KaSaZa
20.01.12,18:14
Dobrý večer, chcem sa opýtať, či je možné urobiť si nejaké doplnkové štúdium, keď som učiteľka na strednej škole a chcem učiť v škôlke. Ako to je v tomto prípade. Naozaj som sa s tým nestretla. Dá sa to vôbec študovať doplnkovo. Kde sa to dá študovať? Ja som zo Žiliny.
Ďakujem.
Katarína
arizona
20.01.12,18:07
KaSaZa
21.01.12,07:45
Ahoj Arizona, ďakujem za odkaz, ale tam sa nepíše nič o tom, keď už VŠ máš. Mám vyštudované učiteľstvo, ale nie v materskej škole. Musím aj tak absolvovať celé VŠ štúdium predškolskej pedagogiky? Nie je iná cesta?
Chokma
21.01.12,07:49
Ahoj Arizona, ďakujem za odkaz, ale tam sa nepíše nič o tom, keď už VŠ máš. Mám vyštudované učiteľstvo, ale nie v materskej škole. Musím aj tak absolvovať celé VŠ štúdium predškolskej pedagogiky? Nie je iná cesta?

Mam kamosku, co je vystudovana ucka pre II. st. ZS a teraz robi v MS, ale pokial viem, tak si externe studuje predskolsku od zaciatku na PdF TU. Takze neviem, ci jestvuje niekde ako doplnkove...
Dalsia kamoska ma vystudovane to iste a viem, ze si od zaciatku dorabala specialnu pedagogiku. Takze ono to asi nebude nieco ako dalsi predmet si dorobit.
KaSaZa
21.01.12,09:55
No jo, takže nič moc. Ale ďakujem za info.
brontosaurus
21.01.12,19:08
Ahoj Arizona, ďakujem za odkaz, ale tam sa nepíše nič o tom, keď už VŠ máš. Mám vyštudované učiteľstvo, ale nie v materskej škole. Musím aj tak absolvovať celé VŠ štúdium predškolskej pedagogiky? Nie je iná cesta?

Aby som to objasnil, výber vhodného pedagogického zamestnanca je v kompetencii riaditeľa. Čiže, ľudovo povedané, ak to "pritiahneme za vlasy", riaditeľ MŠ môže prijať do pracovného pomeru na miesto pedagogického zamestnanca trebárs aj upratovačku, alebo právnika čo má 3 vysoké školy. Zaradí ich do kategórie nekvalifikovaných a platovo ohodnotí podľa tabuliek a vzdelania.
Ale poďme sa baviť o tom čo by malo byť a o kvalifikovaných a odborne zdatných pedagogických zamestnancoch. Ak chcete byť kvalifikovaná ako učiteľka v MŠ, musíte mať vyštudovaný jeden z odborov, ktorý požaduje zákon 437/2009 Z.z. .
Najjednoduchšia a aj najkratšia forma ako to dosiahnuť (ale nie najvýhodnejšia), je obrátiť sa na niektorú strednú pedagogickú školu, prihlásiť sa na externé maturitné štúdium v danom obore a za 2 roky máte druhú maturitu a ste kvalifikované ako učiteľka v MŠ, vychovávateľka v ŠKD, či DeD.
Druhá možnosť je prihlásiť sa na niektorú vysokú školu, napr. na odbor Predškolská a elementárna pedagogika a za 3 roky zoštátnicujete a ste kvalifikovaná. Ak sa Vám to zapáči, môžete pokračovať v štúdiu ďalej na Mgr. štúdiu. Tým budete na tom platovo lepšie a budete sa môcť po získaní nejakej tej praxe, bežne v trvaní 5 rokov, uchádzať aj o miesto riaditeľa materskej školy a podobne.
O iných možnostiach ja osobne neviem, ale ak niekto vie, možno to tu doplní :-))) .
myara
21.01.12,19:20
mam kamosku, co ma VS (tusim 1. stupen), a uci v skolke, ale musela si urobit maturitu na pedagogickej a socialnej akademii, studovala to v BA, v ZA neviem ake su moznosti
v sukromnej skolke by nemal byt problem sa zamestnat, tam im na vzdelani nezalezi, ale v statnych skolkach je to nutnost
brontosaurus
21.01.12,20:48
mam kamosku, co ma VS (tusim 1. stupen), a uci v skolke, ale musela si urobit maturitu na pedagogickej a socialnej akademii, studovala to v BA, v ZA neviem ake su moznosti
v sukromnej skolke by nemal byt problem sa zamestnat, tam im na vzdelani nezalezi, ale v statnych skolkach je to nutnost

Ako v súkromných, tak aj v štátnych MŠ by malo vedeniu záležať na tom, aby tam mali len kvalifikovaných zamestnancov. Ale neviem o tom, že by niektorý zákon zakázal riaditeľovi štátnej MŠ prijať na voľné miesto nového zamestnanca ktorý ešte nemá pedagogické vzdelanie.
Sú prípady, že štátne MŠ prijali do svojich radov nové kolegyne, ktorá si ešte len dopĺňali vzdelanie na strednej pedagogickej škole (pedagogickej a sociálnej akadémii), alebo na vysokej škole, prípadne im po prijatí do zamestnania dali povinnosť nastúpiť na štúdium a doplniť si pedagogické vzdelanie.
Nie som zástancom toho, aby MŠ (ale aj ostatné školské inštitúcie) prijímali nekvalifikovaných pedagogických zamestnancov, ale ak MŠ nemá možnosť obsadiť miesto kvalifikovaným zamestnancom, tak má možnosť zamestnať aj nekvalifikovaného.
KaSaZa
24.01.12,16:07
Všetkým veľmi pekne ďakujem.
Vebi34
24.01.12,21:39
Ahoj,
najbližšie máš Katolícku univerzitu v Ružomberku. Študuje sa tam odbor predškolskej pedagogiky interne aj externe. Absolvuješ ho za 3 roky ako Bc. no tiež aj v Turčianskych Tepliciach na bývalej strednej pedagogickej, teraz je to tuším pedagogický inštitút? Tak nejako...
Melnick
24.01.12,22:26
Súhlas :):)