Zavrieť

Porady

Živnosť alebo zamestnanie

Kedže toho veľa o zakonoch a podnikani neviem chcem sa spýtať na pár vecí:
1. čo je vyhodnejšie byť zamestnacom s.r.o. alebo isť na živnosť a s.r.o. mi bude platiť moju "superhrubu mzdu" ?
2. ak budem vykonávať činnosti pre ďalšiu firmu je lepšie/vyhodnejšie mať vzťah živnostik-firma alebo firma1-firma2 (ja budem zamestnacom firmy1) alebo mať dohodu o vykonaní práce s firmou2 ?

Ďakujem za vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    1.vo svojej sro sa môžeš zamestnať len na polovičný úväzok, alebo čo je ešte lepšie, spísať Zmluvu o výkone funkcie, poberať mesačne odmenu konateľa (ktorá môže byť aj napr.50€) a tým pádom sú odvody úplne minimálne až smiešne nízke oproti živnostníkovi (ZP min.47,58€ a SP min.112,66€)

    2.je úplne jedno či budeš fakturovať ako živnostník alebo ako sro

    3.čiže výhodnejšie je podľa mňa mať sro .... nielen z hladiska odvodov ale aj z hladiska prestíže (úplne inak to vyzerá, keď sa budeš predstavovať ako XZ sro než ako Jožko Mrkvička)

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Fuxo99 Pozri príspevok
    Kedže toho veľa o zakonoch a podnikani neviem chcem sa spýtať na pár vecí:
    1. čo je vyhodnejšie byť zamestnacom s.r.o. alebo isť na živnosť a s.r.o. mi bude platiť moju "superhrubu mzdu" ?
    2. ak budem vykonávať činnosti pre ďalšiu firmu je lepšie/vyhodnejšie mať vzťah živnostik-firma alebo firma1-firma2 (ja budem zamestnacom firmy1) alebo mať dohodu o vykonaní práce s firmou2 ?

    Ďakujem za vaše názory.
    a tá sro by bola tvoja alebo nejaká cudzia?

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    V texte

    Fuxo99 Pozri príspevok
    Kedže toho veľa o zakonoch a podnikani neviem chcem sa spýtať na pár vecí:
    1. čo je vyhodnejšie byť zamestnacom s.r.o. alebo isť na živnosť a s.r.o. mi bude platiť moju "superhrubu mzdu" ?
    Pri živnosti zaplatíš určite nižšie odvody ako pri TPP

    2. ak budem vykonávať činnosti pre ďalšiu firmu je lepšie/vyhodnejšie mať vzťah živnostik-firma alebo firma1-firma2 (ja budem zamestnacom firmy1) alebo mať dohodu o vykonaní práce s firmou2 ?
    Živnostník-firma a faktúruješ ako firme1 tak firme2
    Firma1-firma2 to ti môže byť v podstate jedno, pretože tebe platí firma1 plat

    Z obchodného hľadiska je úplne jedno či živnostník-firma alebo firma-firma, max. tak pri DPH by sa to mohlo líšiť

    Ďakujem za vaše názory.

    Fuxo99 je offline (nepripojený) Fuxo99

    Fuxo99
    Zmluva o vykone funkcie može byť aj na niečo iné ako na konateľa ?
    Ak by som teda voci svojej firme si fakturoval, firmam by mala 0 zamestnancov na TPP, možem užívať služobné auto vedene na firmu a firma si može robiť odpočty DPH na toto auto? Môžem súbežne používať aj svoje súkromne auto ako živnostník ?

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Čo píše jacekova, je síce pravda ale ja som to bral tak, že chce zamestnanec poberať normálnu mzdu napr. 500 € v čistom.
    V takom prípade sa mu to určite neoplatí lebo zaplatí na odvodoch veľa firma aj zametnanec.

    Fuxo99: Na čo máš iné by si takú zmluvu chcel podpísať ? Môžes podobnú zmluvu podpísať na čokoľvek ale bude sa volať mandátna zmluva.

    A čo sa týka auta áno môžeš (bolo by dobré to zmluvne dohodnúť) a môžes využívať súkromné auto napr. tak, že si ho prepíšeš na živnosť a môžeš si zaňho dávať do nákladov napr. PHM s tým, že zaplatíš každý rok cestnú daň.

    Živnosť alebo zamestnanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.