Zavrieť

Porady

Registračná pokladnica - Otázky a odpovede zo stránky DRSR

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z otázok a odpovedí zo stránky www.drsr.sk vyberám :


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pripui Pozri príspevok
Predávam firemné auto, môžem prijať peniaze v hotovosti? (alebo iba cez účet)
áno
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, predaj na tržnici, zelenina, ovocie alebo napr.predaj obuvi, si tiež vyžaduje elektronickú registračnú pokladňu. Ja si myslím, že áno, len málokedy tú pokladňu vidím na tržnici a ak ju majú tak je niekde za zeleninou a ak ju aj navidím, myslím, že nie všetci potom všetko blokujú, takže treba? ďakujem
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

dievčence, ešte by som maal jednu otázku, ktorý daňový úrad pridelí daňový kód na elektronickú registračnú pokladňu? príslušný čiže ten, z ktorého je vydaná kartička a dič, alebo stačí aj ten príslušný, kde sa nachádza prevádzka.
napr. DÚ BA vydal DIČ a kartičku, čiže pod ten DÚ podnikateľ spadá, ale prevádzku má napr. v Nitre, môže mu DÚ v Nitre vydať kód na ERP???? podľa mňa nie, ale môjmu klientovi sa to podarilo a mne nie a teraz vyzerám ako...... ďakujem
0 0
ID6242 ID6242

ID6242 je offline (nepripojený) ID6242

Zdravím, ja by som mal otázočku k PC službám, ktoré nefigurujú v prílohe ERP - zoznam služieb k 1.1.2012.
To znamená, že pokiaľ mi zákazník zaplatí v hotovosti za PC služby (napr. odvírenie PC), nemala by byť ERP potrebná. Tak isto, keď prídem k zákazníkovi, ktorý chce platiť v hotovosti napr. za výmenu grafickej karty v jeho PC za novú, predávam mu službu (výmenu grafickej karty), ktorá nemusí byť evidovaná v ERP napriek tomu, že mu so službou predávam tovar. Tým pádom ja ERP nepotrebujem (pokiaľ si odomňa niekto vyslovene nekúpi tú grafickú kartu v hotovosti a nenainštaluje si ju sám - vtedy by som predal tovar). Chápem to správne?
0 0
ID6242 ID6242

ID6242 je offline (nepripojený) ID6242

ID6242 Pozri príspevok
Zdravím, ja by som mal otázočku k PC službám, ktoré nefigurujú v prílohe ERP - zoznam služieb k 1.1.2012.
To znamená, že pokiaľ mi zákazník zaplatí v hotovosti za PC služby (napr. odvírenie PC), nemala by byť ERP potrebná. Tak isto, keď prídem k zákazníkovi, ktorý chce platiť v hotovosti napr. za výmenu grafickej karty v jeho PC za novú, predávam mu službu (výmenu grafickej karty), ktorá nemusí byť evidovaná v ERP napriek tomu, že mu so službou predávam tovar. Tým pádom ja ERP nepotrebujem (pokiaľ si odomňa niekto vyslovene nekúpi tú grafickú kartu v hotovosti a nenainštaluje si ju sám - vtedy by som predal tovar). Chápem to správne?
Nevie mi to nikto potvrdiť?
0 0
heľo1 heľo1

heľo1 je offline (nepripojený) heľo1

Zdravím, ja by som potrebovala poradiť v nasledujúcej situácii: sme reklamná a marketingová spoločnosť. Okrem iného na základe objednávky zabezpečíme nákup a potlač reklamných predmetov /perá, tričká, poháriky, šiltovky .../ buď dodávateľsky alebo svojpomocne. Následne vyfakturujeme zabezpečenie a potlač reklamných predmetov. Samotná činnosť ako služba nie je uvedená v prílohe zákona o ERP. Ale keď im s týmto textom vyčíslim počet kusov napr. pier - vtedy to považujem za predaj tovaru a úhradu faktúry som povinná evidovať cez ERP? vopred budem vďačná za pomoc a názory.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

heľo Pozri príspevok
Zdravím, ja by som potrebovala poradiť v nasledujúcej situácii: sme reklamná a marketingová spoločnosť. Okrem iného na základe objednávky zabezpečíme nákup a potlač reklamných predmetov /perá, tričká, poháriky, šiltovky .../ buď dodávateľsky alebo svojpomocne. Následne vyfakturujeme zabezpečenie a potlač reklamných predmetov. Samotná činnosť ako služba nie je uvedená v prílohe zákona o ERP. Ale keď im s týmto textom vyčíslim počet kusov napr. pier - vtedy to považujem za predaj tovaru a úhradu faktúry som povinná evidovať cez ERP? vopred budem vďačná za pomoc a názory.
pokial nerobíte potlač na reklamných predmetoch ktoré vám dodal zákazník, myslím, že ide o predaj tovaru a povinnosť evidovať tržbu ERP.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
heľo Pozri príspevok
Zdravím, ja by som potrebovala poradiť v nasledujúcej situácii: sme reklamná a marketingová spoločnosť. Okrem iného na základe objednávky zabezpečíme nákup a potlač reklamných predmetov /perá, tričká, poháriky, šiltovky .../ buď dodávateľsky alebo svojpomocne. Následne vyfakturujeme zabezpečenie a potlač reklamných predmetov. Samotná činnosť ako služba nie je uvedená v prílohe zákona o ERP. Ale keď im s týmto textom vyčíslim počet kusov napr. pier - vtedy to považujem za predaj tovaru a úhradu faktúry som povinná evidovať cez ERP? vopred budem vďačná za pomoc a názory.
- ak zakúpite perá, tričká ,poháre , šiltovky a potlačíte tieto predmety , tak predávate tovar a ak inkasujete v hotovosti je povinnosť evidovať tržbu cez ERP
- ak si zákazník dodá perá a tričká,poháre ,šiltovky a Vy zrealizujete len potlač , tak dodávate službu(táto sa v prílohe zákona nenachádza) v tomto prípade nemáte povinnosť evidovať úhradu cez ERP

To isté platí aj pri tlačiarenských službách

- ak zhotovujete zákazku od jej počiatku cez papier,grafiku,tlač atď. - tak predávate tovar a pri úhrade v hotovosti je povinná ERP
- ak si zákazník dodá papier, grafiku a Vy vykonáte len tlač - tak je to dodanie služby , pri úhrade v hotovosti nie je povinnosť evidovať tržbu cez ERP
4 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Dostala som do ss-ky takúto otázku:

" Rada by som sa s Vami poradila, či zubný technik , vyrábajúci zuby a zubné protezy, tie predava doktorovi v hotovosti na fakturu je povinny evidovat tieto tržby v hotovosti cez erp?

Zubný lekár ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemusí evidovať tržbu v hotovosti ( v prípade že nepredáva napr zubné kefky pasty a pod), to mi je jasné, ale neviem, či zubný technik vyrába výrobky - zubne protezy a ci je pri ich predaji potrebny evidovat trzby cez erp. Mám pocit, že ide o výrobky a nie služby takze je povinnost evidencie cez erp? "

Keďže si myslím, že môže mať osoh pre viacerých - dávam odpoveď takto.
Áno, aj zubná protéza je výrobok a preto je povinný aj zubný laborant v prípade predaja v hotovosti, resp. úhrady faktúry v hotovosti, povinný tento príjem evidovať cez erp.
3 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Ahojte. Po prečítaní príspevkov ohľadom povinnosti používania ERP pri úhrade faktúry za tovar v hotovosti sa chcem uistiť či som ich správne pochopila.
Predaj tovaru v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb vymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb nevymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = nemusí evidovať v ERP

a čo s úhradami faktúr za tovar v hotovosti ???? ak služby čo poskytujeme nie sú vymenované v zákone o ERP, teda pri úhrade faktúry v hotovosti za túto službu vystavujem PPD. ( lebo úhrady majiteľ prijíma aj mimo prevádzky) Neviem ako mám evidovať úhradu fa v hotovosti za samotný tovar. Prosííím o vaše rady................na daňovom mi povedali v januári že nemusím lebo vraj nemam kombinovať úhrady fa v hot cez PPD a cez ERP a neskôr o pol roka mi na tom istom daňovom ale už iná osoba povedala že úhrada fa za tovar v hot musí isť cez ERP a úhradu služby čo poskytujeme v hot môžem dať cez PPD.........že môžem kombinovať..........tak teraz neviem. Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mária1412 Pozri príspevok
Ahojte. Po prečítaní príspevkov ohľadom povinnosti používania ERP pri úhrade faktúry za tovar v hotovosti sa chcem uistiť či som ich správne pochopila.
Predaj tovaru v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb vymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb nevymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = nemusí evidovať v ERP

a čo s úhradami faktúr za tovar v hotovosti ???? ak služby čo poskytujeme nie sú vymenované v zákone o ERP, teda pri úhrade faktúry v hotovosti za túto službu vystavujem PPD. ( lebo úhrady majiteľ prijíma aj mimo prevádzky) Neviem ako mám evidovať úhradu fa v hotovosti za samotný tovar. Prosííím o vaše rady................na daňovom mi povedali v januári že nemusím lebo vraj nemam kombinovať úhrady fa v hot cez PPD a cez ERP a neskôr o pol roka mi na tom istom daňovom ale už iná osoba povedala že úhrada fa za tovar v hot musí isť cez ERP a úhradu služby čo poskytujeme v hot môžem dať cez PPD.........že môžem kombinovať..........tak teraz neviem. Ďakujem
Vyjadrenie druhej pracovníčky je správne . Preštudujte si zákon , a zistíte že predaj tovaru musí ísť cez ERP vo Vašom prípade, teda úhrada FA v hotovosti za tovar.
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Takto som zákon pochopila aj ja preto úhrady faktúr za tovar v hotovosti dávam cez ERP...........len som sa chcela uistiť či to takto robím správne. Ďakujem veľmi pekne
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Takto mi odpovedali z drsr.sk

Dobrý deň,


Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 1 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v z. n. p. (ďalej zákon č. 289/2008 Z. z.) povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predáva tovar alebo poskytuje službu podľa prílohy č. 1 tohto zákona (ďalej ?podnikateľ?).
Podľa § 2 písm. i) zákona č. 289/2008 Z. z tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom.
Podľa § 2 písm. j) citovaného zákona službou, na ktorú sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v pokladnici je služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností uvedená v prílohe č. 1 cit. zákona.

Za tržbu sa podľa § 2 písm. h) zákona č. 289/2008 Z. z. považuje platba prijatá
z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb, a to na predajnom mieste
v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.

Na základe uvedeného aj úhrada pohľadávky (faktúry) prijatá v hotovosti podlieha povinnosti evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici.

Nakoľko internetové služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z., pri poskytovaní tejto služby podnikateľ nie je povinný na evidenciu tržieb prijatých v hotovosti používať elektronickú registračnú pokladnicu.
Uvedené sa však nevzťahuje na príjem tržby v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť z predaja akéhokoľvek tovaru, t.j. tržby prijaté v hotovosti z predaja tovaru je podnikateľ povinný evidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

Podnikateľ, ktorý poskytuje službu nepodliehajúcu povinnosti evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici (internetové služby) a zároveň predáva aj tovar, ktorý evidencii tržieb v elektronickej registračnej pokladnici podlieha, môže sa rozhodnúť pre evidenciu všetkých tržieb v pokladnici, bez ohľadu na to, že prijaté tržby z poskytovania služby nemá povinnosť evidovať v elektronickej registračnej pokladnici.
Podnikateľ sa môže rozhodnúť aj pre taký postup, keď v pokladnici bude evidovať iba tržby za predaj tovaru (t.j. tržby za poskytované internetové služby v pokladnici evidovať nebude).

Váš dopyt:

Dobrý deň,

prosím o vyjasnenie problematiky ohľadom úhrad faktúr v hotovosti. Sme s.r.o. poskytujúci internetové služby ale zároveň sme si otvorili aj prevádzku, kde si zákazníci môžu zakúpiť PC a príslušenstvo (tovar) alebo dať opraviť PC (služba). Doteraz sme k faktúram za internetové služby pri ich úhrade vystavovali PPD. Chcem sa spýtať či to takto môžme robiť aj naďalej, kedže už máme ERP cez ktorú predávam tovar v predajni a zároveň aj dávam úhrady faktúr za tovar v hotovosti. Za faktúry za internetové služby musíme vystavovať aj naďalej PPD, lebo majiteľ prijíma úhrady fa a vystavuje PPD aj mimo prevádzky a veľmi často. Môžem teda kombinovať úhrady faktúr v hotovosti aj cez PPD aj cez ERP ? Cez PPD mi budú isť úhrady fa za internet a cez ERP úhrady fa za tovar. Ďakujem
3 0