duri2
01.02.06,09:44
Manželka je konateľkou v s.r.o,kde je jedinou osobou firmy,ktorá od januára 2002 nevykonáva žiadnu činnosť.Majiteľ je Čech žijúci vo Švajčiarsku,ktorý sa o firmu nezaujíma.Ešte začiatkom roku 2002 sa listom vzdala konateľstva a zvolávala valné zhromaždenie.Toto opakovala viackrát.Má akurát fax,že majiteľ hladá nového konateľa .V roku 2003 dala na súd o výmaz z konateľstva.Toto jej súd neuznal,nakoľko musí doložiť správu z valného zhromaždenia.Správu z valného zhromaždenie nikdy nebude mať,nakoľko majiteľ ho nikdy nezvolá a ani sa s nim nedá skontaktovať.Viete poradiť ako sa
to dá vyriešiť?
Ďakujem
KEJKA
01.02.06,19:58
otázka pre právnika.......
(aspoň posuniem)
Bionda
05.02.06,17:33
AK Doporucene dorucila spolocnikom a tiez do sidla firmy- vzdanie sa konatelstva a do -myslim ,ze su to tri mesiace- ak nie je zvolane Valne zhromazdenie, sice v obchodnom registry este figuruje, ale pravne uz nie je konatelkou .
Toto je jedina alternativa, ak je konatelkou a aby uz pravne za spolocnost nezodpovedala, po tych troch mesiacoch jej to uz moze byt jedno.
Zgongol
22.02.06,10:21
Síce dosť neskoro ale zaujalo ma to:

Túto situáciu rieši §66 ObchZ ods. 2:

2) Ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je vzdanie sa funkcie účinné odo dňa prvého zasadnutia orgánu, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu nasledujúceho po doručení vzdania sa funkcie; ak sa člen orgánu vzdá svojej funkcie na zasadnutí orgánu spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu, je vzdanie sa funkcie účinné okamžite. Ak orgán spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu spoločnosti, nezasadne ani do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa funkcie účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty. Ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je odvolanie z funkcie účinné prijatím rozhodnutia príslušným orgánom spoločnosti. Ak spoločnosti hrozí vznik škody, je člen orgánu spoločnosti, ktorý sa vzdal funkcie, bol odvolaný alebo inak sa skončil výkon jeho funkcie, povinný upozorniť spoločnosť, aké opatrenia treba urobiť na jej odvrátenie.

Takže v tomto prípade tvoja manželka musí doručiť spoločnosti list v ktorom sa vzdá konateľstva, a to na adresu uvedenú v obchodnom registri. Kedže je predpokladám jediný zamestnanec/osoba oprávnená prebrať poštu sama si to preberie. Nato by sa mala pokúsiť zvolať valné zhronaždenie. Bez ohľadu na to či sa valné zhromaždenie uskutoční alebo nie jej funkcia končí prvý deň po uplynutí 3 mesačnej lehoty po doručení. To treba oznámiť obchodnému registru. Bez ohľadu na to čo register urobí konateľstvo jej skončilo.
Bionda
28.02.06,17:01
Zgongol ona moze zvolat valne , ale podla horeuvedenych skutocnosti asi sa jej to nepodari, malo by to byt v zaujme spolocnikov.Poslat do OR to nemusi vobec, nakolko to nikto nebude akceptovat a nikto nevykona zmenu, ale faktom, ako som uz uviedla zostava, nie je viac zodpovedna za spolocnost ako konatelka.
rada
28.02.06,18:48
Podľa Obchodného zákonníka existujú tri možnosti ako túto situáciu vyriešiť :
1. Riešenie problému upravuje už spomínaná úprava § 66 ods. 2 Obchodného zákonníka. Podľa tohto ustanovenia platí, že ak orgán spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu spoločnosti, nezasadne ani do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa funkcie účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty.
Podľa toho sa treba pokúsiť zvolať valné zhromaždenie a súčasne s pozvánkou doručiť spoločníkom rezignáciu na funkciu konateľa. Ak sa do 3 mesiacov nebude konať valné zhromaždenie , prvým dňom po uplynutí tejto lehoty prestáva byť konateľ konateľom.
2.Je treba zvážiť podanie návrhu na zrušenie spoločnosti súdom podľa § 68 ods. 6 písm. a) Obchodného zákonníka. Súd na návrh štátneho orgánu, osoby, ktorá osvedčí právny záujem alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie – viď §128 ods.1. Ako konateľ spoločnosti je Vaša manželka osobou, ktorá môže mať právny záujem na jej zrušení súdom a preto môže dať echo registrovému súdu.
3.Treťou možnosťou je zrušenie spoločnosti bez likvidácie podľa § 68 ods. 9 Obchodného zákonníka. Ak spoločnosť nemá žiadne záväzky a ani majetok.
Registrový súd ju preto môže zrušiť bez likvidácie. Na základe právoplatného rozhodnutia o zrušení spoločnosti bez likvidácie súd vymaže zrušenú spoločnosť z obchodného registra.:rolleyes:
ajobs
28.02.06,19:11
Podľa Obchodného zákonníka existujú tri možnosti ako túto situáciu vyriešiť :
1. Riešenie problému upravuje už spomínaná úprava § 66 ods. 2 Obchodného zákonníka. Podľa tohto ustanovenia platí, že ak orgán spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu spoločnosti, nezasadne ani do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa funkcie účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty.
Podľa toho sa treba pokúsiť zvolať valné zhromaždenie a súčasne s pozvánkou doručiť spoločníkom rezignáciu na funkciu konateľa. Ak sa do 3 mesiacov nebude konať valné zhromaždenie , prvým dňom po uplynutí tejto lehoty prestáva byť konateľ konateľom.
2.Je treba zvážiť podanie návrhu na zrušenie spoločnosti súdom podľa § 68 ods. 6 písm. a) Obchodného zákonníka. Súd na návrh štátneho orgánu, osoby, ktorá osvedčí právny záujem alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie – viď §128 ods.1. Ako konateľ spoločnosti je Vaša manželka osobou, ktorá môže mať právny záujem na jej zrušení súdom a preto môže dať echo registrovému súdu.
3.Treťou možnosťou je zrušenie spoločnosti bez likvidácie podľa § 68 ods. 9 Obchodného zákonníka. Ak spoločnosť nemá žiadne záväzky a ani majetok.
Registrový súd ju preto môže zrušiť bez likvidácie. Na základe právoplatného rozhodnutia o zrušení spoločnosti bez likvidácie súd vymaže zrušenú spoločnosť z obchodného registra.:rolleyes:


Zaujímavé možnosti, všetky v zmysle zákona, iba sa treba rozhodnúť, ktorú aplikovať :) :rolleyes: :cool:
rada
28.02.06,19:21
Yes, yes. No ak v tomto prípade nevyšla prvá tak už zostávajú druhá a tretia. Okruh možností sa zužuje.:cool: :eek: :D
Zgongol
01.03.06,12:37
Zgongol ona moze zvolat valne , ale podla horeuvedenych skutocnosti asi sa jej to nepodari, malo by to byt v zaujme spolocnikov.Poslat do OR to nemusi vobec, nakolko to nikto nebude akceptovat a nikto nevykona zmenu, ale faktom, ako som uz uviedla zostava, nie je viac zodpovedna za spolocnost ako konatelka.

To že sa valne neuskutočni mi je jasne, však sa ani nemusí.

Na OR by to akceptovať mali. Dokonca na jednom nemenovanom súde vraj vymazali konateľa iba na základe listu že sa vzdáva konateľstva.

Bez ohľadu na to čo OR vykoná, prestáva ak vykoná všetky úkony ako som napísal, po uplynutí tej 3 mes. lehoty prestáva byť konateľkou a viac sa o spoločnosť zaujímať nemusí.
Gabca
02.05.06,15:20
a co v tom pripade, ked spolocnici vzdanie sa konatelstva a ani pozvanku na VZ nepreberu? Vratilo sa mi to naspat a teraz co?
Eulalia
02.05.06,15:31
a co v tom pripade, ked spolocnici vzdanie sa konatelstva a ani pozvanku na VZ nepreberu? Vratilo sa mi to naspat a teraz co?

Navrhujem, aby si im to poslala ešte raz v obálke s doručenkou a do vlastnych rúk. Ak sa Ti to vráti aj potom, máš dôkazy pre súd, na základe ktorých po uplynutí 3 mesiacov požiadaš o svoje vymazanie ako konateľky.
A ak to preberú, Tebe sa vrátia doručenky. Ak by nezvolali valné zhromaždenie, aby rozhodli o skončení funkcie konateľa, zase máš tie doručenky ako dôkaz, že si si svoju povinnosť splnila a spoločníci nekonali.
Gabca
03.05.06,08:35
ja som im poslala pozvanku na VZ s programom schvalenie uzavierky a dalsi bod vzdanie sa konatelstva a v prilohe som im poslala list, v ktorom sa vzdavam konatelstva. nebolo to poslane do vlastnych ruk, lebo spolocnikom je spolocnost v CR, nie konkretna osoba. ale poslala som to aj spolocnikom tej spolocnosti na ich adresy domov, co maju v vypise z OR ako vlastnici tej spolocnosti v CR. vsetko som to poslala doporucene, so sprievodkami, ktore sa maju vratit, ak to niekto prevezme, ale nieje to do vlastnych ruk, ale len s potvrdenim o prevzati zasielky. Lebo obycajne doporucene listy sa mi vratili.
Eulalia
07.05.06,04:30
Tie doručenky, ktoré sa Ti vrátia, by mohli stačiť.