Fuxo99
10.01.12,13:19
Kedže toho veľa o zakonoch a podnikani neviem chcem sa spýtať na pár vecí:
1. čo je vyhodnejšie byť zamestnacom s.r.o. alebo isť na živnosť a s.r.o. mi bude platiť moju "superhrubu mzdu" ?
2. ak budem vykonávať činnosti pre ďalšiu firmu je lepšie/vyhodnejšie mať vzťah živnostik-firma alebo firma1-firma2 (ja budem zamestnacom firmy1) alebo mať dohodu o vykonaní práce s firmou2 ?

Ďakujem za vaše názory.
jacekova
10.01.12,12:23
Kedže toho veľa o zakonoch a podnikani neviem chcem sa spýtať na pár vecí:
1. čo je vyhodnejšie byť zamestnacom s.r.o. alebo isť na živnosť a s.r.o. mi bude platiť moju "superhrubu mzdu" ?
2. ak budem vykonávať činnosti pre ďalšiu firmu je lepšie/vyhodnejšie mať vzťah živnostik-firma alebo firma1-firma2 (ja budem zamestnacom firmy1) alebo mať dohodu o vykonaní práce s firmou2 ?

Ďakujem za vaše názory.

a tá sro by bola tvoja alebo nejaká cudzia?
Fuxo99
10.01.12,12:25
firma1 je ciastocne moja, firma2 je cudzia
hornak.ebsr
10.01.12,12:33
V texte


Kedže toho veľa o zakonoch a podnikani neviem chcem sa spýtať na pár vecí:
1. čo je vyhodnejšie byť zamestnacom s.r.o. alebo isť na živnosť a s.r.o. mi bude platiť moju "superhrubu mzdu" ?
Pri živnosti zaplatíš určite nižšie odvody ako pri TPP

2. ak budem vykonávať činnosti pre ďalšiu firmu je lepšie/vyhodnejšie mať vzťah živnostik-firma alebo firma1-firma2 (ja budem zamestnacom firmy1) alebo mať dohodu o vykonaní práce s firmou2 ?
Živnostník-firma a faktúruješ ako firme1 tak firme2
Firma1-firma2 to ti môže byť v podstate jedno, pretože tebe platí firma1 plat

Z obchodného hľadiska je úplne jedno či živnostník-firma alebo firma-firma, max. tak pri DPH by sa to mohlo líšiť

Ďakujem za vaše názory.
Fuxo99
10.01.12,12:41
Okrem odvodov má ešte nejake klady/zápory byť TPP alebo živnostník ?
jacekova
10.01.12,12:46
1.vo svojej sro sa môžeš zamestnať len na polovičný úväzok, alebo čo je ešte lepšie, spísať Zmluvu o výkone funkcie, poberať mesačne odmenu konateľa (ktorá môže byť aj napr.50€) a tým pádom sú odvody úplne minimálne až smiešne nízke oproti živnostníkovi (ZP min.47,58€ a SP min.112,66€)

2.je úplne jedno či budeš fakturovať ako živnostník alebo ako sro

3.čiže výhodnejšie je podľa mňa mať sro .... nielen z hladiska odvodov ale aj z hladiska prestíže (úplne inak to vyzerá, keď sa budeš predstavovať ako XZ sro než ako Jožko Mrkvička)
Fuxo99
10.01.12,13:05
Zmluva o vykone funkcie može byť aj na niečo iné ako na konateľa ?
Ak by som teda voci svojej firme si fakturoval, firmam by mala 0 zamestnancov na TPP, možem užívať služobné auto vedene na firmu a firma si može robiť odpočty DPH na toto auto? Môžem súbežne používať aj svoje súkromne auto ako živnostník ?
hornak.ebsr
10.01.12,13:42
Čo píše jacekova, je síce pravda ale ja som to bral tak, že chce zamestnanec poberať normálnu mzdu napr. 500 € v čistom.
V takom prípade sa mu to určite neoplatí lebo zaplatí na odvodoch veľa firma aj zametnanec.

Fuxo99: Na čo máš iné by si takú zmluvu chcel podpísať ? Môžes podobnú zmluvu podpísať na čokoľvek ale bude sa volať mandátna zmluva.

A čo sa týka auta áno môžeš (bolo by dobré to zmluvne dohodnúť) a môžes využívať súkromné auto napr. tak, že si ho prepíšeš na živnosť a môžeš si zaňho dávať do nákladov napr. PHM s tým, že zaplatíš každý rok cestnú daň.