Zavrieť

Porady

Registračná pokladnica - Otázky a odpovede zo stránky DRSR

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z otázok a odpovedí zo stránky www.drsr.sk vyberám :


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzu.23 Pozri príspevok
Dobrý deň. Ja mám menšiu požičovňu spoločenských a svadobných šiat. Platí aj pre mňa tento zákon? Zákon som si preštudovala a o požičovní odevov tam nie je žiadna zmienka, ale chcem sa uistit, či to je naozaj tak a nemusim svoju tržbu blokovať do pokladne ale môžem stále vypisovať VPD.

Vopred ďakujem
Naučte sa byť odvážnejší Ak služba nie je v prílohe, nie je ani povinnosť evidovať tržbu prostredníctvom ERP. Môžeš prostredníctvom VPD
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina Pozri príspevok
Podľa môjho názoru pri tlačiarenskych službách nie je povinnosť používať ERP, nakoľko sa v prílohe platného zákona takéto služby nevyskytujú.

Zákazník si objednal tlač vizitiek, t.j. spoločnosť ich vytlačila na základe konkrétnej objednávky a poskytla zákazníkovi. Z môjho pohľadu ide o čistú službu a podľa mňa nie je vôbec rozhodujúce /aspoň mňa žiadny zákon k takejto úvahe nenúti/, či použijem vlastný alebo dodaný materiál.
Ak by sme uvažovali, že dodaním je vlastne tovar - vizitka -* pomaly ale iste by sme sa dopracovali k tomu, že u väčšiny neuvádzaných služieb v prílohe zákona by sme mali povinnosť použiť ERP. Napríklad stavebné práce nie sú v prílohe, objednám si zhotovenie a postavenie garáže, mne odovzdajú garáž - čiže pri takomto uvažovaní tovarom bude aj predmetná garáž.....
Vizitku by som považovala za tovar, ak by som vytlačila x vizitiek s nejakým rovnakým textom /neviem si predstaviť však akým / bez konkrétnej objednávky a predávala by som ju všetkým kto by ju chcel- teda nešlo by o objednávku tlače vizitky.

vychádzať zo zákona o DPH a kombinovať ho so zákonom o ERRP nie je správne podľa mňa, lebo každý zákon má svoje "pojmové" úpravy, ktoré však platia pre ten ktorý zákon a ak niečo nie je upravené, tak tu máme všeobecné normy, obchodný, občiansky zákonník a pod.
Evka veľmi pekne ďakujem za príspevok . Toto som ja potrebovala. Možno som na vine sama , že som začala nad takým niečim uvažovať a pliesť zákon o DPH so zákonom o registračných pokladniciach .
Nehľadám vyhýbanie , ale predovšetkým mi išlo o správnosť ponímania nového zákona , lenže sme im vlastne podsunuli našu úvahu a DRSR sa toho chytil pracovník, ktorý odpoveď vypracoval.
Pritom tlačiarenské služby spočívajú v tom, že služby sa vykonávajú len na základe konkrétnej objednávky od zákazníka na konkrétnu tlač.Konkrétnu tlač mám na mysli vizitky, tlačivá, knihy,časopisy,plagáty,letáky,brožúrky a iné .
Pritom si odporuje odpoveď z DRSR s ich vypracovanými otázkami , ktoré uverejnili na ich stránke .

Ja som skôr( naivne?) očakávala, že DRSR mi vyvráti spájanie dvoch zákonov.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Evka veľmi pekne ďakujem za príspevok . Toto som ja potrebovala. Možno som na vine sama , že som začala nad takým niečim uvažovať a pliesť zákon o DPH so zákonom o registračných pokladniciach .
Nehľadám vyhýbanie , ale predovšetkým mi išlo o správnosť ponímania nového zákona , lenže sme im vlastne podsunuli našu úvahu a DRSR sa toho chytil pracovník, ktorý odpoveď vypracoval.
Pritom tlačiarenské služby spočívajú v tom, že služby sa vykonávajú len na základe konkrétnej objednávky od zákazníka na konkrétnu tlač.Konkrétnu tlač mám na mysli vizitky, tlačivá, knihy,časopisy,plagáty,letáky,brožúrky a iné .
Pritom si odporuje odpoveď z DRSR s ich vypracovanými otázkami , ktoré uverejnili na ich stránke .

Ja som skôr( naivne?) očakávala, že DRSR mi vyvráti spájanie dvoch zákonov.
Je to tak, neviem, aký rozdiel je v použití vlastného a cudzieho papiera, keď v oboch prípadoch by sme mohli deklarovať konečný efekt výrobok. Podstatné však je, že ide o tlačiarenske služby, t.j. bez ERP
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Viete mi poradiť ako to je pri poskytovaní služieb zubným lekárom a zubným technikom? Musia mať ERP, alebo sú naďalej od toho oslobodení?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
luciana1 Pozri príspevok
Viete mi poradiť ako to je pri poskytovaní služieb zubným lekárom a zubným technikom? Musia mať ERP, alebo sú naďalej od toho oslobodení?
http://www.porada.sk/t102701-p6-regi...ml#post1886000
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ja som tie príspevky prešla hádam sto-krát. A ak som to dobre pochopila, tak sa povinnosť používať ERP na zubných technikov a zubárov nevzťahuje.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

luciana1 Pozri príspevok
Ja som tie príspevky prešla hádam sto-krát. A ak som to dobre pochopila, tak sa povinnosť používať ERP na zubných technikov a zubárov nevzťahuje.
...nie na službym ktoré vykonávajú, ale pozor - veľa zubárov má aj predaj tovaru - kefky, pasty, vody - a tu už je povinnosť viesť tržby cez ERP...
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

čo sa týka predaja tovaru u zubárov, tak to platilo už aj predtým, len som sa zľakla, ze teraz to platí aj na služby. Hlavne som si nebola istá ako je to u zubných technikov.
0 0
altt altt

altt je offline (nepripojený) altt

aa čo v prípade nevýherných hracích automatov, ak ich prenajímame pohostinstvám a za prenájom dostávame % podiel z toho čo nahrali? Musím to viesť cez EPR ? spadajú hracie automaty - biliard, stolný futbal a pod. do tejto kategorie - 77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe
prenajatej veci
Taktiež zabezpečujeme výzdobu na svadby - patrí prenájom svadobnej výzdoby do 77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa
zmluvy o kúpe prenajatej veci??

ĎAKUJEM za odpoveď
Naposledy upravil altt : 02.01.12 at 12:41
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

a teraz som zostala v pomykove. Zubný technik predáva tovar alebo služby? Môžte mi prosím poradiť či musí mať ERP alebo nie. Prosííím a vopred ďakujem.
0 0
altt altt

altt je offline (nepripojený) altt

aa čo v prípade nevýherných hracích automatov, ak ich prenajímame pohostinstvám a za prenájom dostávame % podiel z toho čo nahrali? Musím to viesť cez ERP ? spadajú hracie automaty - biliard, stolný futbal a pod. do tejto kategorie - 77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe
prenajatej veci
Taktiež zabezpečujeme výzdobu na svadby - patrí prenájom svadobnej výzdoby do 77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa
zmluvy o kúpe prenajatej veci??
Nevie nikto poradiť??
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Osobný vklad, výber na osobnú spotrebu, výber z banky však že netreba evidovať ERP?
Ak má firma 2 rôzné činnosti, 1 predá tovar čiže musí používať ERP, na 2 činnosť nemusí použiť ERP. Ak firma vystavý hotovostnú FA na 2 činnosť na čo nemusí použiť ERP, však že to treba evidovať v ERP?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Siporka Pozri príspevok
Osobný vklad, výber na osobnú spotrebu, výber z banky však že netreba evidovať ERP?
Ak má firma 2 rôzné činnosti, 1 predá tovar čiže musí používať ERP, na 2 činnosť nemusí použiť ERP. Ak firma vystavý hotovostnú FA na 2 činnosť na čo nemusí použiť ERP, však že to treba evidovať v ERP?
ano, tak.
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Dnes som sa dočitala v Sme, že platitelia DPH, ktorí prijímaju hotovost viac ako 200 eur za faktury musia použivat vždz ERP. Nikde na školeniach som sa s tým nestretla.Asi mi nejaka novela ušla. Viete niečo o tom. Dik
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Ja mam podobný problém, ked stolár vyrobí skrinu, použije material - drevo, ked bude prijimat trzbu za fakturu musi mať ERP, tak si myslim, že aj zubar poskytne službu len prácu a keď dodá material - výpln,... je to tovar.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

uctokrajan Pozri príspevok
Dnes som sa dočitala v Sme, že platitelia DPH, ktorí prijímaju hotovost viac ako 200 eur za faktury musia použivat vždz ERP. Nikde na školeniach som sa s tým nestretla.Asi mi nejaka novela ušla. Viete niečo o tom. Dik
blbosť - buď zle pochopené alebo zle napísané - hoď link alebo to nascanuj...
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Je to pisane v denniku SME
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

uctokrajan Pozri príspevok
Ja mam podobný problém, ked stolár vyrobí skrinu, použije material - drevo, ked bude prijimat trzbu za fakturu musi mať ERP, tak si myslim, že aj zubar poskytne službu len prácu a keď dodá material - výpln,... je to tovar.
..neviem síce , na ktorý príspevok reaguješ - bez ohľadu na to:
- ak stolár vyrobí nábytok a príde mi ho domov namontovať (donesie ho v rozloženom stave) - poskytuje mi službu, ktorá je oslobodená od ERP - montáž nábytku
- ak mi stolár vyrobí stôl, ktorý si od neho odnesiem a doma položím - predáva tovar - potrebuje ERP
- zubár Ti výplň nedá do ruky, aby si si ju sám dal do zuba - on Ti vyvŕta dieru a vyplní Ti ju - poskytne službu - nepotrebuje ERP
- zubár Ti predá kefku, pastu, ústnu vodu...- predá Ti tovar - potrebuje ERP
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

uctokrajan Pozri príspevok
Je to pisane v denniku SME
...si hádam nemyslíš, že teraz utekám kúpiť sme - keď niečo chceš, tak to sem hoď
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

uctokrajan Pozri príspevok
Dnes som sa dočitala v Sme, že platitelia DPH, ktorí prijímaju hotovost viac ako 200 eur za faktury musia použivat vždz ERP. Nikde na školeniach som sa s tým nestretla.Asi mi nejaka novela ušla. Viete niečo o tom. Dik
A nebolo to náhodou písané opačne?
Pozri sem :
http://www.porada.sk/t102701-p8-regi...ml#post1917648
0 0
Načítať ďalšie