Zavrieť

Porady

Registračná pokladnica - Otázky a odpovede zo stránky DRSR

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z otázok a odpovedí zo stránky www.drsr.sk vyberám :


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.
Usporiadat
Anika 7 Anika 7

Anika 7 je offline (nepripojený) Anika 7

ahojte,,mam na Vás jednu otazočku,,kedze sa mesačne uzavierky maju robit posledny den v mesiaci čo ked sa na nu podari zabudnut a potom sa spraví k prvému. je spravne ked to zaučtujem ako este z datumom 31? Kebyze ho dam uz na toho 1 tak mi to automaticky berie do dalsieho mesiaca, Je to veľky prešlap? Ako je to potom s danovakmi?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ja účtujem tržbu z ERP denne -na základe dennej uzávierky- nakoľko - podla mna - mi do pokladne pribúdajú peniaze denne,
ale viem že pri danových kontrolách prechádza aj účtovanie ERP mesačne k poslednému dnu v mesiaci...
ja by som mesačnú tržbu v tvojom prípade zaúčtovala k 31. -DPH patrí tam
0 0
Anika 7 Anika 7

Anika 7 je offline (nepripojený) Anika 7

ďakujem za odpoved, aj ja učtujem denne uzavierky len toho 31 sa nato zabudlo a az 1 sa spravila najprv denna a až potom mesačna uzavierka, tak preto som v tom nemala jasno....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Anja111 Pozri príspevok
Zákon o DPH
§ 71
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Stale plati suma 50.000 Sk, cize ak mam doklad v EUR nesmie to byt 1659,69 EUR? Pozerala som a nie je to zmene, aspon som to nikde nenasla.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Registračná pokladňa od 1.1.2011
9 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Zita5 Pozri príspevok
Registračná pokladňa od 1.1.2011
Len pre istotu sa opýtam, to teda znamená, že úhrada pohľadávky v hotovosti sa do konca roka 2011 môže robiť ešte na príjmové pokladničné doklady? Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KvetkaK Pozri príspevok
Len pre istotu sa opýtam, to teda znamená, že úhrada pohľadávky v hotovosti sa do konca roka 2011 môže robiť ešte na príjmové pokladničné doklady? Ďakujem.
áno

http://www.porada.sk/t94807-p59-pokl...uctovnici.html
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ďakujem Evina, už som to aj práve našla v tej téme.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Stale plati suma 50.000 Sk, cize ak mam doklad v EUR nesmie to byt 1659,69 EUR? Pozerala som a nie je to zmene, aspon som to nikde nenasla.
Možno si hľadala v nesprávnom zákone, platí to takto:

§ 71 ZDPH
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 659,70 eura, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
4 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
DR SR dnes
6 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

dám to tu:

ak daňový subjekt stratí knihu pokladnice alebo mu ju odcudzia, v ktorej sú uvedené registračné údaje daňového úradu - daňový kód pokladnice, vydaný kým, ...., ďalší postup je takýto:

- kúpiť novú knihu pokladnice
- dať zapísať do nej údaje o pokladnici servisnej organizácii + vyznačiť, že ide o duplikát
- napísať žiadosť pre miestne príslušný dú o zaregistrovanie duplikátu knihy pokladnice
- kúpiť kolkovú známku v hodnote 9,50 eur
- zobrať knihu pokladnice + kolkovú známku + žiadosť a zaregistrovať duplikát knihy pokladnice na miestne príslušnom dú
0 0
zuzka34 zuzka34

zuzka34 je offline (nepripojený) zuzka34

Dobrý večer, prosím o radu.Zamestnankyňa nablokovala na RP 17000x tovar v celkovej sume 12 000,-€.Samozrejme bloček zahodila, nikomu nič nepovedala a večer sa urobila denná uzávierka.Sme o´plátcami DPh a som s toho v šoku.Poradte čo robiť v takomto prípade. Ďakujem.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

zuzka34 Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím o radu.Zamestnankyňa nablokovala na RP 17000x tovar v celkovej sume 12 000,-€.Samozrejme bloček zahodila, nikomu nič nepovedala a večer sa urobila denná uzávierka.Sme o´plátcami DPh a som s toho v šoku.Poradte čo robiť v takomto prípade. Ďakujem.
1. spísať záznam so zamestnankyňou + na minútu vyhodiť
2. vytlačiť duplikát (ak sa dá) + stornovať blok(vratiť tovar). ak sa nedá kontaktovať servisnú org. a vyriešiť to s ňou k obojstrannej spokojnosti.
0 0
zuzka34 zuzka34

zuzka34 je offline (nepripojený) zuzka34

Ďakujem,oceňujem rýchlu radu.Zajtra bude rušný deň!!!!
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte poradaci,

potrebujem poradit s ERP, ktora ma od 1.8.2011 fiskalny modul: SZČO prevadzkuje pohostinstvo, kde samozrejme vydava pri predaji blocky z ERP, lenze popri tom prenajima nehnutelnost a prijima trzby z prenajmu vyhernych hracich automatoch. Ma povinnost aj tieto trzby evidovat cez ERP?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

macula Pozri príspevok
Ahojte poradaci,

potrebujem poradit s ERP, ktora ma od 1.8.2011 fiskalny modul: SZČO prevadzkuje pohostinstvo, kde samozrejme vydava pri predaji blocky z ERP, lenze popri tom prenajima nehnutelnost a prijima trzby z prenajmu vyhernych hracich automatoch. Ma povinnost aj tieto trzby evidovat cez ERP?
posúvam.......
0 0
vango vango

vango je offline (nepripojený) vango

macula Pozri príspevok
Ahojte poradaci,

potrebujem poradit s ERP, ktora ma od 1.8.2011 fiskalny modul: SZČO prevadzkuje pohostinstvo, kde samozrejme vydava pri predaji blocky z ERP, lenze popri tom prenajima nehnutelnost a prijima trzby z prenajmu vyhernych hracich automatoch. Ma povinnost aj tieto trzby evidovat cez ERP?
Nie, tieto sa nemusia evidovat v pokladnici. (urobite niekomu blocek za prenajom vyherneho automatu?)
Takeho najomne nie je uvedene medzi sluzbami v prilohe zakona.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Otázky a odpovede
k problematike používania elektronickej registračnej pokladnice (ERP)
po 1.1.2012

ZO stránky DRSR - vydané október 2011

12. Otázka:
Ak podnikateľ vyrába a montuje, opravuje a udržiava okná, žalúzie a rolety na okná alebo podniká v oblasti služieb ako sú vedenie účtovníctva, poradenské služby, poskytuje zákazníkom tlač vizitiek, rôznych tlačovín, svadobných oznámení, vzťahuje sa na neho povinnosť používať ERP ?

Odpoveď:
Zoznam služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP. Vzhľadom na to, že medzi týmito službami nie sú činnosti spojené s výrobou, montážou opravou a údržbou okien, žalúzií a roliet na okná, vedenie účtovníctva, poradenské služby, tlač vizitiek, rôznych tlačív, svadobných oznámení, pri ich poskytovaní nie je povinnosť používať ERP.
Naposledy upravil Zita5 : 04.11.11 at 06:15
9 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak tak rozmýšľam , tak ma napadá jedna vec - z pohľadu Zákona o používaní registračných pokladníc tlač vizitiek je služba , ktorá nie je taxatívne vymenovaná v Prílohe zákona č. 1 .......ale ak pozerám na Zákon o dani z pridanej hodnoty a metodické usmernenie k posudzovaniu tlačiarenských služieb ......tak ak vyrobím vizitky a dodám k tomu všetok materiál , tak predávam tovar a nie službu .Nejedná sa však len o tlač vizitiek ale o všetky možné tlačoviny zhotovené ofsetovou tlačou alebo digitálnou tlačou .

Viem, sú to dva zákony, ktoré nemožno spájať , ale aj tak je to na hlavu postavené a preto som poslala dopyt na Daňový úrad ,tak som zvedavá akej odpovede sa mi dostane. Pretože to pre niektorých považujem za chyták a zákonnú nezrovnalosť medzi uvedenými zákonmi .
4 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dobrá pripomienka, oceňujem.
0 0
Načítať ďalšie