hmweb
07.03.12,15:17
Dobry den,

prosim poradte mi. Kupujem 1/2 nehnutelnosti s tym, ze majitel tejto polky nieje k zohnaniu. Jednam z clovekom ktory ma od neho splnomocnenie ze moze tu cast domu predat aj na vsetky pravne ukony okolo toho, atd ...

Ide vsak o to, podla realitneho maklera, vraj aby bolo vsetko ok by som mal zodpovedajucu sumu majitelovi poslat aj ked nevieme kde je. Vraj poslat to aspon 3 krat (poukazkou) a pokial si to ani na treti krat nevyberie odniest peniaze na policiu. S tym ze majitel sa neda zohnat, bol pokus vyplatit ho atd atd ... Policia by vraj mala postupovat nasledovne a to, ze vystavy potvrdenie a tuto sumu preberie.

A vsak nikde som o takejto variante nepocul, chcem sa preto opytat je to v poriadku?

Ak som nespravne zaradil otazku ospravedlnujem sa.
Vopred Dakujem za odpoved.

ZHRNIEM TO:

majitel - nezodpovedna osobe, o ktorej ani vlastna rodina nevie kde sa nachadza (vlastnictvo nadobudol dedickym... )
opravnena osoba - splnomocnenie platne, spolahliva osoba
makler - nezavisli radca, respektive clovek ktoreho nam poradil znami ( nepredava sa to cez neho, nema z toho ziadnu proviziu )
DOM - 1/2 dom+1/2 pozemok, na LV majitela je exekucia

Dovod kupi - majitelka druhej polky je snubenica
arizona
07.03.12,15:08
Dobry den,

prosim poradte mi. Kupujem 1/2 nehnutelnosti s tym, ze majitel tejto polky nieje k zohnaniu. Jednam z clovekom ktory ma od neho splnomocnenie ze moze tu cast domu predat aj na vsetky pravne ukony okolo toho, atd ...

Ide vsak o to, podla realitneho maklera, vraj aby bolo vsetko ok by som mal zodpovedajucu sumu majitelovi poslat aj ked nevieme kde je. Vraj poslat to aspon 3 krat (poukazkou) a pokial si to ani na treti krat nevyberie odniest peniaze na policiu. S tym ze majitel sa neda zohnat, bol pokus vyplatit ho atd atd ... Policia by vraj mala postupovat nasledovne a to, ze vystavy potvrdenie a tuto sumu preberie.

A vsak nikde som o takejto variante nepocul, chcem sa preto opytat je to v poriadku?

Ak som nespravne zaradil otazku ospravedlnujem sa.
Vopred Dakujem za odpoved.

Ja to nejako nechapem :confused:

Niekto chce predat nehnutelnost, da niekomu splnomocnenie na predaj,ale nenecha na seba ziaden iny kontakt,ani blizsie info, ma kupujuci vlozit peniaze?

-Kto je ten clovek, ktory ma to splnomocnenie na predaj? Ako to ze splnomocnenie ma podpisane,ale iny kontakt nema?
Overil si si ty,alebo realitak, ci to splnomocnenie nie je nahodou falosne?
Ved nehnutelnost nestoji par drobnych,splnomocnenie na predaj sa dava ozaj iba blizkemu cloveku,ktoremu predavajuci doveruje a su aspon v akom-takom kontakte. A samozrejme, ze kazdy ocakava po predaji peniaze...
Nie je ti to divne?

Mne to zavana podvodom.
Bud by som tu nehnutelnost nekupovala,alebo by som si vopred vsetko overila ohladne majitela-predajcu,majitela druhej polovice nehnutelnosti, vlastnictva nehnutelnosti napr. na katastri,ako k nehnutelnosti prisiel,ako dlho je majitelom a pod.
danushka
07.03.12,15:19
Ani som to nedočítala radšej...

Aj prostredníctvom oprávnejnej osoby sa dá jednať, ale takéto oprávnenie má byť u notára potvrdené a overiteľné na stránke notar.sk.
V splnomocnení musí byť dobodky rozpísané, kde a ako majú byť uhradené, či vôbec smie splnomocnená osoba preberať hotovosť, resp i môžu byť peniaze poukazované na jej účet.
Najideálnejšie by bolo vložiť peniaze do notárskej zábezpeky, nech si predávajúci príde pre peniažky sám k notárovi, keď sa nájde...


A vôbc by som sa nedohadovala s maklérom, ktorý netuší,, kde je majiteľ, či nie sú nejaké exekúcie na LV na danej nehnuteľnosti, čo voči predávajúcemu neprebiehajú nejaké exekučné konania na súde, o ktorých neexistuje ešte záznam na LV.

ALE ĽUDIA SÚ NEPOUČITEĽNÍ !!! potom nech neplačú...
peterknazeje
07.03.12,15:36
Kupujem 1/2 nehnutelnosti s tym, ze majitel tejto polky nieje k zohnaniu. Jednam z clovekom ktory ma od neho splnomocnenie
podla realitneho maklera, vraj aby bolo vsetko ok by som mal zodpovedajucu sumu majitelovi poslat aj ked nevieme kde je.
Policia by vraj mala postupovat nasledovne a to, ze vystavy potvrdenie a tuto sumu preberie.

- nespoliehajte sa na maklera, ide o Vase peniaze, maklerovi ide o proviziu,
- mate istotu, ze splnomocnenie je platne?
(1) Plnomocenstvo zanikne
a) vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené,
b) ak ho splnomocniteľ odvolal,
c) ak ho vypovedal splnomocnenec,
d) ak splnomocnenec zomrie.
- policiu to bude zaujimat az po urcitej dobe, ked bude hladat Vase peniaze a predajcu,
- osobne by som do toho nesiel, realit je kopec.
hmweb
07.03.12,15:36
Splnomocnitel aj splnomocnenie je v uplnom poriadku, co sa tyka majitela je to NEZODPOVEDNA osoba to, ktora podla poslednych informacii mala pracovat mimo uzemia sr, majitel dostal mobil aj zo sim kartou aby sa mu dalo dovolat ked pride k predaju, mobil je vsak uz nejaku dobu vypnuty. rodina majitela onom nema ziadne informacie.

majitel je alkoholik, na jeho polke domu je aj exekucia... vlastnictvo nadobudol dedickym konanim.
co sa tyka predaju, a osoby ktora za predaj teraz zodpoveda je to 100% spolahlive.

Ide mi hlavne o to zlozenie penazi, nezda sa mi ta vec o policii atd ...

Dakujem
Dáša_
07.03.12,15:42
ty kupuješ dom na ktorom je exekúcia?????
hmweb
07.03.12,15:47
Ano, co sa tyka exekucie, je to na sumu cca 500eur + poplatky. Ide vsak o to, ze druhu polku domu vlastni snubenica, chceme si to dat do poriadku a poprerabat. V opacnom pripade by som to vobec neriesil.
Dáša_
07.03.12,16:05
peniaze sa dajú zložiť do notárskej úschovy
hmweb
07.03.12,16:09
peniaze sa dajú zložiť do notárskej úschovy

o tom viem, aku dobu to vsak notar drzi? poplatok, je jednorazovi, alebo podla doby co tam peniaze ma? to by som mal zajst asi za notarom...
arizona
07.03.12,16:12
No,uz je to trochu jasnejsie.
Ako uz bolo spomenute v pr. c.2,peniaze mozes ulozit do notarskej uschovy.

Ale aj tak hrozi riziko, ze ten majitel,ak je nezodpovedny alkoholik, ma dlzoby aj inde napr. nebankovky atd. ...
hmweb
07.03.12,16:19
No,uz je to trochu jasnejsie.
Ako uz bolo spomenute v pr. c.2,peniaze mozes ulozit do notarskej uschovy.

Ale aj tak hrozi riziko, ze ten majitel,ak je nezodpovedny alkoholik, ma dlzoby aj inde napr. nebankovky atd. ...

To som si vedomi, pytal som sa na katastry, co ak pocas predaja (prepisu) nabehne dalsia exekuci? udajne sa pozastavi prepis a budu ma informovat. Kazda exekucia sa bude vyplacat z predajnej sumy a teda majitel dostane o to menej, v zmluve to bude vsetko zakotvene a osetrene.

po prepise nehnutelnosti vsak mna uz nemusi zaujimat ci majitel ma nejake dlhy a ci nanho padaju dalsie exekucie, na dom po prepise uz siahnut nemozu, je to tak?

no a peniaze keby som dal notarke do zabezpeky (zodpovedajucu sumu po odpocitani exekucii), potrebujem este na nieco dohliadat alebo to uz nieje moja starost ( po prepise domu + peniaze v zabezpeke)
draik
07.03.12,16:30
Podpis predávajúceho na plnomocenstve je osvedčený? Dôležitý je aj obsah plnomocenstva.
Aj po prepise by Vás okolnosti mali zaujímať, najmä, ak kúpna nebude trhová. Volá sa to odporovateľný právny úkon.
hmweb
07.03.12,16:45
Podpis predávajúceho na plnomocenstve je osvedčený? Dôležitý je aj obsah plnomocenstva.
Aj po prepise by Vás okolnosti mali zaujímať, najmä, ak kúpna nebude trhová. Volá sa to odporovateľný právny úkon.

V najblizsich dnoch to pojde obzriet znalec, podla toho bude odvodena kupna cena. plnomocenstvo je v poriadku, osvecene.
danushka
07.03.12,16:57
To som si vedomi, pytal som sa na katastry, co ak pocas predaja (prepisu) nabehne dalsia exekuci? udajne sa pozastavi prepis a budu ma informovat. Kazda exekucia sa bude vyplacat z predajnej sumy a teda majitel dostane o to menej, v zmluve to bude vsetko zakotvene a osetrene.

po prepise nehnutelnosti vsak mna uz nemusi zaujimat ci majitel ma nejake dlhy a ci nanho padaju dalsie exekucie, na dom po prepise uz siahnut nemozu, je to tak?

no a peniaze keby som dal notarke do zabezpeky (zodpovedajucu sumu po odpocitani exekucii), potrebujem este na nieco dohliadat alebo to uz nieje moja starost ( po prepise domu + peniaze v zabezpeke)

No takto...
Nie je nič nezvyčajné, ak sa kupuje nehnuteľnosť s exekučnou plombou. Ale tam je prvoradé jednať s exekútorom. Exekútor nebude jednať s nikým bez splnomecnenia povinného, takže treba mať v splnomocnení aj toto ošetrené.
Ďalej by som preverila na súde, či voči predávajúcemu nie sú rozbehnuté ďaľšie exekúcie, resp. či sú aj už iné existujúce, ktoré zápisom nie sú evidované na katastri pretože ak predávajúci zamlčal ďaľšie exekúcie, právny úkon predaja zo strany exekútorov môže byť napadnutý pri predaji podielu na dome.
V dojednaniach odplaty si dajte úhradu/dy exekútorovi/om ako riadne čiasti kúpnej ceny a na základe úhrady exekútorovi žiadajte od neho kvitanciu na výmaz ťarchy/tiarch z LV.

Vo chvíli keď bude jasné o všetkých existujúcich exekúciach a výškach pohľadávok s príslušenstvom zavkladujte urýchlene návrh na katastri, je to síce o 200€ viac, ale za normálnych okolností môže do času kým bude vklad povolený na Vás vybehnúť niečo nové od exekútora a takto máte do troch dní nehnuteľnosť zavkladovanú.

Jedine podľa splnomocnenia poukážte peniaze ako odplatu tak, ako to predávajúci žiada a to zdôrazňujem má byť v splnomocnení jasne a zreteľne napísané. Ak poverí predávajúci v splnomocnení splnomocnenca k tomu, aby boli peniaze poukázané na konkrétny účet /napríklad aj na účet splnomecneného/, tak prosím. V kúpnej zmluve však aj splnomocnený musí svojim podpisom prejaviť súhlas s takýmto postupom.

Pokiaľ je predávajúci nevedno kde, určite by som mu peniaze neposielala poštou.
Ak raz niekoho splnomocním k právnym úkonom prevodu domu, hádam mu aj natoľko dôverujem, že mu zverím svoje peniaze...


Najrozumnejšia sa mi zdá aj tak tá zabezpeka u notára, ale tam to tuším spoplatňujú každý deň.
dodikes
25.04.13,18:57
Zdravim,vie mi niekto poradit?neviem ci to prikladam spravne,ale neviem sa tu este pohybovat.
predavame dom na ktory mame uver v xx banke,kupujuci si beru uver v inej banke,suma sa bude rozdelovat,jedna cast na splatenie uveru druha na nas sukromny ucet.potrebujem vediet ci v kupnopredajnej zmluve musi byt uvedene aj to,ze je na nehnutelnosti momentalne tarcha v prospech nasej banky ,ale neviem ci ta nebude zrusena kedze budeme davat na kataster navrh na vklad zalozneho prava pre baku kupujucich,nemate s tym niekto skusenosti?pripadne nejaky vzor zmluvy ktory by nam vyhovoval.dakujem zatial
draik
25.04.13,20:52
Nešetrite na právnikovi, inak si to zbytočne skomplikujete. Zrušené bude záložné právo až vtedy, keď vyplatíte úver. Predpokladám, že banky s Vami navrhnutým postupom súhlasia. Najprv idú záložné zmluvy, až potom úver..