Csaba Czodor
10.02.12,09:43
po prvé ospravedlňujem sa, že zakladám tému, ktorá tu je už viac krát založená...

potreboval by som od V8S aby ste sa mi pozreli na nasledujúci text čo som dostal ako odpoveď na moju otázku...

ako si založiť firmu a popritom zostať aj v práci kde robím.... predmet činnosti je rovnaká...


text:

mám radu : mlčať a čakať, či sa niečo neprevalí.



Nakoľko zápis do OR je verejne prístupný, je len otázkou času, kedy jeho zamestnávateľ zistí, že je v nejakej s.r.o.

Potom by mohol zamestnávateľ aplikovať § 68 ZP Okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny. Pracovnú disciplínu nemôžeme chápať len ako to, čo stanovuje napr. Pracovný poriadok, ale tiež všetky povinnosti zamestnanca dané zákonom, teda aj dodržanie § 83 ods. 1 ZP. Nemusí byť táto povinnosť v pracovnej zmluve, lebo takýto stav (začatie podnikania / vyvíjania konkurenčnej činnosti) môže nastať kedykoľvek v priebehu pracovného pomeru.





Okamžité skončenie pracovného pomeru



§ 68



(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,



b) porušil závažne pracovnú disciplínu.



Jeho zamestnávateľ by si mohol po skončení pracovného pomeru regulérne uplatňovať náhradu škody vrátane ušlého zisku , avšak v celkovej výške , nielen len do výšky 4-násobku priemerného mesačného zárobku, lebo už by nebol zamestnancom (napr. ak by zamestnávateľ predával kuchyňu za 10 tis. EUR a Tvoj „švagor“ by klienta nahovoril, nech kúpi kuchyňu u jeho spoločnosti, lebo je o 3 000 EUR lacnejšia).



Jediné riešenie, ak nechce tŕpnuť, či sa niečo stane :

K nejakému už existujúcemu podnikateľovi sa pridružiť ako tichý spoločník (za podmienky, že „švagor“ má kapitál). Pozor nejde o založenie spoločnosti, ale o vzťah medzi existujúcim podnikateľom a tichým spoločníkom.



§ 673 Obchodného zákonníka



(1) Zmluvou o tichom spoločenstve sa zaväzuje tichý spoločník poskytnúť podnikateľovi určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania.



(2) Zmluva vyžaduje písomnú formu.




ĎAKUJEM
tictac7
10.02.12,08:55
....pozrela som sa...
Csaba Czodor
10.02.12,09:06
oprava: poprosím Vás vyjadriť sa k téme či je to správne resp. ako to mám zrealizovať
Economic
11.02.12,06:14
No je úplne jasné, že ak ideš robiť konkurenciu zamestnávateľovi je to veľký risk a otázka času kedy na to príde.
Keď na to príde, tvoj PP môže skončiť aj dohodou hneď. Od tohto momentu sa môžeš venovať už iba svojmu biznisu.
Neviem v akej oblasti robíš, ale riskuješ aj nárok zamestnávateľa za event. ušlý zisk v prípade jeho zistenia, vyčíslenia a preukázania.
Toľko môj názor.
KEJKA
11.02.12,07:20
ja som to kedysi riešila tak, že som vložila=investovala peniaze do s.r.o. a fungovala v nej ako spoločník. Konateľom bol niekto iný. Po čase som dala výpoveď a venovala som sa iba firme.