runaldo
17.01.12,17:48
chcel by som zacat podnikat na roznich forach som sa docital coto o s.r.o ale ma par otazok: je fakt vyhodná s.r.o. , kolko eur stoji zalozenie ako dlho to trvá, nemusim platit odvody ak nebudem zamestnany v sro a podobne vedel by mi niekto poradit? za odpovede dakujem. niesom v tomto zbehlí.
Economic
17.01.12,17:00
Určite je výhodnejšia sro. Orientačná cena za založenie je cca 380.- Eur, vrátane všetkých poplatkov...
Založiť sa dá nová na mieru cca do 3 týždňov.
runaldo
17.01.12,23:17
A neviete mi poradit Ako a koľko sa platia dane,odvody a podobne ak by som nebol zamestnanec len konateľ bez nároku na mzdu(dá sa take niečo?) Vyplácal by som si len zisk.
Mila123
18.01.12,03:48
odvody do poisťovní by neboli žiadne ak konateľ nepoberá odmenu za výkon činnosti.......a podiel na zisku? spoločnosť zaplatí 19% daň z príjmu PO a podiel na zisku sa vypláca ....z neho sa ešte platia fondy do ZP vo výške 10%
Economic
18.01.12,05:15
Sro je preto výhodná, že pokiaľ nie si zamestnaný v nej, neplatíš SP ani ZP. Jedine 19 % daň zo zisku, ako ako napísala Mila123. To je tá výhoda oproti SZČO.
runaldo
18.01.12,09:33
dakujem pekne uz mam v tom jasno :-)
nuccky
19.01.12,09:09
Este by som sa chcel spytat, ze ak si popri zamestnani otvori jednoosobovu s.r.o. musi si vybavit aj zivnostensky list (kedze bude musi byt konatelom, ci moze byt s.r.o aj bez konatela?) a to znamena, ze ked je zamestnany, nebude platit mesacne minimalne poistne do ZP? ake povinnosti pre neho ako SZCO vyplyvaju zo zakona ked bude nezamestnany? Dakujem
Ice dive
19.01.12,09:17
Este by som sa chcel spytat, ze ak si popri zamestnani otvori jednoosobovu s.r.o. musi si vybavit aj zivnostensky list (kedze bude musi byt konatelom, ci moze byt s.r.o aj bez konatela?) a to znamena, ze ked je zamestnany, nebude platit mesacne minimalne poistne do ZP? ake povinnosti pre neho ako SZCO vyplyvaju zo zakona ked bude nezamestnany? Dakujem

motáš hrušky s jablkami... živnostenský list musí mať sro, konateľ je funkcia, ktorého menujú do funkcie spoločníci na valnom zhromaždení resp. pri založení... sro musí mať konateľa, lebo ten za ňu koná, aj loď musí mať kapitána pri kormidle:) konateľ sa nepovažuje za SZČO t.j. aj keď by nemal príjem z funkcie konateľa a bol nezamestnaný môže byť na úrade práce evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, horšie je to so spoločníkom, ten nemusí byť ani konateľ avšak ak by zostal bez príjmu t.j. nezamestnaný, do evidencie ho nezaradia, pretože vlastní obchodnú spoločnosť a pre účely zákona je považovaný za SZČO..
nuccky
19.01.12,09:38
Dakujem za odpoved :) cize ak si chcem s kamaratom zalozit firmu, kvoli stranke kde budeme ponukat nejake sluzby a predpokladam ze prvy rok tak zarobime max. 100 eur a hrozila by mi strata prace, tak sa mi to vobec neoplati. Resp. hned ako stratim pracu, vystupit ako spolocnik z firmy? ci existuje nejaka lepsia moznost? Dakujem
Ice dive
19.01.12,17:28
pozri podnikanie nesie so sebou aj určitú mieru rizika... kvôli 100 € zisku (ak obrat bude nižší ako 4000 €) sa ti sro zakladať neoplatí lebo je s tým spojená aj väčšia administrácia ako napr. so živnosťou... ak chceš silou mocou sro a bojíš sa, že prídeš o zamestnanie dalo by sa to vyriešiť aj tak, že spoločníkom sro bude niekto z rodiny, napr. babka na dôchodku, a ty budeš konateľom... ak prídeš o prácu môžeš sa prihlásiť na úrade práce a poberať podporu, ak sa s babkou niečo stane, sro a jej majetok budú predmetom dedičského konania a budeš vyplácať zo svojej práce rodinu a budeš si búchať hlavu o múr... :D:D:D
nuccky
19.01.12,18:16
:)) to je dobry napad, ale lepsie by to bolo asi na otca alebo mamu :) Ja chcem sro teraz hlavne z toho dovodu, ze by sme do toho isli dvaja. Lepsie by bolo asi rozbehnut to pod jednym zivnostenskym a ked by to slo, tak otvorit firmu. Kazdopadne dakujem za rady. Doteraz som o porade nevedel ale od dnes sa stavam pravidelnym citatelom :)
Economic
19.01.12,18:29
:)) to je dobry napad, ale lepsie by to bolo asi na otca alebo mamu :) Ja chcem sro teraz hlavne z toho dovodu, ze by sme do toho isli dvaja. Lepsie by bolo asi rozbehnut to pod jednym zivnostenskym a ked by to slo, tak otvorit firmu. Kazdopadne dakujem za rady. Doteraz som o porade nevedel ale od dnes sa stavam pravidelnym citatelom :)


Sro bude mať svoje a hlavne jedno Osvedčenie o živnostenskom oprávnení, hoci Vás spoločníkov bude aj 5.
nuccky
19.01.12,18:48
Mozu byt v sro vsetci spolocnici a zaroven aj konatelia?
Pri sro musi mat kazdy konatel zivnostenske opravnene, ci staci iba jedno?*
Dakujem
Economic
19.01.12,18:53
Môžu.

NIEEEE ! Veď píšem že sročka má vystavené Osvedčenie ktoré znie na obchodné meno spoločnosti. Teda jedno !
Ice dive
19.01.12,18:54
sro môže mať maximálne 50 spoločníkov a minimálny vklad spoločníka je 750 €, živnostenské oprávnenie má sro, oprávňuje sro podnikať... ak má konateľ živnostenské oprávnenie tak je živnostník a nemá nič spoločné s sro....
nuccky
19.01.12,19:03
neuvedomil som si to :) dakujeeem, uz mi to je vsetko jasneee, huraa :)
runaldo
19.01.12,22:53
Mám este jednu otazocku Ako je to styk vkladom5000 eur. Musím to mať v banke alebo preukázať notarovi alebo stačí prehlásenie Ako to vlastne je. Peniaze je možné použiť teda len fiktívne ich vložiť a ďalej snímok disponovať Ako súkromná osoba?
tictac7
19.01.12,23:01
Mám este jednu otazocku Ako je to styk vkladom5000 eur. Musím to mať v banke alebo preukázať notarovi alebo stačí prehlásenie Ako to vlastne je. Peniaze je možné použiť teda len fiktívne ich vložiť a ďalej snímok disponovať Ako súkromná osoba?

...hmmm....správca vkladu sa ten človiečik alebo firma volá, to je ten, ešte pred zápisom do OR....ďalej chceš radu mimo etiky tejto stránky....
Economic
20.01.12,05:13
Mám este jednu otazocku Ako je to styk vkladom5000 eur. Musím to mať v banke alebo preukázať notarovi alebo stačí prehlásenie Ako to vlastne je. Peniaze je možné použiť teda len fiktívne ich vložiť a ďalej snímok disponovať Ako súkromná osoba?

Podstata je, že ich fyzicky nikam nevkladáš a nikomu ich nepreukazuješ. Určený správca vkladu vyhlási, že vklad je splatený. Už toto nerieš, ak chceš vážne začať podnikať.
runaldo
20.01.12,07:10
Podstata je, že ich fyzicky nikam nevkladáš a nikomu ich nepreukazuješ. Určený správca vkladu vyhlási, že vklad je splatený. Už toto nerieš, ak chceš vážne začať podnikať.

dakujem presne toto som potreboval pocut teda citat uz vtom mam celkom jasno dakujem
runaldo
07.02.12,16:39
vie mi niekto poradit crta sa mi zamestnanie kde nemozem byt spolocnik v sro ak by som chcel sa zbavit teda posunut tuto sro niekomu inemu je lepsie ju predat alebo zrusit (chcel by som ju nechat napisat na oca da sa to?) kolko to stoji síl a penazí?
Economic
07.02.12,16:48
vie mi niekto poradit crta sa mi zamestnanie kde nemozem byt spolocnik v sro ak by som chcel sa zbavit teda posunut tuto sro niekomu inemu je lepsie ju predat alebo zrusit (chcel by som ju nechat napisat na oca da sa to?) kolko to stoji síl a penazí?

Samozrejme že sa to dá. Koľko síl ? To neviem koľko Tvojich síl.... a na koľko si ceníš svoju prácu a či si schopný si všetko urobiť tak, aby návrh na zápis zmien do OR nebol odmietnutý. Pri papierovom podaní musíš počítať so súdnym poplatkom 66.- Eur, pri elektronickom podaní 33.-Eur.
Môžeš otca urobiť spoločníkom (bude Tvoja šedá eminencia, popri práci môžeš kedy-tedy čo-to urobiť pre sro....)
mattto
07.02.12,16:52
vie mi niekto poradit crta sa mi zamestnanie kde nemozem byt spolocnik v sro ak by som chcel sa zbavit teda posunut tuto sro niekomu inemu je lepsie ju predat alebo zrusit (chcel by som ju nechat napisat na oca da sa to?) kolko to stoji síl a penazí?

ak si ju chceš nechať, neruš ju a hlavne vtedy, ak by si v nej dokázal neoficiálne fungovať a zarábať peniaze. Zrušenie spoločnosti je veľmi zdĺhavý proces, ak funguje, išlo by o likvidáciu - to je na niekoľko mesiacov. Predaj obchodný podiel otcovi a vymenovať ho za nového konateľa je otázka jedného popoludnia a pár dní na zápis zmien v obchodnom registri. Stojí ťa to pár overených podpisov u notára a súdny poplatok za zápis zmien v OR 66 EUR.
Jofo27
01.03.12,09:12
Dobry den.
Prosim Vas potreboval by som jasne odpovede na moje otazky,nakolko zacinam mat v tom gulas.
Momentalne mam normalne zamestnanie(zamestnavatel za mna plati vsetko ako ma) a popri si planujem zalozit jednoosobovu sro ako platca DPH.Zo zaciatku by som bol neodmenovany konatel.
1.ja ako neodmenovany konatel musim platit nieco do SP a ZP ked to teraz plati moj zamestnavatel z mojho zamestnania?
2.konatel musi podavat danove priznanie aj ked nema ziaden prijem z sro?
3.ked sro vykazuje zisk a konatel sa neodmenuje peniaze patria sro a z toho odvediem odvody za sro a to je vsetko?
4.Ake odvody plati sro?
5.priklad: sro bude rocne v zisku 1000Eur,konatel sa neodmenuje 3 roky.na ucte sro je 3000eur.Mozem sa ja ako konatel rozhodnut ze si po tych troch rokoch vsetky peniaze vyplatim?A kedze uz boli tieto peniaze zdanene v sro, musim z nich zaplatit dan ako konatel + 10% na zdravotne?
Dakujem
tictac7
01.03.12,09:38
Dobry den.
Prosim Vas potreboval by som jasne odpovede na moje otazky,nakolko zacinam mat v tom gulas.
Momentalne mam normalne zamestnanie(zamestnavatel za mna plati vsetko ako ma) a popri si planujem zalozit jednoosobovu sro ako platca DPH.Zo zaciatku by som bol neodmenovany konatel.
1.ja ako neodmenovany konatel musim platit nieco do SP a ZP ked to teraz plati moj zamestnavatel z mojho zamestnania?
2.konatel musi podavat danove priznanie aj ked nema ziaden prijem z sro?
3.ked sro vykazuje zisk a konatel sa neodmenuje peniaze patria sro a z toho odvediem odvody za sro a to je vsetko?
4.Ake odvody plati sro?
5.priklad: sro bude rocne v zisku 1000Eur,konatel sa neodmenuje 3 roky.na ucte sro je 3000eur.Mozem sa ja ako konatel rozhodnut ze si po tych troch rokoch vsetky peniaze vyplatim?A kedze uz boli tieto peniaze zdanene v sro, musim z nich zaplatit dan ako konatel + 10% na zdravotne?
Dakujem

1. nie, nebudeš platiť nič
2. nie, buď ti urobí zamestnávateľ RZPD, alebo si podáš DP k DzPFO typ A. No a samozrejme podáš DP k DzPPO za s.r.o.
3. zisk s.r.o. sa zdaní 19%
4. viď odpoveď vyššie
5. veľmi zjednodušene povedané - to čo si opísal, ale odpoveď je áno, z toho čo si vyplatíš ako podiel na zisku zaplatíš odvody do ZP vo výške 10%. Avšak predtým, než si ho vyplatíš musíš ešte utvoriť rezervný fond a zostatok na účte nerovná sa zisk...a tak, to je na dlho...
Jofo27
01.03.12,10:21
Dakujem za velmi rychlu a presnu odpoved.
Z tej piatej odpovede som to trosku nepochopil.Kedze boli peniaze zdanene v sro,po vyplateni konatelovi sa este raz zdanuju alebo uz nie?
tictac7
01.03.12,10:41
Dakujem za velmi rychlu a presnu odpoved.
Z tej piatej odpovede som to trosku nepochopil.Kedze boli peniaze zdanene v sro,po vyplateni konatelovi sa este raz zdanuju alebo uz nie?

Nie, nezdaňujú. To, čo som písala siahalo už mimo, len som tým chcela povedať, že 3000 eur na účte sa nerovná 3000 eur na vyplatenie zisku spoločníkovi. Výsledok hospodárenia nie je to, čo má firma na účte. Ale je to rozdiel medzi výnosmi a nákladmi. Preto som napísala, že to je na dlho. Pokiaľ nemáš, aspoň nejaké základy, ťažko sa to takto cez písmenká vysvetľuje. V konečnom dôsledku si aj tak musíš nájsť účtovníčku, ktorá Ti to bude spracovávať a tá by Ti mala aj takéto info poskytnúť.
Jofo27
01.03.12,10:46
runaldo
07.03.12,22:38
Kde respektive kedy sa spisuje že konateľ vykonáva svoju funkciu bezodplatne ???
Economic
08.03.12,05:22
Kde respektive kedy sa spisuje že konateľ vykonáva svoju funkciu bezodplatne ???

To kde chceš dať alebo oznamovať ?
runaldo
08.03.12,11:12
tak ako nechem poberat plat za vykon funkcie konateľ.