekne za radu, myslíte že sa teda môže pokúsiť napadnúť platnosť tej výpovede, aj keď vlastne jej vinou zamestnávateľ "kvázi" nevedel o tom že sa stará o choré dieťatko? (oficiáone to síce neoznámila ale zamestnávateľ určite vedel resp. predpokladal že s ním zostane doma aj po tých 3 rokoch) ešte raz vďaka
myslím, že má šancu uspieť, vzhľadom na citovaný § ZP, ktorý som ti priložila. Ale doporučujem, aby podanie spracoval právnik, ktorý sa venuje pracovnému právu.

V odkaze, ktorý som ti priložila, máš zoznam Centier právnej pomoci, ak by mala fin. problémy so zaplatením komerčného právnika.

Ešte doplním - neide o "výpoveď", ale "okamžité skončenie prac.pomeru".
Ak by išlo o výpoveď a v priebehu výpovednej doby by požiadala o čerpanie rod.dovolenky, výpovedná doba by skončila až po skončení rodičovskej dovolenky.
karacenka
22.10.12,05:19
Zdravím, čo môže robiť zamestnankyňa v takom prípade, keď je momentálne na rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ jej pošle výpoveď z dôvodu, že všetkých zamestnancov prehlasovali zo slovenskej do českej spoločnosti a ona, keďže je na RD dostala výpoveď. Podotýkam, že všetko jej prišlo písomne bez upozornenia vopred . A perlička . Poslali je to 15.10.2012, pričom v obálke bola výpoveď k 5.9.2012. Je toto normálne?? Môžu jej poslať mesiac starú výpoveď ?? Nemali ju nejako dopredu upozorniť, že sa chystá nejaká zmena a že budú prepúšťať resp. presúvať zamestnancov do českej spoločnosti.
Je vôbec platná takáto výpoveď?? Nemala nárok na odstupné ( resp. výp. dobu)? Prosím poraďte, nevie čo má robiť. Ako ďalej konať.. Ďakujem

PS: Doplňam (teraz som zistila) paragraf výpovede je 63, ods. 1
miramax1
05.11.12,13:28
a mozem sa spytat ked sa dorucila vypoved 31.10 , a vypoved zacina plynut od 1.11? No vypoved som neprevzala osobne ale svokra, cize porusil sa paragr.38