KatarinaNR
21.01.12,18:42
Asi som zle zaradila ale nič vhodnejšie som nenašla.
Ako sa má správne písať euro

100€

alebo

100,-€

ja som za prvú možnosť, ale veľmi veľakrát sa stretávam s druhou možnosťou.
Je tu niekto taký, ktorý to má takpovediac z prvej ruky? :)

tak aby som to správne uvádzala a zároveň si bola istá.
ďakujem
Tweety
21.01.12,17:43
Asi som zle zaradila ale nič vhodnejšie som nenašla.
Ako sa má správne písať euro

100€

alebo

100,-€

ja som za prvú možnosť, ale veľmi veľakrát sa stretávam s druhou možnosťou.
Je tu niekto taký, ktorý to má takpovediac z prvej ruky? :)

tak aby som to správne uvádzala a zároveň si bola istá.
ďakujem Druhá možnosť je správna.
KatarinaNR
21.01.12,17:47
vážne?
ja som bola úplne v tom, že tá prvá.
Tweety a odkiaľ to máš? aby som sa s tým úplne stotožnila :-)
Tweety
21.01.12,17:50
vážne?
ja som bola úplne v tom, že tá prvá.
Tweety a odkiaľ to máš? aby som sa s tým úplne stotožnila :-) Pozri napr. aj tu:
http://www.linuxos.sk/clanok/335/index.html
Rozalka
21.01.12,17:54
mne sa tiež viac páči tá prvá, ale s medzerou 100 €
a ak tá druhá, tak s nulami takto: 100,00 €
a vraj správne je to takto € 100,00 alebo € 100,--
arizona
21.01.12,17:58
KatarinaNR
21.01.12,17:58
mne sa 100,-€ zdá také poslovenčtené, nemôžem si pomôcť,
stále mi viac pasuje 100€ s medzerou alebo bez medzery, alebo ako Rozalka píše 100,00 €
fakt neviem, preto som sa pýtala, lebo vždy keď to niekde uvádzam, chcem to napísať správne a "rozčuluje" ma že nie som si istá....
KatarinaNR
21.01.12,18:00
no arizona teraz si ma úplne pomýlila :-) má sa písať 100 eur ???
Rozalka
21.01.12,18:04
Záleží od toho, kam to chceš napísať. Ak do potvrdenia o mzde, tak určite 100 eúr, alebo 100 EUR, alebo € 100,00 prípadne € 100,--. Ak sa to uvádza v tlačovej správe, tak napr. výstavba diaľnice stála 12 500 EUR.

Ešte doplním: Jankou (arizona) priložená norma je platná pri písaní všetkých dokumentov na pôde EÚ, na koľko je záväzná pre nás (rozumej: ostatných smrteľníkov), neviem posúdiť.
korela
21.01.12,18:06
no arizona teraz si ma úplne pomýlila :-) má sa písať 100 eur ???
http://www.nbs.sk/sk/euro/euro-v-slovencine
avalik
21.01.12,18:08
no v zakonoch sa pise napr. 16,50 eura a 33 eur. Ja osobne pisem 33,-- € ... koli prehladnosti, kedze euro ma stotiny

no a najradsej mam ked je niekde napisane 33,50,-€ .... to idem do vyvrtky, hlavne ked to je papier z nejakeho uradu :D
viktorviktor
21.01.12,18:56
V STN 0169 Pravidlá písania a úpravy písomností – výklad normy je uvedené, že píšeme 375,2 eúr.

ale v internetovej jazkovej poradni JÚĽŠ SAV www.juls.savba.sk/poradna/poradnaint3.pdf

píšeme – euro, bez eura, k euru, k eurám, eurá, o eurách, s eurami. Množné číslo eur (zostáva bez dĺžňa, tak ako ostatné podstatné mená cudzieho pôvodu patriace do vzoru mesto dueto- duet, percento – percent)

od korela
Kedy používať slovo „euro“
Keď sa táto menová jednotka uvádza vo všeobecnosti, bez presného určenia sumy, píše sa slovom (okrem tabuliek)
suma v eurách
suma v slovenských korunách
Kedy používať EUR
Text
Ak sa popri menovej jednotke uvádza presná suma, používa sa za sumou vyjadrenou číslicami po pevnej medzere kód ISO „EUR“ (povinné vo všetkých legislatívnych textoch).
Požadovaná suma je 12 500 EUR.
Bol zaregistrovaný rozdiel 1 550 EUR.


Tabuľky
Ak sa udávajú základné sumy pre celú tabuľku, kód ISO a každý jeho násobok sa uvádza v zátvorkách nad tabuľkou zarovnaný doprava. V tomto prípade sa dáva kurzívou:
(EUR)
(milióny EUR)
(miliardy EUR)


Kedy používať symbol eura (€)Symbol eura je vyhradený na grafické stvárnenie. Povoľuje sa však používať ho v bežnej tlači a propagačných publikáciách (napr. v obchodných katalógoch).
Umiestnenie kódu ISO alebo symbolu eura v sumách
V slovenských textoch, tak ako vo väčšine jazykov EÚ, sa kód ISO „EUR“ alebo symbol eura uvádza vždy po pevnej medzere za sumou:
suma 30 EUR
Pozn.:
V anglických textoch, rovnako ako v írčine, lotyštine a maltčine, sa kód ISO „EUR“ dáva pred sumu a nasleduje za ním pevná medzera.
a sum of EUR 30
marleau
21.01.12,19:09
Ja píšem 100,- EUR ... ale väčšinou menej,toľko peňazí zas nemám....:):):)
Nella_2
22.01.12,09:28
mne sa 100,-€ zdá také poslovenčtené, nemôžem si pomôcť,
stále mi viac pasuje 100€ s medzerou alebo bez medzery, alebo ako Rozalka píše 100,00 €
fakt neviem, preto som sa pýtala, lebo vždy keď to niekde uvádzam, chcem to napísať správne a "rozčuluje" ma že nie som si istá....
Tak v prvom rade, by sa nemal používať symbol €, ale buď vypísať celým slovom euro v príslušnom páde, alebo použiť skratku EUR podľa kódov ISO. A určite nie bez medzery medzi číslom a skratkou meny (teda nie 100€).

Ak sa použije symbol €, tak pred číslom: € 100,–
Ak sa použije ISO kód: 100,00 EUR
No a vo vetách sa väčšinou vypisuje celý názov meny (vyskloňovaný): Výdavky poslancov v budúcom roku klesnú o 100 eur.

Ináč na písanie peňažných súm v bankových dokladoch má každá banka svoj interný predpis.

Uvedený zdroj od Arizony platí pre inštitúcie v rámci EÚ, aby boli všetky právne akty písané jednotne.
Nella_2
22.01.12,09:35
Záleží od toho, kam to chceš napísať. Ak do potvrdenia o mzde, tak určite 100 eúr, alebo 100 EUR, alebo € 100,00 prípadne € 100,--. Ak sa to uvádza v tlačovej správe, tak napr. výstavba diaľnice stála 12 500 EUR.

Ešte doplním: Jankou (arizona) priložená norma je platná pri písaní všetkých dokumentov na pôde EÚ, na koľko je záväzná pre nás (rozumej: ostatných smrteľníkov), neviem posúdiť.
Rozalka, dovolím si Ťa opraviť - nie "eúr" ale "eur".:)
Rozalka
22.01.12,09:40
Rozalka, dovolím si Ťa opraviť - nie "eúr" ale "eur".:)
Súhlasím.
Euro sa skloňuje podľa vzoru mesto, 2.pád mn.čísla: miest, adekvátne by malo byť eúr.
Výnimka potvrdzuje pravidlo. ;)
Nella_2
22.01.12,09:45
Áno, je to cudzie podst. meno stredného rodu a pri nich v 2.páde množ. č. je výnimka. Napr. aj percento - percent
korela
26.01.12,07:24
Rozalka, dovolím si Ťa opraviť - nie "eúr" ale "eur".:)Tak ako?
http://www.nbs.sk/sk/euro/euro-v-slovencine
[/URL]
Euro v slovenčineV súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie v máji 2004 sa v slovenskom jazyku začalo čoraz frekventovanejšie používať slovo euro, ktoré označuje názov jednotného platidla v členských štátoch a ktoré od 1.1.2009 zaviedla aj Slovenská republika.
Slovo euro bolo kodifikované do slovenčiny, čo znamená, že sa má skloňovať. Ide o podstatné meno stredného rodu zakončené na samohlásku o, skloňujeme ho teda podľa vzoru mesto.





euro




singulár

plurál



nominatív (kto, čo)

euro

eurá



genitív (koho, čoho)

eura

eur



datív (komu, čomu)

euru

eurám



akuzatív (koho, čo)

euro

eurá



lokál (o kom, o čom)

eure

eurách



inštrumentál (s kým, s čím)

eurom

eurami




Základné kodifikačné príručky Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV: Pravidlá slovenského pravopisu (porov. 3. vyd. z r. 2000) a Krátky slovník slovenského jazyka (porov. 4. vyd. z r. 2003) sú prístupné na internetovej stránke [url]www.juls.savba.sk (http://www.nbs.sk/sk/euro/euro-v-slovencine) cez heslo Lingvistické zdroje.
Pri bežnej komunikácii, ako aj pri formálnom styku rozlišujeme medzi nasledovnými tvarmi:


euro - názov meny; všeobecné podstatné meno stredného rodu skloňované podľa vzoru mesto; píšeme ho s malým e na začiatku, pričom v iných jazykoch sa môžeme stretnúť aj s tvarom Euro, ktoré má na začiatku e veľké
EUR - kód platidla vytvorený z prvých troch písmen názvu podľa normy ISO 4217 (http://www.xe.com/iso4217.htm); vždy sa píše veľkými písmenami; tento tvar je ekvivalentný pre zápis SKK
978 - medzinárodný numerický kód pre euro (obdoba medzinárodného numerického kódu „703" pre slovenskú korunu, kódu „826" pre britskú libru" a kódu „840" pre americký dolár)

Príklad, ako správne používať (skloňovať) slovo euro v bežnej reči v porovnaní so slovom koruna:


euro

koruna



jedno euro

jedna koruna



dve eurá

dve koruny



päť eur

päť korún



sto eur

sto korún



Znak eura € sa na počítači píše súčasným stlačením kláves ľavý CTRL, ALT a písmena E alebo ALT Gr a písmena E.
Ďalšie zaujímavé informácie o používaní slova euro nájdete na stránke: http://publications.europa.eu/code/sk/sk-370303.htm
Rozalka
26.01.12,07:44
Rozalka, dovolím si Ťa opraviť - nie "eúr" ale "eur".:)


Tak ako?
http://www.nbs.sk/sk/euro/euro-v-slovencine


Presne tak, ako píše Nella_2: "eur"
Nakoniec aj v tvojom texte to tak je.