katka_19
03.12.11,21:57
Dobry den!
Chcel by som sa opytat do dovrsenia ktoreho roku je rodic povinny platit vyzivne. Zakon 36/2005 hovori, ze pokial nieje dieta schopne sa samo zivit (+ dalsie moznosti ako manzelstvo a podobne). Studujem na vysokej skole a budem mat 25 rokov asi 8mesiacov pred skoncenim skoly. Mam 6-rocnu skolu, nic som si nenatahoval, len som na rok vycestoval na studium do inej krajiny EU. No na socialke nas informovali ze mame narok na prispevok (neviem presne nazov v SR) na dieta len do 25. rokov. Znamena to ze dovrsenim 25.roku mi prestane chodit aj vyzivne? Na 100% by to znamenalo aj ukoncenie mojho studia asi semester pred regularnym koncom s diplomom. Spominany zakon o rodine 36/2005 som si este vedel najst ale neviem ci nemohlo byt toto doplnene resp. zmenene nejakou aktualizaciou/zmenou/upravou. Vopred dakujem za pomoc! (Snad som to opisal dostatocne)
Xanti
03.12.11,21:02
No ak budeš starší ako 25 rokov, tak treba skúsiť vybaviť sociálne štipendium. V rodine ho poberala sesterka, mala viac ako 25r ak začala študovať na VŠ a nemala nárok na rodinné prídavky tak dostávala toto štipendium.
Informuj sa v škole.
A čo sa týka výživného, myslím že to by si mohol dostávať. Ale o tom by musel rozhodnúť súd.

A zákon o rodine máš tu http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/
Mária27
03.12.11,21:05
Výživné ti musí chodiť dovtedy, kým nie si schopná sama sa živiť. Teda minimálne do skončenia školy.
Prikladám ti aktuálny zákon.