Hana Beckley
16.11.11,11:17
Dobrý deň...
Na základe rôznych odpovedí pre iných ľudí, ktorým ste už pomohli, by som Vás chcela aj ja poprosiť o radu:
Som slobodná matka s 5 ročnou decérou a pracujem v dopravnej firme ako dispečer dopravy a momentálne už aj ako handra pre všetko :mad:
Chcela by som podať výpoveď, povedzme 18.11.2011 k 30.11.2011... je to možné?

Pre objasnenie situácie: od augusta ma ústne vyzýva zamestnávateľ aby som podala výpoveď, lebo on mi odstupné v žiadnom prípade dať nemieni... preto si hľadám prácu.... Medzi tým odišiel jeden pracovník a pani ktorá pracovala na dohodu bola prepustená z dôvodu znižovania stavu vo firme, nakoľko ona bola dohodárka - dôchodkyňa, nemusela jej majiteľka vyplácať odstupné a teda si nechala mňa...
Čím som od 1.10.2011 preprala po kolegyni všetku prácu bez zvýšenia mzdy, pracovnú dobu mi posunula na z 7:30-16:00 na 6:30 - 15:30. Pričom je tu problém, že mám 5 ročné dieťa a škôlku otvárajú o 6:30. Sú dni kedy som schopná prísť do práce 6:30, pričom môj odchod by mal byť 15:00, ale majiteľka má núti pod psychickým nátlakom pracovať túto pol hodinu vlastne zadarmo. Stalo sa, že ma nútila používať súkromné auto na služobné účely bez akejkoľvek náhrady, z dôvodu že som pred 3 mesiacmi odkúpila a aj zaplatila toto auto od firmy.
Mám ústny zákaz telefonovať počas pracovnej doby s vlastného telefónu a tak isto prímať hovor pokiaľ je v nemeckom jazyku... donedávna to boli všetky súkromné hovory, aj čo sa týkali povedzme zdravotných problémov v škôlke....
Čo sa táka dovolenky: dovolila mi čerpať v tomto roku dovolenku len 6 dní - pričom táto dovolenka je z roku 2010!!! a ešte mi zostalo z roku 2010!!! 7 dní. Dovolenku odmietla preplatiť, že dovolenku si môžem čerpať medzi vianočnými sviatkami... za rok 2011 mám k nevyčerpaných 23 dní na ktoré mám nárok (do konca novembra).
Podľa môjho názoru je to porušovanie viacerých zákonov ako 85 ods. 1, 113 ods. 2, 121 ods. 1, 164 ods. 3.... o psychických útokoch ani nehovoriac, o tom ako si mám napísať výpoveď ani nehovorím...

Je možné vo výpovedi uviesť takéto dôvody na odchod zo zamestnania? Ďakujem za odpoveď... Hana


Majiteľka (zdedila firmu) porušuje ZP... aj o vyplácaní cestovných náhrad pre ostatných zamestnancov (neplatí ani zahraničné ani slovenské) dá im lístok, ktorý aj tak podľa zákona zamestnanci doplatia, nezaplatí im prestávku v prípade, že zamestnanci pracujú a firma inkasuje peniaze za tú prestávku.
Tweety
16.11.11,10:41
Dobrý deň...
Na základe rôznych odpovedí pre iných ľudí, ktorým ste už pomohli, by som Vás chcela aj ja poprosiť o radu:
Som slobodná matka s 5 ročnou decérou a pracujem v dopravnej firme ako dispečer dopravy a momentálne už aj ako handra pre všetko :mad:
Chcela by som podať výpoveď, povedzme 18.11.2011 k 30.11.2011... je to možné?

Pre objasnenie situácie: od augusta ma ústne vyzýva zamestnávateľ aby som podala výpoveď, lebo on mi odstupné v žiadnom prípade dať nemieni... preto si hľadám prácu.... Medzi tým odišiel jeden pracovník a pani ktorá pracovala na dohodu bola prepustená z dôvodu znižovania stavu vo firme, nakoľko ona bola dohodárka - dôchodkyňa, nemusela jej majiteľka vyplácať odstupné a teda si nechala mňa...
Čím som od 1.10.2011 preprala po kolegyni všetku prácu bez zvýšenia mzdy, pracovnú dobu mi posunula na z 7:30-16:00 na 6:30 - 15:30. Pričom je tu problém, že mám 5 ročné dieťa a škôlku otvárajú o 6:30. Sú dni kedy som schopná prísť do práce 6:30, pričom môj odchod by mal byť 15:00, ale majiteľka má núti pod psychickým nátlakom pracovať túto pol hodinu vlastne zadarmo. Stalo sa, že ma nútila používať súkromné auto na služobné účely bez akejkoľvek náhrady, z dôvodu že som pred 3 mesiacmi odkúpila a aj zaplatila toto auto od firmy.
Mám ústny zákaz telefonovať počas pracovnej doby s vlastného telefónu a tak isto prímať hovor pokiaľ je v nemeckom jazyku... donedávna to boli všetky súkromné hovory, aj čo sa týkali povedzme zdravotných problémov v škôlke....
Čo sa táka dovolenky: dovolila mi čerpať v tomto roku dovolenku len 6 dní - pričom táto dovolenka je z roku 2010!!! a ešte mi zostalo z roku 2010!!! 7 dní. Dovolenku odmietla preplatiť, že dovolenku si môžem čerpať medzi vianočnými sviatkami... za rok 2011 mám k nevyčerpaných 23 dní na ktoré mám nárok (do konca novembra).
Podľa môjho názoru je to porušovanie viacerých zákonov ako 85 ods. 1, 113 ods. 2, 121 ods. 1, 164 ods. 3.... o psychických útokoch ani nehovoriac, o tom ako si mám napísať výpoveď ani nehovorím...

Je možné vo výpovedi uviesť takéto dôvody na odchod zo zamestnania? Ďakujem za odpoveď... Hana


Majiteľka (zdedila firmu) porušuje ZP... aj o vyplácaní cestovných náhrad pre ostatných zamestnancov (neplatí ani zahraničné ani slovenské) dá im lístok, ktorý aj tak podľa zákona zamestnanci doplatia, nezaplatí im prestávku v prípade, že zamestnanci pracujú a firma inkasuje peniaze za tú prestávku.
Výpoveď máš právo podať, ZP to umožňuje, ak ju podáš ešte v tomto mesiaci a zamestnáv. ju aj doručíš, VD začne plynúť od 1.12. a skončí 31.1.2012. Ak chceš odísť skôr, skús skončenie PP dohodou, ale s tou musí zamestnáv. súhlasiť. Ak bude, PP skončí dátumom, ktorý si v dohode určíš. Je evidentné, že zamestnáv. porušuje ZP, ákon o CN... Takže odíť čím skôr, psychický teror Ti určite neprospeje.
Hana Beckley
16.11.11,10:47
porušovanie viacerých ZP 85 ods. 1, 113 ods. 2, 121 ods. 1, 164 ods. 3. nie je dôvod na výpoveď? veď ja som s tým nesúhlasila aby som pracovala 9 hodín a z toho 1/2 hodinu zadarmo! ani so zmenou pracovného času som nesúhlasila!
Tweety
16.11.11,10:50
porušovanie viacerých ZP 85 ods. 1, 113 ods. 2, 121 ods. 1, 164 ods. 3. nie je dôvod na výpoveď? veď ja som s tým nesúhlasila aby som pracovala 9 hodín a z toho 1/2 hodinu zadarmo! ani so zmenou pracovného času som nesúhlasila! Ale veď som napísala, že ju môžeš podať, nemusíš v nej uvádzať dôvody. Porušovanie ZP nie je dôvodom na výpoveď zamestnanca, na to sa môžeš sťažovať na IP.
Hana Beckley
16.11.11,10:59
keby som výpoveď poslala poštou, ona by to prebrala a nesúhlasila... ja aj tak viac do práce neprídem.... pre mňa to znamená: že ba mi nepreplatila mojich 30 dní dovolenky? alebo absenciu? ... absencia by ma netrápila... lebo to by som už bola zamestnaná dakde inde
Tweety
16.11.11,11:25
keby som výpoveď poslala poštou, ona by to prebrala a nesúhlasila... ja aj tak viac do práce neprídem.... pre mňa to znamená: že ba mi nepreplatila mojich 30 dní dovolenky? alebo absenciu? ... absencia by ma netrápila... lebo to by som už bola zamestnaná dakde inde S výpoveďou nemusí súhlasiť, to ani nie je potrebné, tú musí akceptovať. Pri skončení PP musí podľa ZP preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
Chobot
16.11.11,12:18
keby som výpoveď poslala poštou, ona by to prebrala a nesúhlasila... ja aj tak viac do práce neprídem.... pre mňa to znamená: že ba mi nepreplatila mojich 30 dní dovolenky? alebo absenciu? ... absencia by ma netrápila... lebo to by som už bola zamestnaná dakde inde

Ak dáš výpoveď a viac do práce neprídeš, zamestnávateľ ti bude písať absenciu. A za každý deň absencie ti bude krátiť dovolenku o 2 dni. Takže celá tvoja dovolenka sa ti skráti a ešte aj skončíš PP výpoveďou zo strany zamestnávateľa z dôvodu závažného porušenia prac. disciplíny. Takže to neradno robiť.

Radšej skús skončiť dohodou.
marjankaj
16.11.11,12:27
§62

(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Tweety
16.11.11,12:27
keby som výpoveď poslala poštou, ona by to prebrala a nesúhlasila... ja aj tak viac do práce neprídem.... pre mňa to znamená: že ba mi nepreplatila mojich 30 dní dovolenky? alebo absenciu? ... absencia by ma netrápila... lebo to by som už bola zamestnaná dakde inde
A ešte doplním, aj toto je dosť podstatné:
§62ZP
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Hana Beckley
16.11.11,12:36
S debilom sa ťažko dohaduje... najprv nech si dám výpoveď... a teraz keď by som si ju dala, a ona by tušila, že už som zohnala druhú robotu, tak by zase boli cirkusy a nepustila by ma... asi jediným spôsobom bude: zase ju budem musieť nasrať do biela, že odídem o tú neplatenú pol hodinu skôr aby bol dôvod na hádku, aby som si podala výpoveď....
Tweety
16.11.11,12:38
S debilom sa ťažko dohaduje... najprv nech si dám výpoveď... a teraz keď by som si ju dala, a ona by tušila, že už som zohnala druhú robotu, tak by zase boli cirkusy a nepustila by ma... asi jediným spôsobom bude: zase ju budem musieť nasrať do biela, že odídem o tú neplatenú pol hodinu skôr aby bol dôvod na hádku, aby som si podala výpoveď.... Zle si to všetko okolo výpovede vysvetľuješ, ak dáš výpoveď, tvoj PP skončí uplynutím VD, a nie tým, či Ťa pustí, alebo nie. Veď si odpovede prečítaj pozorne.
Hana Beckley
16.11.11,12:39
v zmluve nič také nemám... dokonca za 11 rokov vo firme nemám ani zmluvu podpísanú... je len vytlačená!

ale bez obáv: prihlásená do poisťovní som... a aj sa odvádza
Hana Beckley
16.11.11,12:50
Viem.. čítala som... a aj pochopila.... len keď sa pohádame, ona vtedy žiada aby som okamžite vypadla z firmy... takže ja okamžite vypadnem....
Tweety
16.11.11,12:53
Viem.. čítala som... a aj pochopila.... len keď sa pohádame, ona vtedy žiada aby som okamžite vypadla z firmy... takže ja okamžite vypadnem.... Ale predtým jej doruč výpoveď, alebo ju presvedč, že pre ňu je lacnejšia dohoda-odídeš hneď.
Hana Beckley
16.11.11,13:05
čo je na tom nechať sa na minútu vyhodiť? keď nový zamestnávateľ vie, že sa nechám vyhodiť kôli tomu aby som mohla u neho nastúpiť? Však pracovný posudok aj tak nepotrebujem, a keby sa chcel niekto informovať o mne, aj tak by na mňa nakydala, aj keby som si dala 3 mesiace výpovednú lehotu, nechala jej moju celú dovolenku a ešte jej zaplatila 1000 eur (nič by nepomohlo!) lebo sem by už nikto za ten plat, stresy a porušovanie ZP nenastúpil.... zo 16 ľudí ostali 4! čo mi povedala: že keby som nebola ja JA, tak by mi pridala, ale že ja som ja, aj keď všetka práca je 100% urobená tak mi plat nezdvihne ale prácu robím aj za prepustenú kolegyňu! sama dáva firmu do krachu!