Rusalka 24
25.01.12,09:37
Prosim poradte mi, neviem najst jasnu odpoved na moj problem ktory je asi strasne jednoduchy pre vacsinu ludi co podnikaju ale ja uz mam doslova zatemnený mozog.

Ide o to, ze ked objednavame tovar pre zakaznika na objednavku a berieme od neho zalohu v hotovosti,vypísala som mu len ppd, a ked prisiel po tovar tak som od neho zobrala ppd, vystavila som mu blocek na celu sumu a doplatil len zvysok.v uctovnictve som tie zalohy vobec neuctovala akoby ani neboli.Uz je to teraz jedno ci som robila dobre alebo zle ale hlavne teraz ako to ma byt spravne?
KEJKA
25.01.12,08:38
teraz potrebuješ hlavne ERP a každý hotovostný príjem - aj zálohu - na tovar musíš zaevidovať v nej.
evina
25.01.12,08:40
Prosim poradte mi, neviem najst jasnu odpoved na moj problem ktory je asi strasne jednoduchy pre vacsinu ludi co podnikaju ale ja uz mam doslova zatemnený mozog.

Ide o to, ze ked objednavame tovar pre zakaznika na objednavku a berieme od neho zalohu v hotovosti,vypísala som mu len ppd, a ked prisiel po tovar tak som od neho zobrala ppd, vystavila som mu blocek na celu sumu a doplatil len zvysok.v uctovnictve som tie zalohy vobec neuctovala akoby ani neboli.Uz je to teraz jedno ci som robila dobre alebo zle ale hlavne teraz ako to ma byt spravne?


Neviem aké účto, či UJ PU, ale principiálne musíš túto zálohu od 1.1.2012 evidovať cez registračnú pokladňu.
Rusalka 24
25.01.12,08:49
mam JU a co ma taky blocek obsahovat ako plu zaloha? tovar tam dat nemozem ved som ho este fyzicky nepredala
KEJKA
25.01.12,08:54
nové ERP už sú yvbavené tak, že evidujú zálohy ako zálohy aj s rozpisom DPH, pokiaľ si platiteľom.
A kde si bola doteraz? čítaj Poradu, ved je tu kopec tém a hlavne rieš problém s ERP, neber hotovosť, pokutujú ako najatí.
Rusalka 24
25.01.12,09:03
nie sme platcami dph, my vsetko tlacime cez blocek akurat na tie zalohy som uplne zabudla a ja uz som jednemu minule dala na ppd ja sa z toho asi zblaznim idem si prestudovat navod k tej pokladni kde su tie zalohy
KEJKA
25.01.12,09:06
nuž - bločky sú zrušené.
Rusalka 24
25.01.12,09:20
Nic take ako zalohy som tam nenasla nieje tu nikto kto stym robi?ja tomu vobec nerozumiem . ked zoberiem zalohu od zakaznika ktory si to dava do nakladov ako si to potom uctuje ked uz raz nablokujem cast z celkovej sumy (zaloha) a potom mu vytlacim blocek na tovar suma bude uz znizena o tu zalohu tak ako sa to uctuje v uct.vystavi sa vpd dvakrat?
KEJKA
25.01.12,11:01
iris07
25.01.12,11:38
ja som sa snažila zorientovať aj pomocou tohoto :

Otázka č. 35
Ako má byť zaevidovaný preddavok v dennej uzávierke a ako doplatok?

Podľa § 2 písm. h) zákona o ERP tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.

Podľa § 8 ods. 1 zákona o ERP podnikateľ je povinný po zaevidovaní tržby, t. j. aj preddavku v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu vydať kupujúcemu pokladničný doklad, pričom pokladničný doklad obsahuje najmenej údaje uvedené v tomto ustanovení. Podľa § 12 ods. 1 zákona o ERP podnikateľ z údajov v prevádzkovej pamäti vyhotovuje dennú uzávierku a túto uzávierku podnikateľ vyhotovuje len za dni, v ktorých mal tržbu. Z vyššie uvedených ustanovení vyplýva, že prijatý preddavok je zahrnutý do dennej uzávierky príslušného dňa a doplatok bude zahrnutý do dennej uzávierky prislúchajúcej dňu, kedy bol tento prijatý. Pre úplnosť dávame do pozornosti § 19 ods. 4 a § 71 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a § 8 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. v znení zákona č. 494/2010 Z. z.

a tu je celý link aj s inými otázkami :
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576
Rusalka 24
26.01.12,09:33
dakujem vsetkym za rady,velmi ste mi pomohli,idem studovat, prajem krasny den
Rusalka 24
27.01.12,14:36
Presla som snad kazdu diskusiu a som trochu mudrejsia ale stale netusim ze ako mam tu zalohu vytlacit z pokladne, jedine mi to len tak vychadza ze musim to priradit ako dalsie plu kde bude ako nazov zaloha a cenu musim naprogramovat podla sumy aku mi da zakaznik.a potom ked si tovar prevezme tak mu vytlacim blocek s nazvom tovaru a cena bude znizena o tu zalohu.je to tak spravne?

a dalsia otazka co sa tyka trosku inej temy -vkladov do erp

ked som to spravne pochopila, vecer urobim dennu uzavierku,(tym sa mi z erp-trzby vynuluju) musim zobrat vsetky peniaze z erp, pridem rano ,(mam este nulovu trzbu), kedze potrebujem na vydavanie, dam vklad a vecer to iste opakujem a stale dookola alebo ten vklad mozem tam dat len raz a budem ho tam mat cely rok?
KEJKA
27.01.12,17:28
vklad musíš robiť denne, lebo denna uzávierka ti denne vynuluje stav. Ak však budeš vkladať ráno vždy rovnakú sumu, tak účtovne to môžeš evidovať len raz - účtovne prijmeš len reálne skutočné tržby bez tej stálej hotovosti v pokladni.
Rusalka 24
30.01.12,09:26
Dakujem ti Kejka za rady, si fakt super človek ze venujes tolko casu pre druhých, chcela by som ta mat za susedku:D
KEJKA
30.01.12,11:27
wau----díky moc