Zavrieť

Porady

Vyzivne na nezaopatrene dieta do 25/26 rokov?

Dobry den!
Chcel by som sa opytat do dovrsenia ktoreho roku je rodic povinny platit vyzivne. Zakon 36/2005 hovori, ze pokial nieje dieta schopne sa samo zivit (+ dalsie moznosti ako manzelstvo a podobne). Studujem na vysokej skole a budem mat 25 rokov asi 8mesiacov pred skoncenim skoly. Mam 6-rocnu skolu, nic som si nenatahoval, len som na rok vycestoval na studium do inej krajiny EU. No na socialke nas informovali ze mame narok na prispevok (neviem presne nazov v SR) na dieta len do 25. rokov. Znamena to ze dovrsenim 25.roku mi prestane chodit aj vyzivne? Na 100% by to znamenalo aj ukoncenie mojho studia asi semester pred regularnym koncom s diplomom. Spominany zakon o rodine 36/2005 som si este vedel najst ale neviem ci nemohlo byt toto doplnene resp. zmenene nejakou aktualizaciou/zmenou/upravou. Vopred dakujem za pomoc! (Snad som to opisal dostatocne)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No ak budeš starší ako 25 rokov, tak treba skúsiť vybaviť sociálne štipendium. V rodine ho poberala sesterka, mala viac ako 25r ak začala študovať na VŠ a nemala nárok na rodinné prídavky tak dostávala toto štipendium.
    Informuj sa v škole.
    A čo sa týka výživného, myslím že to by si mohol dostávať. Ale o tom by musel rozhodnúť súd.

    A zákon o rodine máš tu http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Výživné ti musí chodiť dovtedy, kým nie si schopná sama sa živiť. Teda minimálne do skončenia školy.
    Prikladám ti aktuálny zákon.

    Vyzivne na nezaopatrene dieta do 25/26 rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.