Dantess
04.11.11,11:14
Zdravím poraďáci. Naskytla sa mi možnosť prenajať si celkom dobré priestory a rád by som tam predával kávu a mal to aj ako odberné miesto. Moja otázka je ale nasledovná, musím mať registračnú pokladňu ? Alebo stačí, keď budem mať pc s tlačiarňou a všetko čo sa nakúpi dám na faktúru ?? Ďakujem za odpoveď
Xanti
04.11.11,10:17
Dá sa .. akurát musíš mať fiškálnu tlačiareň a vytlačí ti to pekný bloček a nie faktúru. Stačí ti však pc s pokladničným programom napr. pohoda kasa http://www.stormware.sk/pohoda/kasa.aspx . :D
Mila123
04.11.11,10:21
alebo si držiteľom preukazu ŤZP....
alebo budeš klientom predávať tvoar tak, že im vystavíš faktúru a peniaze budeš čakať , že ti zaplatia na účet....
Dantess
04.11.11,10:48
Ale tá kasa je už len ako doplnok k programu pohoda, nie ? A nedá sa to vyriešiť príjmovým dokladom ? Či čo to je ? Vieš tie papiere čo sa vypíšu :D Alebo normálne by som vystavil normálnu faktúru, podpísal ja potom klient a hotovo. hmm ?
Mila123
04.11.11,10:54
Ale tá kasa je už len ako doplnok k programu pohoda, nie ? A nedá sa to vyriešiť príjmovým dokladom ? Či čo to je ? Vieš tie papiere čo sa vypíšu :D Alebo normálne by som vystavil normálnu faktúru, podpísal ja potom klient a hotovo. hmm ?
a platba peňazí ? ako si ju predstavuješ?
Dantess
04.11.11,10:59
ja mu dám faktúru, podpíšeme a zaplatí. Rovnako ako keď sa dá osobný odber v shope
Žabinka
04.11.11,11:08
Elektronické registračné pokladnice po 1.1.2012
Elektronickú registračnú pokladnicu je povinný používať podnikateľ, ktorý predáva tovar alebo poskytuje služby uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP, pričom tržby z predaja tovaru alebo z poskytnutia služby prijíma v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.
Príloha č.1: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/priloha_erp.pdf
Zita5
04.11.11,11:14
ja mu dám faktúru, podpíšeme a zaplatí. Rovnako ako keď sa dá osobný odber v shope

Ja som ešte kávu na faktúru nepila .:) Ale teraz vážne , ja som za to, že potrebujete registračnú pokladňu .
Dantess
04.11.11,11:21
Aha no ešte musím povedať, že ja nepredávam kávu v šálke :D Ale normálne balenú, ktorú si človek vypije až doma. Zrnkovú, mletú, kapsule atď.
JAJA11
04.11.11,11:21
Zdravím poraďáci. Naskytla sa mi možnosť prenajať si celkom dobré priestory a rád by som tam predával kávu a mal to aj ako odberné miesto. Moja otázka je ale nasledovná, musím mať registračnú pokladňu ? Alebo stačí, keď budem mať pc s tlačiarňou a všetko čo sa nakúpi dám na faktúru ?? Ďakujem za odpoveď

Pri hotovostnom predaji tovaru je povinnosť mať ERP, nie je možné nahradiť toto faktúrou a príjmovým dokladom. Aj úhradu faktúry za tovar je potrebné urobiť cez ERP. (fiškalizovanú)

Ak budete predávať len na faktúru a úhrady budú na účet, alebo ako dobierka, nie je potrebné mať ERP. Akonáhle však príjmete hotovosť, či už za tovar, alebo vystavenú fa, je potrebné mať ERP.
Mila123
04.11.11,11:22
ja mu dám faktúru, podpíšeme a zaplatí. Rovnako ako keď sa dá osobný odber v shope
veľký omyl....
nemôžeš to takto prevádzať...sú prípady kedy nemusíš....môj príspevok č. 3 je jeden taký, kedy nemusíš....
Dantess
04.11.11,11:24
Hmmm tak potom nerozumiem. Mne sa veľmi veľa krát stane, že si dám na nejaký tovar osobný odber a oni mi k tomu dajú len faktúru a nič viac...
avalik
04.11.11,11:30
Hmmm tak potom nerozumiem. Mne sa veľmi veľa krát stane, že si dám na nejaký tovar osobný odber a oni mi k tomu dajú len faktúru a nič viac...

do konca roka je to este mozne.
od 1.1.2012 uz uhrada FA za tovar a sluzby (uvedene v prilohe -prisp. 7) len bankovym prevodom, dobierkou alebo cez reg. pokladnu, cez PPD to uz nebude mozne.
Mila123
04.11.11,11:31
Hmmm tak potom nerozumiem. Mne sa veľmi veľa krát stane, že si dám na nejaký tovar osobný odber a oni mi k tomu dajú len faktúru a nič viac...
mimotemy vyzerá to tak ako keby si nám neveril.....preto si napíš e-mail na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) svoj dotaz, odpoveď ti príde veľmi rýchlo.....a nebude sa s našou odlišovať.....
Zita5
04.11.11,11:38
http://www.porada.sk/t102701-p6-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1886000

4. Otázka:
Kto je povinný používať podľa zákona o ERP pokladnicu na evidenciu tržieb ?Je pravda, že sa táto povinnosť vzťahuje len na podnikateľov ?
Odpoveď:
Povinnosť používať ERP sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar, alebo poskytuje službu podľa prílohy č. 1 zákona o ERP.
Povinnosť používania ERP sa vzťahuje na podnikateľov, ktorí súčasne spĺňajú tieto podmienky:

- na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predávajú tovar alebo poskytujú službu podľa prílohy č. 1 zákona o ERP,
- prijímajú tržby, pričom tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.

Ako z uvedeného vyplýva, pre posúdenie povinnosti používania ERP je rozhodujúce, či osoba, ktorá predáva tovar, alebo poskytuje služby uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP a v rámci tejto činnosti dosahuje tržby v hotovosti, má vydané oprávnenie na podnikanie. Podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka je osoba zapísaná v obchodnom registri osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitného predpisu alebo aj fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

Ak by nepodnikateľský subjekt napr. občianske združenie predával tovar alebo poskytoval služby na základe oprávnenia na podnikanie, pričom za predaj tovaru alebo za poskytnutú službu uvedenú v prílohe č. 1 zákona o ERP by prijímal úhradu v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, vzniká povinnosť evidovať prijaté tržby v hotovosti prostredníctvom ERP.

Zdroj : www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Október 2011
dreki
16.12.11,18:27
Ahojte. Všetci odôvodňujete prečo musí mať subjekt ERP. V poriadku. Položím teda otázku inak. Dá sa to ešte nejako obísť? Je nejaká medzera, nedokonalosť, v zákone, ktorú môžeme využiť?

Patrím k tým ktorí do mesiaca majú dva-tri príjmy do pokladne a inak len úhrady faktúr na účet. Je to na nervy robiť k takémuto príjmu uzávierku a lepiť si bločky do zošita a ani neviem čo ešte.

Ďakujem vopred za takto poňaté odpovede.
Negoti
16.12.11,18:30
platby si nechávaj pripisovať na účet.....
medzery v zákone ??? nemyslím, že sú.....
a inak bločky sa nemusia lepiť......
JAJA11
16.12.11,18:33
Ahojte. Všetci odôvodňujete prečo musí mať subjekt ERP. V poriadku. Položím teda otázku inak. Dá sa to ešte nejako obísť? Je nejaká medzera, nedokonalosť, v zákone, ktorú môžeme využiť?

Patrím k tým ktorí do mesiaca majú dva-tri príjmy do pokladne a inak len úhrady faktúr na účet. Je to na nervy robiť k takémuto príjmu uzávierku a lepiť si bločky do zošita a ani neviem čo ešte.

Lepenie bločkov nahradí fiškálny modul..... Takže toto odpadá. My sme podobný prípad, predávame len na faktúry, tak 5-7 dokladov do mesiaca a kvôli tomu sme museli kúpiť pokladňu....
dreki
16.12.11,18:37
platby si nechávaj pripisovať na účet.....


Ked niekoho pošlem aby mi vložil peniaze na účet je veľká šanca že o takéhoto zákaznika prídem. Takéto rady neočakávam - aj keď nehovorím že existujú iné len to dávam ako správne formulovanú
tému.
Economic
17.12.11,16:55
Čomu nerozumieš ?

Pri predaji všetkého tovaru za hotovosť je jednoducho ERP povinná.
pri službách je povinná len pri tých, ktoré sa nachádzajú vo vymedzenom zozname - je ich málinko oproti tým, kde ERP pri službách povinná nie je.

Čiže už sú zbytočné akékoľvek špekulácie tohto druhu.