wera88
02.01.12,09:58
dobry den, potrebujem registracnu pokladnu, ak mam zivnost na Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel? V prílohe zákona je uvedená služba: Oprava a údržba motorových vozidiel, a to len pri oprave a údržbe osobných motorových vozidiel okrem inštalovania dielov a príslušenstiev, ktoré nie sú súčasťou výrobného procesu. Vzťahuje sa to na moj predmet zivnosti? Tiez by ma zaujimalo, ci ma mozu nejako kontrolovat a pokutovat, za to, ze RP nebudem mat. Mozem ostat aj bez RP a prijimat platby len na ucet? Dakujem pekne
kn-alka
02.01.12,09:05
Ak budeš prijímať platby len na účet, nepotrebuješ ERP.
wera88
02.01.12,11:22
a môžu ma nejak kontrolovať a dať pokutu, ze to že nemam RP? Ďakujem :)
evina
02.01.12,11:27
a môžu ma nejak kontrolovať a dať pokutu, ze to že nemam RP? Ďakujem :)

Samozrejme, že Ťa môžu kontrolovať a ak zistia, že ak si mala povinnosť mať ERP a evidovať jej prostredníctvom tržby a nerobila si to tak tak Ťa veru pekne spokutujú podľa zákona od 330 do 3300 EUR.

P.s. naozaj nechápem načo by mal byť zákon, ktorý by nemohli kontrolovať a aj sankcionovať....
wera88
02.01.12,12:45
ale keď budem prijímať platby len na účet, tak vtedy je to v poriadku?
marjankaj
02.01.12,12:48
ale keď budem prijímať platby len na účet, tak vtedy je to v poriadku?
A príspevok č.2 si preskočila?:eek:
robika
05.01.12,11:25
Dobry den,
prosim poradte mi, jedna sa o szco - ktora sa zaobera kovoobrabanim, poskytuje iba sluzby na fakturach uvadza - rezanie, brusenie a pod, musi mat ERP pokial prijma uhrady faktur v hotovosti?
Co v pripade, pokial odberatel donesie material a szco mu z jeho materialu vyrobi nejaky vyrobok na zakazku vratane navrhu, v tomto pripade uz ERP musi mat?
Dakujem za pomoc.
jacekova
05.01.12,11:28
Dobry den,
prosim poradte mi, jedna sa o szco - ktora sa zaobera kovoobrabanim, poskytuje iba sluzby na fakturach uvadza - rezanie, brusenie a pod, musi mat ERP pokial prijma uhrady faktur v hotovosti?
Co v pripade, pokial odberatel donesie material a szco mu z jeho materialu vyrobi nejaky vyrobok na zakazku vratane navrhu, v tomto pripade uz ERP musi mat?
Dakujem za pomoc.

podľa mňa v tomto prípade nie je potrebné používať ERP
robika
05.01.12,11:36
velmi pekne dakujem
matus7
06.01.12,12:08
Musi mat ERP. Prave toto riesime aj v nasej firme (koncime s odberatelmi, ktori platia v hotovosti). Nie som si isty, ale aj na vydaj do pokladne z BU bude potrebna ERP, no na tomto som si neni na 100% isty.
Mila123
06.01.12,12:10
ERP sa vedú tržby spoločnosti , nie prevody medzi prevádzkovou pokladňou a bankovým účtom......
Zita5
06.01.12,12:11
Musi mat ERP. Prave toto riesime aj v nasej firme (koncime s odberatelmi, ktori platia v hotovosti). Nie som si isty, ale aj na vydaj do pokladne z BU bude potrebna ERP, no na tomto som si neni na 100% isty.

Na výdaj RP nie je potrebná
http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post1933588
v tejto téme je zákon, novela a pod. treba si to preštudovať :)
Ericsoft
13.01.12,05:27
Opýtam sa aj ja... doteraz som poskytoval služby (servis počítačov, sietí, kancelárskej techniky ; predaj licencií na softvér ; predaj výpočtovej techniky cez eshop) a častokrát hlavne montáže som fakturoval priamo u klienta buď cez vopred pripravenú faktúru s PPD alebo vyplnením dodacieho listu na mieste a takisto PPD. pokladňu som nevlastnil a ani nechcem vlastniť keďže nemám kamennú predajňu ani servisné stredisko, fungujem na telefón.

Toto som si prečítal:
-ak by podnikateľ poskytoval len službu bez dodávky akéhokoľvek materiálu, tak v uvedenom prípade podnikateľovi nevzniká povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ poskytuje službu aj s dodávkou materiálu (materiál môže kúpiť alebo aj sám vyrobiť), v uvedenom prípade ide o službu s dodávkou materiálu pri ktorej nie je povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ vyrobí výrobok alebo zaobstará výrobok, ktorý dodá bez montáže, ide o predaj tovaru, kedy ak sa tržby prijímajú v hotovosti podnikateľ je povinný používať pokladnicu na evidenciu týchto tržieb.

Chápem to správne, že servis môžem poskytovať aj naďalej cez PPD, ale tovar ak ho budem predávať bez inštalácie tak ten jedine prevodom na účet cez faktúru?
tictac7
13.01.12,05:49
Opýtam sa aj ja... doteraz som poskytoval služby (servis počítačov, sietí, kancelárskej techniky ; predaj licencií na softvér ; predaj výpočtovej techniky cez eshop) a častokrát hlavne montáže som fakturoval priamo u klienta buď cez vopred pripravenú faktúru s PPD alebo vyplnením dodacieho listu na mieste a takisto PPD. pokladňu som nevlastnil a ani nechcem vlastniť keďže nemám kamennú predajňu ani servisné stredisko, fungujem na telefón.

Toto som si prečítal:
-ak by podnikateľ poskytoval len službu bez dodávky akéhokoľvek materiálu, tak v uvedenom prípade podnikateľovi nevzniká povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ poskytuje službu aj s dodávkou materiálu (materiál môže kúpiť alebo aj sám vyrobiť), v uvedenom prípade ide o službu s dodávkou materiálu pri ktorej nie je povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ vyrobí výrobok alebo zaobstará výrobok, ktorý dodá bez montáže, ide o predaj tovaru, kedy ak sa tržby prijímajú v hotovosti podnikateľ je povinný používať pokladnicu na evidenciu týchto tržieb.

Chápem to správne, že servis môžem poskytovať aj naďalej cez PPD, ale tovar ak ho budem predávať bez inštalácie tak ten jedine prevodom na účet cez faktúru?




áno, správne chápeš ;)
Ericsoft
13.01.12,06:29
Vďaka za odpoveď. Ale práve som sa dozvedel že činnosť ktorú mám ako náplň nepatrí do kategórie kedy musím používať RP. Takže pravdepodobne môžem fungovať rovnako ďalej. Ešte to preverím.
tictac7
13.01.12,06:56
Vďaka za odpoveď. Ale práve som sa dozvedel že činnosť ktorú mám ako náplň nepatrí do kategórie kedy musím používať RP. Takže pravdepodobne môžem fungovať rovnako ďalej. Ešte to preverím.

...ale podľa toho zadania, na ktoré som Ti odpovedala, som myslela, že si pochopil, že nakoľko služba, ktorú poskytuješ nespadá pod povinnosť mať ERP, vtedy ju mať nemusíš, ale pri predaji tovaru ju musíš mať, alebo len prijímať na účet....
romanova164
13.01.12,07:34
Ahojte, aj ja spýtam.... pretože som z tohto tu magor.
Sme s.r.o. kovovýroba a školiteľské služby, nemáme stanovené pevné ceny. Všetko sa rieši cez faktúry s p.p. žiaľ máme zablokovaný účet exekútorom, no nejak fungovať musíme aj keď je to v rozpore so zákonom, takže príjmame peniaze ako keby v hotovosti. Musíme mať v takomto prípade ERP?
evina
13.01.12,07:39
Ahojte, aj ja spýtam.... pretože som z tohto tu magor.
Sme s.r.o. kovovýroba a školiteľské služby, nemáme stanovené pevné ceny. Všetko sa rieši cez faktúry s p.p. žiaľ máme zablokovaný účet exekútorom, no nejak fungovať musíme aj keď je to v rozpore so zákonom, takže príjmame peniaze ako keby v hotovosti. Musíme mať v takomto prípade ERP?


Ste v prílohe zákona - nie ste, takže nemáte takú povinnosť. Vždy odpoveď na takéto otázky je podľa toho , či ste v prílohe zákona
Mila123
13.01.12,07:41
nepredávate tovar? materiál? surovinu? polotovar? - kovovýroba má aký druh príjmu????čo vyrába, resp. predáva?
Ericsoft
13.01.12,09:57
No počítačové služby ani predaj výpočtovej techniky nieje v prílohe, teda sa ma zmena netýka.
tictac7
13.01.12,10:19
No počítačové služby ani predaj výpočtovej techniky nieje v prílohe, teda sa ma zmena netýka.

zle, zle, zle!!!!
Pochop - TOVAR AKÝKOĽVEK - ERP TREBA
služby - len keď sú uvedené v prílohe zákona

teda opakujem:
ak predáš tovar - musíš mať ERP alebo príjem na BÚ
ak poskytneš službu - nemusíš mať ERP

dovetok:
a predaj výpočtovej techniky je predsa predaj tovaru!!! Chápeš už?!
zuzana
13.01.12,10:27
ja som teraz dostala odpoved z DU, ale to čo som sa konkretne pytala, na to mi neodpovedali a to, ze ked mam povinnost mat regist.pokladnu na predaj materialu-to bude evid.cez registracku, robim aj sluzby kde nie je povinnost, tak uhrady za tieto sluzby prijmam riadne cez PPD?
tictac7
13.01.12,10:31
ja som teraz dostala odpoved z DU, ale to čo som sa konkretne pytala, na to mi neodpovedali a to, ze ked mam povinnost mat regist.pokladnu na predaj materialu-to bude evid.cez registracku, robim aj sluzby kde nie je povinnost, tak uhrady za tieto sluzby prijmam riadne cez PPD?

áno, aj keď máš ERP a poskytuješ služby, kde nie je povinnosť evidovať tržby a úhrady faktúr cez ERP, tam ERP nemusíš použiť, ale môžeš. My napríklad používame, aby v tom nebol chaos a radšej sa použilo vždy ako sa raz náhodou pomýliť....To vieš, na druhej strane nájdu v dokladoch Tvoj PPD na úhradu faktúry za služby, ktorá mala byť cez ERP a lebo za tovar...a pokuta je na svete....
Ericsoft
13.01.12,11:36
zle, zle, zle!!!!
Pochop - TOVAR AKÝKOĽVEK - ERP TREBA
služby - len keď sú uvedené v prílohe zákona

teda opakujem:
ak predáš tovar - musíš mať ERP alebo príjem na BÚ
ak poskytneš službu - nemusíš mať ERP

dovetok:
a predaj výpočtovej techniky je predsa predaj tovaru!!! Chápeš už?!

Takže služby môžem v hotovosti, ale tovar len prevodom alebo potom zaobstarať pokladňu.

Niekde som ešte čítal, že ak predám tlačiareň ale fakturujem súčasne aj jej inštaláciu tak je to ok?

Hladám spôsob ako budem fungovať, lebo pokladňu si kupovať nemienim. príde mi blbé pýtať od zákazníkov platbu prevodom aj keď ide o pár €..
veronikasad
13.01.12,11:47
Takže služby môžem v hotovosti, ale tovar len prevodom alebo potom zaobstarať pokladňu.

Niekde som ešte čítal, že ak predám tlačiareň ale fakturujem súčasne aj jej inštaláciu tak je to ok?

Hladám spôsob ako budem fungovať, lebo pokladňu si kupovať nemienim. príde mi blbé pýtať od zákazníkov platbu prevodom aj keď ide o pár €..
pokial tú tlačiareň sám nevyrobíš, vždy je to pre teba tovar - či ju predáš s inštaláciou alebo bez nej ...
SERVIS
13.01.12,12:19
Ahojte, chcela by som si overiť či musí mať reg. pokladňu živnostník, ktorý má uvedené:
- pneuservis - opravy pneumatík,vzdušníc,vyvažovanie kol automechanik
.
Ďakujem za názory a rady.
KEJKA
13.01.12,12:26
Ahojte, chcela by som si overiť či musí mať reg. pokladňu živnostník, ktorý má uvedené:
- pneuservis - opravy pneumatík,vzdušníc,vyvažovanie kol automechanik
.
Ďakujem za názory a rady. kuk do prílohy............
SERVIS
13.01.12,12:30
kuk do prílohy............
mňa tam mätie ten automechanik... ako si to mám vysvetliť.. automechanik opravuje vozidlá.. či?
evina
13.01.12,12:37
mňa tam mätie ten automechanik... ako si to mám vysvetliť.. automechanik opravuje vozidlá.. či?



1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel

ERP má alebo nemá podľa toho, že za čo berie tržby v hotovosti a nie čo má v názve.....
SERVIS
13.01.12,12:57
a takýto podrobnejší výpis vidím prvý krát.. tak sa nehnevaj čo sa vypytujem.. ale ďakujem.
evina
13.01.12,13:21
a takýto podrobnejší výpis vidím prvý krát.. tak sa nehnevaj čo sa vypytujem.. ale ďakujem.

Veď ja sa nehnevám, to veľké /menšie mi nešlo:)/ je zvýraznené preto lebo sa to konkrétne týka tvojej otázky...
Ericsoft
17.01.12,19:04
Tak na dobierku môžem predávať tovar, teda:

Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená
podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby
iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť
evidovať tržby v ERP.

Takže ja budem predávať v hotovosti, lebo nejaká mne blízka firma bude "akože" robiť dovoz tovaru a peniaze od klienta vyberie ona a mne ich potom pošle. V konečnom dôsledku vlastne ja predám zákazníkovi priamo tovar akurát podpíše nejaké tlačivo že mu tovar doručila iná firma. Dá sa to takto oklamať?
Nechcem to robiť, len uvažujem, nekameňujte ma :D

A ešte ma napadá, platí to že sa to vzťahuje len na tovar ktorý som sám nevyrobil? Ak poskladám počítač z komponentov, a bude to vlastne mnou zhotovený výrobok, tak ho môžem predať v hotovosti bez ERP?
Mila123
17.01.12,19:09
doplním ťa netýka sa to iba tovaru ale i materiálu, nedokončenému výrobku, a služieb vymenovaných v prílohe zákona.....
Eva Póčová
18.01.12,08:51
Ahojte,
mohol by mi niekto jednoznačne odpovedať či je treba ERP v prípade keď živnostník prenajíma kávomaty a platia mu v hotovosti? Ani na daňovom mi to nepovedali. V prílohe je nájom a lízing tovaru osob. spotreby a potrieb pre domácnosť... Ten prenájom kávomatu patrí tam alebo nie???? ďakujem
wicious
23.02.12,15:06
Zdravím vás, čo v prípade že podnikateľ predal auto, ktoré mal v majetku. Chápe sa to auto ako tovar podľa zákona o ERP a potrebuje pokladňu alebo je to predaj DHM a pokladňu netreba. Podnikateľ nie je bazár ani nič podobné, proste vlastné auto. vdaka za odpovede
Stašek
04.03.12,18:34
Zdravým všetkých sčítaných odborníkov, a dúfam, že dostanem odpoveď: Zať začína podnikať na živnosť "Murárstvo". Musí mať ERP? Ďakujem.
evina
04.03.12,20:40
Zdravým všetkých sčítaných odborníkov, a dúfam, že dostanem odpoveď: Zať začína podnikať na živnosť "Murárstvo". Musí mať ERP? Ďakujem.
nie
evina
04.03.12,20:49
Ahojte,
mohol by mi niekto jednoznačne odpovedať či je treba ERP v prípade keď živnostník prenajíma kávomaty a platia mu v hotovosti? Ani na daňovom mi to nepovedali. V prílohe je nájom a lízing tovaru osob. spotreby a potrieb pre domácnosť... Ten prenájom kávomatu patrí tam alebo nie???? ďakujem
Podľa mojej mienky patrí

pozri napr
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=11095
Stašek
22.03.12,12:13
nie
Takže môže na úhradu OF aj v r. 2012 používať príjmové pokladničné doklady? Za odpoveď ďakujem.
veronikasad
22.03.12,12:17
Takže môže na úhradu OF aj v r. 2012 používať príjmové pokladničné doklady? Za odpoveď ďakujem.
ano, ak bude faktúrovať murárske práce. Ak by predával stavebný materiál - úhrada faktúry musí isť cez ERP.
martina2006
19.09.12,08:07
Dobrý deň, ak s.r.o. predá auto, ktoré mala v majetku, odpisovala, môže vystaviť PPD alebo musí mať ERP pri predaji v hotovosti. Poskytuje služby, pri ktorých nie je povinnosť mať ERP. Ďakujem.
tictac7
19.09.12,08:11
...aj auto je tovar (podľa zákona o erp je jedno, že Ty nie si obchodník s autami....)