Pidgey
20.01.12,10:05
Dobry den, chcel by som sa spytat ci predavajuci postupoval spravne. V predajni topanok som reklamoval tovar zakupeny v roku 2010, reklamoval som ich cca 2 tyzdne po uplynuti doby 12 mesiacov. Problem bol v zlomenej podrazke. Je fakt ze sa zlomila skor, len som nemal cas to ist skor reklamovat, az po roku, ked som ich opat v zime zacal nosit a spomenul som si na to.
Predavajuci zamietol moju ziadost z dovodu uplynuti 12 mesiacov od zakupenia a ze si mozem zaslat sam topanky do skusobne a odvolal sa na zakon o ochrane spotrebitela, paragraf 18.
Topanky som reklamoval 18.12.2011, dna 15.1.2012 mi doporucene zaslali list datovany 20.12.2011 o zamietnuti reklamacie bez odborneho posudku s odvolavkou na dany zakon.
V zakone sa pise, ze ak predavajuci neuzna reklamaciu do 3 dni, je povinny ju zaslat na odborny posudok - co neurobili.
Podla mna spravilio pre nich najjednoduchsie, tesne pred uplynutim 30 dni mi poslali list datovany na treti den po podani reklamacie - je to v sulade so zakonom? z ema tak neskoro informovali?
Podla mojho laickeho nazoru by mali byt povinny to zaslat na ich naklady do skusobne nakolko ju podla mna neuznal do 3 dni (aj ked je taky datum na liste - lebo ju poslali az po vyse 3 tyzdnoch...)
Nie som spekulant, co ci chce silou mocou nechat zaplatit nove topanky, tu obuv som naozaj nosil "slusne", relativne malo, nie je ani moc obnosena, podrazka nie je ani moc zodrata a pod..., len ma dost nahneval pristup ludi na predajni a formulacia listu a natahovanie casu z ich strany.
Za kazdy nazor budem vdacny.
ivka70
20.01.12,09:13
Pidgey
20.01.12,09:27
No, toto som si cca nastudoval, len neviem ci je v sulade to, ze sice predajca rozhodol do 3 dni,ale informoval ma o tom az tesne pred uplynutom 30 dni. Pride mi to rovnake, ako ked poslem danove priznanie 3 tyzdne po termine,ale na priznani bude datum vystavenia v spravnom termine.... -aj tak som nesplnil povinnost. Nie je to to iste? ked mali uznat/neuznat reklamaciu do 3 dni, nemali mi ju aj poslat do tych 3 dni?v opacnom pripade ju mali poslat do skusobne (tak chapem zakon).
ivka70
20.01.12,12:52
No, toto som si cca nastudoval, len neviem ci je v sulade to, ze sice predajca rozhodol do 3 dni,ale informoval ma o tom az tesne pred uplynutom 30 dni. Pride mi to rovnake, ako ked poslem danove priznanie 3 tyzdne po termine,ale na priznani bude datum vystavenia v spravnom termine.... -aj tak som nesplnil povinnost. Nie je to to iste? ked mali uznat/neuznat reklamaciu do 3 dni, nemali mi ju aj poslat do tych 3 dni?v opacnom pripade ju mali poslat do skusobne (tak chapem zakon).

30 dnovu lehotu na vybavenie reklamacie neporusili.
Povinnost poslat nieco do skusobne po uplynuti 6 mesiacov od kupy nemaju.
Mozes si to poslat do skusobne ty, zaplatit a ak bude tvoja reklamacia opravnena, musia ti to potom, na zaklade posudku zo skusobne,
vybavit a zaplatit ti aj naklady, ktore ti tym vznikli.
Ak to v skusobni neposudia ako vyrobnu vadu, hradis si vsetko sam.
Pidgey
20.01.12,13:08
Dakujem za info. nebol som si isty tym ci nieco porusili, ci nie. ale ked vravite ze nie, tak to potom asi nema zmysel riesit. Medzicasom som si pozrel na nete dost prispevkov, a skusenosti z danou predajnou, a skusobnou, tak by to bol boj s veternymi mlynmi. Pre mna ponaucenie neodkladat zbytocne veci , resp si sledovat, kedy som co zakupil :)
Vdaka.
misoft
20.01.12,16:27
Neporušili ani Ň - naopak - šli presne podľa zákona.
arizona
20.01.12,17:19
30 dnovu lehotu na vybavenie reklamacie neporusili.
Povinnost poslat nieco do skusobne po uplynuti 6 mesiacov od kupy nemaju.
Mozes si to poslat do skusobne ty, zaplatit a ak bude tvoja reklamacia opravnena, musia ti to potom, na zaklade posudku zo skusobne,
vybavit a zaplatit ti aj naklady, ktore ti tym vznikli.
Ak to v skusobni neposudia ako vyrobnu vadu, hradis si vsetko sam.
k vyznacenemu :

§ 597 OZ
Odôvodneným zamietnutím reklamácie uplatnenej počas prvých 12 mesiacov od kúpy je zamietnutie reklamácie na základe odborného posúdenia, t.j. bez odborného posudku nemôže predávajúci reklamáciu zamietnuť.

Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po 12 mesiacoch od kúpy a predávajúci ju zamietol, osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak je výrobok zaslaný spotrebiteľom na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia. Ak spotrebiteľ odborným posúdením preukáže zodpovednosť predávajúceho za vadu, môže reklamáciu uplatniť znova. Znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť. Predávajúci je povinný spotrebiteľovi uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady.
Pidgey
20.01.12,20:52
citujem z vyjadrenia predajcu:
v zmysle paragrafu 18 ods. 7 zákona 250/2007 Z.Z v zneni neskorsich....vasu reklamaciu zamietame bez odborneho posudku. ako si citam tak si cistam ten zakon, v tom odstavci nevidim dovod preco tak postupovali.´Zaroven - preco som polozil tuto temu bol odstavec 4 v danom zakone kde citujem:
Predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo
iná povinná osoba určená na opravu je povinný vybaviť
reklamáciu ihneď, v zložitých prípadoch do troch
pracovných dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas
potrebný na odborné posúdenie vady. Vybavenie reklamácie
však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí
tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo
o vadu, ktorú nemožno odstrániť. Predávajúci je povinný,
ak reklamáciu neuzná do troch pracovných dní, výrobok
zaslať na vlastné náklady na odborné posúdenie.
Predávajúci je povinný na požiadanie orgánu dozoru
zaslanie alebo výsledky odborného posúdenia preukázať.
Preto som pytal, ze reklamaciu som podal 18.12, a oni mi zaslali doporucene list datovany 20.12.(cize do 3 dni od reklamacie),ale na doporucenej obalke je datum 15.1. ide mi o ten nesulad 20.12. - 15.1 naco cakali 25 dni?
Viem ze som sa niekde preklikal ze po 12 mesiacoch mozu zamietnut reklamaciu bez posudenia,ale pride mi divne, ked na to mali pravo, ihned, preco mi poslali ten list tak neskoro. teda ak maju 30 dni na vyjadrenie, rozhodnu sa do troch dni, mozu toto rozhodnutie dorucit kedykolvek do tych 30 dni? nie nahodou do tych 3 dni ?(aspon peciatka posty).

teda, ak na to mali pravo, mali to zamietnut hned, ale ked cakali do 15.1, mali to po 3 dnoch zaslat do skusobne (podla zakona), hmmm?alebo je uplne v poriadku ako som sa pytal vyssie, ze odpoved mozu poslat kedykolvek do 30 dni? je nejaka postupnost, ktory zakon je comu nadradeny?