rado3105
14.02.12,15:16
rado3105
14.02.12,14:26
http://sk.gloria.tv/?media=255816 takto ma vyzerat prejav cloveka
IVETA N
14.02.12,20:04
začínam mať z tých protestov zmiešané pocity neviem ako vy ,ale som z toho všetkého sklamaná.
V začiatkoch som verila v silu davu a že sa udeje niečo podobné ako v ,,89,, , že ľudia sa pridajú, bude to mať silu a svojim tlakom z ,,ulice,,dokážeme prinútiť k tomu, aby TÍ čelní namočení v tejto gorilej kauze odstúpili aspoň z kandidátky. Lenže mám taký pocit , že sa z toho všetkého ešte viac dobre smejú a kašlú na nejaké protesty z ulice. A neprispieva k tomu ani roztrieštenosť organizátorov začína sa to protestami na facebooku len tak hemžiť.Neviem či to je dobre , kde je to známe v jednote je sila.........
A keď si tam niekto zavíta ako,, hosť,, a prečíta si niektoré príspevky tak tá nejednotnosť , hašterivosť od mnohých vecí odrádza .Toť to môj názor z posledných dní.:confused: :confused:
IVETA N
14.02.12,20:40
bože už aj tu..keď to tu chcete nejak zneužívať alebo rozvracať tak radšej odíďťe
korela
15.02.12,00:09
začínam mať z tých protestov zmiešané pocity neviem ako vy ,ale som z toho všetkého sklamaná.
V začiatkoch som verila v silu davu a že sa udeje niečo podobné ako v ,,89,, , že ľudia sa pridajú, bude to mať silu a svojim tlakom z ,,ulice,,dokážeme prinútiť k tomu, aby TÍ čelní namočení v tejto gorilej kauze odstúpili aspoň z kandidátky. Lenže mám taký pocit , že sa z toho všetkého ešte viac dobre smejú a kašlú na nejaké protesty z ulice. A neprispieva k tomu ani roztrieštenosť organizátorov začína sa to protestami na facebooku len tak hemžiť.Neviem či to je dobre , kde je to známe v jednote je sila.........
A keď si tam niekto zavíta ako,, hosť,, a prečíta si niektoré príspevky tak tá nejednotnosť , hašterivosť od mnohých vecí odrádza .Toť to môj názor z posledných dní.:confused: :confused:
TICHÝ PROTEST OHROŽENÉHO DRUHU!
Včera se odehrála ve vší tichosti a v pobuřující nevšímavosti většinových médií protestní akce Sněhuláků!
Zástupci těchto skromných mužíků protestovali proti své genocidě z důvodu globálního oteplování a žádali, aby lidé tolik netopili.
Po desetiminutovém tichém hapeningu se delegáti odebrali na svá obvyklá stanoviště kde budou v tichosti očekávat jisté vyhynutí celé populace Sněhuláků v příštích měsících.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=342353512465070&set=a.144386432261780.19841.133900263310397&type=1&theater
korela
15.02.12,00:47
Ďalší protest až deň pred voľbami?
"Práve kvôli obivneniam zo spolitizovania protestov sa rozhádali organizátori protestov. Gorilie akcie v uliciach zrejme nateraz utíchnu. Už teraz je isté, že ohlásený protest pred sídlom Penty nebude. „Rozhodnutie ísť protestovať bolo neuvážené a individuálne,“ povedala organizátorka protestov Lucia Gallová. Ďalšiu protestnú akciu ale chystajú deň pred voľbami, pričom sa opäť chcú zísť na námestí SNP v Bratislave." Milan Janásik
http://hnonline.sk/slovensko/c1-54724560-do-protestov-zasahuje-politika 00:00 15. 2. 2012
alabut
15.02.12,04:57
Gorila sa pomaly vyfarbuje, ako pozeram, Dzurinda si musel riadne navarit v KDH, ked ho hodili cez palubu. :-)
gilda
15.02.12,05:26
..."Gorilie akcie v uliciach zrejme nateraz utíchnu".

Účel splnený. Volič oblbnutý. Odčerpanie hlasov zabezpečené. Nový zlepenec na obzore. Nech žije nová "stredopravicová" koalícia, záruka slobody,demokracie a svetlých zajtrajškov! Nech žije neochvejná bojovníčka v triednom zápase proti ľavici! Nech žije a prekvitá pomerný volebný systém na Slovensku! .... Apropo: kto a čo predstavuje na Slovensku ľavicu?
rado3105
15.02.12,08:05
LSNS - neboj sa tieto vysledky su zmanipulovane, realita bude uplne ina...Vychod a sever voli LSNS...
korela
15.02.12,09:12
V upútavke na Jednotke sa má dnes večer vyjadriť k protestom aj jedna z organizátoriek Ľubica Lehotská, neviem kto sú ďalší pozvaní.
Streda 15.2.2012 20:05
Večer na tému - Špeciálny okrúhly stôl
marleau
15.02.12,09:17
Študenti nikdy nespravia revolúciu!O tú sa musia postarať hlavne tí,ktorí najviac trpia - pracujúci,nezamestnaní čo chcú pracovať,oklamaní a im podobní.Nie nejakí študenti so šálom na krku,čo nepoznajú ani dejiny Slovenska len nové trendy v počítačoch a používajú samé anglické výrazy.
marleau
15.02.12,09:18
LSNS - neboj sa tieto vysledky su zmanipulovane, realita bude uplne ina...Vychod a sever voli LSNS...
Volíme ĽS-NS!
Kto má pripomienky,nech píše.
misomiso
15.02.12,09:32
Apropo: kto a čo predstavuje na Slovensku ľavicu?

KSS.
misomiso
15.02.12,09:35
http://sk.gloria.tv/?media=255816 takto ma vyzerat prejav cloveka

"Dubcekovi strelili do kolesa laserovou puskou" :):):).

A tohoto recnika kde strelili, ze tak tara? :)
ela77
15.02.12,09:40
Dnes som dostala v meily túto prílohu. Musím ju tu dať. Nemajte mi za zlé, je to trocha dlhšie, hoci by sa to dalo vypovedať aj jednou vetou, ale to už nechám na vás:
Krásna „predzamatová“ minulosť ...
To, čo sa deje v tomto malom štáte, som nikdy nepoznal a dokonca som niečo tak zaujímavé ani zo sveta nepočul. Nikdy by ma nenapadlo, že sa môžeme dostať práve tam, ako to pozorujem teraz.Zaujímalo by ma zopár veci, ktoré sa mi zdajú ako nemožné kúzla všemocného Harryho Pottera a preto by som začal od vlastného prahu.
V päť miliónovom štáte ľudí, kde žije spústa nezamestnaných, zdravotne postihnutých, detí, dôchodcov, starcov, rómov, grázlov, milionárov, podvodníkov, ľudí v hmotnej núdzi, ľudí čo nemajú na základné potreby na udržanie domácnosti a života, si dovolí panovať enormné množstvo politických strán, či ľudí, ktorí sa o túto mašinériu "starajú". Netreba už spomínať ostatné oblasti, ako súdnictvo, vojsko, políciu a rôzne štátne správy, ktoré žijú z dani nás všetkých. Za povšimnutie stoji bankovníctvo, poisťovne. Všetko sú to neproduktívne "stroje", záhadne zvyšujúce svoje príjmy.Kúzla sa stali žiaľ realitou.Ako je možné, že tento malý štát to všetko dokáže živiť bez toho, aby sa deň čo deň nezvyšovali ceny? No nijako! Sú to len dôsledky režimu. A bude horšie!
Voľba prokurátora ... tajná, verejná? Omieľaná kauza vyvolených, za ktorou stojí kopec času a peňazí. Panstvo má o prácu postarané a média sa zvezú tiež. Čas, ktorý touto kauzou strácajú politici, niekto zaplatiť musí. Je však tak drahý, že to pociťujeme viac ako je únosné.Starostlivosť o občana do takej miery, že by som ju skôr nazval "opičou láskou".
No opak je pravdou!
Denne nové zákony, ktorým už nerozumejú ani zákonodarci a pritom ľudia tie ich zákony k životu ani nepotrebujú?! Keby však priznali ich nepotrebnosť, priznali by aj svoju. A to je predsa absurdná hlúposť zbaviť sa rozprávkového platu, aký nepozná ani desať riadne pracujúcich ľudí dohromady. Okliešťujú nás okovami, ktoré sa jedného dňa môžu vymknúť spod kontroly, ako je tomu v niektorých štátoch sveta.
Hrozná skutočnosť slobody!
Zlaté 60-80-te roky, bezstarostný život. Mesto plné krásnych dievčat, džavotu detí. Školské dvory a ihriská zaplnené školákmi. Domovníčka čo si vyrovnáva účty so strapatým Jankom, keď hodil papierik zo žuvačky ku vchodu. Vôňa asfaltu po spŕške polievacích áut. Mliekareň s kanvičkou. Zvedavý pohľad cez okno vyleštenej škodovky. Plné Korzo mladých ľudí. Gitara, hudba, priateľstvá ... Ako sen, ktorý sa nevráti.
Práca bola samozrejmosťou. Skôr keby jej bolo menej.Nevedel som že existujú politici a chleba bolo dosť. Nezaťažovali človeka svojimi vlastnými hlúposťami. Nemuseli sa zaoberať zvrátenými kauzami, pre obyčajného človeka bezvýznamnými.Útulky pre psov, práva gayov a lesieb, jazykový zákon, menšiny, diskriminácia, ap.Prvoradý bol človek, občan, zdravie, vzdelanie, práca a jeho život.Pôžičky, ktoré sa dali splatiť ľavou zadnou. Mnohí ani netušia čo to boli nenávratné pôžičky, či už od štátu, alebo podniku v ktorom pracovali.Bývanie bolo dostupné všetkým, ktorí mali snahu žiť pod vlastnou strechou a nie pod Michalskou bránou, či v kontajneri.
Áno! Tak sa žilo! Režim som nenávidel asi len preto, že som si nevidel ďalej od nosa. Nevážil som si čo mi dáva.
Nepociťoval som problémy zdravia a ani by ma nenapadlo že raz budem vstupovať do dverí obvodnej lekárky s platobnou kartou, či otvorenou peňaženkou. Trestné na tú dobu.Netušil som, že ma niekto bude chcieť zmanipulovať viac ako komunisti.
Nechápal som, že keď mám všetko, vrátane vzdelania zadarmo, že sa musím držať svojej strany plotu. Nechcel som pripustiť, že tie keci rôznych svetových rádií, sú naozaj len keci, ktoré nás masírovali a manipulovali už skôr, ako nám to cele došlo.
Keby som vedel aká spoločnosť ma čaká, asi by som robil pravý opak!No tak ako vtedy, tak aj teraz, jedinec je len nemá trúba, ktorej ľahko zavrú ústa kusom papiera.
Som ale nesmierne šťastný, že som si prežil obyčajný život, v obyčajnej dobe, v obyčajnom meste bez smradu križovatiek.Že som vnímal pohľad predavačky v malom obchodíku s vôňou chleba, ktorá pred tým, ako ma obslúžila, porozprávala sa so mnou ako kamarátka.Ti, čo nadávajú na tie roky, hádžu smeti, nech sa pozrú na seba a dobu ktorú vytvorili teraz.Nech neklamú, nepodvádzajú a nehrabú pod svoje vlastné tučné zadky majetky, akoby mali žiť tisíc rokov. Nech si položia otázku, na ktorú je okamžitá odpoveď.Kde by tento národ sklonil hlavy, keby nestáli paneláky, zdravotne strediská, školy, a pod. V kontajneroch, podchodoch, bránach, kríkoch? Ako toaletu by používali nákupné centrá?To je tá slobodná doba, ktorú nám priniesli. To je tá šanca, ktorá je v rukách vládcov sveta. Vládcov, ktorých majetky sú ako rozpočty menších štátov.To sú tie ohromné rozdiely, o ktorých nám v rádiách priložených na uchu nepovedali.Je to doba klamstva, podvodov, zabitie duše človeka, zneváženia ľudskej dôstojnosti.Táto doba položí na lopatky aj najsilnejšieho ... a možno raz to budete aj vy!
Takmerstarec
15.02.12,09:42
..."Gorilie akcie v uliciach zrejme nateraz utíchnu".

Účel splnený. Volič oblbnutý. Odčerpanie hlasov zabezpečené. Nový zlepenec na obzore. Nech žije nová "stredopravicová" koalícia, záruka slobody,demokracie a svetlých zajtrajškov! Nech žije neochvejná bojovníčka v triednom zápase proti ľavici! Nech žije a prekvitá pomerný volebný systém na Slovensku! .... Apropo: kto a čo predstavuje na Slovensku ľavicu?

Cudujem sa, ze slovenski hackeri doteraz neboli schopni (alebo im chyba odvaha?) preniknut do databaz firiem ako J&T, Istrokapital, Penta, vsetkych slovenskych bank, ba aj bank na Cypre,v Svajciarsku i v danovych rajoch a nezverejnili stav kont vsetkych nasich politikov, relevantnych financnych transakcii medzi spominanymi firmami a politikmi, sudcami, prokuratormi a advokatmi i politickymi stranami. Dokonca uz kauzy, ktore boli odhalene (Avocat, Zamubia, predaj emisii), ostali mimo ich pozornosti. Hackeri (nasi Wikyleaks) mohli vyniest na svetlo sveta konkretne dokazy. V suvislosti s Novackou chemickou by urcite tiez mohli mnohych zaujimat. Kupu a rekonstrukciu Elektry tiez sprevadzali financne transakcie, ktore by sa este aj dnes dali pravdepodobne vytiahnut z archivov databaz.
Pan Rejda (policajt zbaveny mlcanlivosti) uviedol. ze zistene financne transakcie, ktorymi sa obvykle platia uplatky, su iba nepriamym dokazom. Vraj je na posudeni prokuratorom ci ich uzna. Tak to je na slak trafenie. Casovo to sedi, suma je sialene vysoka, politik alebo strana ju nema za co inkasovat, nic take pracne, odborne alebo casovo narocne vedla svojich povinnosti ako poslanec, minister alebo vysoky statny uradnik nemohol urobit, vypracovat, nikto koho uvadza ako darcu sa k tomu nehlasi, darca nema dovod na takyto dar a obvykle ani sam darca nema majetok, z ktoreho by mohol rozdavat taketo stedre dary, takuto sumu podozrivy z prijatia uplatku nemal od koho zdedit, a napriek tomu vsetkemu takato financna transakcia nie je dostatocny dokaz o korupcii? Naco potom zivime financnu policiu, SIS, pracovnikov na Urade boja s korupciou ? Vsak to je vsetko to vysetrovanie take potemkinovske potom.
korela
15.02.12,11:34
Nadviažem na príspevok v tejto téme http://www.porada.sk/t187124-p2-novy-celoslovensky-protest-ludi-nie-dosadencov.html#post1981234.
V poslednej dobe sa stále v médiách v súčasnosti uvádzajú čísla nezamestnaných na Slovensku cca 400 tis. Pýtam sa, kto sú to tí ľudia? Kto tvorí túto skupinu, pretože mne táto rovnica stále nevychádza.
IVETA N
15.02.12,12:45
Študenti nikdy nespravia revolúciu!O tú sa musia postarať hlavne tí,ktorí najviac trpia - pracujúci,nezamestnaní čo chcú pracovať,oklamaní a im podobní.Nie nejakí študenti so šálom na krku,čo nepoznajú ani dejiny Slovenska len nové trendy v počítačoch a používajú samé anglické výrazy.

pýtam sa kedy by to mali podľa teba urobiť a akým spôsobom , alebo či ešte majú chuť niečo urobiť.Zober si nejakú neviem napr,,štatistiku,, akí ľudia sú nezamestnaní aká to je vlastne ,,vzorka,, ľudí /nechcem nikoho uraziť a ani spochybňovať ich vzdelanie a vedomosti, niekedy je obyčajný človek ktorý má trebárs len tú strednú školu ,,múdrejší,, ako taký, ktorý ma VŠ / a zákonite musí na ,,čelo nastúpiť niekto, kto sa tomu ,,rozumie,,ktorý si ich zastane nedá sa nikým zmanipulovať a či je niekto ochotný niesť kožu na trh za druhých.Lebo mentalita ná s SLOVÁKOV je ,,zvláštna,,. Aj organizátorom v tých prvotných protestoch vyčítali,že sú neohrabaní , nevedia formulovať požiadavky atď..Tak prečo sa nepridali teraz k týmto protestom myslím si , že sami to nikdy neurobia mali šancu a ako to dopadá protesty utíchajú , volič je dezorientovaný .A oklamaní a im podobní sa nechajú klamať ďalej.Veď sľuby sa sľubujú a predvolebné guláše sa rozdávajú ......
Keby sa aj tak stalo tak určite by sa to nevolalo ,,nežná revolúcia,,.
pavol54
15.02.12,14:09
Nadviažem na príspevok v tejto téme http://www.porada.sk/t187124-p2-novy-celoslovensky-protest-ludi-nie-dosadencov.html#post1981234.
V poslednej dobe sa stále v médiách v súčasnosti uvádzajú čísla nezamestnaných na Slovensku cca 400 tis. Pýtam sa, kto sú to tí ľudia? Kto tvorí túto skupinu, pretože mne táto rovnica stále nevychádza.
tiež mám taký pocit keď hľadám ľudí na prácu. Ak je niekto nezamestnaný to znamená že nemá zamestnanie. Keby radšej uvádzali nepracujúcich lebo v tom množstve sú aj takí čo len čas trávia v zamestnaní.
alabut
15.02.12,15:56
Postavili sme najdrahsie dialnice, aby sme prilakali investorov a znizili nezamestnanost. Investorov z Penty a pod. sme uz prilakali. Dialnice su tiez vyhodne pri odvazani slovenskeho dreva, vsak Szlota? :-)
Melnick
15.02.12,16:04
Výstižné prirovnanie. Bohužiaľ.
korela
15.02.12,16:35
tiež mám taký pocit keď hľadám ľudí na prácu. Ak je niekto nezamestnaný to znamená že nemá zamestnanie. Keby radšej uvádzali nepracujúcich lebo v tom množstve sú aj takí čo len čas trávia v zamestnaní.
Neviem ako mám vnímať toto číslo, pretože údajne OSN odhaduje našich Rómov až na mil., to mi samej zdá veľa, skôr reálne 500 tis., z nich časť pracuje, tak kto tvorí vlastne tú skupinu 400 tis. ľudí bez pracovného pomeru? Toto mi nesedí.
Áno, plus čo spomínaš.
Potom je tu kategória dobrovoľne nezamestaných, ale tí si platia za seba poistné.
korela
15.02.12,16:38
Postavili sme najdrahsie dialnice, aby sme prilakali investorov a znizili nezamestnanost. Investorov z Penty a pod. sme uz prilakali. Dialnice su tiez vyhodne pri odvazani slovenskeho dreva, vsak Szlota? :-)
K drevu sa neviem vyjadriť...
Nepoznám projekty našich diaľnic. Vychádzam z 30-ročnej informácie, že cena 1 km úseku diaľnice sa odvíja od šírky cestného telesa. Čím širší stredový pás, tým bezpečnejšia diaľnica.
V tej dobe mali z tohto hľadiska najveľkorysejšie diaľnice v Európe Španieli.
Toľko rečí okolo našich diaľnic, neupravili sa náhodou ich projekty? Ja viem, že ich trasovanie je iné na rovine a v kopcovitých terénoch, mosty, tunely a pod., ale predsa len, zostalo pri pôvodných projektoch? Aby si niekto z toho nevytĺkal iba politický kapitál. Alebo mám zbytočné starosti, čo sa tohto týka, lebo keby bolo keby, tak by už niekto snáď oponoval. :-)
alabut
15.02.12,16:59
Nepochopila si pointu. O kolko sa znizila nezamestnanost postavenim dialnic? Skusim nemysliet na naklady a komu cestoval 40% zisk. :-)
pavol54
15.02.12,18:28
Nepochopila si pointu. O kolko sa znizila nezamestnanost postavenim dialnic? Skusim nemysliet na naklady a komu cestoval 40% zisk. :-)
Jazdíš po dialnici?
Nech hovorí kto chce čo chce ale začínal som jazdiť v 93-ťom čas čo som strávil na cestách sa nedá porovnať
Najviac sa pohlo za Mečiara Trnava -Ladce i keď v polovičnom profile ale to bola zmena v rýchlosti najmä som sa nemusel báť skoro ráno kolízie s debilnými neosvetlenými cyklistami.
Náš známy Cigáň na bicykli sa mi tam k mojej veľkej ľútosti nevyskytol už by som aj z basy bol doma. potom sa postavilo za osem rokov osem kilometrov Ladce - PB a z nízkymi úrokmi niekoľkokrát drahšie ako s Mečiarovými preklenovacími úvermi s 30% úrokom dnes konečne žilina Trnava nákladiakom 2 hodiny. Inak cesta pre konský poťah by bola neporovnateľne lacnejšia.
Martin2000
15.02.12,20:09
gilda
16.02.12,07:46
Chápem, že "vždy s úsmevom", žiaľ netára.
Takmerstarec
17.02.12,08:48
Kde sadaju stiahnut plagaty na dnesny protest?
Pikoška
17.02.12,09:43
pýtam sa kedy by to mali podľa teba urobiť a akým spôsobom , alebo či ešte majú chuť niečo urobiť.Zober si nejakú neviem napr,,štatistiku,, akí ľudia sú nezamestnaní aká to je vlastne ,,vzorka,, ľudí /nechcem nikoho uraziť a ani spochybňovať ich vzdelanie a vedomosti, niekedy je obyčajný človek ktorý má trebárs len tú strednú školu ,,múdrejší,, ako taký, ktorý ma VŠ / a zákonite musí na ,,čelo nastúpiť niekto, kto sa tomu ,,rozumie,,ktorý si ich zastane nedá sa nikým zmanipulovať a či je niekto ochotný niesť kožu na trh za druhých.Lebo mentalita ná s SLOVÁKOV je ,,zvláštna,,. Aj organizátorom v tých prvotných protestoch vyčítali,že sú neohrabaní , nevedia formulovať požiadavky atď..Tak prečo sa nepridali teraz k týmto protestom myslím si , že sami to nikdy neurobia mali šancu a ako to dopadá protesty utíchajú , volič je dezorientovaný .A oklamaní a im podobní sa nechajú klamať ďalej.Veď sľuby sa sľubujú a predvolebné guláše sa rozdávajú ......
Keby sa aj tak stalo tak určite by sa to nevolalo ,,nežná revolúcia,,.A tí, čo mrzli v uliciach sa nepridali? A rozprávať na pódiách všetci nemôžu. Ak by nebolo tých v uliciach, ich počiatočného tlaku, určite by sme sa nedožili okrúhleho stola v STV, ku ktorému by ktokoľvek dotiahol pánov politikov, či poslancov, zoči-voči občanovi z protestu v ulici. všetci mali možnosť on-line vidieť, kto nám vládne. Osočovanie, vyvyšovanie sa nad ostatných, odmietanie odpovedať na jednoduché otázky, fabulovanie, nezmyselné konštrukcie. To sú naši politici v priamom prenose. Ako vždy.
A čo sa týka nezamestnaných, tak stačí vedieť, že sú to najmä vyhodení z práce päťdesiatnici, keď už zahraničnému investorovi nahrabané stačilo, absolventi stredných a vysokých škôl, lebo plánované hospodárstvo máme už dávno v realite pojmom neznámym, ešte naši spoluobčania rómskej komunity, ktorí aj keby náhodou boli sebelepší, tak do práce ich nikto neprijme preto, lebo....no a tí ostatní. Za to X si doplníme podľa vlastného osobného poznania. Že sú organizátori neohrabaní je 50:50, tak ako to bolo prezentované aj za okrúhlym stolom.
IVETA N
17.02.12,11:27
Vďaka tým čo mrzli v uliciach, vďaka tým ktorí nabrali odvahu a vystúpili na pódiach .Len si myslím a já osobne som očakávala , že postupne sa bude pridávať viac a viac ľudí./asi som moc naivná/.
Pikoška
20.02.12,16:26
Vďaka tým čo mrzli v uliciach, vďaka tým ktorí nabrali odvahu a vystúpili na pódiach .Len si myslím a já osobne som očakávala , že postupne sa bude pridávať viac a viac ľudí./asi som moc naivná/.V piatok bude ďalší protest. Pridáš sa?:)
IVETA N
20.02.12,19:55
je v Bratislave ? keď je tam tak to neprídem, nemám ako , ale ver tomu v Nitre som bola a taktiež som mrzla chcela som sa pridať aj k diskutujúcim,žial nie som obdarená darom reči..Mám veľkú, trému a najbližšie keď sa bude konať v NITRE tak idem s transparentom ,, poradou proti gorile,, kto je s NITRY môže sa pridať dohodneme sa a dáme stretko na proteste a potom hajde na teplý čaj....
IVETA N
20.02.12,19:57
alebo keď z NR niekto ide a má volné miesto rád sa pridám