Peter 18
01.02.12,09:48
Dobrý deň,
mám nápad ohľadom podnikania na internete. Dokonca som prišiel na to, že to ešte nikde nefunguje (aspoň taký menší predbežný prieskum mi to potvrdil). Samozrejme, môže to byť hlúposť, ale rozmýšľal som nad tým veľa a mohlo by to fungovať. Problém je v tom, že ja nemám schopnosti na to, aby som získal všetky informácie, ktoré potrebujem na zistenie, či by to naozaj mohlo fungovať a prípadne koľko by do toho bolo treba dať peňazí na rozbehnutie. Poznám pár ľudí, ktorým ako tak verím (a skôr asi aj dúfam), že ma neoklamú a chcem sa ich spýtať na názor a konkrétne informácie ohľadom tohoto biznisu. Moja otázka znie: Je možné si nejako patentovať nápad biznisu prevádzkovaného na internete? Ide mi o to, že ak sa niekoho na to spýtam, tak si v hlave povie, že je to super nápad, ale mne povie, že je to blbosť. Potom za nejaký čas zistím, že zrazu ten biznis už funguje na nete a zistím, že to bola napr. jedna z osôb, ktorých som sa na to pýtal. Asi by som to nerozchodil.. :(
Ďakujem za prípadné rady a odpovede
Peter
Csaba Czodor
01.02.12,10:54
Podľa mňa na rozbehnutie int. obchodu nepotrebuješ extra velký kapitál. najpodstatnejšie je dať spraviť dobrú stránku resp. e-shop. - dohodnúť sa na obch podmienkach s dodávateľmi a funguješ...


samozrejme je to len môj zjednodušený názor.
pepsikova
01.02.12,11:11
..no, najlepšie je svoj nápad hodiť na papier, podrobne opísať a vyčísliť, čo máš a dať na patentový úrad..majú tuším na nete aj tlačivá...a tam ti povedia, či máš dobrý nápad, alebo to už niekto vymyslel...
..inak-tak, ako píše čaba vyššie..
Dáša_
01.02.12,12:20
..no, najlepšie je svoj nápad hodiť na papier, podrobne opísať a vyčísliť, čo máš a dať na patentový úrad..majú tuším na nete aj tlačivá...a tam ti povedia, či máš dobrý nápad, alebo to už niekto vymyslel...
..inak-tak, ako píše čaba vyššie..

a priprav si na patent aj peknú kôpku peňazí, ak je to fakt patent...
mattto
01.02.12,14:27
našiel si sa tu niekde, myslím, že nie

zák. č. 435/2001 Z.z.

§ 4
Na vynálezy, ktoré spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom, udeľuje Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky (ďalej len "úrad") patenty.

§ 5
Patentovateľnosť vynálezov
(1) Patenty sa udeľujú na vynálezy zo všetkých oblastí techniky, ktoré sú nové, zahŕňajú vynálezcovskú činnosť a sú priemyselne využiteľné.

(2) Patenty podľa odseku 1 sa udeľujú i na biotechnologické vynálezy týkajúce sa výrobku pozostávajúceho z biologického materiálu alebo obsahujúceho biologický materiál, alebo spôsobu, ktorého prostredníctvom je biologický materiál vyrobený, spracovaný alebo využitý, a to aj v prípade, ak sa vynález týka
a) biologického materiálu, ktorý je izolovaný zo svojho prirodzeného prostredia alebo vyrábaný technickým spôsobom, aj keď sa už v prírode vyskytol,
b) rastliny alebo zvieraťa, ak technická uskutočniteľnosť vynálezu nie je obmedzená na určitú odrodu rastlín alebo určité plemeno zvierat, /2/
c) mikrobiologického alebo iného technického spôsobu alebo výrobku získaného takýmto spôsobom,
d) prvku izolovaného z ľudského tela alebo inak vyrobeného technickým spôsobom vrátane sekvencie alebo čiastkovej sekvencie génu i v prípade, ak štruktúra takého prvku je identická so štruktúrou prirodzene existujúceho prvku.

(3) Za vynálezy podľa odseku 1 sa nepovažujú najmä
a) objavy, vedecké teórie a matematické metódy,
b) estetické výtvory,
c) plány, pravidlá a spôsoby vykonávania duševnej činnosti, hier alebo obchodnej činnosti,
d) programy počítačov,
e) podávanie informácií.

(4) Predmety alebo činnosti uvedené v odseku 3 sa vylučujú z patentovateľnosti len v rozsahu, v akom sa prihláška vzťahuje na tieto predmety alebo činnosti.
Atomer.sk
01.02.12,17:06
Moja otázka znie: Je možné si nejako patentovať nápad biznisu prevádzkovaného na internete?

Nie.