londonboi
19.01.12,14:42
Dobry den!

Dostal som sa do takej prijemnej situacie, ze mam pred sebou jednu objednavku zo zahranicnej spolocnosti. Teraz sa musim rozhodnut aka podnikatelska forma by vyhovovala najlepsie...

Klient: Nemecka firma
Sprostredkovatel (s ktorou bude moja zmluva podpisana): Anglicka firma
Sluzby budu dodane prevazne zo Slovenska pre firmu, ktora sidli v Rakusku a ma zmluvu s mojim nemeckym klientom
Prijem bude vyplacany mesacne (podobna zmluva kazdy mesiac): cca 10 tisic euro
Vydavky: na cestovanie minimalne


***********************
Otazka 1 - Forma podnikania:
***********************
Mam byt SZCO alebo zalozit/kupit sro? Co by bolo najvyhodnejsie, co sa tyka odvodov/danov. Viem, ze je to komplikovana otazka, avsak na prvy pohlad podla charakteru aka by bola predsa najvhodnejsia forma (prijmy/vydavky, sluzba poskytnuta, ziadne vyrobne vydavky atd).



******************
Otazka 2 - Platca DPH:
******************
Kupovat nebudem skoro nic, len predavat jednu sluzbu pre jedneho klienta, avsak na zaklade prijmu budem musiet tak ci tak registrovat, ako platca DPH. Mal by som to spravit hned? Pripadne kupit hned sro, ktora uz ma registraciu (ked sa rozhodnem pre sro aj tak to budem kupovat)?


******************
Otazka 3 - Fakturacia:
******************
Ako budem fakturovat? Na zaklade horeuvedenych faktov? Bude to vzdy raz za mesiac jedna faktura, pre tu istu firmu. Kto plati DPH? Co ak na zaciatku este nebudem platcom DPH?


Velmi-velmi pekne dakujem za odpovede a keby to prilis komplikovane rad by som hovorol aj cez telefon s kompetentnym clovekom, ktory moze pomoct dnes alebo zajtra.
londonboi
19.01.12,13:56
Prepacte, este by som nieco dodal k otazke 1 - Forma podnikania:
Ked dobre rozumiem na zaklade toho, co som nasial na internete, v pripade zivnosti by som mal vysoke odvody. Takze kvoli tomu sro by mohlo byt vhodnejsie riesenie. Ak je to pravda, aka by bola najlepsia postavenie so sro. Ako konatel bez naroku na odmenu a s vyplacanim zisku pre seba, ako spolocnik. Pripadne byt svojim zamestnancom na minimalke+podiel na zisku, ako spolocnik. Vlastne sa jedna o "one-man-show" firmu, alebo aspon zatial to vyzera tak.

Vdaka, vdaka, vdaka!
hornak.ebsr
19.01.12,14:00
1. Výhodnejšie jednoznačne SRO
2. Keď sa jedná o služby po väčšine je lepšie nebyť platca. Ale keď spoločnosti, ktorým budeš faktúrovať sú platci tak by to pre nich bolo výhodnejšie.
3. DPH platíš ty ako dodávateľ. A keď píšeš, že žiadne náklady mať nebudeš neviem neviem či sa ti to oplatí. Asi lepšie nebyť platca kým to nie je nevyhnutné.
londonboi
19.01.12,14:53
Dakujem velmi pekne pre extremne rychlu odpoved.

[hornak.ebsr] 1. Výhodnejšie jednoznačne SRO
>>> Je to kvoli limite pausalnych vydavkov? Vlastne si myslim, ze nijak by som urcite mohol dosiehnut vydavky okolo 10%.
>>> V pripade, ze rozhodnem pre SRO, je tam tiez otazka, ci je vyhodne stat sa zamestnancom (v tomto pripade potrebujem robit mzdy atd) alebo byt konatelom s narokom na odmenu + podiel zisku, pripadne len podiel zisku. V pripade, ze dostavam len podiel zo zisku a nemam ine prijmy, musim sa nahlasit, ako dobrovolny platitel soc. post. a zdr. poistenia? V tom pripade vlastne vykonavam pracu, ako konatel bez odmeny.Je to zakonne?



[hornak.ebsr] 2. Keď sa jedná o služby po väčšine je lepšie nebyť platca. Ale keď spoločnosti, ktorým budeš faktúrovať sú platci tak by to pre nich bolo výhodnejšie.
>>> Vlastne potom otazka je ako je to s tym spolocnost, ktorej budem fakturovat.


[hornak.ebsr] 3. DPH platíš ty ako dodávateľ. A keď píšeš, že žiadne náklady mať nebudeš neviem neviem či sa ti to oplatí. Asi lepšie nebyť platca kým to nie je nevyhnutné.
>>> Vlastne ked odpoved na druhu otazku je, ze spolocnost, ktorej budem fakturovat je platca tak vlastne nemam na vyber + na zaklade prijmu tiez po 5-6-ich mesiacoch by som sa stal platcom...
V tomto pripade vlastne otazka je ake su priblizne extra naklady pre platcu DPH? Su to vlastne extra "len" naklady na uctovanie?
hornak.ebsr
19.01.12,15:10
Dakujem velmi pekne pre extremne rychlu odpoved.

[hornak.ebsr] 1. Výhodnejšie jednoznačne SRO
>>> Je to kvoli limite pausalnych vydavkov? Vlastne si myslim, ze nijak by som urcite mohol dosiehnut vydavky okolo 10%.
>>> V pripade, ze rozhodnem pre SRO, je tam tiez otazka, ci je vyhodne stat sa zamestnancom (v tomto pripade potrebujem robit mzdy atd) alebo byt konatelom s narokom na odmenu + podiel zisku, pripadne len podiel zisku. V pripade, ze dostavam len podiel zo zisku a nemam ine prijmy, musim sa nahlasit, ako dobrovolny platitel soc. post. a zdr. poistenia? V tom pripade vlastne vykonavam pracu, ako konatel bez odmeny.Je to zakonne?
Pre SRO neplatia paušálne výdavky, uplatňuješ si iba reálne výdavky.
To či sa zamestnáš vo vlastnej firme je len a len na tebe (napr. kvôli výpočtu dôchodku, čím viac si dáš a zaplatíš s toho odvody, tým viac ti následne vyjde), ale pokiaľ sa nato nezameriaš a nepotrebuješ si mesačne vyplácať nejaké peniaze kľudne môžeš byť konateľ bez odmeny. V takom prípade si zaplatíš iba povinne ZP, SP iba keď chceš. Keď si vyplatíš podiel na zisku tak zaplatíš z neho 10% ZP.


[hornak.ebsr] 2. Keď sa jedná o služby po väčšine je lepšie nebyť platca. Ale keď spoločnosti, ktorým budeš faktúrovať sú platci tak by to pre nich bolo výhodnejšie.
>>> Vlastne potom otazka je ako je to s tym spolocnost, ktorej budem fakturovat.
V podstate platí pokiaľ stým spoločnosť, ktorej fakturuješ nemá problém nemáš problém ani ty nebyť platcom DPH.
To je na dohode.


[hornak.ebsr] 3. DPH platíš ty ako dodávateľ. A keď píšeš, že žiadne náklady mať nebudeš neviem neviem či sa ti to oplatí. Asi lepšie nebyť platca kým to nie je nevyhnutné.
>>> Vlastne ked odpoved na druhu otazku je, ze spolocnost, ktorej budem fakturovat je platca tak vlastne nemam na vyber + na zaklade prijmu tiez po 5-6-ich mesiacoch by som sa stal platcom...
V tomto pripade vlastne otazka je ake su priblizne extra naklady pre platcu DPH? Su to vlastne extra "len" naklady na uctovanie?
No tak tie náklady sú jednoduché dohodnutá odmena plus 20% DPH, ktoré potom odvedieš štátu. Pokiaľ si nemáš ako uplatniť DPH v nákladoch (kúpa auta, atď) tak je to pre teba zrejme extra nevýhodné. Keď nebudeš platca môžeš faktúrovať menšiu cenu, čo je prakticky hneď tvoj zisk, budeš mať menej administratívy (tým aj lacnejšie účto) atď.


V texte
ppeterpp
23.01.12,10:08
Pri fakturovaní 10tis. € mesačne ako predpokladáš, sa budeš musieť po prekročení 35 tis. € aj tak zaregistrovať ako platca DPH. A čo tak intrakomuninárne dodanie služby/tovaru v rámci EU? Faktúra bude "krajšia-menšia" o slovenskú DPH (odberatel si urobí samozdanenie vo svojom štáte), a v krajine dodania je možno menšia DPH na danú službu/tovar.