Zavrieť

Porady

Registračná pokladnica - Otázky a odpovede zo stránky DRSR

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z otázok a odpovedí zo stránky www.drsr.sk vyberám :


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.
Usporiadat
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Predaj tovaru nie je predaj majetku.
Ak predávate auto ktoré bolo v majetku firmy - predávate majetok a účtujete o predaji majetku ...

Predaj tovaru je niečo iné - treba si naštudovať definície - čo je tovar .... atď.
0 1
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

Je to blbá otázka , ale zadám ju, lebo som už totálne z ,,RP,, zmagorená
Firma vyrobí vodomernu šachtu z plastov a následne ju predá. Musí mať reg.pokladňu ak chce peniaze prebrať v hotovosti.?
Keď ju vyrobí je to tovar, služba? Já si osobne myslím, že je to ,,výrobok,,.
Definícia tržby : Tržba je prijatá platba z predaju tovaru alebo služby na predajnom
mieste v hotovosti ....
ak som dobre pozerala v prílohe takéto niečo nie je alebo...?
Navrhla som riešiť všetko naďalej ,,faktúrou,, a uhrádzať v banke , nič nebrať v hotovosti - žiadne problémy.
Tak mi prosím potvrdťe môj názor či správne navrhujem alebo.....?

IVETA N
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri 1-2-10 predajoch sa ti neoplatí mať ERP. Preto to rieš cez banku, alebo poukážkou, alebo nech zákazník priamo vloží peniaze na účet v tvojej banke. Vyhni sa hotovosti - nebudeš mať problém.
Tovar z hľadiska ERP je aj material, suroviny, výrobky, polotovary, byty, pozemky, stavby, autá...........
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

KEJKA Pozri príspevok
pri 1-2-10 predajoch sa ti neoplatí mať ERP. Preto to rieš cez banku, alebo poukážkou, alebo nech zákazník priamo vloží peniaze na účet v tvojej banke. Vyhni sa hotovosti - nebudeš mať problém.
Tovar z hľadiska ERP je aj material, suroviny, výrobky, polotovary, byty, pozemky, stavby, autá...........
dakujem za odpovede aj Ninocke aj tictac... uvazovala som podobne- ze vsetko poriesime cey banku a vybavene. Dakujem este raz. pekny den prajem
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

IVETA N Pozri príspevok
Je to blbá otázka , ale zadám ju, lebo som už totálne z ,,RP,, zmagorená
Firma vyrobí vodomernu šachtu z plastov a následne ju predá. Musí mať reg.pokladňu ak chce peniaze prebrať v hotovosti.?
Keď ju vyrobí je to tovar, služba? Já si osobne myslím, že je to ,,výrobok,,.
Definícia tržby : Tržba je prijatá platba z predaju tovaru alebo služby na predajnom
mieste v hotovosti ....
ak som dobre pozerala v prílohe takéto niečo nie je alebo...?
Navrhla som riešiť všetko naďalej ,,faktúrou,, a uhrádzať v banke , nič nebrať v hotovosti - žiadne problémy.
Tak mi prosím potvrdťe môj názor či správne navrhujem alebo.....?

IVETA N
ja odbornik nie som ale myslim ze kazdy vyrobok je tovar- je jedno ci si ho vyrobim alebo som len "prestupna stanica" .
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

KEJKA Pozri príspevok
ak poskytujete administratívne práce a účtovné práce nie ste povinní používat ERP aj ked prijímate v hotovosti.......účtovné práce nie, administratíva - kuk do prílohy.
mimotémy-dakujem v mene účtovníkov za zmenu profilu, ale mohla si si tam uviesť niečo konkrétnejšie, či sa nedá?
nenasla som tam veru ani administrativne prace je tak???
neda sa veru zmenit iny profil
prosim ak sme predavali tovar na fakturu mohli sme blocky vystavovat do 31.12.2010 ako PPD bez registracky??? prosim lebo mam z toho uz chaoz nehnevajte sa prosim???
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak si administ. nenašla v prílohe zákona, nemáte povinnosť viesť príjem ERP....

naša spoločnosť takúto službu poskytuje, ale nemá problém, všetky platby príjíma výlučne na b.ú.
a ten tovar sa dá do 31 12 2011 cez PPD ak budeš mať úhradu pohľadávky, popr. nebude tovar určený konečnému zákazníkovi....
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Dobry den, vcera nam prerobili pokladnu na fiskalny modul, chcem sa spytat, uctujem v JU, doteraz som do PD zauctovala mesacnu uzavierku, teraz pri fiskalnom module musim do PD uctovat denne uzavierky kedze mesacne su zrusene? a ako je to stymi vkladmi, je vraj povinnost kazdy den spravit vklad do pokladne, kedze napr. musim nechat casnicke peniaze za tovar, ak vyplati tovar spravi zasa z pokladne vyber, chcem sa spytat sice nevidela som este ako vyzera teraz ta nova denna uzavierka, ale do PD teraz treba zauctovat aj ten vklad penazi a aj ked je vyber plus dennu uzavierku? vklad a vyber ak sa ma uctovat ide to cez priebezne polozky? prosim usmernite ma neviem ako je to teraz stou novou pokladnou, staru som uctovala len raz mesacne tu mesacnu uzavierku, dakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k množstvu otázok sa nejdem vyjadrovať. možno pre upokojenie stačí informácia, že síce mesačné uzávierky nie sú, ale nahradili ich intervalové a tie intervalové sa tiež môžu vygenerovať za mesiac.
takže intervalová môže byť rovnocennou náhradou za "zrušenú" mesačnú uzávierku.
Tiež neviem - ešte som konkrétne nevidela uzávierky, možno sa aj budú líšiť podľa typu pokladníc.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosím vas este raz administrativne prace fakturovane na fakturu a ich úhrada v hotovosti nemusi ist cez ERP???
0 0
ninocka55 ninocka55

ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

zuzanna Pozri príspevok
prosím vas este raz administrativne prace fakturovane na fakturu a ich úhrada v hotovosti nemusi ist cez ERP???
nemusi
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Ja som tiež magor... nemám sa s kým poradiť, každý len krčí plecami... takže ako to je v praxi.. Robím PÚ a mám len jednu ER pokladňu.. stále ma mätie ako nám budú kontrolovať stav pokladne, tu čítam tak protichodné názory.. napr. kolega ide kúpiť papier, neviem koľko bude stáť, tak mu dám 50€, mám to už prehnať pokladňou aby mi kvôli kontrole DÚ sedela hotovosť a potom zase vrátil 20... ?? ozaj to tak budete všetci robiť? ja viem že je to možno primitívna otázka pre niekoho, no ale...dík:-)
0 0
ninocka55 ninocka55

ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

pozri prilohu zakona o ERP, pri ktorych sluzbach je povinna evidencia trzieb cez ERP
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

SERVIS Pozri príspevok
Ja som tiež magor... nemám sa s kým poradiť, každý len krčí plecami... takže ako to je v praxi.. Robím PÚ a mám len jednu ER pokladňu.. stále ma mätie ako nám budú kontrolovať stav pokladne, tu čítam tak protichodné názory.. napr. kolega ide kúpiť papier, neviem koľko bude stáť, tak mu dám 50€, mám to už prehnať pokladňou aby mi kvôli kontrole DÚ sedela hotovosť a potom zase vrátil 20... ?? ozaj to tak budete všetci robiť? ja viem že je to možno primitívna otázka pre niekoho, no ale...dík:-)
v ERP nesmieš mať viac peňazí, to, že budeš mať menej DU nezaujíma.....
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

akože nezaujíma? prečo toľko strašia s kontrolami... to si sadnú a začnú kontrolovať bločky a priratávať a odratávať?
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

takze uz som videla tu dennu uzavierku, pozostava vlastne z dvoch listkov z pokladne , na jednom je cisto ten dany vklad vten den, a druhy je denna uzavierke kde na jej konci je pripocitany ten vklad, a teraz ako sa to ma vlastne zauctovat do PD, doteraz mi stacilo hodit do PD tu dennu uzavierku a co teraz stym vkladom?
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

o vklade neúčtuješ, vklad len bud nalepíš alebo odložíš ..čo tam ráno nahodíš,to večer daj výber a budeš mať 0
3 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

dan Pozri príspevok
o vklade neúčtuješ, vklad len bud nalepíš alebo odložíš ..čo tam ráno nahodíš,to večer daj výber a budeš mať 0
takze do PD mam hadzat iba denne uzavierky tak? no a ked podnikatel tam vlozil rano napr. 100€ a nespravil vyber, je tam len nalepeny v knihe vklad , co stym nemusim to ja uctovat v PD?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Povinnosť používať na evidenciu prijatých tržieb elektronickú registračnú pokladnicu (ďalej len pokladnicu) sa podľa § 1 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. (ďalej len zákona č. 289/2008 Z. z.) vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (ďalej len podnikateľ) predáva na území SR tovar alebo poskytuje na území SR službu uvedenú v § 2 písm. j) cit. zákona, ak za predaný tovar alebo poskytnutú službu prijíma na predajnom mieste tržbu podľa § 2 písm. h) zákona č. 289/2008 Z. z..
Pri výraze "na základe oprávnenia na podnikanie" zákon č. 289/2008 Z. z. odkazuje na definíciu podnikateľa podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka.
Ak občianske združenie založené podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v z.n.p. predáva knihy (tovar) v rámci svojej hlavnej činnosti, za účelom ktorej bolo založené a ktorá nie je podnikateľskou činnosťou, nemožno ho považovať za podnikateľa a zákon č. 289/2008 Z. z. sa na nevzťahuje, preto nemá povinnosť evidovať prijaté tržby v pokladnici ani v takom prípade, ak ich prijíma v hotovosti.

Ing. Mária Dimitrovová
Sekcia metodiky daní DR SR
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Občianske združenie venujúce sa najmä šíreniu kultúry národnostnej menšiny dostala od zahraničných vydavateľov knihy v jazyku menšín. Bude ich predávať najmä členom OZ. V stanovách "predaj tovaru" ako taký nemá, len činnosť súvisiacu so šírením kultúry.

V zákone o ERP v § 1 v ods. 2 sa píše:
2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len "podnikateľ");
Občianske združenie NIE JE podnikateľom a ani nemá oprávnenie na podnikanie.
Môže predávať knihy bez použitia ERP?

Ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň.
8 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Slovenská SZČO predáva tovar do Čiech. Tovar posiela dobierkou, v balíku ide faktúra, príjmový bloček a tovar. Musí mať registračnú pokladňu ? Ak by takto posielal po Slovensku ? Asi musí mať ? Vďaka
0 0
Načítať ďalšie