Lylinka
02.04.12,14:40
Dobrý deň,

prosím poraďte, lebo tápam. Podpísala som zmluvu o poskytovaní služieb /maklér/ istej realitnej kancelárii. Podnikám, som s.r.o. V zmluve s RK stojí, že súhlasim s exkluzivitou poskytovania svojích služieb a že nebudem vykonávať činnosti ktoré sú predmetom zmluvy pre iné osoby alebo na svoj účet.

V zmluve sa ďalej uvádza, že v prípade ukončenia spolupráce vykonávanej na základe danej zmluvy nesmiem vykonávať obdobnú činnosť na vlastný alebo cudzí účet po dobu 2 rokov od ukončenia spolupráce podľa zmluvy v okruhu pôsobnosti XY realitky. Ďalej že nesmiem použiť kontakty ani iné informácie čo výhody s ktorými som sa stertla u nich.

V prípade porušenia podmienok v zmluve je vysoká pokuta.

CHápem exkluzivite, pokiaľ je človek v danej realitke, aby neposkytoval služby inej, nevynášal info a atď.

Ale v prípade, že s nimi ukončím spoluprácu mi predsa nemôžu zakázať vyakonávať podnikateľskú činnosť....alebo sa mýlim? neviem , či by v takom prípade mali nárok na pokutu, alebo je to len bububu z ich strany v zmluve.

Veľmi pekne ďakujem za radu.

Neplánujem podnikať v oblasti realít, ale človek nikdy nevie, ked bude potrebovať predať byt otec, svokor, setra...
Lusssy
02.04.12,17:23
pozri tému nižšie, klauzula v zmluve, mala by tam byť aj odpoveď...
arizona
02.04.12,17:26
A naco svoju otazku duplujes 3x ???? :confused::rolleyes:

http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Lylinka
03.04.12,04:45
pozri tému nižšie, klauzula v zmluve, mala by tam byť aj odpoveď...

Lusssy, kde nižšie, asi nevidím pre oči...:-( je to pre mňa naozaj dôležité
Lylinka
03.04.12,04:46
Prepáč, nebol to úmysel, len som chcela, aby moju tému videlo čo najviac ľudí v každom blogu....potom mi to cvaklo :-)
Lusssy
05.04.12,20:47
zalistuj v temach v sekcii podnikanie, nedavno som to tam davala: http://www.porada.sk/t191409-klauzula-v-zmluve-ma-na-to-zamestnavatel-pravo.html
Lylinka
09.04.12,13:56
zalistuj v temach v sekcii podnikanie, nedavno som to tam davala: http://www.porada.sk/t191409-klauzula-v-zmluve-ma-na-to-zamestnavatel-pravo.html



Ďakujem, pozrela som si to, akurát je problém v tom, že ja som zamestnaná nebola...som s.r.o a mala som zmluvu o spolupráci s a.s...čiže predpokladám, že pokiaľ zmluva nebola bližšie špecifiková, tak sa riadime občianským zákonnikom....nie zákonníkom práce v mojom prípade :-(
Lylinka
09.04.12,17:41
zalistuj v temach v sekcii podnikanie, nedavno som to tam davala: http://www.porada.sk/t191409-klauzula-v-zmluve-ma-na-to-zamestnavatel-pravo.html


vieš čo, už som zúfala, nájsť nieoč na internete je snáď nemožné...tak má alebo nemá právo si ma takto nechutne zaviazať? viem, že podľa zákona na to má právo po dobu 1 roka...ale som s.r.o...nechcem vykonávať realitnú činnosť, ale štve a zaujím ama to, či na to majú, alebo nemajú nárok...vyslovene zo zvedavosti...
Julka
Lusssy
10.04.12,12:05
ja sa v tomto moc nevyznam, ale myslim si, ze z hladiska pravneho je to mozne, dnes uz je mozne do zmluvy dat kadeco, clovek ked je hlupy podpise... aj by som to chapala, ved kazdy sa boji konkurencie... na druhej strane firma je samostatne zarobkovy subjekt a nemoze jej nikto zakazat podnikat v com chce a kde chce... je tu este protimonopolny urad, ktory reguluje cinnost firiem a to takych, ktore sa stavaju monopolom, tzn. vykorystuju ine firmy podnikajuce v tom istom alebo podobnom smere aby sa stali jedinou v obore na trhu a mali najvyssie zisky a tym padom aj osklbali ludi z penazi... konkurencia je zdrava... to je asi vsetko co si pamatam z ekonomiky, skus kontaktovat pravnika
blavaciko
10.04.12,16:42
Obchodný zákonník


§ 672a


(1) V zmluve možno písomne dohodnúť, že obchodný zástupca nesmie najdlhšie dva roky po skončení zmluvy na určenom území alebo voči určenému okruhu zákazníkov na tomto území vykonávať na vlastný alebo cudzí účet činnosť, ktorá bola predmetom obchodného zastúpenia, alebo inú činnosť, ktorá by mala súťažnú povahu voči podnikaniu zastúpeného.

(2) V prípade pochybností môže súd konkurenčnú doložku, ktorá by obmedzovala obchodného zástupcu viac, ako vyžaduje potrebná miera ochrany zastúpeného, obmedziť alebo vyhlásiť za neplatnú.