alfred123
05.01.12,15:53
Dobry den. Dnes som sa bol evidovat na urade prace a pani mi povedala informaciu ze ak som bol zamestnany v posl.
2 rokoch tak mam narok na davku v nezamestnanosti.
Chcel som sa spytat ze co vsetko sa okolo toho vybavuje. Co si musim pozhanat a pod.
Dakujem
willma
05.01.12,15:20
Melnick
05.01.12,15:22
alfred123
05.01.12,16:10
ok dakujem pekne.
A prosim Vas ked pojdem so ziadostou do soc. poistovne, tak co vsetko musim prinest? aj nejake potvrdenia z predchadzajuich zamestnani od kedy do kedy som pracoval? ci to oni maju u kazdeho v v PC.
willma
05.01.12,16:22
pozri si tie linky čo sme ti dali, je tam všetko, stačí čítať a pozorne. a len tak na okraj, potrebuješ potvrdenia od všetkých zamestnávateľov za posledné 3 roky, tlačivo ti mala dať madam na ÚP.
alfred123
07.01.12,13:05
Diky moc. No tlacivo mi ziadne nedala, ani mi nepovedala ze ci staci len zapoctove listy z predch. zamestnani.
Ked je moj byv. zamestnavatel z dielky nez som teraz tak budem v soc.poistovni stacit na davku v nezamestnanosti ked im dam zapoctove listy??
veronikasad
07.01.12,13:11
Diky moc. No tlacivo mi ziadne nedala, ani mi nepovedala ze ci staci len zapoctove listy z predch. zamestnani.
Ked je moj byv. zamestnavatel z dielky nez som teraz tak budem v soc.poistovni stacit na davku v nezamestnanosti ked im dam zapoctove listy??
Mal si viacerých zamestnávatelov v posledných dvoch rokoch ? Ak ano, od každého z nich potrebuješ vyplnené a potvrdené toto tlačivo

http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-zamestnavatela-na-ucely-naroku-na-davku-v-nezamestnanosti/40808c
willma
07.01.12,16:07
Diky moc. No tlacivo mi ziadne nedala, ani mi nepovedala ze ci staci len zapoctove listy z predch. zamestnani.
Ked je moj byv. zamestnavatel z dielky nez som teraz tak budem v soc.poistovni stacit na davku v nezamestnanosti ked im dam zapoctove listy?? Poslať zamestnávateľovi poštou, doporučene a najlepšie s doručenkou tlačivo, ktoré priložila veronika v 7 príspevku. Ak sa ti do mesiaca po prevzatí potvrdenej doručenky nevráti späť aj tlačivo, potom môžeš ísť s fotokópiou doručenky a sprievodného listu, v ktorom si zamestnávateľa žiadal o vyplnenie a zaslanie potvrdenia na sociálku a tam si už tety ďalej poradia. Zápočtové listy nestačia
willma
07.01.12,16:42
a len tak na okraj, ja na potvrdenie od bývalého zamestnávateľa čakám dodnes a som zvedavá ako sa bude ponáhľať so zaslaním potvrdenia o príjmoch FO so závislej činnosti - aby som si mohla spracovať DP za r 2011:mad:
veronikasad
07.01.12,16:43
Ako dlho ? A čo v takomto prípade urobí SP ? Vyplatí dávky na základe VZ z mesačných výkazov ? Napr. potvrdenie o príjme pre účely nemocenského od 1.1.2012 už zamestnávatel predkladať nemusí ...
Mila123
07.01.12,16:53
ale ako vie o PNS ktorá trvá do 10 dní????
willma
07.01.12,16:58
no doporučene som tom posielala tuším koncom augusta, vrátila sa doručenka musela som samozrejme čakať a keď ma čakanie v zákonnej lehote prestalo baviť, tak som šla na sociálku, tam predložila to čo som mala a tety si to riešili po vlastnej osi cez ústredie. Inak nechápem, prečo to nemôžu riešiť týmto spôsobom hneď.
veronikasad
07.01.12,17:03
ale ako vie o PNS ktorá trvá do 10 dní????
Správna pripomienka. Mám prvú marodku v tomto roku, pôjdem vyskúšať na našej pobočke ... (len ma napadá, že údaje k prvým 10 dňom môže SP získať z kopie PN-iek, ktoré odovzdáva ošetrujúci lekár. )
alfred123
10.01.12,21:38
Dakujem za vsetky odpovede. Chcel som sa este spytat, ak budem poberat davku v nezamestnanosti mozem popri tom mat aj brigadu, kde mam 130 eur v hrubom,56 hodin za mesiac odpracovaných. Na urade prace, som pov. ze mam brigadu ale nepovedala na to nic, len ze mam priniest dohodu a vyplatne pasky co budem dostavat. No to, ze ci poberat davku v nezamestnanosti a mat aj brigadu nepovedala.
Negoti
10.01.12,21:39
je to možné, súbeh PvN a nejakej dohody.....
Xanti
10.01.12,21:40
Môžeš mať podporu aj brigádu, akurát tvoj príjem ak bude z brigády vyšší ako 139,91 eur tak ťa vyradia z UP. Takže 130 eur kludne môžeš zarobiť.
alfred123
11.01.12,17:31
Caute. Tak dnes som bola na urade prace, tam mi dala "mila" pani papiere, kt. si mam dat vypisat u predch. zamestnávatelov..
Chcel som sa spytat este na nejake otazky.. ale pri tej "ochote" sa opytam radsej tu Vas ;-)
Posledneho zamestanavatela, kde som bol len na dohodu necele 2 mesiace. a len na pol uvazku,tak musim to dat vypisat aj tam?
Tweety
11.01.12,17:32
Caute. Tak dnes som bola na urade prace, tam mi dala "mila" pani papiere, kt. si mam dat vypisat u predch. zamestnávatelov..
Chcel som sa spytat este na nejake otazky.. ale pri tej "ochote" sa opytam radsej tu Vas ;-)
Posledneho zamestanavatela, kde som bol len na dohodu necele 2 mesiace. a len na pol uvazku,tak musim to dat vypisat aj tam? Nie, dohoda nie je zamestnanie na PZ, z nej sa poistenie neplatí, takže ani žiadne dávky nie sú. Len od tých zamestnáv., kde si pracoval na PZ, t.j. PP.
alfred123
11.01.12,17:35
No praveze tam mi platili poistenie a vsetky odvody bola to vlastne zmluva na dobu urcitu na 50%
Tweety
11.01.12,17:36
No praveze tam mi platili poistenie a vsetky odvody bola to vlastne zmluva na dobu urcitu na 50% Tak ako? dohoda, alebo PZ na KPČ? písal si, že dohoda. AK PZ, tak áno, aj to sa zaratáva.
alfred123
11.01.12,17:40
hej teraz som si to presne pozrel a je hore napisane pracovna zmluva.
A musim to tam dat vypisat? Aj ked bez toho mi vychadza ze mam 2 roky odrobenych, totiz presnejsie, ci mi to nepokazi podporu ked som to mal len na 50%
Tweety
11.01.12,17:41
hej teraz som si to presne pozrel a je hore napisane pracovna zmluva.
A musim to tam dat vypisat? Aj ked bez toho mi vychadza ze mam 2 roky odrobenych, totiz presnejsie, ci mi to nepokazi podporu ked som to mal len na 50% Dáš to vypísať, je to posledný zamestnávateľ. A podporu to nepokazí.
alfred123
11.01.12,17:42
Ok dakujem :-) Podpora sa vlastne vyrata z priemeru vsetkych zamestnavatelov za 2 roky?
Tweety
11.01.12,17:43
Ok dakujem :-) Podpora sa vlastne vyrata z priemeru vsetkych zamestnavatelov za 2 roky? Nie z priemeru, ale z vymeriavacích základov na poistenie.
alfred123
11.01.12,17:51
Ok.
Este mam jednu otazku co sa tyka Ziadosti o davku v nezamestnanosti co mam dat do Soc. poistovne.
pismenko E. kde je napisane: Priebeh dob poisteni, vratane zamestnania resp. vykonavania samostanej zarobkovej cinnosti v clenskom state Europskej unie, Europskeho hospodarkeho priestoru a Svajciarskej konfederacie v poslednych styroch rokoch pred zaradenim do evidencie uchadzacov o zamestnanie od....
Den zaradenia do evidencie uchadzacov o zamestnanie uvedeny v rozhodnuti prislusneho uradu prace soc. veci a rodiny o zaradeni do evidencie uchadzacov o zamestnanie ( uviest v tvare DD, MM, RRRR)
Tak tam mam co presne vypisat??? Hlupe otazky viem ale vypisujem to 1x
alfred123
11.01.12,18:24
Halooo odpovie mi prosim niekto.
ivka70
11.01.12,18:34
Vypises tam nazov zamestnavatela a praca u neho od - do
Musis napisat vsetkych zamestnavatelov za posledne 4 roky pred evidenciou.
takze napr. aj si sa zaevidoval 10.1.2012, tak zacnes zamestnavatelom, u ktoreho si praocval 11.1.2008 a pokracujes v chronologiskom poradi. Pises tam aj zamestnavatelov v EU, ak i v tom obdobi pracoval v zahranici.
Rovnako ak si bol zivnostnik, tak aj tam napises od - do.
alfred123
11.01.12,20:01
dakujem pekne za odpoved
asmodina
14.01.12,12:15
Dobrý deň, prosím o radu či vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti od 1.2.2012:
zamestnaná od 1.8.2010 do 31.1.2012
nezamestnaná od 1.7.2009 do 31.7.2010, posledná dávka vyplatená za 12/2009.
zamestnaná od 1.1.1999 do 30.6.2009
Ďakujem.
veronikasad
14.01.12,12:17
Dobrý deň, prosím o radu či vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti od 1.2.2012:
zamestnaná od 1.8.2010 do 31.1.2012
nezamestnaná od 1.7.2009 do 31.7.2010, posledná dávka vyplatená za 12/2009.
zamestnaná od 1.1.1999 do 30.6.2009
Ďakujem.
nevznikne, nesplňa podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti (od doplatenia poslednej dávky)
asmodina
14.01.12,12:45
ďakujem .... nebola som si istá ... :-)
angela85
15.01.12,12:12
dobry den, bola som zamestnana 06/2008-06/2009 potom 3 mesiace na urade prace potom som robila 09/2009-09/2011, vtedy som dostavala pol roka prispevok na dochadzanie do zamestnania na cestu. potom som skusila ist na skolu, ale vydrzala som len prvy semester a teraz cakam kym mi pride papier zo skoly o ukonceni studia, to bude asi az niekedy vo februari. a ozaj uz mam 26 rokov, tento rok budem mat 27. tak sa chcem spytat, ci budem mat narok na davky v nezamestnanosti. dakujem. myslim preto, ze som na UPSVaR nesla hned po ukonceni zamestnania, ale pojdem az teraz po tom semestri
alfred123
29.01.12,19:13
Ahojte.
Chcel by som sa spytat.
NA urade prace som sa bol evidovat od 6 januara, s tym ze mam narok na davku v nezamestnanosti, pani na urade mi dala papiere aby som si ich da potvdit k zamestnavatelom, ale rozhodnutie o evidencii mi moze dat az niekedy vo february az ked jej prinesiem vyplatnu pasku za januar kedze mam brigadu na par hodin mesacne. No a ked budem mam vyplatnu pasku vo febr. tak az potom mam prist na urad prace a az potom mi vyda potvrdenie, potvrdenie od zamestanavatelov do socialnej poistovne uz mam. Moja otazka je, od kedy mi bude priznana a spatne vyplatena davka v nezamestnanosti, uz do zaciatku roku od toho 6.1 ked som sa bol hlasit, alebo az od toho februara kedy do soc.poistovne prinesiem potvrdenie u uradu prace a papiere vypisane od zamestnavatelov????
Katy a R
29.01.12,19:25
pani na UPSVaR asi čaká, či náhodou neprekročíš limit príjmu:confused:. Ak splníš podmienky (treba doložiť aj to rozhodnutie) tak ti dávku v nezamestnanosti SP prizná - bude od začiatku evidencie na UPSVaR
a nie je začiatok náhodou už 1.1.2012 :confused:
alfred123
29.01.12,19:28
hej ona mi povedala ze limit musi splnat do 139eur v hrubom, co ja mam.
Takze podpora mi bude priznana od zaciatku teda hned ako som bola 6.1 sa evidovat??
alfred123
30.01.12,10:36
Prosim odpovie mi niekto?? Bude mi davka v nezamestnanosti vyplatena spatne uz od toho 6.1 ci od vtedy az ked mi vo februari vydaju na urade prace rozhodnutie?? dakujem
Mila123
30.01.12,10:37
Prosim odpovie mi niekto?? Bude mi davka v nezamestnanosti vyplatena spatne uz od toho 6.1 ci od vtedy az ked mi vo februari vydaju na urade prace rozhodnutie?? dakujem
najjednoduchšie je opýtať sa príslušného UPSVaR, resp. SP.....
veronikasad
30.01.12,10:41
Ahojte.
Chcel by som sa spytat.
NA urade prace som sa bol evidovat od 6 januara, s tym ze mam narok na davku v nezamestnanosti, pani na urade mi dala papiere aby som si ich da potvdit k zamestnavatelom, ale rozhodnutie o evidencii mi moze dat az niekedy vo february az ked jej prinesiem vyplatnu pasku za januar kedze mam brigadu na par hodin mesacne. No a ked budem mam vyplatnu pasku vo febr. tak az potom mam prist na urad prace a az potom mi vyda potvrdenie, potvrdenie od zamestanavatelov do socialnej poistovne uz mam. Moja otazka je, od kedy mi bude priznana a spatne vyplatena davka v nezamestnanosti, uz do zaciatku roku od toho 6.1 ked som sa bol hlasit, alebo az od toho februara kedy do soc.poistovne prinesiem potvrdenie u uradu prace a papiere vypisane od zamestnavatelov????
Ak pracovný pomer skončil 31.12. a ty si sa prvýkrát prihlásil 6.1., stihol si 7 kal.dní a dávka v nezamestnanosti ti bude vyplatená spätne od 1.1.2012
Katy a R
30.01.12,13:26
alfred - a príspevok 34 nestačí:confused: - aj súhlas pod tvojou ďalšou tvojou otázkou:confused:
ivka70
30.01.12,13:42
hej ona mi povedala ze limit musi splnat do 139eur v hrubom, co ja mam.
Takze podpora mi bude priznana od zaciatku teda hned ako som bola 6.1 sa evidovat??

6.januara je statny sviatok, si si ista, ze si sa bola zaevidovat na UP 6.1.?
veronikasad
30.01.12,14:36
štvrtok (5.1.) nestránkový deň a pondelok (9.1.) je už po termíne
alfred123
30.01.12,18:58
Ok dakujem pekne za odpovede. Bol som tam 5.1 mas pravdu s tym sviatkom :)
Este raz diky moc
veronikasad
30.01.12,19:06
Ok dakujem pekne za odpovede. Bol som tam 5.1 mas pravdu s tym sviatkom :)
Este raz diky moc
naozaj? štvrtok je na UP nestránkový deň. Alebo to už v roku 2012 neplatí ?
Miichaela
30.01.12,19:24
Dobrý deň, po rodičovskej dovolenke (nebola v pracovnom pomere - po materskej dala výpoveď - nechceli jej preplatiť dovolenku) nastúpila do práce od 1.7.2010 do 31.3.2012 - doba určitá. Nárok na podporu nevznikne. Ak by bola práce neschopná 3 mesiace po ukončení práce na dobu určitú, potom by nárok vznikol ? Čo by mala urobiť, aby dostávala aspoň nejaké peniaze. Má nárok na sociálnu dávku ? V akej je výške ? Ďakujem.
Katy a R
30.01.12,19:28
Pre Michaela - PNka jej nepomôže k dávke v nezamestnanosti
Treba poistenie, či už z PP, prípadne dobrovoľné :confused:
k dávkam tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
veronikasad
30.01.12,19:29
Dobrý deň, po rodičovskej dovolenke (nebola v pracovnom pomere - po materskej dala výpoveď - nechceli jej preplatiť dovolenku) nastúpila do práce od 1.7.2010 do 31.3.2012 - doba určitá. Nárok na podporu nevznikne. Ak by bola práce neschopná 3 mesiace po ukončení práce na dobu určitú, potom by nárok vznikol ? Čo by mala urobiť, aby dostávala aspoň nejaké peniaze. Má nárok na sociálnu dávku ? V akej je výške ? Ďakujem.
Pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom, bez ohladu na to či je PN, alebo nie. Výpovedná doba počas PN by sa predlžovala len v prípade, ak by išlo o výpoveď zo strany zamestnávatela z org.dôvodov. Možno by pomohlo dobrovolné poistenie z balíka, v ktorom je aj poistenie v nezamestnanosti a z tohto poistenia PN-ka (z minima), počas ktorej odvody platiť nemusí.
ivka70
30.01.12,19:29
Dobrý deň, po rodičovskej dovolenke (nebola v pracovnom pomere - po materskej dala výpoveď - nechceli jej preplatiť dovolenku) nastúpila do práce od 1.7.2010 do 31.3.2012 - doba určitá. Nárok na podporu nevznikne. Ak by bola práce neschopná 3 mesiace po ukončení práce na dobu určitú, potom by nárok vznikol ? NIE, pocas PN po ukonceni PP totiz nema platene poistenie v nezamestnanosti Čo by mala urobiť, aby dostávala aspoň nejaké peniaze. Zamestnat sa Má nárok na sociálnu dávku ? V akej je výške ? Ďakujem. Zavisi od pomerov ... spoluposudzovane osoby, prijem manzela a pod.
v texte
veronikasad
30.01.12,19:54
K príspevku 46 ešte doplním, že evidovať na úrade práce sa treba až po skončení PN-ky, nie skôr ako bude splnená podmienka 730 dní poistenia zo zamestnania + dobrovolné poistenie v nezam.
Za poberatelov nem.dávok je platitelom zdr.poistenia štát, takže do pobočky ZP treba odovzdať potvrdenie o výplate nemocenského zo SP a Ohlásiť zmenu platitela poistného (do 7 kal.dní+následne potvrdenie zo SP).
Miichaela
30.01.12,19:57
Koľko je dobrovoľné poistenie ? Po 3 mesiacoch vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti ?
Xanti
30.01.12,20:01
Koľko je dobrovoľné poistenie ? Po 3 mesiacoch vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti ?
Z minimálneho VZ 339,89 eur je poplatok 119,45 €. Počas PN z balíka poistení sa tieto odvody neplatia, a po troch mesiacoch resp. po dostatočnom počte dní balíka poistení budeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti.
veronikasad
30.01.12,20:05
Koľko je dobrovoľné poistenie ? Po 3 mesiacoch vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti ?
Treba si dobre spočítať dni, aby to bolo min. 730 dní v posledných troch rokoch, vrátane poistenia v nez. zo zamestnania. Pozor na odhlášku, poistenie nezaniká automaticky prihlásením na UP, aby si nenarobila sekeru.
Pozor na príp. absencie a prerušenia poistenia z titulu OČR dlhšej ako 10 dní.

Ak by išla na PN-ku, vznikne jej nárok na nemocenské, lebo podmienku 270 dní poistenia má splnenú zo zamestnania.

K 1.4.2012 sa ale treba v SP prihlásiť na celý balík poistenia. Až potom riešiť príp.PN-ku z DNP.
Miichaela
31.01.12,07:25
A v akom prípade má človek nárok na sociálnu dávku ?
Xanti
31.01.12,10:42
Michaela,
tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226 máš podmienky na priznanie dávky v hmotnej núdzi. Prečítaj si to.