intel
03.11.11,18:37
Dobrý deň. Som väčšinovým vlastníkom pozemku(6/8). Pozemok chcem predať kamarátovi, ktorý by tam postavil dom. Viem, že predkupné právo má menšinový vlastník, ale ja chcem pomôcť kamarátovi. Ak ponúknem svoje podiely menšinovému vlastníkovi za vysokú cenu, podiely nekúpi. Čo sa udeje potom?
jurmiro
03.11.11,17:45
Podiely by ste mal spoluvlastníkovi ponúknuť za takú cenu, za akú ich chcete skutočne predať kamarátovi. Inak by zrejme spoluvlastník mohol namietať neplatnosť zmluvy s kamarátom.
danushka
03.11.11,17:45
Ak podielový spoluvlastník nevyužije predkupné právo, môžeš nehnuteľnosť predávať ďalej. Oslovením spoluvlastníka postupuješ podľa litery zákona.
Výzvu mu zašli písomne, doporučene a daj mu reálny termín na odpoveď. Neodpovedanie do určitého termínu považuj sa odmietnutie predk.práva, čo vo výzve pripomeň.
Chobot
03.11.11,17:52
Dobrý deň. Som väčšinovým vlastníkom pozemku(6/8). Pozemok chcem predať kamarátovi, ktorý by tam postavil dom. Viem, že predkupné právo má menšinový vlastník, ale ja chcem pomôcť kamarátovi. Ak ponúknem svoje podiely menšinovému vlastníkovi za vysokú cenu, podiely nekúpi. Čo sa udeje potom?

Potom môžeš pozemok predať komukoľvek za tú istú cenu. Ak to predáš lacnejšie, môže ten menšinový vlastník napadnúť predaj.
Mária27
03.11.11,19:52
Môžeš ponúknuť vysokú sumu a napísať ju takú istú do zmluvy, aj keby ti dal kamarát menej peňazí. Akurát by si mohol platiť vyššiu daň, čo nie je trestné.

Spoluvlastníci obyčajne nevedia, že ak chcú po ponuke nehnuteľnosť kúpiť, musia ju vyplatiť do dvoch mesiacov (§ 605 obč.z.), teda ak mu nedáš nejakú lehotu; inak predkupné právo strácajú.
intel
04.11.11,20:12
Ďakujem.
A keď pozemok predám(teda tých 6/8), čo potom s tými 2/8, ktoré vlastní menšinový vlastník? Vyčlenia sa mu na pozemku- ako, kde,...?
bobekoad
04.11.11,20:20
jedine podielove vysporiadanie navrhom na sud
MarcoM
04.11.11,20:57
A čo najprv odkúpiť podiely od menšinového podielového spoluvlastníka?
Ja som zažil aj prípad kedy väčšinový podielový spoluvlastník ponúkol predaj svojich podielov za určitú cenu. Menšinovému podielovému spoluvlastníkovi sa to zdalo veľa, tak odpovedal, že má záujem a chce si uplatniť svoje predkupné právo, ale s cenou nesúhlasí. Čiže sa to tam muselo riešiť až súdnou cestou. Keďže on svoje predkupné právo chcel využiť, ale nebol konsenzus na cene. Najprv by som to vysporiadal, až potom by som to predával kamarátovi.
Mária27
04.11.11,22:28
Ja som zažil aj prípad kedy väčšinový podielový spoluvlastník ponúkol predaj svojich podielov za určitú cenu. Menšinovému podielovému spoluvlastníkovi sa to zdalo veľa, tak odpovedal, že má záujem a chce si uplatniť svoje predkupné právo, ale s cenou nesúhlasí. Čiže sa to tam muselo riešiť až súdnou cestou. Keďže on svoje predkupné právo chcel využiť, ale nebol konsenzus na cene.

V tomto prípade nešlo o predkupné právo ale o dohodu o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva (§ 141). Vtedy ak nepríde k dohode, rozhoduje súd (§ 142). Zadávateľ ide o prevod kamarátovi (§ 140).
Mária27
04.11.11,22:29
Ďakujem.
A keď pozemok predám(teda tých 6/8), čo potom s tými 2/8, ktoré vlastní menšinový vlastník? Vyčlenia sa mu na pozemku- ako, kde,...?

Nevyčlenia sa mu, zostane spoluvlastníkom s novým majiteľom.
intel
05.11.11,06:50
Čiže nový majiteľ na pozemku nebude môcť postaviť dom? (Menšinový vlastník robí prieky, zo zásady nepredá svoje podiely)
Mária27
06.11.11,10:30
To je už iná otázka, aj keď sa stále týka spoluvlastníctva. Neviem, ako užívate teraz pozemok, ale v zásade musíte byť nejako dohodnutí. Ak nechce svoj podiel predať, skúste sa dohodnúť o užívaní tak, aby sa ten dom mohol postaviť. Povolenie na stavbu asi nedostane bez súhlasu spoluvlastníka pozemku. Mohli by ste sa dohodnúť na vyčlenení jeho časti len na užívanie pri zachovaní spoluvlastníctva, samozrejme by mal mať prístup k pozemku. Väčšinový spoluvlastník síce má právo rozhodnúť o hospodárení so spoločnou vecou (§ 139 ods. 2 obč.z.), avšak pri stavbe ide o dôležitú zmenu a menšinový spoluvlastník sa môže obrátiť na súd (§ 139 ods. 3)..

Môžete sa dohodnúť na oficiálnom rozdelení pozemku na dva a zápise vlastníctva každému zvlášť - to je dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva (§ 141). Ak by ste sa nedohodli, môže na návrh rozhodnúť súd podľa § 142. O tejto otázke je na porade veľa príspevkov, skús si ich vyhľadať.
intel
06.11.11,11:07
Ďakujem.