mazanova
08.12.11,12:30
Milí moji záhradkári, záhradkárky a záhradníčence ;)(to tí začínajúci)

Viem, že neleníte, minimálne v bezsenných nociach, alebo dlhých večeroch, rozmýšľate nad tou či onou rastlinou,krom, stromom, prípadne modelujete architektúru svojej záhrady -ky -(úžitkovej aj okrasnej)... atď. - každý po svojom - otázok a riešení je nespočetne veľa...

tak nezaháľajme a raďme si vospolok...

a ja mám hneď aj prvú otázku:
v lete sa mi urodilo (vďaka mojmu Adamovi, ktorý to prehnal s kúpou plántov, lebo bol bezo mňa) veľa feferóniek a chili - všetky som ich otrhala, navliekla na nite a vysušila..., teraz ich idem mixovať, nerobím to prvýkrát, ale sa pýtam, mám mixovať celý plod aj so semenami, alebo iba uschnutú dužinu..., posledne som mixovala iba dužinu a s tými semenami, ktorých bolo dosť! (ešte teraz ich mám v pohári) neviem ako naložiť...je mi to ľúto vyhodiť...
arizona
08.12.11,11:38
Ja meliem aj so semienkami, nech to ma vacsie grady :D


...jedno pele-mele tu uz mame ;)
http://www.porada.sk/t95324-sezonne-prace-v-zahradke.html
wabi
08.12.11,11:51
So semienok sa lisuje olej je to vraj veľmi zdravé. Na to by si ale asi musela mať špeciálny drahý lis. :(
Iste by sa ale dali pomleté či nepomleté naložiť do oleja napríklad kvalitného olivového a takto získaš pikantnú pochutinu. Tiež do octa, alebo alkoholu aby mal väčšie grády!:eek: "frnďžalica"!
Ak si s tým dávaš toľko roboty, tak môžeš napríklad pomlieť seminka zvlášť. Nebude to teda tak červené ale použiť sa to iste dá...
Tiež môžeš z nich dopestovať za celú záhradu planty...:)
Ak vetky návrhy skombinuješ, tak ti budú šlahať z papule plamene po celý rok ako drakovi...
bjuty smis
08.12.11,12:10
ja ich odkladám celé a vždy si rozdrtím priamo do jedla, aj zo semenami..pokial možno nie rukami a prstami..:))
ked ich chceš rozdrtit všetky teraz, skús ich iba tak na hrubo, napr. v mažiari...aj v obchode tak predáva tuším kotáni...aj zo semenami..
BXLmiami
08.12.11,12:38
Je dobré pomlieť a zmiešať so soľou,je to fajn ochucovadlo.Pre budúci rok pre toho kto má rád pikantné je dobré zavariť malé poháriky kde sú feferony,cesnak a malá cibuľka do nálevu ako na uhorky.
mazanova
08.12.11,13:27
všetkým ďakujem za rady, (aj úsmevné), wabi: mám takú záhradu, kde by sa zmestili, asi mi čítaš myšlienky, lebo môj prvý nápad bol - "to by bolo priesad!:D" a ešte v lokalite pôdy I. bonity - papriky ako kríky (Trávnica-Podhájska),
s tou frndžalicou to nie je zlý nápad, ale pre koho - iba ak na boľavé kríže a kĺby, ja radšej suché vínko...

pomixujem, dám do oleja a octu(?), BXL -miami : vlani som aj nakladala, ale niečo ostalo tak toho roku som sa vzdala...

ináč zopár čiličiek som si zobrala do práce - a ráno keď si robím 1,5l čaju (akéhokoľvek), kúsok čili odlomím a dám do čajníka, kapsaicín rozširuje cievy a vraj požiera tuky...

bjuty smis: áno teraz to robím tak, že nadrobím kúsok do varenia, ale - nie je to praktické, ani v tej práci, ak si znenazdajky pošúcham oči, alebo sa idem nedajbože líčiť a pozabudnem sa tak chvíľu roním slzičky...

arizona: vďaka tiež,
ľutujem, ináč môžme dať tému presunúť

pá, mám Vás všetkých rada na Porade

m