Zavrieť

Porady

Registračná pokladnica - Otázky a odpovede zo stránky DRSR

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z otázok a odpovedí zo stránky www.drsr.sk vyberám :


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.
Usporiadat
mondzo mondzo

mondzo je offline (nepripojený) mondzo

toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

mondzo Pozri príspevok
toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.
čítaj - všetky Tvoje otázky sú už zodpovedané....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mondzo Pozri príspevok
toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.
http://www.porada.sk/t183388-registr...012-suhrn.html
0 0
mondzo mondzo

mondzo je offline (nepripojený) mondzo

Stale vsak som sa nedocital ten postup ako to robite Vy.

Chcem sa uistit v tychto bodoch:

1. rano pridete, do pokladne vlozite 101,70 na vydavanie a cez fiskalny modul toto zadate ako VKLAD => Ucel: vydavanie
2. cez den normalne predavate - robite trzbu, ak idete kupit napr. papier do tlaciarne v cene 4.80, tak to zaznacite ako VYBER => Ucel: Prevadzkove naklady, pripadne cislo blocku
3. Ak pride klient, zoberiete zalohu 20eur, spravite VKLAD => Ucel: zaloha tovar. Ak pride tovar napr za 2 dni, spravite VYBER => Ucel: zaloha tovar a nasledne vystavite cez fiskal normalny blocek za tovar?
4. Skonci sa den, spravite Dennu uzavierku a z pokladne vyberiete 101,70, ktore ste rano vlozili na vydavanie a cez fiskal to zadate ako VYBER => Ucel: vydavanie

Kde napr na intervalovej, pripadne prehladovej uzavierke vidite kolko by ste mali v danej chvili mat v pokladnici penazi? Je to ten kumulovany obrat?
Je potrebne zadavat vklad tych 101.70 na zaciatku dna a potom 101.70 na konci dna? vsak sa to zakazdym vynuluje a mne sa to zda uplne zbytocne komplikovane.

Moze mi to niekto po lopate vysvetlit na realnom priklade, myslim, ze tym pomoze aj ostatnym - diskusiu aj dokumenty som cital, ale vsetko je to v teoretickej rovine, potrebujem realny priklad...
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

mondzo Pozri príspevok
Stale vsak som sa nedocital ten postup ako to robite Vy.

Chcem sa uistit v tychto bodoch:

1. rano pridete, do pokladne vlozite 101,70 na vydavanie a cez fiskalny modul toto zadate ako VKLAD => Ucel: vydavanie áno
2. cez den normalne predavate - robite trzbu, ak idete kupit napr. papier do tlaciarne v cene 4.80, tak to zaznacite ako VYBER => Ucel: Prevadzkove naklady, pripadne cislo blocku nie, na prevádzkovú réžiu mám druhú kasu
3. Ak pride klient, zoberiete zalohu 20eur, spravite VKLAD => Ucel: zaloha tovar. Ak pride tovar napr za 2 dni, spravite VYBER => Ucel: zaloha tovar a nasledne vystavite cez fiskal normalny blocek za tovar? nie, normálny blok vrátane DPH už pri zálohe
4. Skonci sa den, spravite Dennu uzavierku a z pokladne vyberiete 101,70, ktore ste rano vlozili na vydavanie a cez fiskal to zadate ako VYBER => Ucel: vydavanie
nie, vyberiem všetko, čo tam je - alebo aj nie je potrebné, pretože sa to vynuluje samé, ale pre poriadok to vyberáme...
Kde napr na intervalovej, pripadne prehladovej uzavierke vidite kolko by ste mali v danej chvili mat v pokladnici penazi? Je to ten kumulovany obrat? opýtaj sa technika....ale normálne tak, ako doteraz - určite nie kumulovaný obrat (ten Ti bude stále rásť)
Je potrebne zadavat vklad tych 101.70 na zaciatku dna a potom 101.70 na konci dna? vsak sa to zakazdym vynuluje a mne sa to zda uplne zbytocne komplikovane. vklad MUSÍŠ, výber nemusíš - vid vyššie

Moze mi to niekto po lopate vysvetlit na realnom priklade, myslim, ze tym pomoze aj ostatnym - diskusiu aj dokumenty som cital, ale vsetko je to v teoretickej rovine, potrebujem realny priklad...

nič nie je len v teoretickej rovine - mne sa to teraz naozaj nechce hľadať, ale ešte okolo 20. novembra som písala ako to funguje v praxi...naozaj hľadaj...


+niečo v texte

...a tých príkladov, kto to ako rieši, dokonca aj s dopadom na účtovníctvo je tu aj od ostatných požehnane....
Naposledy upravil tictac7 : 05.01.12 at 07:02 Dôvod: dovetok
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, asi fakt blbú otázku položím, ale z praktického hľadiska ma zaújíma, prosím Vás o stanovisko:

1. podnikateľ predáva tovar aj cez terminál, keďže ide o bezhotovostnú platbu, tak musí túto platbu zaevidovať aj v ERP (vraj mu to pokladňa neponúka - ponúka mu len hotovosť)
2. ak prijal len tržby platbou kartou, tak musí vystaviť dennú závierku
3. denná závierka sa už nelepí do pokladne, takže ju odovzdáva účtovníkovi na zaúčtovanie
4. ak vyberie peniaze z erp, tak spraví VD -ale ten by tiež mal dať účtovníkovi?, alebo účtovníkovi stačí len denná závierka
5. ak hodnota tovaru je vyššia ako 1659,69 €, tak musí vystaviť faktúru a ak mu ju uhradia v hotovosti tak spraví úhradu FA cez ERP.
6. ak hodnota tovaru je vyššia ako 1659,69 €, tak musí vystaviť faktúru a ak mu ju uhradia platobnou kartou tak spraví úhradu FA cez ERP?

Ďakujem vopred za ujasnenie
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ musí použiť ERP
2/ musí urobiť dennú uzávierku
3/ja ju ako účtovníčka neúčtujem každý deň, prevádzky robia intervalové uzávierky, doklad denná uzávierka ostáva s pokladnicou , lepia ju do knihy (i keď táto povinnosť nie je)
4/ kontrola hotovosti je na majiteľovi prevádzky.....
5/ áno, ak je platiteľom DPH...inak je to ok....
6/ áno, ak je platiteľom DPH...inak je to ok.....
0 0
abasys abasys

abasys je offline (nepripojený) abasys

ad 4) aj keď je na majiteľovi, podľa zákona nemusí evidovať výbery z ERP (aspoň som to v zákone nenašiel)
0 0
abasys abasys

abasys je offline (nepripojený) abasys

Režim začiatku a konca dňa a spôsob nakladania s hotovosťou rieši každá fiskálna tlačiareň a ERP inak. Treba si to nájsť v manuály alebo osloviť servis. Napríklad niektoré FM zostatok v pokladnici vôbec netlačia a evidujú iba hotovosť iba vnútorne.
0 0
beo98 beo98

beo98 je offline (nepripojený) beo98

chcem sa opýtať, že keď mám príjem do RP len cca 5x do mesiaca a zvyšok nám platia na účet, musím každý deň dávať vklad a potom robiť uzávierku aj keď som nemal žiaden príjem?
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Nemusíš...uzávierku tlačíš v tom dni v ktorom je tržba.
6 0
zuzana252 zuzana252

zuzana252 je offline (nepripojený) zuzana252

Dobrý deň,
mám ešte jednu otázku ohľadne používania ERP. Predávame len firmám na faktúru. Pri platbe v hotovosti za tovar musíme vystaviť doklad z ERP. Ak ale faktúrujeme opravu počítačov a táto služa nie je uvedená v prílohe č. 1 zákona o ERP môžeme nadalej vystavovat príjmový pokladničný doklad z účtovníctva ? Za odpoved vopred dakujem.
0 0
IwankaS IwankaS

IwankaS je offline (nepripojený) IwankaS

Ahojte poradaci.
Aj ja mam jednu otazocku.
Ak predam tovar na fakturu do CR, platba je v hotovosti v Kč. Treba vystaviť doklad z ERP?
Čo myslíte vy?
Vopred ďakujem.
S.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

IwankaS Pozri príspevok
Ahojte poradaci.
Aj ja mam jednu otazocku.
Ak predam tovar na fakturu do CR, platba je v hotovosti v Kč. Treba vystaviť doklad z ERP?
Čo myslíte vy?
Vopred ďakujem.

S.

ak sa predáva tovar na území SR, musíte dať doklad z ERP aj v českej mene.....
1 0
IwankaS IwankaS

IwankaS je offline (nepripojený) IwankaS

Dakujem za odozvu
Nie ten tovar sa prepravi do CR a tam podnikatel vyplati hotovost... Ako by to bolo v tomto nasom pripade?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

IwankaS Pozri príspevok
Dakujem za odozvu
Nie ten tovar sa prepravi do CR a tam podnikatel vyplati hotovost... Ako by to bolo v tomto nasom pripade?
Ak je faktúra uhradená v hotovosTi v ČR podľa mojej mienky nepodlieha povinnosti evidencie cez ERP.


(1) Tento zákon upravuje

a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,


k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

a tržba sa prijíma v ČR, takže ....
0 0
danuscha1 danuscha1

danuscha1 je offline (nepripojený) danuscha1

Dobry den,

chcela by som poprosit o radu.
uhradzala som fa. v ERP a staal sa mi taka vec, ze mi nevusiel blocek....paska proste skoncila, nebola farebne oznacena, ja som to neodkontrolovala....
na blocku vysla len hl;avicka a UHRADA FA:...a dalej nic.....
zvysok dokladu sa mi uz vytlacit nepodarilo.
Dodavatel ERP mi povadal, ze pokial uz sa tlacili dalsie doklady (a tlacili sa) tak sa uz neviem dostat ani ku kopii (ERP vie vytlacit kopiu len posledneho dokladu)....
Otazka znie, co teraz?
Neviem si poradit...
Uvazovala som, ze vytlacit PPD z nasho uctovneho systemu a pripnem tam to torzo z ERP...ale to je len moj vymysel, neviem ci tym nieco vyriesim.
Nejaka rada , prosim?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Urob tak ako si uvažovala a daj tam poznámku čo sa stalo.... Blok je zaznamenaný vo fiskálnom module kdyby neco, na to ho vymysleli.
0 0
danuscha1 danuscha1

danuscha1 je offline (nepripojený) danuscha1

znie to logicky ...dakujem
0 0
pripui pripui

pripui je offline (nepripojený) pripui

Predávam firemné auto, môžem prijať peniaze v hotovosti? (alebo iba cez účet)
0 0
Načítať ďalšie