tonik-slonik
29.01.12,17:06
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, prípadne poradiť ohľadom založenia druhej živnosti(teda ak je to nutné a potrebné).
Teda: Momentálne som ,,živnostník,,(súkromný zubár), a uvažujem že si zriadim fitko-akým spôsobom by to bolo pre mňa najvýhodnejsie? Bol by som akože 2xživnostník, a platil, účtoval všetko dvakrát/príjmi, výdavky, odvody.../alebo sa to da aj ,,z jedného účtu,, teda že príjmi by som dával spolu, výdavky tiež, a napriklad obrazne povedané fitko by som dotoval z penazi čo zarobí ambulancia, aby som si mohol odpisat napr. nakup posil. strojov.... Chápete? Dakujem...
(PS: Druhá varianta, nad ktorou uvažujem je, že to fitko by som kupil za ,,svoje-sukromne,, a potom by som napr. vyberal vstupne ako poplatok mestu(priestory su mestske)na nejaky bloček, aby som si nekomplikoval účtovníctvo... Hm?
Mila123
29.01.12,16:13
si súkromný zubár (SZČO) ale nie si živnostník...podnikáš na základe licencie vydanej z VUC.....

ak budeš prevádzkovať živnosť fondy budeš mať jedny a jedno DP budeš podávať, iba príjem bude rozdelený v dvoch riadkoch na tlačive DP ....a či si budeš komplikovať účtovníctvo, záleží len na tebe....

budeš mať jedno účtovníctvo, ak chceš tak si ho podeľ na prevádzky...jedna bude ambulancia a druhá fitko.....
tonik-slonik
29.01.12,16:40
si súkromný zubár (SZČO) ale nie si živnostník...podnikáš na základe licencie vydanej z VUC.....

ak budeš prevádzkovať živnosť fondy budeš mať jedny a jedno DP budeš podávať, iba príjem bude rozdelený v dvoch riadkoch na tlačive DP ....a či si budeš komplikovať účtovníctvo, záleží len na tebe....

budeš mať jedno účtovníctvo, ak chceš tak si ho podeľ na prevádzky...jedna bude ambulancia a druhá fitko.....


...dakujem za odpoved, ale ,,polopate,,-budem môcť z prijmu z ambulancie kupit vybavenie fitka, a odpisat si to? ...alebo,ak som to pochopil, sa to ,,zrata,, až v DP?
a ešte niečo-bolo by nutné mať dalsie Ičo, dič?
Mila123
29.01.12,16:43
jasne, budeš si to môcť uplatniť stratu z jedného druhu podnikania voči druhému....(v § 6 ods.1 a 2 to ide)....
ani IČO a ani DIČ nedostaneš, veď už máš.....si predsa FO a tá je iba jedna....nie je možné rozdeliť....
tonik-slonik
29.01.12,16:56
jasne, budeš si to môcť uplatniť stratu z jedného druhu podnikania voči druhému....(v § 6 ods.1 a 2 to ide)....
ani IČO a ani DIČ nedostaneš, veď už máš.....si predsa FO a tá je iba jedna....nie je možné rozdeliť....


...diky...takže v konečnom dôsledku by mi to znížilo základ dane, keby som kupoval vybavenie fitka...?
ale musel by som už mať registračnu pokladnu/v tom fitku/-to som myslel ako zkomplikovanie účtovníctva(či da sa to nejak inak?)
...a ešte: potom ako FO osoba by som vystupoval ako XY zubný lekár, prevádzkovateľ fitness, alebo ako? /myslim na fakturach a tak/-alebo mohlo by byť nazov fitness: X Y, zubný lekár :) ?
Mila123
29.01.12,17:01
ERP musíš mať, nebolo by to komplikované, šikovná účtovníčka to hravo zvládne.....
ako FO vystupuješ najprv menom a priezviskom a titulom.....
zvyčajne trvalým pobytom

t.j. MUDr . (MDDr.) Anton Sloník
Limbová 12
080 00 Bratislava
prevádzka : Železničiarska 1, 040 01 Košice (napr.)

a ak si dáš aj obchodný názov budeš názov musieť používať aj na dokladoch....
zalobaba
29.01.12,17:55
Prejdi so zubárčením aj s prevádzkovaním fitcentra na formu SRO a máš po zbytočných starostiach.
tonik-slonik
29.01.12,18:33
...a v čom konkretne by to bolo jednoduchsie? ..tá s.r.očka myslím...
zalobaba
30.01.12,08:21
Budeš mať všetky požadované predmety podnikania vrátane vedenia účtovníctva takpovediac pod jednou strechou. Rovnako tiež nebudeš mať problém, ako nazvať SRO a ako nazvať fitcentrum. Napr. fitcentrum nazveš Tonik, prevádzkovať ho bude Slonik s.r.o. a Slonik s.r.o. bude aj zúbky opravovať.
tonik-slonik
30.01.12,12:35
...ok, to by sme mali poriešené...ale jeden problém nastal...asi budem musieť mať ,,kurz,, trenera II.triedy ak si budem chciet otvoriť fitko...či možem to ziskat dodatočne? ...vie niekto niečo o tom?